Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
18.8.2023 - Minibottles 156 - nové (rum: Rum-Bar, Worthy Park; scotch whisky: Lost Distillery: Auchnagie, Stratheden, Towiemore) a preusporiadané minifľaštičky
18.8.2023 - Minibottles 154 - nová (Parson Gin) a preusporiadané minifľaštičky
14.8.2023 - Minibottles - Hľadám / Wanted - čo by sa mi hodilo do zbierky ...
14.8.2023 - Minibottles 64 - nová (Sláinte Trebitsch Whisky single malt) a preusporiadané minifľaštičky
14.8.2023 - Minibottles 38 - nový pohár SSaM a preusporiadané minifľaštičky
14.8.2023 - Archív - uzavretý máj, otvorený august 2023
14.8.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (august 2023), nové vtipy
14.8.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (máj 2023)
14.8.2023 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (máj 2023)
16.6.2023 - EĽRO - 31. Európske Ľudové Remeslo (7.-9.7.2023 Kežmarok) - vstupné, program ...
21.5.2023 - Minibottles 152 - nová (Lašská Slivovice) a preusporiadané minifľaštičky
21.5.2023 - Minibottles 149 - nová (Slivovice) a preusporiadané minifľaštičky
21.5.2023 - Minibottles 134 - nová (Zajebista Śliwowa) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2023. auguste nášho letopočtu ...
Worthy Park - 18. august 2023 -
Worthy Park WPE
minibottles 156Rum for you, me and all of us.
spirits 1423 world class
Rum-Bar - Worthy Park Občas aj ochutnávkové sety z 20ml minifľaštičiek rumov (Worthy Park Masterclass Tasting Kit) do mojej zbierky minibottles skvele zapadnú - najmä ked až 2 z nich majú až 70% alkoholu. Rum for you, me and all of us:
 Rum-Bar Gold
 Rum-Bar Overproof
 Worthy Park Single Estate Reserve
 Worthy Park 109
 Worthy Park 2010 Madeira Finish
 Worthy Park 2010 Port Finish
 Worthy Park WPL
 Worthy Park WPE
Lost Distillery - 18. august 2023 -
Towiemore
Blended Malt Scotch Whisky
minibottles 156The Lost Distillery
Auchnagie - Stratheden - Towiemore Realita alebo len marketinový ťah? Set minifľaštičiek škótskych whisky zo "stratených" (reálnejšie povedané dávno zatvorených a tým nič nové nepáliacich) destilérií.
 The Lost Distillery Company:
 Auchnagie
 Stratheden
 Towiemore
Parson Gin - 18. august 2023 -
Parson Gin
minibottles 154 Veľká fľaša má na sebe vraj pravý psí obojok, lebo majiteľ destilérie je veľký milovník psov. Malá fľaša má na sebe ...
 ... auru zbierky minifľaštičiek alkoholu:
 Parson Gin - Premium - Limited winter edition
Hodnotenie titulu (152) - 15. august 2023 -
 Divne rozporuplné. Keby som povedal, že to je zlé, klamal by som, ale v podstate mám len samé pripomienky.
 Autorka nie je originálna a vykráda samú seba. Ide rovnakým scenárom / šablónou ako vo svojej prvotine. Lokalita v podstate odtrhnutá od zvyšku sveta (nie len že je to ostrov, ale najmä na konci búrka zabraňujúca príchodu ďalších zložiek z pevniny). Lokalita pôvodne poznačená nejakou negatívnou históriou aj objektívne, ale aj v nedefinovateľnom postoji niektorých ľudí. Novopostavený hotelový komplex, kde sa v uzavretej spoločnosti odohráva "detektívka". Hlavná hrdinka policajtka stále nemá doriešené vlastné traumy z minulosti. Určité prepojenie niektorých obetí s policajtkou a z toho prameniaci nie vždy úplne profesionálny prístup (je ho vôbec už schopná?). Páchateľ utajene prepojený na históriu i súčasnosť miesta. Všetko sa vo finále deje v uzavretej skupine ... a mŕtvoly pribúdajú.
