Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
27.12.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
27.12.2019 - Minibottles 138 - nová stránka a nové (Mezinárodní víkend Slivovice: Baron Hildprandt Slivovice, Vizovická slivovice 2016 - Čačanská rodná, Žufánek Slivovica, Zubří slivovice, Fleret slivovice) minifľaštičky
27.12.2019 - Minibottles 74 - nová (Macleay Duff scotch whisky) a preusporiadané minifľaštičky
22.12.2019 - SSaM - info: fotky z Burzy SSaM (Praha 30.11.2019)
22.12.2019 - SSaM - fotky z Burzy SSaM (Praha 30.11.2019)
19.12.2019 - Prinz - Alte Williams-Christ Birne, Alte Wald-Himbeere, Alte Haus-Zwetschke, Alte Marille
19.12.2019 - Minibottles 125 - nové (Prinz: Alte Williams-Christ Birne, Alte Wald-Himbeere, Alte Haus-Zwetschke, Alte Marille) a preusporiadané minifľaštičky
8.12.2019 - Mezinárodní víkend slivovice - Limitovaná edice 5 slivovic (R. Jelínek, Baron Hildprandt, Žufánek, Rodinná manufaktura Zubří, Fleret)
8.12.2019 - Minibottles 130 - nové (vodka Imperial collection: Golden Snow, Gold, Gold Black edition) a preusporiadané minifľaštičky
7.12.2019 - Minibottles 137 - nové (Mezinárodní víkend Slivovice; Trebitsch Single Malt Whisky ®; Jas Liqueur: Pravá slivovica; Th & G Mautner Markhof AG - Charly`s: Sliwowitz, Barack) a preusporiadané minifľaštičky
7.12.2019 - Minibottles 13 - nové (L`OR Special drinks - Skull: Staroplzeněcký absinth, White Widow Cannabis) a preusporiadané minifľaštičky
7.12.2019 - R. Jelínek - Original Czech distilleries: Slivovice, Hruškovice Williams
7.12.2019 - Minibottles 6 - nové (R. Jelínek: Slivovice, Hruškovice Williams) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
Webglobe Yegon
Hosting pre Vaše podnikanie. Pre vás.


Booking.com - ubytovanie
Návštevy doteraz:
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. decembri nášho letopočtu ...
PS: - 31. december 2019 -
 PF Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Scotch whisky - 27. december 2019 -
Macleay Duff
scotch whisky
minibottles 74Macleay Duff
scotch whisky
minibottles 74 Pekne zabalené takmer ako na Vianoce Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - minifľaštička škótskej whisky, v krabičke, tak ako to mám vo svojej zbierke minibottles rád:
 Macleay Duff scotch whisky
Prinz - 19. december 2019 -
Alte Haus-Zwetschke
minibottles 125Prinz
Fein-Brennerei
Alte Williams-Christ Birne
Alte Wald-Himbeere
Alte Haus-Zwetschke
Alte Marille Že čas je relatívny sa najkrajšie prejaví, keď dostanete Vianočný darček vopred. Napríklad sadu ovocných páleniek z Rakúska - Prinz:
 Alte Williams-Christ Birne, Alte Wald-Himbeere, Alte Haus-Zwetschke, Alte Marille

