Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
26.10.2019 - SSaM - info - bux.sk / IKAR - poďakovanie sponzorom; fotky z burzy minibottles SSaM (Poprad 28.9.2019) a výhercovia súťaže na Popradskej burze
26.10.2019 - SSaM - bux.sk / IKAR - logo sponzora súťaže na popradskej burze
26.10.2019 - Minibottles 136 - nové (Gin Mare; Prosecco; Pirates Grog: Black Ei8ht, Five Year Aged Rum, No 13) a preusporiadané minifľaštičky
26.10.2019 - Minibottles 119 - nové (Saber Constantin: Čerešňový destilát, Višňový destilát) a preusporiadané minifľaštičky
24.10.2018 - Minibottles - exchange / na výmenu - minifľaštičky na výmenu (Absinthe Aven Nature, Zizák: MS 2019: Borovička, Slivovica, Tatranská slivovica, Tatranská borovička, Plum brandy slivovica)
10.10.2019 - SSaM - výhercovia súťaže na Popradskej burze
10.10.2019 - SSaM - fotky z burzy minifaštičiek alkoholu (Poprad 28.9.2019)
4.10.2019 - Galéria domácich miláčikov - nová stránka - video archív
4.10.2019 - Galéria domácich miláčikov - link na video archív
4.10.2019 - Galéria Autá a Motorky (a autobusy a ťahače a traktory a jachty a lokomotívy a vojenská technika a prototypy a žeriavy a bicykle a trojkolky a štvorkolky a lanovky a vrtuľníky) a podobné pekelné stroje :-) - nové videá (Bugatti, 2 Bugatti)
3.10.2019 - Archív - uzavretý september, otvorený október 2019
3.10.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (september 2019)
3.10.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (október 2019) a nové vtipy
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. októbri nášho letopočtu ...
Gin Mare - 26. október 2019 -
Gin Mare
minibottles 136 Výnimka potvrdzuje pravidlo - a tak kvôli pomerne netradičnému tvaru som si do svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu kúpil aj gin:
 Gin Mare
Saber Constantin - 26. október 2019 -
Čerešňový destilát
Saber Constantin
minibottles 119Višňový destilát
Saber Constantin
minibottles 119 Pár nových ovocných destilátov Constantin od Saber, vďaka Bottleshop Tri veže - ďakujem:
 Čerešňový destilát
 Višňový destilát
(zatiaľ len ako prezentačný darček, ale čoskoro by sa mal začať aj normálne predávať)
Rum, Whisky, Vodka a Gin - 11. október 2019 -
Burza minifľaštičiek alkoholu
Minibottles collectors meeting
Poprad (bar Tatranský Medveď - Tatra Bear) - 28.9.2019
AbsintheBurza minifľaštičiek alkoholu
Minibottles collectors meeting
Poprad - bar Tatranský Medveď - Tatra Bear - 28.9.2019
Rum - Whisky - Vodka - Gin
výhercovia súťaže o knihy z vydavateľstva IKAR a jeho e-shopu Bux.sk Gratulujeme výhercom - aktívnym účastníkom burzy minifľaštičiek alkoholu v Poprade (v bare Tatranský Medveď - Tatra Bear). Knihy Rum, Whisky, Vodka a Gin do súťaže venovalo vydavateľstvo IKAR a jeho e-shop Bux.sk.
 Za SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur - veľmi pekne ďakujeme
Hodnotenie titulu (55) - 6. október 2019 -

 Poviedka 1:
 Úplne mimo môjho chápania. Čo tým chcela povedať? Asi by som sa s autorkou nechcel stretnúť Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)

 Poviedka 2:
 Smutne pravdivé. Umelecky (v dobrom) depresívne. Keď som sa vcítil do deja, naskakovali mi zimomriavky - ako to všetko môže skončiť. Veľmi smutná téma, ale krásne literárne spracovaná, aj keď najmä zo začiatku mi niektoré autorkine súvetia nie úplne čitateľsky sadli.

 Poviedka 3:
 Cca po prvej strane tejto poviedky by som celú knihu odložil (odhodil?) a nikdy sa už k nej nevrátil - s otázkou "načo som si túto knihu kupoval", resp. "čo tým chcel povedať ten, čo mi ju daroval"?
 Poviedka ako taká: Depresívny úvod, rozumel by som, že dakto si potrebuje uľaviť na duši, vypísať sa z nepriazne života, ale prečo to vydáva verejne, aby rovnakú depresiu chytil aj čitateľ? Na čo si umelo privolávať cudzí smútok? A ten záver - zopakujem sa, ale skutočne by som sa nechcel s autorkou stretnúť Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Možno ako čiastočná pointa rozsiahlejšieho diela (ďaleko širších súvislostí) by to vyznelo OK, ale v takomto minimalistickom rozsahu?