 Ak by som teda aj akceptoval príbeh ako relatívne reálny (t.j. že by sa to aj povedzme mohlo stať), tak záverom ma autorka dorazila. Toto nie je dielo s "Bruceom Willisom", ktoré by som teda povedzme že bral ako oddychovú rozprávku pre dospelých = hollywoodsky triler Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - že sa policajtka páchateľom (tiež cvok sám o sebe) takmer dobitá na smrť zmobilizuje a ešte do konca prepláva v búrke 50 metrový záliv či čo to pod strhnutým dreveným mostom. Nie, taký "robocop" z nej určite nie je. Už pred tým plochý čitateľský dojem padá úplne do mínusu.
 Aby toho nebolo málo, deprimovala ma aj forma diela. Kapitoly sú veľmi krátke a veľmi rýchlo striedajú osoby / deje / de-facto aj lokácie - také podanie pre súčasnú TikTokovú generáciu, ktorá neudrží pozornosť dlhšie než pár sekúnd. Ja naopak za taký krátky čas ešte pozornosť ani len nestihnem zacieliť a autorka už zasa "strieľa" dakde vedľa - a mne tým len dáva najavo, že už som starý a nepočíta sa so mnou Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Inak ... áno, dočítal som to dobrovoľne a rýchlo, lebo som bol zvedavý, ako to dopadne. Ale bolo to také, že som sa akoby chytil na bulvárne v konečnom dôsledku nič nehovoriace "nadpisy" a hnevám sa za to na seba.
 Dávam 2 hviezdičky z 5 (možno 2,5 ako najpriemernejší priemer, nech nie som úplne hnusný).
Hodnotenie titulu (151) - 15. august 2023 -
 Pre mňa taká rozprávka pre dospelých. Hoc príbeh len začína a končí v Anglicku a väčšina z neho sa odohráva vo Francúzsku, pripomenulo mi to starý televízny seriál o Robinovi Hoodovi - taký nádych romantiky, ale pre mňa vzdialené od mojich záujmov i zdania reality.
 Knižka je paradoxne príjemne relaxačná a oddychová, pre mňa. Napriek pár akčným bitkám, vraždám, únosom / zajatcom, všeobecnému stredovekému násiliu ... plynie dej knihy pomaly, často preskočí mesiace i roky bez toho, že by sa vlastne dačo podstatné zmenilo (ono ani nemá čo). Celé mi to pripadalo ako: sem sme prišli, tu sme sa pobili, tam sme odišli, zasa sme dakam prišli ... Road movie je veľmi zlé prirovnanie, ale pri mojom priznajme si nezáujme o históriu (tohto obdobia a lokality obzvlášť) zasa nie som subjektívne pocitovo až tak mimo. A popri tom sa očakávaným prirodzeným vývojom z hlavného hrdinu stane rytier a z Richarda kráľ. Rozprávka.
 Na pár minút ma knižka prinútila oprášiť si môj chabý dejepis, čo určite nie je na škodu (aj keď lepší bol v tomto smere autorov dovetok, než dielo ako také). Lepšie to bolo s oprašovaním historického zemepisu, či s nutnosťou vygoogliť si význam pár starých/nových slov.
 Paradoxom pre mňa ale ostáva, rovnako ako chvíľkovo aj pre hlavného hrdinu, jeho konanie - posolstvo (posolstvo?) príbehu. Že z írskeho asi cca šľachtica sa stáva väzňom / živou zálohou, ale napriek tomu de-facto priľne k svojmu hlavnému nepriateľovi a chce mu slúžiť, aj kdesi úplne v cudzine, za nie priamo súvisiace záujmy ... Svojim spôsobom až taký štokholmský syndróm / resp. len taký kade vietor tade plášť? Aj celkovo doba - vojna ako životný štýl. Žoldnieri, vojaci, rytieri - v podstate žijú z toho, čo si ukradnú / zajmú pre výkupné alebo ich za to zaplatí ich pán, na úkor životov obyčajného ľudu, na ktorý sa vôbec nehľadí. Tí páni okrem toho ešte hľadia na svoje majetky / dedičstvo / územie a zisky asi z daní z toho aktuálneho vlastníctva - ale stále rovnaká pointa "urvať na úkor iného", len s trocha väčšími figúrkami. Chvíľu s niekým kamarát, chvíľu nepriateľ ... na vlastnú krv sa hľadí minimálne, na tú cudziu takmer vôbec. Aspoň že vtedy keď si niekto vymyslel vojnu, tak stál cca na jej čele a znášal priame riziko smrti - nie ako dnes, keď sú strojcovia zla bezpečne poskrývaní.