 Ďakujem
Hodnotenie titulu (62) - 11. december 2019 -

 Nesúrodá telenovela na 3 dejstvá. Nie zlá, ale pôsobí to skôr ako úryvky z rozsiahlejšieho cyklu.
 V úvode, kým sa rozbehne, používa autor zbytočne veľa kvetnatých opisov a prázdnych slov spisovateľského začiatočníka. Až po čase sa autor ľahšie rozpíše (alebo som si zvykol na jeho prejav?). Začnem mu veriť, že sa kedysi živil slovom (ako hovorca - preto ma kostrbatý písomný prejav až tak veľmi neprekvapuje) - ale vyznieva ako urazený / frustrovaný človek, ktorý zo seba naraz potrebuje dostať všetko, o čom predtým musel mlčať (a možno mu to vtedy aj vyhovovalo). Dokresľuje to síce atmosféru a svojským cynizmom (aj voči novinárskej hyene) sa mi hlavná postava knihy páči, ale kazí to tú príbehovú časť. V knihe sú, nazvem to nepriamo spomenuté, kedysi reálne a najmä hodne medializované prípady Sociálky, ktoré by som ja osobne bez predchádzajúceho upozornenia vôbec nespoznal - koľko ľudí (možných čitateľov knihy) je nie len kvôli časovému odstupu rovnako nevšímavých ako ja?
 Skok v časovej linke z pozície hovorcu úradu (Sociálnych vecí, či ako ho vlastne v knihe nazýva?) do kariéry spisovateľa (a predtým / popri tom "holky pre všetko") na mňa pôsobí hodne umelo. Je síce od autora pekné, že keď nemá moc čo povedať o všetkých tých ubehnutých rokoch, že sa neuchyľuje k takmer žiadnej prázdnej vate ... Ale aspoň trochu ten prechod zjemniť / obrúsiť hrany, by myslím nebolo na škodu.
 Časť so spomienkami malého dievčatka z detského domova chce byť hodne silná, ale aj prechod k nej je taký akoby formáne umelo vsunutý. Áno, patrí tam. Áno, čitateľ potrebuje dostať nejakú výrazne silnejšiu zápletku vo vzťahu k hlavnému hrdinovi, než čokoľvek dovtedy (o tomto vlastne aj celá tá kniha je, všetko ostatné len vysvetľuje túto pointu, čo je v konečnom dôsledku OK). Autor tú výpoveď dieťaťa ale nevedel podať tak, aby na mňa ako na čitateľa pôsobila dôverihodne. Vôbec sa síce nedokážem vžiť do pocitov malého dievčatka, ktoré zoberú milujúcej matke a otcovi (nech už sú ich vzťahy akékoľvek - čomu v podstate ani nemôže rozumieť) a zavrú ju do detského domova - ale mám pocit, že to nedokáže ani autor a preto to z jeho textu necítiť. Rovnako tak rozhovor tej malej v decáku s už 12-ročnou spolubývajúcou / spoluchovankyňou - ešte menej verím, že by sa 12-ročné dieťa tak dokázalo vyjadrovať / myslieť. Ale možno len mám to šťastie, ktoré takýmto deťom chýba, že si to vôbec nemusím ani len predstavovať a snažiť sa nejako vcítiť do ich pocitov, ich videnia sveta.
 Záver je čistá telenovela a možno až priveľký happy end (teda až na samovraždu matky dievčatka - chápem, že autor chcel vygradovať emócie, ale hodilo sa mu relatívne jednoducho upratať z príbehu nie nepodstatnú osobu). Hrdina príbehu zistí (a uverí), že je to jeho dcéra a rozhodne sa aspoň ju zachrániť pred adopciou do cudziny (pojmy "juvenilná justícia" a jeho konanie z úvodu knihy potrebuje dostať protiváhu). Zlý nevlastný otec a jeho bu-bu-bu nehrá rolu, lebo hrdina exhovorca v sebe stále v neskryje "nášho človeka" a tak dcéru v podstate bez výraznejších a nepopísaných komplikácií (resp. s výraznejšie popísanými "pozitívami kešbekov") získa súdnym rozhodnutím do vlastnej starostlivosti. K hrdinovi knihy sa vráti milenka / láska Mia, ktorou pred rokmi ohrdol (a de-facto aj ona ním) a tretí vrchol ich trojuholníka (pán Iks) im to viac-menej požehná dokonca na viacerých frontoch - a najmä, Miu akceptuje aj jeho dcéra Karamela. Dlhoročný život v Rakúsku len dodáva pocit bezpečia pred stále divokým Slovenskom.
 2,5 boda z 5 = priemer. Nie je márne s dielom ešte pracovať, ale sám nemám reálnu predstavu ako, aby sa mi to viac páčilo a aby som knihu odporučil.

 Technické pripomienky:
 - "... do lóží v prvej rade ..." - uznávam, sám robím hodne chýb, ale na túto som alergický Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - najmä u nádejných spisovateľov, exhovorcov obzvlášť Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 - "... kysličník uhličitý ..." - správne je podľa mňa v každom prípade oxid uhličitý (ak si dobre pamätám, výraz nebol v knihe použitý v kontexte, kde by takéto staršie pomenovanie malo opodstatnenie)

