Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
30.1.2019 - EĽRO - Európske Ľudové Remeslo - 12.-14. júl 2019 - Kežmarok
26.1.2019 - Minibottles 130 - nové (Hafirovica; Carskaja originaľnaja: vodka, Kľukvennaja, Smorodina, Grejpfrut; Domáca slivovica, Domáca marhuľovica, Domáca ríbezľovica či Domáca višňovica; vodka Moskva-Voronež; Ron Esclavo) minifľaštičky
26.1.2019 - Minibottles 128 - nové (Rum Magec) a preusporiadané minifľaštičky
26.1.2019 - Minibottles 49 - nové (Tuzemský špeciál Riava: Orech, Hafira) a preusporiadané minifľaštičky
19.1.2019 - Minibottles 85 - nová (Speyburn Speyside Single Malt Scotch Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
11.1.2019 - Minibottles 52 - nové (The GlenAllachie Speyside Single Malt Scotch Whisky, MacNair`s Blend Malt Scotch Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
11.1.2019 - Minibottles 31 - nová (Czechoslovakia vodka) a preusporiadané minifľaštičky
9.1.2019 - Minibottles 30 - nová (Czechoslovakia vodka) a preusporiadané minifľaštičky
9.1.2019 - Minibottles 29 - nové (Tatratea: Herbal Tea Digestif, Tea Bitter) a preusporiadané minifľaštičky
8.1.2019 - Archív - uzavretý december 2018, otvorený január 2019
8.1.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (január 2019) a nové vtipy
8.1.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretý december 2018, otvorený január 2019
8.1.2019 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (december 2018)
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
www.miniweb.sk
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
Návštevy doteraz:
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. januári nášho letopočtu ...
XXIX. ročník EĽRO - 30. január 2019 -
Európske Ľudové Remeslo
EĽRO 2019
Kežmarok 12.-14.7.2019 Na 29. ročníku festivalu Európske Ľudové Remeslo (EĽRO) v Kežmarku sa uvidíme opäť druhý júlový víkend - t.j. 12. - 14. júla 2019.
Hodnotenie titulu (19) - 26. január 2019 -
 Toto dielo sa mi nehodnotí ľahko. Síce sa dobre, ľahko a rýchlo číta - formálne členenie a dĺžka kapitol i striedanie deja medzi únoscami a deťmi vs. polícia je také akurátne. Podstatné je, že kniha má dobrú pointu, aj trošičku očakávanú a napriek tomu príjemne (ak sa v tomto prípade vôbec niečo také dá povedať) prekvapujúcu.
 Ale ...
 Tá policajná práca, resp. jej opis, mi príde taký nejaký mdlý. Akoby na výsledok prišli v podstate len náhodou - dovtedy sa síce nemali moc čoho chytiť, ale celkovo som mal pocit, že im chýba rozumný postup a efektivita. Asi som dosť "nakazený" detektívkami, písanými zvnútra kriminalistického oddelenia, kde je intenzívne cítiť, že autor rozumie tomu, čo píše (Dominik Dán, Václav Neuer). A záchrana (aj keď nevedomá) hlavného hrdinu policajta kolegyniným zazvonením na dome únoscov sekundu pred "koncom" - začínam byť na takýto "hollywoodsky" prístup asi alergický Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Unesené dievčatá, tá najstaršia teraz 10 ročná, pri únose 7 ročná - je pravda, že si síce vôbec nedokážem predstaviť reálne správanie sa detí, najmä v tak špecifickej situácii - ale tieto pasáže v knihe ma stále nejako vyvádzali z miery. V zmysle - zdalo sa mi, že sa až priveľmi racionálne to dievčatko chovalo pre prispôsobenie sa situácii, že keď dostalo najskôr jednu a po chvíli i druhú "sestru", že až akoby analyticky pristupovalo k snahe ako nevyhrocovať situáciu ani voči sebe ani voči nim. Áno, vôbec si nedokážem predstaviť / vcítiť sa do myšlienok či konania obete (obetí), ale celkovo mi to ako čitateľovi nesedelo. Na druhú stranu, pre vyvolanie stiesnených pocitov, depresie, skoro až hororovej atmosféry voči čitateľovi sa to autorovi podarilo skvele, najmä ak to bol jeho skutočný zámer (tu by mi chvíľami pripomínal autor niektoré literárne spôsoby Jozefa Kariku) a nie len náhoda.