 Poviedka 4:
 Uznávam, zaujímavý nápad / dejová linka. Ani neviem prečo, ale trošku mi to pripomenulo niečo na spôsob hororových poviedok od Švandrlíka, len v modernejších reáliach.

 Poviedka 5:
 ??? Nerozumiem. Chce to špecifického čitateľa, asi aj nejaké iné, nazvem to "vnútorné naladenie". Nič pre môj povrchný prístup.

 Poviedka 6:
 Absolútne nezáživné a o ničom. Ani len odmietavý postoj nemôžem k tejto poviedke zaujať, pretože bola skutočne tak nezaujímavá, že nemám dôvod sa nad ňou snažiť zamyslieť.

 Poviedka 7:
 Inšpirácia ľudovou slovesnosťou o Rusalkách (napr. aj tu dačo také bolo, ak si dobre pamätám: Čerti, bosorky a iné strašidlá) by mohla byť OK. Ale mňa si opäť autorka takýmto spracovaním nezískala (dobrý je leda tak názov poviedky), len čo ma unudila.

 Poviedka 8:
 Výrazne zaujímavejšie než 3 predchádzajúce poviedky. Ale autorka zamotala postavy / čas až tak, že mám pocit, že zamotala aj seba - t.j. možno aj autorka chcela dať do diela trocha úprimne myslenej "mystickosti", ale už jej to neverím.

 Poviedka 9:
 Pár minipríbehov spojených do jednej poviedky jedným predmetom, ktorý spôsobuje otravu. Predmetom, ktorý je nástrojom pomsty, ktorá sa vymkla z rúk. A pointa de-facto hneď v názve - len si treba vygoogliť (alebo domyslieť a dúfať, že je to pravda Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-), že motýľ Hebomoia glaucippe je jedovatý. Za mňa pomerne OK poviedka.

 Poviedka 10:
 Niečo medzi rozprávkou pre dospelých a "urban legend". Príjemná poviedka, dobre sa čítala. Páčilo sa mi, že autorka niečo o potápaní vie, ale nechváli sa tým, len to tak prirodzene podáva (teda aspoň na mňa, čo o potápaní nič neviem, to pôsobilo dôveryhodne).

 Poviedka 11:
 Povedal by som, také očakávateľné. Zo začiatku nie zlé, len sa mi zdalo, že tých pár odborných termínov z lodí opakuje príliš často. Potom na môj vkus vypadla z tempa, priveľa prázdny slov. Keby to celé skrátila, zdynamizovala, tak by to bola OK poviedka.

 Poviedka 12:
 Dej krutý, cynický, ale žiaľ bolestivo uveriteľný. Milo ma prekvapilo, že ošetrovateľka nebola negatívna postava (ako sa objavila v príbehu, očakával som relatívne klasický scenár). Dobrá poviedka.

 Poviedka 13:
 Už som sa bál, že nebude "Hollywood" Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - a prišiel v tej najotrepanejšej, miliónkrát v rôznych obmenách použitej verzii.

 Poviedka 14:
 Nudné. Ako prepis starých ľudových povedačiek pri priadkach, len hodený do trocha aktuálnejšej doby. A zbytočne naťahovaný.

 Poviedka 15:
 Zaujímavo podaná paralela života mládeže. Až mám morbídnu radosť, že "mesto" neprežilo stret z vidieckou realitou; ale smútok, že aj "dedina" v príbehu našla začiatok svojej skazy.

 Poviedka 16:
 Ten záver je podľa mňa dosť divný, neadekvátny. Povedzme že akceptujem v poviedke, ako človek / jeho duša / žily a cievy splynú so stromom a nejaký hochštapler ho vyrúbe, čím zabije aj toho človeka. Ale kosti od viacerých? Skryté vraždy, alebo čo v príbehu vlastne hľadať? Pointa dosť mimo mňa.

 Poviedka 17:
 Mal som pocit, že vykráda samú seba. Len inak poskladala dej / osoby / pointy, ktoré už využila v iných svojich poviedkach. Nič zaujímavé.

