Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
2.12.2018 - SSaM - info - fotky z burzy minibottles SSaM (Praha 24.11.2018) a Ukrainskij klub alkominimalistov
2.12.2018 - SSaM - fotky z burzy minifaštičiek alkoholu (Praha 24.11.2018)
2.12.2018 - Archív - uzavretý november, otvorený december 2018
2.12.2018 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (december 2018) a nové vtipy
2.12.2018 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (november 2018)
1.12.2018 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (november 2018)
29.11.2018 - Minibottles 129 - nové (Tatra bear: Tatranský medveď: Med, Škorica, Čierna rábezľa, Medveďovica; Paul John Indian Single Malt Whisky; Szilva pálinka; Śliwkowa) a preusporiadané minifľaštičky
29.11.2018 - Minibottles 110 - nová (Drumguish Single Highland Malt Scotch Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2018 - Minibottles 85 - nová (Kilchoman Islay Single Malt Scotch Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
26.11.2018 - Minibottles 122 - nová (Sejvovice Saviour Schnaps) a preusporiadané minifľaštičky
26.11.2018 - Minibottles 118 - nová (Fekete Ribiszke-Szilva Gyümölcspálinka) a preusporiadané minifľaštičky
26.11.2018 - Minibottles 82 - nové (Jura Single Malt Scotch Whisky: Journey, Aged 10 years, Seven wood) a preusporiadané minifľaštičky
26.11.2018 - Minibottles 64 - nová (Szatmári Szilvapálinka) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
www.miniweb.sk
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
Návštevy doteraz:
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2018. decembri nášho letopočtu ...
Hodnotenie titulu (16) - 10. december 2018 -
 Milé a príjemné čítanie. 3 a pol hviezdičky z 5 bez väčších problémov.
 Okamžite by som chcel ísť na dovolenku k chorvátskemu moru. Pekne vyskladané panoptikum rôznych absurdných postavičiek miestnych starousadlíkov v malých prímorských mestečkách, ľudsky a s viac-menej jemnou ale presne mierenou iróniou ukázaní turisti rôznych národov. Ideálne ako brožúrka do autobusu / lietadla pre všetkých dovolenkárov cestujúcich k moru (alebo už späť z dovolenky) do Chorvátska, resp. v podstate do ktorejkoľvek európskej stredomorskej krajiny.
 Páčilo sa mi ponechanie dialógov v origináli (aj keď mi to trocha sťažovalo čítanie diela) - ešte lepšie mi pomohla takrečeno sa vcítiť do prostredia, reálne si predstaviť všetky opisované situácie a seba ako relaxujúceho turistu tam niekde v blízkosti deja. Ale pre prípadné vydanie by som predsa len odporúčal doplniť aj preklad - tých pár preložených slovíčok priamo v zátvorkách v dialógoch, resp. občasné prekladajúce dovysvetlenie aspoň častí dialógov po nich nemusí byť pre každého dostačujúce.
 Ale nenapadá mi dôvod, čo by ma zlákalo reálne si takúto knižku kúpiť. Z môjho pohľadu by to mal marketing / obchod ťažké predať, aby bol pre nás titul ekonomicky zaujímavý.
Hodnotenie titulu (15) - 10. december 2018 -
 Z filmu Pelíšky: "Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co?"
 Taká milá blbosť. Dávam 3 hviezdičky z 5 (lepší priemer). Začiatok mimotelovým zážitkom a veľmi pomalý rozbeh - chcel som to vzdať. Len zvedavosť, keďže si mi to poslala, ma prinútila pokračovať v čítaní.
 Až keď sa v deji prizná, že hlavný hrdina je podvodník, keď sa začnú miešať agenti v studenej vojne, prepletie sa mafia ... to začne byť zaujímavé. No celé dielo je zbytočne zdĺhavé, priveľmi obkecané ako telenovela, občas sa strácam v časovej linke (čo je prítomnosť, čo budúcnosť / minulosť). Ale v podstate tak milo naivne rozpodané v spleti všetkých tých viac či menej bizarných postavičiek, že som bol do konca zvedavý, ako to vlastne autor ukončí - komu ponechá komixové superschopnosti a kto si bude naďalej žiť svoj ne/šťastný priemerný život. V podstate som s koncom i priebehom deja spokojný, ale autor si mohol odpustiť kopu prázdnych slov a trocha to celé zhutniť, deju by to neublížilo.
 Neviem si ale predstaviť, kde hľadať čitateľov takéhoto diela. Je to kúsok sci-fi, malý kúsoček detektívka, hodne telenovela, trochu humorná poviedka s prvkami grotesky, chvíľkami pokus (či skôr paródia) na špionážne romány ... až príliš všehochuť, aby som si to trúfol predať.
Hodnotenie titulu (14) - 10. december 2018 -
 Je to v podstate dosť dobré. Teraz je to na reálnych 3,5 hviezdičky z 5. Z môjho pohľadu určite lepšie než Prezident je nezvestný. Pomerne zaujímavý nápad, celá kniha sa dobre a rýchlo číta (nie sú tam pasáže, čo by čitateľsky "drhli") a aj čakanie na pointu je také akurátne (autor to zbytočne nenaťahuje, ale ani nepredbieha) aj keď už očakávané v rámci všetkých možných klišé. Je to v podstate dobré, ale ...