Hodnotenie titulu (61) - 11. december 2019 -
 Toto nebola kniha pre mňa. Nedá sa povedať, že by bola zlá, ale pre mňa bola nezaujímavá, neoriginálna, mdlá ... Vôbec mi nenapadá, komu by som ju dokázal odporučiť. Nie sú preto 2 hviezdičky z 5 aj moc?
 Hrdinka sa preberá unesená, zranená, nepamätá si čo sa dialo (nie len v súvislosti s únosom ale v jej dovtedajšom živote všeobecne) - ale ujde únoscom a ešte aj zachráni inú nevinnú dušu. Zistí sa, že je policajtka, nezvestná bola len pár dní a o prípade na ktorom pracovala jej kolegovia aj tak veľa nevedia / nevyšetrujú ho / je pre políciu vzhľadom na aktuálne priority (možnosti) na pokraji záujmu. Námet sa mi nezdal ničím originálny, autor mu svojím spracovaním tiež vôbec nepomohol. Keď sa hrdinka v rámci snahy na spomínanie na svoj "zabudnutý" život viac zameriava na svoj predchádzajúci prípad, než na svoju rodinu, tiež ma autorov rozvoj príbehu neoslovuje. Správanie sa hrdinky, že sama (resp. s nejakými viac či menej absurdnými postavičkami, na ktoré si spomína) ide tvrdošijne za svojím prípadom / tým, čo si o ňom pamätá a chce si cezeň aspoň navonok spomenúť na svoju minulosť - napriek rodine, napriek ex-kolegom ... toto je ten druh postáv, ktoré v literatúre vôbec nemusím (a vo filme leda tak ako John McClane (Bruce Willis), aj to len v jeho začiatkoch Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-))
 Dialógy postáv autor z môjho pohľadu nezvládol, prišli mi také umelo urýchlené až chaotické. Aj samotné tempo príbehu na mňa pôsobilo hodne nevyrovnane, pocit chaosu pretrvával. Najskôr je tempo priveľmi rozvláčne, s autorom nezvládnutou snahou o psychický rozbor postavy hlavnej hrdinky. Neskôr okamžite skáče od jednej myšlienky k inej, k rôznorodým činom hrdinky / ostatných postáv - nedáva žiadny čas na "strávenie" informácií ani čitateľovi ale žiaľ ani samotným postavám. Asi autor chcel, aby to pôsobilo dynamicky, ale vôbec ma tým neoslovil, neverím, že v tom sám nemal chaos.
 Za jediné pozitívum (paradoxné označenie) knihy môžem osobne považovať len to, že sa autor nesnažil o happy end. Tým by už aj tak nezvládnutú ťažkú tému knihy - obchodovanie s ľuďmi / pedofíliu / detskú prostitúciu organizovanú najvyššími kruhmi - pokazil úplne.
Hodnotenie titulu (60) - 11. december 2019 -

  Asi najťažšie hodnotiteľná kniha, čo sa mi u nás dostala do rúk. Z úcty k obetiam a pozostalým by som asi mal držať hubu a krok (ale keď zrovna to som v hraničných momentoch nikdy nevedel) a popriať úprimnú sústrasť (ak by ju vôbec prijali). To, že tejto knihe neviem prideliť ohodnotenie počtom hviezdičiek (z max. 5) nie je len môj alibizmus, ale aj sebakriticky priznaná neschopnosť.

 Vo všeobecnosti neobľubujem takéto diela (ani v knižnej, ani napr. filmovej podobe ...) - pokus o faktografiu o dávnejšej tragédii, kde neboli / nie sú dostupné oficiálne správy, resp. im ľudia aj tak nechcú veriť, o ktorej koluje hodne "urban legends". Kde sa niekto postaví do role "spasiteľa", ktorí vraj jediný zistí po rokoch celú pravdu v utajených archívoch, u nevypočutých svedkov, v dovtedy neobjavených dôkazoch a povie ju pozostalým ... Predpojato to na mňa väčšinou pôsobí (áno, aj v tomto prípade) ako pokus nejakej novinárskej hyeny zneužiť bolesť pozostalých - a keď som si prečítal o autorovi, že písal pre Nový Čas, hneď bol v mojich očiach na nulovej úrovni. OK, uznávam, keď som sa o autorovi dozvedel viac a aj na základe niektorých najmä technických pasáží knihy, tak som ho chvíľami vnímal pozitívne - ale vždy sa v knihe našli pasáže, ktorými podliezal dno :-( Snáď sa nikdy nedostanem do takej pozície, keď by som bol pozostalý v nejakej tragédií, v ktorej chýba dostatok oficiálnych a hodnoverných informácií, potrestanie vinníkov ... kde by som sa zúfalo spoľahol len na samovyšetrovanie niekoho, komu ide primárne o vlastnú slávu / zisk, ako keď si tu už autor sám promuje ešte neexistujúcu knihu, že do konca roka (aj preto nás naháňa s termínom) prinesie niečo takmer bombastické.

