Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
24.4.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nový vtip
24.4.2022 - SSaM - info: časopis KOKTEJL.cz 1/2022 (obálka, obsah, článok NamShop - Vynikající produkty z Namibie), Burza SSaM (Praha 21.5.2022)
24.4.2022 - SSaM - obrázky k článku NamShop - Vynikající produkty z Namibie - KOKTEJL.cz 1/2022
24.4.2022 - SSaM - článok NamShop - Vynikající produkty z Namibie - KOKTEJL.cz 1/2022
24.4.2022 - SSaM - obsah časopisu KOKTEJL.cz 1/2022
24.4.2022 - SSaM - obálka časopisu KOKTEJL.cz 1/2022
17.4.2022 - Minibottles 40 - nové (Kácovka: Štrůdlovice Starokácovská, Jablkovice, Meruňkovice, Třešňovice), preusporiadané minifľaštičky a 45 Vše nej ... Posázavská zlatá Slivovice
13.4.2022 - Minibottles - ktoré sú mojim takmer snom (Absinthe, Double Cross vodka, Borovnica ...)
12.4.2022 - Minibottles 151 - nová stránka, preusporiadané minifľaštičky
12.4.2022 - Minibottles 116 - nová (Blatenská jablkovice) a preusporiadané minifľaštičky
12.4.2022 - SSaM - pozvánka: Burza SSaM (Praha) - 21.5.2022
9.4.2022 - Minibottles 150 - preusporiadané minifľaštičky
9.4.2022 - Minibottles 39 - nové (Kácovka: Hruškovice, Slivovice) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2022. apríli nášho letopočtu ...
Hodnotenie titulu (112) - 13. apríl 2022 -
 Knižka sa číta dobre a rýchlo. Od samého začiatku dej zaujme a nepustí. Seriál je v nej cítiť - hrá sa na efekt, čo bude na obrazovke dobre vyzerať, čo je už X-krát odskúšané, čo mainstreamového diváka chytí.
 Zúfalý otec, ktorý prišiel o syna (a to v podstate aj skôr, než tragicky zahynul) a teraz využíva svoje skúsenosti majora ženistu. Letecká vojenská tragédia, keď prežije len jeden a celá vina sa zvalí na pilota (toho syna), ktorý sa už nemá ako brániť - cynická podobnosť s realitou je len čisto náhodná :-(. Dobrý policajt so zlými návykmi, samozrejme postavený mimo službu a s "neštandardnou rodinnou situáciou". Intrigy v zbore. Korupcia vo vláde aj so všetkými jej sivými eminenciami a nie príliš štandardné dohody na medzinárodnej úrovni (aj keď reálne len s Českom, V4 je použitá skôr len ako prázdny marketingový ťah). Nákup zbraní (na ktoré vládne špičky vždy prachy nájdu, detaily ako financovanie školstva či zdravotníctva sa predsa nebude nikde riešiť). Efektné prostredie súkromnej kardiológie. Tajné služby, vojenská kontrarozviedka, žoldák legionár ... Zúfalé hľadanie spravodlivosti neospravedlniteľnými krokmi násilia / vydierania / rukojemníckej drámy. Nevinné obete. Pretrepať, nemiešať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 A koniec ... veď sa v podstate nič nestalo. Celé je to taká akceptovateľná zbierka rôznych klišé, ktoré na obrazovke, ak producenti nebudú šetriť, vyznejú lepšie než v knihe.
 Na seriál to bude OK. Knižné spracovanie síce nie je zlé, ale nejaký extra dôvod naň nevidím. Napriek tomu za príjemný relax 3 z 5 hviezdičiek.
Hodnotenie titulu (111) - 12. apríl 2022 -
 Ako na sínusoide. Chvíľami zažratý do čítania, do deja, nevedel som sa od knihy odtrhnúť. No neraz som bol úplne bez záujmu knihu čo i len otvoriť a dočítať ju. Nie že by nebola dobrá, alebo nerovnomerne vyskladaná, len ma - čisto subjektívne - nevedela tak chytiť, tak veľmi zaujať, aby som nemal ten vnútorný nič moc pocit.