 Nechcem byť prehnane kritický, len to veľmi pokojné tempo diela a z môjho pohľadu žiadny zásadný a neočakávaný vývoj situácie ma nútia zamýšľať sa takto zoširoka (t.j. ani nie tak nad dielom, ako okolo diela). Popri tom som ale zvedavý na autorom avizované pokračovanie - opäť predpokladám oddychovku v podobnom duchu - aj keď tam očakávam už križiacku výpravu, t.j. stelesnenie zbytočnosti, keď sa za fikcie a blaho cirkvi, ktorá aj v tejto knihe len jasne čerpala výhody zo všetkých strán, bijú iné figúrky rôznej dôležitosti (od bezmenných žoldákov po vtedajších kráľov). Ako do toho zapadne hlavný hrdina Rúfus / Ferdia?
 Tie mierne nadpriemerné 3 body z 5 dám - s prihliadnutím na všetko čo som o knihe vedel dať na papier.
Hodnotenie titulu (150) - 15. august 2023 -
 Príjemná oddychovka, ak nemá čitateľ prehnané očakávania. Je to hodne light a neskrývané napodobnenie diel so slečnou Marplovou, Herculom Poirotom či Sherlockom Holmesom ...
 Paradoxné je, že čistá pravda bez postranných úmyslov, ako ju vo svojich občasných reakciách podáva postava manžela "slečny" Merkelovej, je asi jediným oživením diela. Aj pre trochu humoru, aj miernej kontroverzie a najmä pre aspoň aké také vybočenie z absolútnej priemernosti knihy. On je asi jediným ospravedlnením, prečo je do diela zakomponovaná bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová a nie len nejaká anonymná zrazu dôchodkyňa, ktoré potrebuje nájsť nové naplnenie svojho života. Inak sú mená Merkelová / Putin autorova nie barlička, ale obrovská barla a priznanie, že nemá ako inak dielom zaujať. OK, možno ešte niektoré politické narážky (tie svetové možno čitateľ neprehliadne, tie interné nemecké som určite prehliadol / neporozumel im ani ja) navodia mierny úsmev (teda až na vzťah Rusko vs. Ukrajina vs. "západný" svet - to mám pocit, že autor písal ešte pred začiatkom vojny), aj keď s pointou diela ako takou vlastne ani nesúvisia.
 Inak detektívka na relatívne malom priestore v podstate vidieckeho zapadákova (zanedbaný šľachtický zámok na území niekdajšej NDR, prinavrátený rodu spolupracujúceho s nacistami), kde sa stanú ...? Samovraždy, ako sa to snaží bez problémov uzavrieť aj miestna polícia? Alebo vraždy, ako sa do toho pchá samozvaná vyšetrovateľka, čo nemá nič iné na robote (tu zhodou okolností dôchodkyňa Merkelová)?
 Priemer, resp. ako píšem o identite postáv - a to nie len ľudí Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - pre mňa podpriemer. T.j. 2 (až 2,5) hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (149) - 15. august 2023 -
 Zdanie klame. Farárka, s dcérou tínedžerkou a vdova, presunutá "za trest" do anglického zapadákova, kde aj v súčasnej dobe žijú spomienkami na stáročné náboženské tradície mučeníkov, naviazané na ich lokalitu. Nečakal som, že okolo tejto témy bude kniha, ktorá ma zaujme. V konečnom dôsledku zaujala, hodne dobre sa čítala.