Hodnotenie titulu (54) - 6. október 2019 -

 Poviedka 1:
 O málinko by mohol skrátiť úvod, to stupňovanie "napätia". Pri čakaní na zápletku / pointu som sa začal nudiť. Ukončil to podľa očakávania. Tak milo o ničom a na zahnanie nudy napísané.
2 hviezdičky z 5

 Poviedka 2:
 Pekne, akčne rozbehnuté, ako z hollywoodskeho filmu (alebo intra nejakej akčnej PC hry). Keď si to predstavujem (vizualizujem si to na veľký 4K monitor, alebo rovno do virtuálnej reality), vyzerá to efektne - aj keď neviem či generálov navliecť do uniforiem nejakého akože demokratického štátu, alebo si predstaviť takmer dokonalú diktatúru Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Intenzívne mi nabieha obraz Charlieho Chaplina vo filme Diktátor - tu v podaní technických reálií 21. storočia. Zakončenie poviedky strachom z výsledku volieb bez ohľadu na, nazvem to "nejaké všeobecné očakávané dobro", je presný obraz každého politika.
 Autor ma touto poviedkou v dobrom zaujal, aj keď by si podľa mňa predsa len zaslúžila aspoň náznak aj nejakého 2. dejstva. Pred tou pointou volieb.
 3 hviezdičky z 5

 Poviedka 3:
 V podstate tragikomédia dneška. Autor podľa mňa dobre zamiešal Brusel, eurofondy a situáciu v agrorezorte. Technicky dobre kontroval poľnohospodárskymi strojmi, ktoré sú v samonavádzaní a automatizácii svojej práce ďaleko efektívnejšie než napr. Elon Musk a jeho Tesla; dronmi i videoportálmi / sociálnymi sieťami a zárobkoch z reklamy (aj keď teraz je to už trochu ťažšie, než to bývavalo). A keď si do toho predstavím, čo si aj predstavujem, napr. Vesničku mou střediskovou s ďalšími podobnými komédiami a JRD Slušovice, tak mám úsmev na tvári.
 Možno by to mohol autor ešte jednoznačnejšie potiahnuť do komického / sarkastického rázu.
 3 hviezdičky z 5

 Poviedka 4:
 Nádherný úvod, presne odpozorovaný zo života, skvelo zabalený do reči ITčkára / matfyzáka ... Možno to celkové zakončenie, ako keby autorovi došiel dych, nemá to až takú paru ako od úvodu, zbytočne moralizuje. Ale za mňa dosť dobré.
 3,5 hviezdičky z 5

 Poviedka 5:
 Predpojatosť z mojej strany ovplyvňuje moje vnímanie tejto poviedky. Nemal som si radšej čítať info v e-maile, ktorým sa autor predstavuje - takto ho vo svetle tejto poviedky vidím ako mierne nadržaného už len snílka Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Ako chlapovi sa mi samozrejme ľahučko erotický podtón (ako túto rovinu diel pomenovať?) páčil, aj keď ma mierne desí predstava, kedy sa dostanem do veku autora aj ja Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Druhá a výraznejšia rovina mojej predpojatosti - právnici. Právnici (a ich jazyk v textoch zmlúv ...) vs. logika (elementárna výroková logika, aj ako časť matematiky ako exaktnej vedy). V tejto poviedke z môjho pohľadu ale krásne postavené do vzájomného kontrastu. Zostáva i už len veriť, že tak ako autor dielo napísal, tú elementárnu logiku jeho výroky skutočne majú. Sebakriticky musím priznať, že som poviedku nečítal tak pozorne, aby som si všímal prípadné nelogické / inak nesprávne vyjadrenia (presne tak, ako čítam aj ja absolútnu väčšinu akýchkoľvek "zmlúv" pre používanie softvéru a obdobných služieb, ako sám autor trefne poukazuje, že takto sa správa absolútna väčšina bežných užívateľov; a že medzi riadkami hovorí, že presne na toto sa spoliehajú všetky sociálne siete / tvorcovia podmienok používania softvéru ...).
 Napriek všestranne zaujímavej podmienke / témam v nej mám pocit, akoby ju autor nevedel dokončiť, chýba mi v nej nejaká zmysluplnejšia pointa. Príde mi to tak nejak náhle useknuté, čo je škoda.
 3 hviezdičky z 5

 Poviedka 6:
 Taká poviedka nepoviedka. Pekný opis situácie / postavy, "úryvok z rozsiahlejšieho cyklu" (Lasica a Satinský) ... ale to rozsiahlejšie sa nedostavilo. Škoda, šanca na niečo väčšie a pomerne dobré by tu podľa mňa bola.
 Ak by som to vnímal ako text medzi ostatnými poviedkami autora, ok, 3 hviezdička z 5. Ak by som to mal brať samostatne, tak max 2 z 5.

 Poviedka 7:
 Text nedodaný.
 Alebo som nepochopil autorov pokus o vtip ako vsuvku do knižky medzi jeho poviedky?