 Možno som len čakal niečo iné. Nejakú klasickejšiu detektívku, keď sa na vraždu vrhne partia klasických policajných vyšetrovateľov a prizvú si k sebe aj policajtku so znalosťou miestnych pomerov. Ale aj táto kniha je postavená na tom, že policajtka je z tímu odvolaná a ďalej párta viac menej na vlastnú päsť (než ju opäť pod tlakom okolností prijmú späť, ale je to viac-menej s krížkom po funuse). Do toho jej kombinácia s géniom profesorom, ktorý je takmer niekým medzi Sherlockom Holmesom a doktorom Housom. Ona šikovná, ambiciózna, nadobúdajúca skúsenosti a vo svojej lokalite dosť rešpektovaná aj ako policajtka - pre zvýraznenie postavy a jej charakteru ale utečenkyňa z Čile a po otcovej smrti nepriamo dosť pod vplyvom brata "mafiána". On pre kontrast od nej starší, z vyššej spoločnosti, po úspechoch v hudbe teraz skvelý psychológ, viac-menej s manželkou čerstvo rozídený, s výrazným nábehom na závislosť na liekoch (drogách?) či alkohole (pekná citácia z textu: "... pokračoval do kuchyne a uvažoval, či namiesto liekov nezačne piť."), pre svoj pohľad na vec a spravodlivosť vyhodený z prestížnych univerzít v USA a celkovo tam nežiadúci / vyhostený, hoc predtým ho volali ako experta pomáhať pri vyšetrovaní zločinov v USA. Aj on s bratom, ktorý je silnou osobnosťou - štátnym tajomníkom, ktorý ťahá za nitky. A obeťou je pre zmenu pakistanský utečenec z Afganistanu, ktorému Švédsko na základe infa od CIA po jeho väznení v tajnej USA väznici poskytlo azyl.
 Vyšetrovanie, hľadanie súvislostí, dedukovanie z maličkostí, ktoré všetci ostatní v podstate prehliadajú, odkrývanie celého pozadia a utajovaných skutočností, ktoré chce USA / CIA i Švédske ministerstvo stále tajiť ... História obete, ktorá nie je tým, kým sa pôvodne zdala byť a celkovo je hodne rozporuplná, vychádzajúca z diania v jej rodnom Pakistane a následne Afganistane (na ktorom sa negatívne okrem vlastných náboženských fanatikov Talibanu podpisovala a podpisuje aj CIA a predtým Sovietsky Zväz) ... Zneužívanie menších "ziel" na odhalenie a aké také potrestanie tých väčších (ešte vyšší predstaviteľ Talibanu, ktorý neušiel ďalej než do Kodane) ... To vyšetrovanie, na diaľku rozkrývanie tajomstiev starej vraždy hudobníčky v Kábule, ktoré spájaním a hľadaním starých kontaktov ktorejkoľvek zo zainteresovaných strán vedie telefonátmi až do súčasnej Moskvy a potom aj osobne do Nemecka, po priznanie sa k vražde z pomsty, aj keď s pochybnosťami na strane páchateľov ...
 Až priveľmi polepené rôznorodé prvky, v snahe zaujať či šokovať samotným obsahom knihy, ale vyvažované takým nie prudkým a nie hollywoodsky akčným stupňovaním deja. Stále mám pocit pri tejto knihe, že čo je veľa, to je moc. Nejako sa tam ako čitateľ nemám / neviem s čím stotožniť ale nedokážem sa ani odosobniť - som z knihy v priveľmi neurčitom stave, ktorý ma neupokojuje.
 Nič to nemení na fakte, že kniha je profesionálne napísaná a číta sa dobre napriek mojim pocitovým výkyvom. Beriem ju do určitej miery aj ako predstavenie vyšetrovacej dvojice (aj keď ona policajtka si asi vždy pôjde to svoje mimo oficiálnu vyšetrovaciu líniu aktívnych prípadov a on bude ten pre väčšinu nie úplne pochopiteľný a akceptovateľný génius, ktorý odhalí nepríjemnú skrývanú pravdu) a ich životných reálií - čo sľubuje ľahšie čítanie avizovanej ďalšej knihy.
