Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
31.10.2018 - Minibottles 128 - nová stránka a preusporiadané minifľaštičky
31.10.2018 - Minibottles 122 - nové (Žufánek: Absinthe St. Antoine, Borovička, Slivovica, Slivovica z dubového sudu) a preusporiadané minifľaštičky
30.10.2018 - Minibottles 127 - preusporiadané minifľaštičky
30.10.2018 - Minibottles 108 - nové (Trul Distillers: Slivovice, Moravská švestka, Plum vodka) a preusporiadané minifľaštičky
30.10.2018 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
30.10.2018 - Minibottles 6 - nové (Vizovická Slivovice 2012: Durancie, Presenta, Stanley; 2011, 2010 zrající v dubovém sudu: Čačanská lepotica, Gabrovská, Hanita, Stanley) a preusporiadané minifľaštičky
30.10.2018 - Minibottles 5 - nové (Vizovická Slivovice 2015, 2014, 2013, 2012: Čačanská rodná, Durancie, Presenta, Stanley, Gabrovská, Hanita, Katinka, Valjevka, Čačanská lepotica) a preusporiadané minifľaštičky
27.10.2018 - SSaM - info - časopis lahvičkář.cz 2/2018 (obálka, obsah, článok Cognac - historie a součastnost a obrázky), burza minibottles SSaM (Praha 24.11.2018) a Certifikát Slovenský rekord najväčšia zbierka alkoholových miniatúr
27.10.2018 - SSaM - obrázky k článku Cognac - historie a součastnost
27.10.2018 - SSaM - článok Cognac - historie a součastnost z časopisu lahvičkář.cz 2/2018
27.10.2018 - SSaM - obsah časopisu lahvičkář.cz - 2/2018
27.10.2018 - SSaM - obálka časopisu lahvičkář.cz 2/2018
24.10.2018 - SSaM - burza minifaštičiek alkoholu (Praha 24.11.2018)
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2018. októbri nášho letopočtu ...
Žufánek - 31. október 2018 -
Borovička
Žufánek
minibottles 122Absinthe St. Antoine
Žufánek
minibottles 122 Paradoxy pokračujú alebo výnimka potvrdzuje pravidlo?
 Žufánek neplní do minifľaštičiek (jeho absinthy takto ale plnia nezávislí distribútori), minimum do čoho ide sú decovky. Tak teda zatiaľ, ešte v pôvodnej ploskačke:
 Absinthe St. Antoine

 a v už nových fľaštičkách:
 Borovička (juniper brandy), Slivovica (plum brandy) a Slivovica z dubového sudu (plum brandy aged in oak barrels)

 Btw: aj vďaka nemu som vytvoril už 128. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu
Plastové panáky - 30. október 2018 -
Slivovice
minibottles 108Moravská švestka
minibottles 108 Život je plný paradoxov. Napríklad aj paradoxných prírastkov do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu - napríklad také plastové "panáky". Škoda, že alkohol z nich tak rýchlo vyprcháva.
 Vyrobila Trul Distillers zo surovín spoločnosti Rudolf Jelínek a.s. a zjavne pre rumunskú SC Valco SA:
 Slivovice, Moravská švestka, Plum vodka
Vizovická Slivovice - 30. október 2018 -

Čačanská lepotica
Vizovická Slivovice
2013
minibottles 5Vizovická Slivovice
Naše sady na Těchlově
since 2008
R. Jelínek
24 x 2 cl
50% Na Vianociach je pekných viacero vecí, napríklad taký Adventný kalendár - keď je plný chlastu Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Vedia to aj vo Vizoviciach, preto viaceré svoje slivovice, z ktorých mnohé doteraz ani neboli fľašované, pripravili na 24 rôznych spôsobov: ročníky 2010 až 2015, klasické aj zrejúce v dubovom sude: Čačanská rodná, Durancie, Presenta, Stanley, Gabrovská, Hanita, Katinka, Valjevka, Čačanská lepotica
 Vizovická Slivovice

Burza minibottles - 24. október 2018 -

SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 24.11.2018 v Praze, od 10:00 do 12:00, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu, v přízemí přímo proti hlavnímu vchodu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Zároveň připomínám domluvu z posledního našeho setkání na dress code - tričko z letošní výroční schůze a k tomu originální pokrývku hlavy dle vlastního výběru. Nejoriginálnější pokrývka bude odměněna věcným darem.
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 24.11.2018, 10:00-12:00
 You are welcome