 Tiež mi vzhľadom na pointu nie úplne sadla predstava, že by sa únosca (resp. aj otcovia) dokázal tak efektívne pohybovať na dark-webe. Ale možno len zbytočne podceňujem niektorých ľudí.
 Aj napriek mojim výhradám pomerne dobrá kniha - za mňa dávam kľudne až 3,5 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (18) - 26. január 2019 -
 4,5 hviezdičky z 5 - ešte že to má aj pokračovanie (info z bux.sk)
 Od začiatku pútavo písané a rozumne zamotané - t.j. autorka (pôvodne som to odhadoval na autora chlapa, hrdinu opísala takrečeno chlapskými očami - možno len snívala / túžila po niekom takom a možno som len ja prasa - každopádne to podľa mňa zaujme ako mužov čitateľov, tak i ženy čitateľky bez rozdielu) to príliš nepreháňala, ale ani nenudila. Mix postáv tiež zaujímavý, síce tak na hrane s nazvem to literárnou uveriteľnosťou (hrdina adoptívnym "otcom" svojej netere, súkromný vzťah-nevzťah hrdinu a jeho právnickej kolegyne, obeť zneužívaná a s kopou ďalších neduhov no napriek tomu v USA opatrovateľkou detí ...) ale stále dobre podaný. Veľmi dobre skĺbený európsky i americký pohľad na základnú kombináciu vzťahov právnici vs. polícia vs. organizovaný zločin - iste, pre mnohých to môže byť zmeska všetkých možných i nemožných klišé, ale z môjho pohľadu je to v tejto knihe stále tak zdravo a čitateľne bez nejakých výrazných zádrhelov namixované.
 Len ten koniec ... vraždy hrdinovi blízkych ľudí a najmä únos "dcéry", ktorým mu "temná strana" jednoznačne dokázala svoju moc ... a jej následná vrátenie len za telefonický prísľub, že sa do vecí prestane miešať, hoc je stále otázne čo / prečo ho do nich zamiešalo. A týmto de-facto prudké "vypnutie" hrdinu.
 Čakám v pokračovaní aspoň pár vysvetlení, preto vzhľadom na celý priebeh diela dávam tých nádejných 4,5 hviezdičky z 5, inak by to kvôli záveru boli maximálne 3.
Hodnotenie titulu (17) - 26. január 2019 -
 Priveľmi ženské mi to celé prišlo. A chvíľami aj zvláštne podané.
 Úvodná tretina pre mňa takmer o ničom, nezaujímavá. Keby si mi to neposlala s pozitívnymi referenciami a keby na prvých stranách hlavná hrdinka nezakopávala potajomky mŕtvolu svojho muža, tak by som asi knihu ani nedočítal. Podľa mňa zbytočné opisy nepodstatných vecí. V podstate nič, čo by súviselo s názvom diela a najmä nejako poukazovalo na ďalší vývoj a zápletku. Plus to podanie autorky - ako keby sedela predo mnou a rozprávala mi príbeh, priamo ma oslovovala ako živého poslucháča (čitateľa), žiadne vtiahnutie do literárneho deja. Nič pre mňa osobne.
 Až keď náhodou nájdu na mori tašku, začína to byť zaujímavé. Vysvetľovanie svojich myšlienok a činov - čo by mali urobiť, čo urobia a prečo (aj s následnými možnými chybami a snahou o ich okamžitú elimináciu) s peniazmi a diamantmi a ďalšími nájdenými vecami. Nakoľko nie/sú zodpovední, aký je morálny aspekt celej veci - resp. ako sa ne/cítia zodpovední, morálne vyrovnaní. Úvahy nad možnými dohľadateľnými stopami, snaha o ich "pozametanie", uvedomenie si vlastných chýb a možných dôsledkov ... Tuto už konečne nastáva tá zaujímavá časť celého príbehu a zvedavo čakám na pointu. Pár návodov ako reagovať v podobnej situácii a aký je google vševediaci potešilo Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) Dejová linka aj cez 3 vzájomne nesúvisiacich odsúdených príjemne pasuje do deja, aj keď spoliehanie sa hlavnej hrdinky na toho gangstra mi príde až zbytočne prehnané, v paralele s manželom - aj pred aj po vyhrotení deja.