 Ja osobne hodnotím asi len ako lepší priemer, možno skúsim nebyť neodôvodnene kritický (kniha chce asi mierne otvorenejšieho čitateľa, než aktuálne som / než som bol; resp. niekoho kto možno lepšie pozná autorov štýl) - subjektívne 3 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (110) - 12. apríl 2022 -
 Hodne rozpačité, rozporuplné, deprimujúce. Divné. Stret CI5, či 6 či koľko, Jamesa Bonda, Manuela Noriegu, amerických záujmov, slobodomurárskeho kódu (čo som si tak zo začiatku písal poznámky a dojmy) ... O pár knihách som už napísal, že z nich mám zmiešané pocity, ale všetko to bol len slabý odvar oproti tejto knihe.
 Povedať o autorovi ("synovi"), že trpí štokholmským syndrómom nie je to pravé, ale o svojom otcovi (tom adoptívnom) nenapísal tuším jediné krivé slovo. A to už začiatok knihy je riadne ostrý - v cudzej krajine (Kolumbia) spolupracujúc (pod velením?) s Manuelom Noriegom bez upresnenia, že by išlo o oficiálny policajný či vojenský domáci zásah podľa zákona rozstrieľajú partiu "zlodejíčkov", čo im ukradli peniaze. OK, kradnúť sa jednoznačne nemá. OK, tresty majú byť prísne. Ale toto celé bola partizánčina v tom najnegatívnejšom slova zmysle. A cca takto (raz z jednej raz z druhej strany) pokračuje celá kniha. Nasáčkovali sa do inej krajiny presadzovať svoje záujmy, t.j. pre vlastný finančný prospech znásobiť domáci chaos. Veď prachy nesmrdia, takže spojiť sa s rôznymi gangami a zároveň s nimi finančne spolupracovať a na druhú stranu donášať tajným službám (byť tajnými službami) ...
 Autora ("syna") na jeho šťastie pri akcii nezabili, ale dostali ho do sirotinca. Po čase ho odtiaľ adoptuje, lebo mať deti je v Kolumbii dobré krytie a meno Escobar nie je na zahodenie, veď jeho biologický otec sa môže hodiť do kšeftu (ktorý pôvodne ani moc neriešil, že má niekde dieťa; a kto vie či takto ešte nemôžu existovať aj iné?). Slabý odhad tajných služieb, ako nejaký jedinec dokáže prerásť cez hlavu a výrazne destabilizovať situáciu ... kokaín naberá na sile, prachy sa len tak hrnú a každý by si rád omočil zobák (až do samého konca, veď z toľkých miliárd sa vždy dá niečo uliať) a "syn" je v tom v podstate len rukojemníkom vyššej hry.
 Nič to, že je z neho v podstate dosť rozmaznaný fracek a ešte sa s tým v knihe aj chváli. Vek mu nevedeli presne určiť, asi bol mladší než za akého ho reálne vydávali, ale adoptívny otecko sa ním chválil nie len pred celou politickou verchuškou a každým, kto sa mu kedy v biznise hodil, všade ho bral, všade pretláčal ... ako narodený so striebornou lyžičkou v ústach. O školách v Anglicku, kam ho "ocko" napokon v rámci bezpečnosti upratal, tiež píše ako tam neposlúchal, veď je to cool. A teraz, keď už pozná pravdu (pozná pravdu?), adoptívny "ocko" zostarol a umrel, biologického zastrelili na úteku, tak píše knihu, lebo kód o údajnom úkryte peňazí (ktoré, ak vôbec existujú, by nemali patriť Kolumbii?), nevie rozlúštiť.
 Nedokážem túto knihu ohodnotiť. Téma ako taká je síce zaujímavá, ale ako sa hovorí "nožík sa mi vo vrecku otvára", keď to čítam.
Hodnotenie titulu (109) - 12. apríl 2022 -

 "Zasa som si dovolil neurobiť to, čo nechcem. V tomto prípade som nechcel ohnúť chrbát."