Borovička Borec - 20. október 2018 -
Borovička Borec
minibottles 87 Som rád, že som našiel ďalšiu minifľaštičku borovičky do mojej zbierky:
 Borovička Borec
 Ale prečo to berú ako čistý spotrebný tovar? Prečo tie etikety nie sú aspoň trošička trvanlivejšie? Prečo sú hneď v ich značkovej predajni poobíjané?
Saint James - 20. október 2018 -
Rhum Agricole Saint James
minibottles 2 Keď mini, tak mini. Táto moja nová minifľaštička má len 2cl:
 Rhum Agricole Saint James

 A vďaka nej som to dotiahol už až na 127. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu
Hodnotenie titulu (7) - 6. október 2018 -

 ... prepracované verzia:
 Dobré návrhy si autorke musela dať. Z môjho pohľadu je to teraz lepšie, než by som dúfal. Dosť dobre čitateľné, povedal by som až s ľahučkým nádychom bulvárnosti, čo by tu mohlo pomôcť predaju. Napriek tomu pôvodný príbeh zachovaný v podstate bez straty zmyslu, pre mňa prekvapujúca zmena pointy (v ďalšom kontexte možno ani nie prekvapujúca Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) - ale čitatelia to nebudú vedieť Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Dve menšie "ale" si ale neodpustím. V rámci jedného dialógu kritizuje postava novinárka nesprávne vyjadrovanie sa / prehrešok voči spisovnej slovenčine - ale sama autorka sa spisovne nevyjadruje ani mimo priamej reči postáv. V niektorých odsekoch som mal z autorky pocit, že si už v praxi trénuje písanie podporných článkov pre nejakého kandidáta pravice / resp. proti nejakému inému kandidátovi - akoby už vedela, že sa v najbližších voľbách bude konkrétne angažovať. Aby sme z toho nemali neželaný konflikt záujmov.

... pôvodná verzia:
 Nie je to zlé, ale z môjho pohľadu tomu dačo chýba. Kapitoly sú príliš krátke, priveľmi "strihá" dej - než sa stačím sústrediť na niečo z deja, hneď to ako keby filmovo/akčne strihla na iný záber, iný kúsok príbehu. Nebolo to až tak obsažné a pútavé aby mne osobne takýto štýl písania v tomto prípade vyhovoval. Čiste teoreticky, keby som to bral ako veľmi dobre rozpísaný koncept, ktorý ešte rozšíri, tak OK. Ale zase na druhej strane na to rozširovanie, nabaľovanie prípadného slovného bezobsažného balastu nie je dôvod - lebo nejako nevidím, čím by ešte tému mohla rozšíriť.
 Inak samotný obsah - také mdlé, nič zásadné nové, akoby len zhrnuté info/pointa čo už x-krát bolo v rôznych iných poviedkach, blogov, marketingových príručkách, novinových článkoch o začínajúcich politikoch písaných len preto, aby sa v nejakom plátku vyplnil priestor. Nemôžem povedať že je to zlé, len že mňa osobne žiaľ ničím neprekvapila, nedokázala nejako vygradovať napätie či priniesť prekvapivý zvrat.
 Marketingový stratég, politický analytik ... či čím vlastne je hlavný (popri budúcich ne/zvolených) hrdina si nájde kandidáta, no ten (tomu?) časom sponzori zmenia názory pod vplyvom vlastných zákulisných túžob. Predmetný kandidát, nádejný starosta, odídenec z nepodstatnej strany kvôli vlastným ambíciám, slúžiaci viac-či menej okato sponzorom (aj nie príliš viditeľným), de-facto len prezlieka kabát a nechá sa skorumpovať (ako by to ešte niekoho prekvapovalo). Ako z núdze cnosť na skrývanú urazenú hrdosť hlavného hrdinu sa vyprofiluje náhradný nádejný politik, s ktorým de-facto na truc ostatným dokáže svoj ne/malý úspech - ale ktorý je v konečnom dôsledku tiež len kade vietor tade plášť. Nad tým všetkým moc peňazí, sponzorov ... a pre efekt a asi najmä pre čitateľky ženy prvok tajomna a pomsty jednej zo žien v pozadí, žijúcich dovtedy zdanlivo nenápadne/zakríknuto (spätne hľadať z úvodu diela možné náznaky, ktoré si nepamätám a ktoré by asi mali súvisieť s pointou - sorry, toto pre mňa nie je vymakaný politický thriler, kde v napätí striehnem na každý detail deja, ale knižočka kde ako čitateľ v rámci relaxu chcem dostať všetko pekne polopate) a tehotenstvo/dieťa hlavného hrdinu s inou ženou, pre zmenu aspoň navonok samostatnou a silnou, ktorá vlastne voči hlavnému hrdinovi ani žiadne očakávania nemá.
 Je to síce akože z prostredia Ba komunálnych volieb (chvíľu som aj mal tendenciu hľadať skryté náznaky na reálne postavy / udalosti), ale úplne rovnako sa to dá napasovať na akékoľvek voľby, na akýchkoľvek pseudopolitikov a ľudí okolo nich a lokalizovať viac-menej kdekoľvek na svete.