 K samotnej knihe. Celkové dojmy si po jej dočítaní v hlave neustále prehodnocujem ... a stále som k autorovi predpojatý (aj keď v tom nie je nič osobné), neobjektívny, asi týmto nikomu reálne nepomôžem. Priebežne som si robil hneď pri čítaní poznámky, keď ma niečo výraznejšie zaujalo (väčšinou negatívne):
 - Autorove výrazy "pernamentka", veta v zmysle "... aby pojmom ... pochopili všetci ...", časté nevynechávanie medzier medzi slovami ... - Takéto chyby by nemal robiť ani exnovinár Nového Času :-(
 - "... váha osôb, batožiny ..." - Nemá to byť "hmotnosť"?
 - Čo je ČSSDL? - Pojem vysvetľuje až výrazne neskôr (Československá správa dopravních letišť)
 - "Ekvatoriálna Guinea" - Nemá to byť Rovníková Guinea?
 - vtedy.teraz.sk - Odkazuje sa na takýto web, ten však aktuálne neexistuje, pojem "IL-18" použiteľne nevyhľadá
 - Autor píše niečo v zmysle: "... vrtuľa je zo 4 listov. 1 list má priemer 4 metre ..." - List vrtule nemá priemer (resp. nie v zmysle, v ktorom ho autor spomína). Je teda priemer celej vrtule 4 metre (t.j. list má dĺžku 2m), alebo má samostatný list dĺžku 4m, t.j. priemer celej vrtule je 8m? Vzhľadom na iné technické informácie o lietadle a letectve všeobecne, ktoré na mňa ako na laika pôsobili skutočne hodnoverne (a boli pre mňa tými svetlými momentmi v názore na autorovu prácu), je toto zbytočne nejednoznačná informácia.
 - IL-18V OK-OAD - Dôvod havárie je vraj oficiálne nestanovený, ale autor sa osobne prikláňa k vypnutiu autopilota. - Na základe čoho sa autor odvažuje k takémuto tvrdeniu / názoru?
 - Linka Praha - Sliač - Amsterdam? - Nie je to nelogické poradie?
 - "... ak máte nezverejnené fotky, pošlite mi ich ..." - Chýba mu tam PROSÍM!!! (takto, podľa mňa nevhodne, pýta fotky minimálne 2-krát)
 - Posledné sekundy v kokpite tesne pred pádom do vody, t.j. v čase keď už nie je zaznamenaná konverzácia posádky. - Na základe čoho opisuje konanie a pocity posádky? Je to bulvárne, patetické, horšie než Rozboril :-(
 - Autor pomerne detailne opisuje pohyb / smer / náklon ... lietadla od momentu približovania sa k pristávacej dráhe až po samotný pád. - Jednoznačne mi v tomto mieste ale chýba mapa - letisko, spomínané budovy letiska, dráhy letiska, Zlaté piesky, ostrov, dráha pohybu lietadla a miesto pádu, Bratislavský hrad (jedna z výpovedí je, že lietadlo v určitom momente smerovalo na hrad) - ideálne aj miesta, kadiaľ prišli prví záchranári / pracovníci letiska / ostatné spomínané osoby, kde boli spomínaní turisti / loďky, kadiaľ lietadlo vyťahovali ... Bez mapy by sa výpovedná hodnota knihy hodne znížila. V texte sa okrem iného viac-krát odvoláva aj na fotografie, ktoré ale ja vo svojej verzii textu nemám - aj to popri absencii mapy určite ovplyvňuje moje komentáre.
 - Mal som pocit, rozhodne nie príjemný, že "novinárov" a ďalších fotografujúcich, ktorí prepašovali snímky von zo Zlatých Pieskov, autor chváli a cení si viac, než všetkých zachraňujúcich. Nechcem nikomu upierať právo na informácie a ich etické získavanie a následné zverejnenie, ale podľa tohto podania opäť vidím v autorovi len novinársku hyenu (OK, tuná svoj pohľad asi preháňam výraznejšie, než inokedy).