 Zhrniem svoje pozitívne i negatívne dojmy z diela:
 Nejako som v knihe prehliadol, kto / čo / ako vlastne hrdinovi vyjavilo proroctvá. Na druhú stranu, nech by sa udával akýkoľvek dôvod, stále by to bola touto témou pre mňa rozprávka pre dospelých. Čo nie je vždy na škodu a ani v tomto diele nie je - a ako rozprávku s dobrými pasážami som to v podstate aj celé vnímal.
 Potom sa dej rozbieha viac-menej realisticky. Hrdina neverí a počká, či sa nejaké proroctvá vyplnia. Potom skúša, či ich vie nejako ovplyvniť. Niečo anonymne zverejní (celé IT krytie je podané zaujímavo, vierohodne) a čaká na reakciu / reakcie ľudí. S kamarátom vymyslia ako dosť výrazne niektoré proroctvá speňažiť a darí sa im (kroky pre uchovanie svojej anonymity a následne snaha o "legalizáciu" zisku pôsobia uveriteľne). Uvedomí si svoju moc / silu vplyvu na obrovské množstvá návštevníkov stránky s proroctvami. V rámci toho i speňažovania proroctiev dá na web e-mail pre určitú spätnú väzbu. Dá sa povedať, že ako čitateľ sa viem s týmto všetkým stotožniť a pragmaticky i realisticky si priznať, že to vnímam ako najreálnejšiu možnosť konania hrdinu, že by som sa snažil konať rovnako (za predpokladu, že by takáto téma rozprávky pre dospelých mohla niekedy nadobúdať reálne kontúry).
 V pravom momente nastupuje aspekt vládnej moci / politiky a náboženských predstaviteľov. Niekto, kto má takú moc nad myslením / konaním (očakávaniami, strachom ...) más a navyše pozná budúcnosť (alebo to nejakým spôsobom veľmi dobre hrá) je im konkurenciou. Potrebujú ho teda nájsť a priamo či nepriamo využiť na svoje ciele (vrátenie pôvodných "pozícií", vplyvu, príjmov, resp. minimálne neoslabovania dôsledkov svojho dovtedajšieho konania). Ochota na spoluprácu medzi rôznymi náboženskými skupinami, keď ide o vplyv a prachy, je opísaná veľmi dobre. Neschopnosť vlády a jej agentúr (CIA, FBI, NSA ...) nájsť proroka ale začína kaziť môj dovtedajší čitateľský dojem. Celé to "zaklincuje" tajomná koučka, ktorú si vláda nepriamo najme, ktorá na všetkých niečo má a všetci jej ochotne pomáhajú a ktorá nakoniec proroka nájde vďaka banálnej chybe v kóde web služieb. Na jednu stranu je to oficiálne dištancovanie sa vlády od hľadania a jeho forma povedzme že reálna, ale to podanie v knihe ma nezaujalo. Taký James Bond Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Že sa časom začnú prepájať dôsledky jednotlivých proroctiev, hoc to tak pri ich zverejňovaní nevyzeralo, je tiež čitateľsky očakávané. Ale to hľadanie konšpirácií, kto / čo by za tým celým mohlo stáť, de-facto samostatný život stránky - z pohľadu hrdinu - to celé spisovateľské spracovanie ma zase až tak nechytilo.
 Medzi tým zhoršovanie sa celosvetovej situácie, pocity viny hlavného hrdinu, snaha to celé zabaliť, prehnane ambiciózna novinárka (a prechod od novinárskeho takmer hyenizmu až po vzájomnú lásku), vymyslená krajina a zabudnutá jadrová zbraň zo Sovietskeho Zväzu, provokovanie Číny, komunikácia s prezidentom, strach o partnerov ... jedno klišé cez druhé. A aj keď to vo mne čitateľsky nezanechalo nejakú hlbokú spomienku, nejako extrémne ma to nedráždilo a občas sa dalo aj zasmiať.
 No to finále - čistý James Bond - záchrana sveta pred nukleárnou skazou ukecaním (pri ktorom si sám prorok neveril) nejakého samozvanca z tretieho sveta s atómovou bombou, s ktorým sa nevedel dohodnúť ani zástupca amerického prezidenta … a finále na koralovom ostrove so svojou nájdenou láskou a všade okolo svetový mier Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Asi som tom celé nepochopil, ako autor toto dielo zamýšľal - okrem určitého moralizovania. Navyše, neraz sa v ňom píše, že všetky proroctvá sa ukázali ako pravdivé; ale pri jednom viac-menej bezvýznamný herec namiesto aplauzu dostane guľku do čela, čím začnú viditeľné problémy. Mierne divné na môj vkus Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Predvianočná ... - 10. december 2018 -
 Ani pred Vianocami si nepomýľte vkladné knižky a tie knižky klasické. Ak Vás minulý mesiac dačo v mojich knižných komentároch zaujalo, no nie ste si na istom, čo sú to presne za tituly, nech sa páči riešenie (v abecednom poradí):
 Hľadaj vraha (Chris McGeorge)
 Naturalista (Andrew Mayne)
 Prezident je nezvestný (Bill Clinton, James Patterson)
 Svedectvá tiel (Anne Frasierová)
 Sviňa (Arpád Soltész)
 Vitajte v KĽDR! Ako ukradnúť nosorožca a poraziť vietnamskú mafiu (Marek Boško)
Hymna ... - 2. december 2018 -
 ... SSaM (Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur)? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 
The End? - 1. december 2018 -
 Čochvíľa bude v p... preč celý rok. Ale zatiaľ sa odporúčať podarilo iba novembru.