Hodnotenie titulu (6) - 6. október 2018 -
smartfón Priveľmi rozvláčne, zoširoka podávané myšlienkové pochody hlavného hrdinu - na takúto knihu treba mať náladu. Čitateľ by mal byť podľa mňa upozornený, ako je celý príbeh a všetky súvislosti podávané - inak by mohol byť podľa mňa sklamaný. Aby nečakal viac akcie, ktorá sa v kombinácii drogy, skorumpovaný moskovský policajt / resp. tajný, nevinne odsúdený, pomsta, vražda ... imho predsa len očakávať dá. Inak prerozprávanie príbehu iných ľudí / odhadovanie ich motívov a vzťahov v čase, cez uchovanú komunikáciu v mobile, pre vlastnú pomstu a nájdenie si nového miesta v živote - pomerne zaujímavý nápad a nie zle podaný. Až na tie siahodlhé obkecávačky - to už nie je ani na širokú ruskú dušu Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 V tejto knižke nič nie je čierno-biele ale čierne a černejšie.
Hodnotenie titulu (5) - 6. október 2018 -
 Príbeh / dej na mňa pôsobí ako zmes B-čkových hollywoodskych filmov. Mám pocit, že takéto zápletky tu už X-krát boli (a žiaľ asi aj stále budú). Celé je to predvídateľné, celé v duchu klišé "ak je v divadelnom predstavení v 1. dejstve na stene puška, v poslednom dejstve sa z nej bude strieľať".
 Na druhú stranu, číta sa to dobre - v zmysle, remeselne je to napísané bez väčších problémov. Ale chýba tomu niečo, čo by ma nejako chytilo a mal by som ako čitateľ dôvod pamätať si to dielo dlhšie ako týždeň, čo by ma presvedčilo, že to nie je paperbackový brak.
 Proti vydaniu v podstate nič nemám ... ale načo?
Hodnotenie titulu (4) - 6. október 2018 -
 Takéto knihy stále musia vychádzať, ale konkrétne táto sa mi nehodnotí najľahšie. Som dosť na rozpakoch, či vlastne hodnotím slová hlavného hrdinu, alebo slová autorky knihy.
 Čo a ako si pamätal "tetovač"? Čo skutočne zdôraznil a ako to opísal? Keď rozpráva o svojej láske, hoc na pozadí všetkých tých hrôz koncentráku, vyznieva to na jednu stranu príjemne poeticky, na druhú stranu si takéto podanie v knihách o holokauste ako čitateľ takmer až nechcem pripustiť. Niektoré hrôzy popisuje možno až príliš lakonicky - už bolo všetko povedané, je po tak dlhej dobe "nad vecou", nechce si tie hrôzy pamätať / úmyselne ich vytesnil a teraz to rozpráva len kvôli knihe, úmyselne alebo naopak nepriamo tým upozorňuje na všetko to zlo aby sa naň nezabudlo ...?
 Ale čo autorka? Ako ona pochopila jeho slová? Čo ona na rozdiel od "tetovača" zdôraznila, čo naopak dala možno úmyselne do úzadia? Nejak z nej nemám dobrý pocit, ale snáď som len predpojatý. Najskôr to písala ako scenár pre Hollywood a mám pocit, že chcela v prvom rade predať seba a zviezť sa na vlne príbehu a komerčnej popularite obdobných diel.
 Prekladateľka upozorňuje na rozpory v rozprávaní. Praha namiesto predpokladanej Bratislavy ako miesto dočasného pobytu "tetovača" pred odsunom do koncentráku. Ak sa pomýlil "tetovač", nakoľko dôverihodné sú jeho ďalšie slová (spochybňovači čohokoľvek sa nájdu vždy); alebo autorka skôr predá v Hollywoode niečo z Prahy než z nejakej pre Američanov periférnej diery ako je Bratislava? Penicilín vs. sulfonamid - omyl alebo umelá snaha priblížiť sa čitateľovi (resp. divákovi pri scenári, ak by sa realizoval) niečím, čo mu je zo súčasnosti asi predsa len bližšie? Spomínané historické fakty, ktoré sa v knihe opisujú inak (už si nepamätám detaily, aby som sa rozpísal)? ...