 - Autor sa minimálne 2-krát vyjadruje v zmysle "... v poslednú možnú chvíľu, pred uzávierkou textu knihy ..." - Radšej sa zdržím komentáru. Síce nie som ani spisovateľ ani redaktor, ale podľa mňa má autor aj v danej fáze stále dosť času do textu zasahovať akýmikoľvek novými relevantnými zisteniami, bez svojich bulvárnych výhovoriek.
 - Preživšieho Francúza našiel v podstate náhodou. - Keď písal takúto knihu a chcel ponúknuť objektívnu a úplnú pravdu aj pozostalým obetí, prečo túto dôležitú osobu aktívne nehľadal skôr?
 - Prečo sú mená leteckých mechanikov / technikov len iniciálami v priezvisku, keď ostatné mená autor uvádza celé?
 - Gramatika / skloňovanie vo vetách je častokrát nesprávne, uniká jednoznačný zmysel autorových výpovedí. Časté sú aj preklepy, ktoré dávajú občas úplne iné slová a tým vetám iný (žiadny) význam. - Neviem, čo z toho sú priamo chyby autora (mám pocit, že si dielo po sebe s odstupom neprečítal, že nepoužil ani len základnú kontrolu napr. vo Worde či Google Docs) a čo je len doslovný prepis v pôvodne zle napísaných správach vyšetrovateľov?
 - Opisy zo spisov, "českoslovenčina" v nich. - Je to doslovná citácia, alebo tiež skomoleniny autora? Uznávam, že keď slovenskí vyšetrovatelia prepisovali výpovede Čechov, resp. naopak vyšetrovatelia v Česku pri dialógoch so Slovákmi (resp. celkovo preklad výpovedí občanov cudzích krajín), že v originálnych dokumentoch môžu byť chyby v gramatike, preklepy, na nesprávnych miestach použitá diakritika ... Neviem si predstaviť, ako by mal byť redakčne upravený finálny text knihy, aby bol hodnoverný voči originálom (asi, lebo vetná stavba / slovosled musí byť vzhľadom na závažnosť detailov výpovedí presná) alebo zodpovedajúci súčasnej gramatike?
 - Aké sú autorove zdroje? Môže jednoznačne dokázať všetky slová pozostalých, ktoré z poslednej doby (jeho vlastné zistenia) uvádza? Ako?
 - Kniha síce zodpovedala mnohé otázky, ale ako čitateľ viaceré ďalšie otázky mám. Takéto otázky si nekladie ani autor a tým pádom na ne neodpovedá. Prečo napríklad, keď boli vypnuté oba vnútorné motory, prečo sa automaticky vypráporoval iba jeden? A boli vôbec skutočne oba vnútorné motory vypnuté (ku koncu som sa už nejako strácal - stiahli výkon vnútorných motorov, aby spomalili pred pristátím, ale potom prudko výkon zvýšili pri snahe o prelet, ale pracovali len motory na ľavom krídle - aj tá v predchádzajúcich letoch problémová 2-ka, tie na pravom nie - zjavne omylom vypnutá a neskoro opätovne nahodená 4-ka)?
 - Kapitola "10 možných príčin nehody" a v nej autorove dovetky: "Rozsudok"? - Skutočne si to dovolil autor pomenovať pojmom "rozsudok"? Aj tu by som odporúčal vyhnúť sa bulvárnemu spôsobu písania.
 - Spomenutie inej tragédie, z relatívne nedávnej minulosti - smrť malého dievčatka zabudnutého v aute jej otcom (a jeho neskorší infarkt). - Aj keď sa autor snaží vysvetliť dôvody, prečo ju spomína, pôsobí to na mňa zase len ako sprostá hra na city, absolútny hyenizmus :-(