 Super príručka sústredenia a informačná príručka (krízového) manažmentu v jednom:
 ... ako sa nezblázniť v práci a z práce ... ako fungujú právnické kancelárie ... ako dostať pre dcérku miesto v škôlke ... ako reálne fungujú eurofondy aj v Nemecku ... ako fungujú ekologické startupy a detská práca ... ako dostať Bratislavu na literárnu mapu sveta (teda aspoň do jedného odstavca Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) ... ako mať dobré vzťahy s manželkou a so svokrovcami ... ako neveriť hračkám z McDonaldu a nebrať si odtiaľ noviny ... ako vlastne vznikajú kreatívci ... ako robiť obchody s hipstermi ... ako byť vďačný ... ako vraždiť (viacnásobne) a docieliť, aby za Vás vraždili aj iní ... ako pravda zraňuje a lož oslobodzuje ... ako odvrátiť vojnu mafií ... Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Krásne prerozprávaný príbeh chlapa, ktorý z minima, kde sa mu v podstate všetko obráti "posraným navrch", vyťažil maximum. Takto s nadhľadom, vyrovnanou dávkou cynizmu a realizmu a tým až do krajností vyvedený príbeh - to je spôsob písania, ktorý mi aktuálne pasuje. Za mňa 4,5 a kľudne aj plných 5 z 5 hviezdičiek.

Jablkovice - 12. apríl 2022 -
Blatenská jablkovice
minibottles 116 Jedna z klasík ovocných páleniek našich širokých končín - jablkovice:
 Blatenská Jablkovice
Letovisko Chobot - 10. apríl 2022 -
Třešňovice
jemný destilát z třešní
Letovisko Chobot
Kácovka
minibottles 40Letovisko Chobot
jemný destilát: Hruškovice, Slivovice, Štrůdlovice Starokácovská, Jablkovice, Meruňkovice, Třešňovice
Kácovka Nová sada jemných ovocných destilátov pre Letovisko Chobot, vyrobených v Kácovke:
 Hruškovice
 Slivovice

 Štrůdlovice Starokácovská
 Jablkovice
 Meruňkovice
 Třešňovice
DDS SSaM - 9. apríl 2022 -
Borůvkovice
jemný destilát z borůvek
Divize degustačních specialistů
ukázková degustace
SSaM
Kácov 2.4.2022
minibottles 38Glen Scotia
Single Malt Whisky Scotch
aged 16 years
Divize degustačních specialistů
Degustace #2
SSaM
Zbořený Kostelec
30. listopadu 2021
minibottles 38 Zbieranie minifľaštičiek alkoholu sme v SSaM povýšili na vyššiu úroveň. Okrem zbierania malých ochutnávame z veľkých fliaš. V rámci našej Divize degustačních specialistů sme teraz urobili takú menej štandardnú - ukážkovú degustáciu - menej štandardných ovocných destilátov pálených v Pálenici Kácovka (Kácovka Ovocný lihovar). Aj s pamätnou minifľaštičkou:
 jemný destilát z borůvek - Borůvkovice

 Pri poslednej štandardnej degustácii - Degustace #2 - sme koštovali škótske whisky. Taktiež s pamätnou minifľaštičkou:
 Glen Scotia Single Malt Whisky Scotch aged 16 years
Výročné minifľaštičky výročných schôdzí - 9. apríl 2022 -
Anti-COVID
orální dezinfekce
jemný destilát z medu
2020 SSaM
minibottles 37Trebitsch
Czech Single Malt Whisky
patent still
SSaM
Kácov 2.4.2022
minibottles 38 V rámci SSaM (Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur) mávame samozrejme aj výročné schôdze.
Na pamiatku tej v Zbořeňáku (Zbořený Kostelec) z roku 2020 sme si urobili aj tématicky pamätnú minifľaštičku:
 Anti-COVID
 orální dezinfekce
 jemný destilát z medu
 ... a má to 75%

 A k tej aktuálnej výročke v Kácove tiež jednu pamätnú minibottles:
 Trebitsch Czech Single Malt Whisky® SSaM
:-) - 8. apríl 2022 -
 Za nami je mesiac knihy. Prišli medzi nás Olívia a Pavlínka ...
 ... napokon ten marec nebol len o bezútešnosti.