 Preto tie moje zmiešané pocity. Neviem, koho slová v konečnom dôsledku vlastne čítam.
 Asi sa kniha nedá vydať s komentárom: Takto to vyrozprával "tetovač" ale my si myslíme že to bolo takto? Resp. takto to napísala autorka, ale ani po overovaní mien a dejov, na ktoré sa v obsiahlom závere / poďakovaní odvoláva, neupozorňuje na možný rozpor s realitou?
 ...
 Už pár dní sa snažím nejako sformulovať tento svoj názor, toto je jeho už neviem koľká verzia a žiadnu rozumnejšiu už asi nevyprodukujem - autorka mala skvelú šancu na skvelú knihu, ale nevyužila ju, no kniha je aj napriek nej veľmi dobrá.
Hodnotenie titulu (3) - 6. október 2018 -
 Môj slnečný štát:
 ??? načo tam dal tento úvod?
 Nástenka:
 ??? neviem, čo to bolo, ale nie humoristická poviedka, ako by som očakával od stand-upistu
 Jedna planéta na život:
 O málo lepšie, pár vtipných momentov zo života sa našlo; ale keby poviedku o polovicu skrátil, viac by tým získal než stratil
 Zbohom, firma:
 Kto pozná aspoň z počutia, nájde si pasáže na ktorých sa pousmeje; ostatní (ak sa náhodou dočítali až potiaľto) ostanú naďalej len v nemom úžase
 Káva, reči, káva:
 Mudrlant - on ten výraz v poviedke použil v inom kontexte, ja jeho slová o úsmevnej epizódke zo života zhrniem len takto
 Dedo:
 Smutná rozlúčka s minulosťou ... občas sa treba "anonymne vyrozprávať"
 Fotografie zo sna:
 Zjave som vo výrazne inom rozpoložení než autor, vôbec nerozumiem čo mi (ako čitateľovi) týmto chce povedať; tak mi treba
 Kým naozaj sme:
 Pár dobrých čierno-humorných viet, ale aj tak som stále na úplne inej vlnovej dĺžke než autor, či jeho "strach"
 Snímka s tragickým koncom:
 ??? zasa mu nerozumiem
 Hneď za potrebou prežiť:
 OK, pár momentov s ktorými sa ako-tak dá stotožniť, aj keď Petržalka je pre mňa viac než len "španielska dedina", ale v globále som stále úplne mimo (alebo on?)
 Peter:
 Písať / rozprávať autor nepochybne vie, aj fantázie má pomaly za dvoch ... ale stále mi uniká hlbšia pointa jeho poviedok
 Pieseň ako každá iná:
 Asi si pustím niečo od Led Zeppelin, ale iný dojem vo mne poviedka nenecháva - ani negatívny, ani pozitívny ... Alebo radšej dačo od Michala Tučného?
 Chodník bez konca:
 Potrebuje si autor vnútorne nejako vyvážiť svoje účinkovanie v stand-upoch?
 Tri roky v Cambridgei:
 "Freud by mal zo mňa radosť a zo seba ešte väčšiu" - motto celej knihy? Inak príbeh / epizódka zo života, ktorú by som radšej počul od kamaráta pri pive v krčme, než takto písomne. Ale začínam rozumieť prečo mám averziu k parkoviskám so strážnou búdkou a k hudobným festivalom Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Dievča s ozdobami:
 ... ale svojim spôsobom mu aj závidím
Hodnotenie titulu (2) - 6. október 2018 -
 Je to takmer "bomba" Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Správna dávka napätia, zaujímavá neľahká téma zneužívania detí a psychických následkov na celý život, pomerne pútavo napísané, aj keď ...
 ... že som sa občas stratil v časovej stope ... mal som asi čítať pozornejšie, autorka si určite dala pozor