 Kniha na tému tejto tragédie by vyjsť určite mohla a mala. Či by to ale mala byť práve táto kniha / takto formulovaná ... skôr hovorím nie. Ako ju ale prepísať, aby som na nej uvítal aj logo IKAR? Napísal som síce, čo mne osobne najväčšmi vadí, ale sám neviem ako by sa to aspoň v mojich očiach mohlo zlepšiť.

 Celkovo je téma zaujímavá. Často som autora kritizoval - ale za technické opisy lietadla ako takého, techniky lietania na ňom, prácu nie len ČSA, históriu civilného letectva niekdajšieho Československa, poskladané fakty z archívov a iných overiteľných / už zverejnených zdrojov aj o samotnom nie len poslednom lete predmetného Iljušinu, si pochvalu zaslúži. Toto aj boli pasáže knihy, ktoré sa pomerne dobre čítali a dosť mi rozšírili obzor. Osobné informácie o posádke a pasažieroch - jednak nemá info o všetkých (nenašiel všetkých pozostalých, alebo nemali potrebu s ním o téme komunikovať?), no tá hranica medzi relevantnosťou údajov k téme, dokreslením príbehu (aby to nebola len strohá faktografia) a z môjho pohľadu neadekvátnym zasahovaním do súkromia ich aj pozostalých ... Tu som na vážkach a ako o knihe neustále premýšľam, tak mám každú chvíľu iný pohľad na celú vec. Sám si posúvam tú pomyselnú hranicu, čo všetko je už z môjho pohľadu cez čiaru a čo by som kedy zniesol. Neviem dospieť k nejakému vnútornému finálnemu stanovisku, táto téma / jej podanie vo mne ešte hodne dlho bude hlodať.

 Záver? Autor v podstate skonštatoval len to, čo skonštatovali aj závery oficiálneho vyšetrovania, k čomu sa v konečnom dôsledku dopátral aj manžel jednej z obetí vo svojom zúfalom vyšetrovaní. Žiadne nové bombastické zistenia.
 "Len" vtedajšia garnitúra neinformovala - ani pozostalých, ani verejnosť všeobecne.
 "Len" tým napomohla mnohým dezinformáciam a pretrvávajúcej dezilúzii v spoločnosti.
 "Len" svojím ne/konaním dehonestovala obete a pozostalých.
 "Len" chýbalo jednoznačné určenie, čo je zločin a čo trest - t.j. čo je očakávanou bodkou za celou tragédiou.

Hodnotenie titulu (59) - 11. december 2019 -

 Toto je práve jedna z tých knižiek, ktorým sa píše hodnotenie veľmi ťažko. Povedať, že je to tragikomédia - aj keď myslené maximálne v dobrom - by asi bolo predsa len priveľmi drzé, aj keď autor / študenti z diela by to asi veľkoryso prehliadli. Páčilo sa mi, že aj na tak ťažkej téme, pri ochote rozprávať o všetkých tých traumatizujúcich zážitkoch / skúsenostiach si často spomínali na to aspoň trochu dobré / pozitívne / ľudské ... čo ich držalo a nedovolilo ani v koncentráku klesnúť na duchu.
 Napriek tomu, že kniha je viac-menej kombináciou historickej faktografie a kopy malých či väčších príbehov, v podaní relatívne veľkého množstva respondentov, spojených v jednej krutej pointe, číta sa pomerne dobre. Poučí, vysvetlí historické fakty, varuje / nedovolí zabudnúť, ale nevyznieva až tak traumatizujúco napriek faktom, že zďaleka nie všetci študenti sa z toho koncentráku vrátili živí. Knihu môžem len a len odporučiť každému, kto sa nebojí nad knihami / životom aspoň trochu rozmýšľať a nebáť sa širších súvislostí.
 Nanovo vydať takúto knihu je obzvlášť dôležité v dnešnej dobe, keď sa nechceme ako spoločnosť poučiť a máme neofašistov v parlamente, keď školstvo (nie len vysokoškolské) je takmer na kolenách a keď je 17. november (všetky jeho historické dôvody) pre mnohých len priestor sa vlastnú bezduchú sebaprezentáciu.
 Dať 4 či 5 hviezdičiek z 5? Skutočne si v tomto prípade netrúfam hodnotiť.

 Možno pár takých formálnych postrehov k textu:
 - používa sa v slovenčine pojem Hitlerova osobná štandarda (pre Leibstandarte ...)?
 - pojem "vodca" navrhujem písať všade s malým "v"
 - raz boli uvedené rozmery cely / kobky ako 13 x 7 väzenských topánok - aký reálny rozmer si pod tým predstaviť (alebo som túto pasáž vôbec nepochopil)?
 - chvíľami som mal pocit, že študenti vo svojich spomienkach v rýchlosti spájali aj nie úplne spojiteľné dojmy (resp. že spojili do jednej vety / odstavca vzájomne sa podľa mňa vylučujúce veci) - napr. medzi ľahšími / "vysnívanými" komandami spomenuli Klinkerwerk, čo bolo práve jedno z tých najkrutejších - ale zase, nečítal som to s vedeckou pozornosťou, tak snáď si aj prípadní hejteri dajú pohov
 - Čapkove básne odporúčam rozpísať pekne po veršoch (tak ako sú po veršoch rozpísané aj ostatné básne v diele)
 - ako správne napísať text piesne, ktorá existuje vo viacerých verziách a v origináli je v goraľskom nárečí, kde sa nerozpráva ale godá? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - napr. ja nasledovný verš "... odchodzić od gór ojczystych ..." poznám ako: "... Goraľu, cy či ňe zaľ, odhodžič od stron ojcyzny. ..."
 - autor / študenti často používajú tvar "... raz ho napadlo ..." a nie "... raz mu napadlo ..."