 Nie je to len o náboženskej mystifikácii, preludoch, či fanatizme na nerešpektovaní reality. Autorka pomerne dobre skombinovala len postupne sa odkrývajúce motívy jednotlivých postáv, historické (aj nedávne - cca 1 generácia späť, aj stáročiami nevykorenené) presahy, psychopatické vystupovanie a z toho prameniace viac či menej brutálne násilie. Kedysi upaľovanie ľudí. Dnes úteky z domova, vyháňanie diabla, vraždenie a skrývanie mŕtvol, zastrašovanie psychické i fyzické, zmena identity, skrývanie osobnosti ... Ľudovo povedané celé "na palicu", ale celá tá čiastočne psycho atmosféra nie je autorkou najhoršie namixovaná a kruh (kruhy) rôznych činov, motívov (i s predpokladmi) a ich dôsledkov sú správne prepletené, ale i v záverečnej pointe v podstate korektne uzavreté. Je v tom celom aspoň trochu originality, nemal som pocit, že by išlo iba o neinvenčnú skladačku iných tuctových príbehov, ktoré som už X-krát čítal v modrom či zelenom.
 Určite to nie je žáner / téma pre každého. Ale ak sa čitateľ prekoná a prípadne si potrebuje napraviť chuť po nejakej vyslovene priemernej banalite, tak táto kniha je aspoň z môjho pohľadu mierny nadpriemer a iná forma čitateľského relaxu, než bežné klišé. Dám tomu s prižmúrením oka až 3 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (148) - 15. august 2023 -

 - Ty prosíš svätca, ktorý je patrónom vrahov, aby sa modlil za tvoju záchranu? - pokrútila hlavou Lizzie. Vôbec tým katolíkom nerozumela. Nešlo jej ani do hlavy, odkiaľ sa jej kamarátka dozvedela, že taký svätec existuje.
 Bess znova pootvorila oči. - No vieš, keď je tým patrónom vrahov ...
 - ... tak asi chce, aby svoju prácu doviedli do úspešného konca, nemyslíš? - skočila jej do reči zmätená Lizzie, ktorá mala čo robiť, aby potlačila nutkanie poškrabať sa na hlave.
 - Isteže, ale keby ma Elton zabil tu v práčovni, určite by ho chytili a svätý Julián by to nedopustil, keďže by bol jeho patrónom, chápeš?
 Lizzie nechápavo zažmurkala. Týmto pápežencom fakt nikto nerozumie.

 Pomerne pohodová knižka, ľahko sa číta, zvedavosť stále vyhráva nad nudou, aj keď len s odretými ušami. Ale aj tak sa nemôžem zbaviť dojmu, že je to len taká skladačka (resp. dokonca až vykrádačka) podobných kníh, ktorých sú tucty. Neurazí, ale nič originálne neprináša.
 Agatha Christie je tam len ako marketingový ťahák - takže v konečnom dôsledku ma len irituje. Nebyť pár drobností ako autá či fotografie, tak by sa celý príbeh dal posunúť aj do hlbšej histórie Anglicka - škrobené správanie sa postáv, ich vlastné kastovanie, ľpenie na obstarožných tradíciách, svojim spôsobom uzavretá vidiecka usadlosť (i názory), to mi tam pripadá rovnaké nie desaťročia ale takmer storočia. Do toho vlastne výsmech z ne/práce polície (aj to len 2 ľudí, lebo viac si 2-násobná vražda na panstve nezaslúži?) a ženská, čo do všetkého pchá nos, lebo veď ona môže ba dokonca podľa vlastného názoru musí.
 Oddychovka, ktorá neurazí ale nenadchne. Nejako ma takto podávané príbehy prestávajú lákať. Priemer, 2,5 hviezdičky z 5.

Hodnotenie titulu (147) - 15. august 2023 -
 Brutálny krvavý štart - ale ako zo zlého hollywoodskeho hororu. Kto nemá načítanú anotáciu knihy a nevie aspoň orientačne, čo čakať, ten sa môže zľaknúť a knihu nedočítanú odložiť - ja som od toho nemal ďaleko.