 Poviedka 8:
 V podstate bežná ľudská situácia, ale prečo mám o nej čítať, keď je podaná ako v tom najhoršom hollywoodskom (asi by som mal prestať používať Hollywood vo svojich komentároch) filme? Táto poviedky mi nejako medzi ostatné autorove nezapadá.
 2 hviezdičky z 5

 Celkové hodnotenie poviedok:
 Väčšinou to nie je zlé a rád by som si prečítal aj ďalšie 3 poviedky autora, ktoré avizoval. Ale nejako si netrúfam povedať, že aj s nimi by to bolo na vydanie úspešnej knižky. Samostatne vychádzajúce autorove poviedky napr. v časopise, na blogu, v rámci zbierky poviedok začínajúcich autorov úspešných v nejakej literárnej súťaži, to áno, ale v samostatnej knihe? Nie som si istý.
 Nejako si neviem predstaviť, kto by si takúto knihu kupoval (t.j. ako by to marketing mal predať). Aká by mala byť tá príležitosť, kedy je čitateľ ochotný platiť? Možný záber je síce široký - ktokoľvek od maturity po tesne preddôchodkový vek; skôr muži; základný prehľad čitateľa v IT (zovšeobecnene) poteší, ale nie je až tak nevyhnutný ... ale ako tých reálnych platiacich čitateľov skutočne nájsť?

Hodnotenie titulu (53) - 6. október 2019 -
 Pri tomto diele (***) súhlasím s autorom - je to lepšie než predchádzajúci titul ***. Síce stále také béčkovo hollywoodske - a v tomto prípade doslova - ale humornejšie (s príjemnou dávkou cynického humoru, čo mi vyhovovalo), akčnejšie a povedal by som aj také "bulvárnejšie". Keďže sa také veci ako píšete dobre predávajú, tu by tá "bulvárnosť" diela mohla byť tiež ešte plusom.
 Aj v momentoch, keď by sa zdalo, že autor skĺzne cez postavy k až zbytočnému moralizovaniu, alebo podľahne nejakému klišé, tak z toho vždy (aspoň z môjho pohľadu) dokázal pekne vykorčuľovať. V autorovom nastupujúcom trende verím, že sa ku mne dostane aj nejaké jeho ďalšie dielo. A že popracuje na svojich zlozvykoch v slovenčine Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Vydanie by som v tomto prípade odporučil. 3 (možno až 3 a pol) hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (52) - 6. október 2019 -
 Skutočne neviem, čo si mám o tomto diele myslieť. Minimálne do polovice som sa premáhal, aby som dielo vôbec dočítal - nezaujalo ma na ňom v podstate nič, príbeh (ak to vôbec má príbeh) mi nedáva zmysel ani po dočítaní a zo začiatku mi aj autorov štýl pripomínal skôr slohové práce zo strednej (potom ťažko povedať, či sa zlepšil alebo som si ja zvykol). Až po čase bolo na diele poznateľné, že sa nejedná o rôznorodé poviedky, ale že určité prepojenie do jedného celku medzi nimi je.
 Toto je celé dielo, alebo len úvodná ukážka z niečoho väčšieho?
 Vlastne ani neviem, či vôbec dúfať, že by sa autor ešte dokázal dopracovať k nejakému pre mňa zmysluplnejšiemu / zaujímavejšiemu záveru. Nerozumiem, čo tým dielom vlastne chcel povedať, koho si predstavuje ako svojho čitateľa - ja som zjavne úplne mimo a vôbec som autorov zámer nepochopil. Absurdne banálne príbehy o ničom (ok, s prižmúrením oka viac-menej bežné veci zo života, ale nevie ich podať tak, aby ma zaujal), až zbytočne zložito pospájané, priveľmi "psycho" (na mňa to tak často pôsobilo) ... neviem sa do toho vôbec nijako vcítiť, zžiť sa s tým. Aspoň niektoré prvky diela mi prišli groteskné a odľahčili moje výsledné zmiešané pocity, ale to sa mi zdá trochu málo.
 Osobne nevidím dôvod toto vydávať. Za mňa max 2 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (51) - 6. október 2019 -
 *** je také na môj vkus rozporuplné dielo. Ako keby autor vytiahol zo zásuvky vzorku toho, čo napísal od konca Základnej školy až po svoje prvé zamestnanie po výške. Podľa mňa to takto nenájde čitateľa - niektoré poviedky sú takmer pre deti (najmä prvá), iné pre stredoškolákov, iné len pre dospelých (čerstvo dospelých). Chcelo by to asi iný výber (ak má z čoho vyberať, alebo dopísať aj dačo iné).
 Preto aj samotný štýl písania pôsobí dosť rôznorodo. Niečo je až naivne detské (ak to bol úmysel, tak vyšiel), niečo až umelo dospelé - nečíta sa to síce najhoršie, ale cítim v tom, že aspoň pre mňa je ten jazyk diela taký umelý, strojený a často sa mi zdá ten slang mladých (alebo pokus oň) pre mňa úplne mimo - "reže mi to uši". Tam, kde autor používa prvky východoslovenských nárečí (ak je skutočne dakde z oblasti medzi Torysou a Kysakom), to mi do diela pasuje, ale kde preráža (podľa mňa) bratislavský akcent (asi nepomenovávam správne ten vyjadrovací štýl), to je to, čo sa mne nepáči a čo sa do samotného deja hodí leda tak v poslednej poviedke (kde je použitý aj v správnej miere, inde to výrazne preháňa).
 Za najväčší problém z môjho pohľadu považujem ale pointy poviedok. Povedzme, že sa autor snaží stupňovať napätie, ale keď má dôjsť k pointe, tá je pre mňa úplne nepochopiteľná / nepatričná, ak vôbec nejaká je. Často sa mi príbeh zdá umelo useknutý, ako keby autor nevedel ako pokračovať, alebo pôvodne možno dobrý nápad literárne spracovať. Prvky hororu, psycho ... vo mne asi skôr vyvoláva fakt / pocit, že k tej mladej generácii, ktorej by asi poviedky mali byť určené, už dávno nepatrím a že tiež v podstate neviem čo chcieť od života, kam sa vlastne radiť (teoreticky sa s takýmto pocitom môže stotožniť viac čitateľov, možno najmä z mimo Ba, ktorí sa v Ba napokon aspoň dočasne usadili, ale aj tak sa mi to zdá ako dôvod na vydanie poviedok málo).
 Celkovo by som tieto autorove poviedky neodsudzoval, pod vedením dobrého redaktora (či sa ale oplatí venovať tomu čas = peniaze je otázne) by sa väčšina z nich určite dala do vydateľnej podoby spracovať, lebo v podstate nie sú nezaujímavé. Resp. keby sa k nim autor s odstupom času skúsil vrátiť a prepísať ich - skrátiť zbytočné ničnehovoriace najmä úvodné časti, vymenovávanie nepodstatných postáv a zapracovať na pointách / vysvetlení príbehov a tých pseudo-strašidelných prvkov, mohlo by to mať aj podľa mňa reálnu šancu. V súčasnom stave ale vydanie neodporúčam (tak 2 hviezdičky z 5).
Hodnotenia kníh - 6. október 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v septembri som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") z našej ponuky (btw: už tam máme v ponuke aj e-knihy). Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 Nosič (Berg Mattias)
 Po zatmení (Dorricottová Fran)
 A postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať. Tento-krát to ale budú diela, ktoré asi na Slovensku nevyšli (Napokon? Zatiaľ?), hoc som mal možnosť čítať ich už viac než pred rokom. Ak máte pocit, že sú Vám povedomé, dajte mi info, prosím - rád by som si svoje názory / postrehy porovnal s Vašimi. Mená diel (ani jednotlivých poviedok v nich) a ani autorov uvádzať nebudem.
2 Bugatti ... - 4. október 2019 -
 ... v nákupnom centre:
 