Hodnotenie titulu (58) - 11. december 2019 -
 Tento titul ma nejako zvlášť nezaujal. Hlavná hrdinka - ženská, čo do všetkého vŕta, ide za hranu zákona, nahrádza prácu polície s ktorou nie je voči sebe a otcovi spokojná ... OK, chápem, je v situácii keď nevysvetlene stratila matku a je asi jediná ktorá verí, že jej otec nie je jej vrahom (v konečnom dôsledku ale ani on nie je svätý), takže je ochotná urobiť pre jej nájdenie čokoľvek. Do toho všetkého ešte naviac ten texaský / americký kovbojský prístup - s plným kufrom zbraní, teleskopickým obuškom stále pri sebe ... Do aktuálneho diania vkladané ešte jej hmlisté spomienky resp. priam halucinácie ... Nie nepodobná postavička ňúrajúca sa v príbehoch nezvestných, len aby na ich tragédii v konečnom dôsledku získal zmluvu na televíznu šou (prišiel mi na um Rozboril a hneď som bol z celej knihy ešte znechutenejší) ...
 Takto stavaný príbeh a postavy, to mňa osobne v literatúre priveľmi neoslovuje. Autor nebol schopný s dielom urobiť nič, čím by tento môj nezáujem (a v určitých momentoch až predpojatosť, uznávam) zvrátil. Je to mdlé, fádne ... nemôžem povedať že zlé, ale ničím nelákajúce.
 Nosná téma príbehu - 3 osoby s menom (prezývkou) Beth ... Pri dvoch je to vzájomné prepojenie ešte OK, ale prepojenie na zmiznutú matku hlavnej hrdinky mne osobne pripadalo skoro až také náhodné / nie príliš nelogické / silené ... Akoby autor potreboval do jednej knihy nejako spojiť dva svoje pôvodne rôzne nápady - spôsob, akým zúfalá dcéra hľadá nezvestnú matku vs. dlhotrvajúca pomsta polo šialenej ženy na pozadí jej rodinnej tragédie (nehody či vraždy?)
 Dojmu z knihy nepomohol ani preklad. Často v texte chýbajú zvratné zámená. Neraz prekladateľ vo vete nesprávne (resp. nie rovnako) skloňuje prídavné vs. podstatné mená. Preklepy či občas vynechané hlásky na konci slov sú pre neho asi detail. Často vynechá aj iné zámená či napr. prívlastky a tak sa stráca pôvodný zmysel viet / reči postáv - o čom presne hovoria, voči komu / čomu je tá-ktorá replika myslená ... na detektívku / thriler, kde by podľa mňa malo záležať na detailoch, je to z môjho pohľadu neúnosné - redakcia ešte bude mať veľa roboty. Označenie priamej reči tiež pokrivkáva - nie vždy je jednoznačné, čo ešte hovorí jedna postava, čo druhá a čo už je ďalší text autora. Slovosled je taktiež pričasto až ťažkopádny, taký zastaralý ... Neraz som mal pri čítaní pocit, že prepis dialógu medzi "kapitánom" Dankom a "harakterom" Bugárom by sa viac blížil spisovnej slovenčine Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Aj keď sa zameriam len na obsahovú stránku diela, subjektívne viac ako 2 hviezdičky z 5 dať nemôžem. Mňa táto knižka nezaujala.
Hodnotenia kníh - 11. december 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v novembri som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") z našej ponuky (btw: už tam máme v ponuke aj e-knihy). Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 55 (James Delargy)
 Líška (Frederick Forsyth)
 A postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať.
Vodka Imperial collection - 8. december 2019 -
Imperial Collection
Gold Black edition
minibottles 130Imperial Collection
Gold
minibottles 130 Vo všeobecnosti vodku síce nejako zvlášť nemusím, ale zasa prečo nie, najmä keď výnimka potvrdzuje pravidlo?
 vodka Imperial Collection (Imperatorskaja kollekcija) Premium:
 Golden Snow (s vločkami z lístkového 23-karátového zlata)
 Gold
 Gold Black edition (v špeciálnej čierno-zlatej edícii)
Mezinárodní víkend slivovice - 7. december 2019 -
Žufánek Slivovica
Mezinárodní víkend slivovice
minibottles 138Mezinárodní víkend slivovice
Limitovaná edice 5 slivovic
Degustační sada ovocných destilátů
Baron Hildprandt Slivovice
Vizovická slivovice 2016 - Čačanská rodná
Žufánek Slivovica
Zubří slivovice
Fleret slivovice
ovocná pálenka Taká pekná akcia a ja som ju takmer prehliadol. Na šťastie pre zberateľov minifľaštičiek alkoholu vyrobili aj sadu - Limitovanú edíciu 5 slivovíc - Mezinárodní víkend slivovice:
 Baron Hildprandt Slivovice
 Vizovická slivovice 2016 - Čačanská rodná
 Žufánek Slivovica
 Zubří slivovice
 Fleret slivovice