 Až postupne začne kniha dostávať podobu detektívky / thrileru, aj keď násilie sa nezmenšuje (pribúdajúcim množstvom vrážd - čo je v podstate ťažisko knihy - by to ani inak nešlo). Kniha je ale na môj vkus plná všakovakých klišé, nejaký prvok originality mi tam chýba. Vraždy sa dejú v rôznych lokalitách, takže každá je vyšetrovaná aspoň na začiatku samostatne a nik si nespojí, že by mohlo ísť o 1 masového vraha. Do vyšetrovania / do deja knihy sa mieša niekto, kto nie je oficiálnym členom tímu - len bol policajtom, ale pre problémy "bol odídený". A okrem toho má nejaký iný osobný vzťah na vyšetrovateľku (brat) a nesie si aj osobnú traumu v prípade ... Jedna z prvých podozrivých (len podľa asi nie príliš kompetentnej šéfky na polícii) aj tak úspešne uniká a kryje ju práve ten neoficiálny "vyšetrovateľ". Polícia ani pri tak veľkom prípade nemá dosť finančných prostriedkov na profilovanie možných páchateľov a tak interne nejak lepí zdroje, čím jej plynie drahocenný čas a uniká podstata problémov. Páchateľ vyzerá byť dokonalý, nerobí chyby, je schopný napodobniť dávnejšie násilné činy masových vrahov, ktoré opakuje, lebo ... Má svoj dôvod - reálne je to cvok, ktorý sa chce pomstiť celému svetu za vlastné príkoria. A samozrejme je páchateľom - prezradím pointu - niekto z vnútra, niekto pri kom by sme to nečakali (a prezradím ešte viac - vlastne aj v rámci všeobecných klišé čakali, no ani ten 1 by nestačil).
 Označenie "echoman" je asi jednoznačnejšie v origináli v angličtine, v slovenčine stráca tú podstatu opakovania spôsobov masových vrahov aktuálnym páchateľom.
 Paradoxne aj napriek všetkým svojim výhradám musím priznať, že keď som ako čitateľ predsa len "pretrpel" ten krvavý bezmyšlienkový úvod a prešiel určitú pomyselnú hranicu, tak sa mi už kniha dobre a rýchlo čítala. Asi som v rámci jednoduchosti len prijal strohý fakt, že nejde o žiadne prelomové dielo ale už len remeselne pomerne akceptovateľne spracovanú oddychovú (v úvodzovkách - vzhľadom na asi najväčší počet obetí v knihe, ktorá nie je reálne historická, ktorú som v poslednom období čítal) knihu.
 Priemer. 2,5 hviezdičky z 5. Nič prevratné, ale v konečnom dôsledku ani nič vyslovene zlé.
Hodnotenie titulu (146) - 15. august 2023 -
 Téma povedzme že zaujímavá, ale skôr len pre určitú skupinu čitateľov. Toto asi ani zďaleka nezaujme širšiu masu. Najmä aj keď samotné podanie sa mi zdalo také … povedal by som nudne fádne, takmer až profesorsky suché, aj keď sa autor snažil občas príkladmi na rôznych kútoch sveta knihu (a predstavivosť čitateľov) oživiť. Väčšinu času čítania som sa ale cítil ako nad skriptami z Ekonomickej univerzity (a čiastočne národohospodárstva, evolučnej biológie, či filozofie ...) - že musím, že niečo mi to síce reálne dá, ale že sa mi strašne nechce / že pokračovať v čítaní vôbec neláka.
 Netrúfam si zhodnotiť túto knihu hviezdičkami. Nie je to zlé, ale nie je to pre mňa (resp. sa neviem tak nastaviť, aby som si pripustil, že kniha je aj pre mňa). Aj som si to nechal prejsť pár dní hlavou, ale stále neviem k tomu nič nové napísať.
Sláinte - 14. august 2023 -
Sláinte
Trebitsch Whisky single malt
minibottles 64Sláinte
Trebitsch Whisky single malt
minibottles 64 Z DDS #5 je 50 - keď v rámci SSaM (Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur) spojíme 5. ochutnávku DDS (Divize degustačních specialistů) s oslavou 50-ky jedného z kamarátov členov (Vlado) ...
 ... tak je z toho okrem iného aj ďalšia super minifľaštička do zbierky:
 Sláinte Trebitsch Whisky single malt
Pohár ... - 14. august 2023 -
15
SSaM
25.3.2023 Kácov Tým, že sa toho až tak veľa nedialo, tak sa mi úspešne podarilo zabudnúť aj na pohár z nateraz poslednej (už 15.) Výročnej členskej schôdze SSaM v Kácove.
Tak plynie čas ... - 14. august 2023 -
 ... a niečo ide mimo nás. Preto som od mája pár hoc nie nepodstatných mesiacov tento rok vynechal.