Bugatti ... - 4. október 2019 -
 ... v mierne rozobratom stave:
 
Akvárium ... - 4. október 2019 -
 ... v bratislavskej ZOO ukrýva aj piraňu:
 
Hamšík ... - 3. október 2019 -

Prosecco
minibottles 136 ... a bublinky z Talianska, predávané cez Banskú Bystricu:
 Hamsik Winery Prosecco D.O.C. Extra Dry

Pirates Grog - 3. október 2019 -

Pirates Grog
Black Ei8ht
minibottles 136Pirates Grog
Fine 13 year aged rum
minibottles 136 Aj toto sú nové prírastky do mojej minibottles zbierky po víkendovej burze minifľaštičiek alkoholu, konanej v popradskom bare Tatranský medveď (Tatra Bear) - Pirates Grog:
 Black Ei8ht - coffee rum liqueur
 Five Year Aged Rum
 Fine 13 year aged rum

Padá ... lístie - 3. október 2019 -
 Kde sú tie časy, keď vonku zúrilo ako-tak znesiteľné leto? Presne tam, kde ako-tak znesiteľná jeseň. V ... Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Lebo to, čo sa deje vonku, je ... október (a navyše zjavne opäť bez Veľkej, aj bez Socialistickej ... skrátka úplne bez revolúcie, bez septembra, bez ... bez 3 bodiek Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)).