 Celkovo tá postava hrdinky mi prišla taká zvláštna. Je svojhlavá až tvrdohlavá, chvíľami naivná až doslova blbá no na druhú stranu pomerne úspešná a zdravo ambiciózna. Ten jej vzťah k manželovi som nepochopil - ne/milovala ho, ne/chcela ho, išlo jej o jeho prachy (než sa začal dej komplikovať nálezom), alebo sa fakt chcela normálne usadiť (prečo potom váhala s priznaním tehotenstva)? Toto celé bolo na mňa zbytočne žensky telenovelové (bez urážky).
 Finále v podstate OK - na jednu stranu to dopadlo podľa očakávania (manžel nie je nevinný; o pôvode USB / dát / mobilu / peňazí / diamantov, aj keď USB/dáta druhá strana aktívne hľadá - v podstate ani zmienka), na druhú napísané tak, že to neodradí.
 Len jedna moja zásadná výhrada - keď sa tak snažili zametať stopy (a pekne vysvetľovala, čo / ako / prečo jej zišlo na um a kedy a aké sú možné primárne dôsledky) už od nálezu tašky so všetkými tými vecami, prečo sa hneď bez zapínania nezbavili aj toho mobilu a USB? No ale to by nebolo o čom písať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Za mňa 3 a pol hviezdičky z 5 (možno dokonca len 3). Dámy majú reálny dôvod hodnotiť to lepšie.
Hafirovica - 26. január 2019 -
Hafirovica
extrakt z lesných čučoriedok
minibottles 130Hafirovica
extrakt z lesných brusníc
minibottles 130 Na Orave dobre, na Orave zdravo ...
 Bárz by nie, keď sa tam pije a aj v minifľaštičkách ponúka (aspoň teda pre obchodných zástupcov značky a jej odberateľov veľkých fliaš) Hafirovica:
 s extraktom z lesných brusníc
 alebo s extraktom z lesných čučoriedok
.
Rum Magec - 26. január 2019 -
Rum Magec
minibottles 128Magec Ron
minibottles 128 V Inchebe opäť nevedia, čo chcieť za vstupné (aspoň že pre členov SZPB je to zdarma) na výstavu Danubius Gastro, ale nejaké zaujímavé veci sa tam aj pre zberateľov minifľaštičiek alkoholu nájsť dajú (veď viď aj príspevok nižšie):
 Rum Magec Ron Añejo XO Solera 15 - barricas de Oloroso a Rum Magec Ron Añejo XO Solera 15 - barricas de PX
Riava - 26. január 2019 -
Tuzemský špeciál Riava Orech
minibottles 49Tuzemský špeciál Riava Hafira
minibottles 49 V Trenčíne majú novinky - ochutené liehoviny:
 Tuzemský špeciál Riava Orech a Tuzemský špeciál Riava Hafira
 a bude ich vraj aj viac
Carskaja originaľnaja - 20. január 2019 -
vodka Carskaja Originaľnaja
minibottles 130Carskaja originaľnaja
Kľukvennaja (Red Berry - vodka s brusnicovou príchuťou) 
Smorodina (Currant - vodka s ríbezľovou príchuťou)
Grejpfrut (Grapefruit - vodka s grapefruitovou príchuťou) Na vodku síce moc nie som - ani čo sa týka pitia, ani zbierania - ale musím sa zopakovať, že výnimka potvrdzuje pravidlo. A tak som si okrem klasickej vodky:
 vodka Carskaja originaľnaja (Cárska originálna vodka)

 zaobstaral aj sadu ochutených:
 Carskaja originaľnaja: Kľukvennaja (Red Berry - vodka s brusnicovou príchuťou) - Smorodina (Currant - vodka s ríbezľovou príchuťou) - Grejpfrut (Grapefruit - vodka s grapefruitovou príchuťou)
Speyburn - 19. január 2019 -
Speyburn Speyside Single Malt Scotch whisky
minibottles 130 Whisky bez nejakej peknej krabičky (tuby), či ktorá nie je v sade, som si už pomerne dlho do svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu nezadovážil. Ale veď výnimka potvrdzuje pravidlo:
 Speyburn Speyside SIngle Malt Scotch Whisky aged 10 years
Domáca pálenka - 18. január 2019 -
Domáca višňovica
minibottles 130Domáca slivovica
minibottles 130 Zaspomínajme si na školu:
 - Jožko, máš domácu?