 ... prostredie anglického vidieka (mne to pripadalo ako roztrúsené na vidieku) mi skôr evokovalo historické romány než aktuálny triler, to sú ale čiste moje ničím neodôvodnené predsudky Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 ... hlavná hrdinka vyšetrovateľka ma nejako špeciálne nezaujala, prišla mi taká až priveľmi obyčajná a do ďalšej knihy potrebuje rovnako zaujímavú / napínavú tému ako teraz, lebo len charakterom / osobnosťou vyšetrovateľky nový príbeh neutiahne
 ... niektoré opisy aj pocitov, farby, dialógy sa mi zdali úplne zbytočné aj na snahu o vykreslenie histórie a pohnútok postáv - v tomto smere vnímam román ako určený skôr pre ženy čitateľky (tam by som aj zameral marketing), než pre mužov
 ... a ukončenie príbehu samovraždou - nie že by sa tam úplne nehodila, ale dúfal som že autorka sa aj na záver prejaví kreatívnejšie, dovtedy sa jej to darilo
 Preto "len" 4 hviezdičky z 5
Hodnotenie titulu (1) - 5. október 2018 -
 ... je veľmi príjemné čítanie. Len ten záver - zasa raz otrepaný hollywoodsky formát konca, keď chytia páchateľa, všetko vyzerá byť OK a potom si uvedomia svoju chybu, že ten pravý ešte behá po slobode a nedá pokoj, tak dramatické finále úspešné až na 2. pokus Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Aj napriek tomu ale dej svižne odsýpal. Téma je zaujímavá, atraktívna a podľa mňa ani nie moc "okukaná". Nedá mi ale nespomenúť si na knižky Mona a Sinon (Dan T. Sehlberg), kde tiež svojím spôsobom narábajú s mozgom / myšlienkami / vedomím pacienta, aj keď v inom kontexte, a kde máme Sinon vo výpredaji za 3€ - t.j. aby sme neprecenili čitateľov.
 Na 5 hviezdičiek to nie je, ale je to podľa mňa lepšie než predtým Tajomstvá živých - takže 4 a pol hviezdičky.
Mesiac knihy - 5. október 2018 -
čítajú všetci :-) Čas je relatívny (toto slovné spojenie používam asi rovnako často, ako "do psej matere" Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)), preto si marec mesiac knihy definujem od dnes až do ... dokiaľ ma to bude baviť a ich zaujímať.
 Dostávajú sa totiž ku mne občas knihy aj skôr, než oficiálne vyjdú (ak vôbec vyjdú, u nás, niekde ...). Slovenské preklady zahraničnej literatúry i nové texty (často i románové prvotiny) slovenských autorov - väčšinou pred finálnou redakčnou úpravou, pred úpravou textu autorom na základe redakčných rád. Aspoň v takej malej miere ide aj o môj subjektívny laický názor.
 A práve oň sa chcem poloanonymne podeliť. Poloanonymne v tomto mojom poňatí znamená, že o mne asi veľa neviete (nie som v tomto príliš zaujímavý ani podstatný) a o aké dielo ide, to tiež ešte neprezradím. Ak som názov vo svojom hodnotení pôvodne spomenul, tu ho úmyselne vynechám. Ale na druhú stranu - ak sa na nejaký iný titul odvolávam, tam autocenzúru neuplatním. Isté je len to, že dielo už vyšlo a dá sa normálne kúpiť, takže kľudne hádajte. Čas od času zosumarizujem názvy kníh a ich autorov, ku ktorým som sa tu vyjadril.
Royal Salute - 2. október 2018 -
Royal Salute
21 years old blended scotch whisky
minibottles 3 Po dlhej dobe opäť keramická minifľaštička:
 Royal Salute 21 years old blended scotch whisky
Revolúcia - 2. október 2018 -
 September v prdeli, október všade okolo nás a Veľká Októbrová Socialistická Revolúcia v nedohľadne ... ešte aspoň mesiac Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)