 A vďaka tejto akcii a aj vďaka Pražskej burze zberateľov minifľaštičiek som mohol vytvoriť už 138. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu.
Czech whisky - 7. december 2019 -
Trebitsch
Czech Single Malt Whisky ®
minibottles 137 Aj whisky je nápoj, ktorý sa už dávno nevyrába len vo svojich pôvodných klasických destináciách. Ale keď to vedia, tak je to OK. A na túto relatívne novú whisky z Česka idú len pozitívne referencie:
 Trebitsch Czech Single Malt Whisky ®
Slivovice ... - 7. december 2019 -
Charly`s Sliwowitz
minibottles 137Pravá slivovica
Jas Liqueur
minibottles 137 Slivovica (a nie len ona - aj iné ovocné pálenky) je skutočne medzinárodný nápoj - pije i vyrába sa takmer všade okolo nás:
 Česko - Jas Liqueur: Pravá slivovica
 Rakúsko - Th & G Mautner Markhof AG - Charly`s - Sliwowitz, Barack
Skull - 7. december 2019 -
Staroplzeněcký absinth
Skull
L`OR Special drinks
minibottles 13White Widow Cannabis
Skull
L`OR Special drinks
minibottles 13 V tvare lebky (Skull) existuje viac druhov minifľaštičiek alkoholu. Jeden z nich si vybrali aj v L`OR Special drinks:
 Staroplzeněcký absinth
 White Widow Cannabis
R. Jelínek - 7. december 2019 -
Slivovice
R. Jelínek
minibottles 6R. Jelínek
Original Czech Distilleries Minifľaštičky v sadách sú moje obľúbené. Napr. R. Jelínek - Original Czech Distilleries:
 Slivovice - zraje 3 roky
 Hruškovice Williams
marsen - 6. december 2019 -
Dulovica
Dula hruškovitá
minibottles 42Jablko
Pravý ovocný destilát s prísadou medu
minibottles 40 Ešte minulý mesiac mi do zbierky minifľaštičiek alkoholu vďaka kamarátovi zberateľovi Vladovi z Whisky Mini Bottles - Slovak minibottles collection pribudli novinky z marsen - Fruit Distillery Cooperation - ale až teraz je Mikuláš, až teraz sa dostávajú aj na (po)hlavnú stránku Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-):
 Jablko - pravý ovocný destilát s prísadou medu
 Dulovica - Dula hruškovitá
 Pomarančovica - Exotická edícia
 Čerešňovica - Klasická edícia
 Tekvicovica - Prémiová edícia
Bankári :-) - 6. december 2019 -
Sporiteľnička / pokladnička prasiatko ...
... alebo ako nás už od mala privykali dávať svoje peniaze sviniam :-) Služby aj appky úplne na figu, úroky takmer v mínuse, naivný marketing so stupídnymi reklamami ... ale keď si u nich cez tieto linky vytvoríte z nejakého zúfalého (tak ako ja) dôvodu účet, tak aj Vy aj ja dostaneme nejaké eurá. Vraj.
 365 banka
 Tatra Banka
Kapurková? - 6. december 2019 -
Zuberská Hafirovica
minibottles 134Slovenská borovička
minibottles 133 November v čudu a čoskoro bude v čudu celý rok.
 Najvyšší čas na kapurkovú? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)