 - Mám
 - Ta nalej!
 Raz darmo - domáca pálenka je domáca pálenka - či už je to Domáca slivovica, Domáca marhuľovica, Domáca ríbezľovica či Domáca višňovica.
Moskva-Voronež - 16. január 2019 -
vodka Moskva-Voronež
minibottles 130 Rusko je vyšší level Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) U nás by ste dostali leda tak poldecový (resp. možno len 0,04) plasťák, ale z Moskvy i Voroneže ...
 ... rovno sklenený decový stakan vodky Moskva-Voronež
 Ale úplný Top level sú slovenskí daňováci - iba oni alebo preangažovaní obchoďáci po rýchlokurze marketingu dokážu kolkom prelepiť podstatnú väčšinu etikety.
The GlenAllachie - 11. január 2019 -
MacNair`s
Blended Malt Scotch Whisky
minibottles 52The GlenAllachie
MacNair`s Ďalšia sada škótskej whisky do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu - táto vďaka kamarátovi zberateľovi z Whisky Mini Bottles / Slovak Minibottles Collection:
 The GlenAllachie / MacNair`s
Tatratea - 11. január 2019 -
Tatratea
pohárik
minibottles 30 Je čas na panáka Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Hodnotenie titulu (...) - 10. január 2019 -
vlkvlk Túto knihu som nedostal na čítanie vopred. Túto knižku som si doprial na Vianoce. A odporúčam ju 6 hviezdičkami z 5 Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Múdrosť vlkov (Elli H. Radingerová) - Človek človeku vlkom? Kiež by. Kniha o vlkoch. A o ľuďoch. Lepšia než kopa manažérskych príručiek.
 Ďalšie hodnotenia, podľa môjho už overeného scenára (nateraz dobré zvyky nehodlám meniť) klasicky časom.
Hodnotenia kníh - 10. január 2019 -
Knihy pre všetkých :-) Knižkám a ich subjektívnym recenziám som sa venoval aj vlani v decembri. Veď keď chcete, hľadajte moje "Hodnotenie titulu". A dnes, klasicky v abecednom poradí, odtajnenie názvov minulomesačných kníh a mien ich autorov:
 Djordje (Siniša Novac) - ako vidíte, napokon nie všetko vyšlo u nás (ale veď nebuďme malicherní)
 Iluzionisti (Daryl Gregory)
 Rok Proroka (Charles Soule)
Karloff - 9. január 2019 -
Tatratea
Herbal Tea Digestif
minibottles 29Czechoslovakia
vodka Aj v Kežmarku sa minifľaštičkám darí. V Karloffe už dlhšie majú k radu Tatratea (Tatranský čaj) aj Herbal Tea Digestif a Tea Bitter (škoda, že ešte len plastové). A teraz konečne urobili ako miniatúrku aj svoju Czechoslovakia vodku (možno, že raz bude nie s nálepkou na skle, ale s potlačou, tak ako originál veľká fľaša).
 Btw: Tá Czechoslovakia vodka je podľa etikety v distribúcii nie len pre Slovenský trh (aj ako sada), ale aj pre Rumunský.
Ron Esclavo - 8. január 2019 -
Ron Esclavo
minibottles 130Ron Esclavo Darčeky si treba dopriať aj po Vianociach. Ja som si tak doprial už 130. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu a ...
 ... set rumov Ron Esclavo
Sneh - 8. január 2019 -
 Vonku aj v Bratislave sneží. To v januári aj tu čas od času zvykne aj bez ohľadu na to, čo sa zvyklo v decembri.