Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
18.3.2020 - SSaM - info (zmenené termíny): 12. výroční členská schůze SSaM (Kácov) + Burza SSaM (Praha) - 23.5.2020
18.3.2020 - SSaM - pozvánka (zmenené termíny): 12. výroční členská schůze SSaM (Kácov) + Burza SSaM (Praha) - 23.5.2020
8.3.2020 - Minibottles 139 - preusporiadané minifľaštičky
8.3.2020 - Minibottles 45 - nová (Spišská borovička kosher) a preusporiadané minifľaštičky
7.3.2020 - Archív - uzavretý február, otvorený marec 2020
7.3.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (marec 2020) a nové vtipy
7.3.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (február 2020)
7.3.2020 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (február 2020)
16.2.2020 - EĽRO - info o 30. ročníku EĽRO
16.2.2020 - 30. EĽRO - Európske Ľudové Remeslo - Kežmarok 10.-12.7.2020
16.2.2020 - 29. EĽRO - pozvánka na EĽRO 2020
5.2.2020 - Minibottles 20 - nové (Johnnie Walker Discover: Black Label, Double Black, Gold Label Reserve, Aged 18 years, Blue Label) a preusporiadané minifľaštičky
1.2.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (január 2020)
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2020. marci nášho letopočtu ...
SSaM - Burza aj Výročka ... - 18. marec 2020 -

Výročná členská schôdza SSaM
Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Alkoholická whiskySSaM
Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 23.5.2020 v Prahe (termín je výnimočne o týždeň posunutý kvôli spojeniu termínu burzy v Prahe a 12. výročnej členskej schôdze SSaM v Kácove), od 10:00 do 12:00, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu, v přízemí přímo proti hlavnímu vchodu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Těšíme se na Vaší účast.

 Vážený kolego sběrateli - člen SSaM,
 rádi bychom tě pozvali taky na 12. výroční členskou schůzi "Spolku Sběratelů alkoholových Miniatur", která se tradičně uskuteční v ovocném lihovaru v Kácově (č.p. 110), v sobotu 23.5.2020. Začátek je plánován na 14:00 hod (po burze v Prahe). Konec setkání neděle ráno.
 Cena vybíraná na občerstvení bude 300,- Kč.
 Těšíme se na Vaší účast

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 23.5.2020, 10:00-12:00
 You are welcome

Kosher ... - 8. marec 2020 -
Spišská borovička kosher
minibottles 45 ... a navyše:
 Spišská borovička
Hodnotenie titulu (72) - 7. marec 2020 -
 Dávam 3 hviezdičky z 5, po prečítaní zatiaľ cca 250 strán. Nepočítam ku koncu s nejakou bombastickou pointou, ktorá by zlepšila moje hodnotenie, ale dúfam že to autor ani ničím nepokazí. Kniha sa dobre číta, určite to dočítam a aj vydanie odporúčam, ale ...
 Po prečítaní infa o autorovi na jeho webe a začiatku deja knihy z horolezeckého prostredia som očakával, že sa to ponesie v tomto duchu, ale veľmi rýchlo to autor zmenil a ďalej sa dá kniha čítať už len ako humorná rozprávka pre dospelých (ak by bola kniha inak prezentované, tí čo si ju kúpia by podľa mňa boli sklamaní). Akceptujúc tento fakt je to príjemné čítanie. Hodne to pripomína slovenskú verziu Storočného starčeka (je to autorov úmysel, alebo to len nevie skryť?), chvíľami v kombinácii s Forrestom Gumpom, Jamesom Bondom, pár "švejkovinami" ... celé ako Chrobák Truhlík, ktorý všade bol, všetko videl, všetko a všetkých pozná :-)
 Odporúčal by som ale text skrátiť, zhutniť. Rozsah cez 400 strán sa mi zdá na takúto literatúru prehnane optimistický. Tiež niektoré historické udalosti vnesené do knihy na mňa pôsobia až ako nasilu vkladané (napr. havária / smrť p. Husákovej), aj keď väčšina z nich samozrejme tvorí to humorné zveličenie diela, na ktorom je založené (a možno sa všetko na konci predsa len stretne v nejakej prekvapivej pointe?). Možno aj s tými historickými faktami (kde sú to fakty, nie fabulácia?) tiež miestami trochu opatrne (dohľadať čokoľvek na internete nie je problém, ak by to čitateľa až natoľko zaujalo) - čo sa skutočne historicky stalo, aké známe osobnosti pri tom boli (a ktoré sú len v náznakoch) a ako do toho autor komponuje svoju fantáziu, hlavného hrdinu a ďalšie postavy (napr. hneď v úvode horolezecký výprava do Himalájí - mená členov podobné tým skutočným, podľa mňa zamenené expedície na Nanga Parbat vs. Makalu) ... takpovediac skúsiť obrúsiť hrany na miestach knihy, kde sa realita prelína s fantáziou autora. Alebo niektoré časové údaje, historické "fakty", osobnosti až tak nezdôrazňovať, veď z deja a časovej osi prirodzene vyplynú.
Hodnotenie titulu (71) - 7. marec 2020 -
 Ďakujem, príjemné čítanie. Teraz k okrúhlemu výročiu úmrtia p. Radiča by to bola podľa mňa pekná spomienka.
 Trochu som sa ale v texte v niektorých pasážach strácal - asi som bol nepozorný alebo len unavený čitateľ, ale občas sa mi nezdalo, že ide autor p. Piško pekne chronologicky alebo podľa relácií, ktoré p. Radič písal - ale že to je nejaká nesúrodá zmeska deja. Možno keby som to čítal ešte raz s odstupom, alebo pozornejšie (čo by ale zase už nebolo oddychové čítanie, za aké si toto dielo dovolím považovať), tak by som sa nikde nestratil. Trocha mi ešte vadilo, že p. Piško ako autor v niektorých pasážach, kde je p. Radičovi spolupracovníkom, píše o sebe v 3. osobe - keby písal spôsobom "... a toto som tam dodal ja ... tam bol ten, henten, onen a ja ...", tak by mi to prišlo také autentickejšie / ľudskejšie. Takto som si niekedy nebol úplne istý, či ide o text p. Piška ako autora tohto diela, alebo používa nejakú citáciu z tlače - v tom by ale mohla podľa mňa pomôcť aj výsledná úprava formy textu, nie len tento rukopis, ktorý je napísaný dosť nahusto, bez dôsledného oddeľovania odsekov / citácií / ukážok prác p. Radiča ...
 Možno trochu tej mojej nepozornosti, resp. nie až takej zaujatosti dejom najmä zo začiatku (pred novembrom 89 a tzv. obdobie Mečiarizmu ...) môže byť dané tým, že už je to predsa len relatívne dávna doba a ja ako vtedy decko / študent / ... som celé dianie v spoločnosti celkovo / kultúre / v médiach ... vtedy az tak nevnímal - resp. rovesníci p. Radiča a jeho spolupracovníkov sa dokážu lepšie rozpamätať a vcítiť do opisovaných skutočností. Napr. na viaceré relácie, na ktorých p. Radič participoval, si pamätám len zbežne, resp. sa mi vzájomne miešajú, alebo si vôbec nepamätám, že v nich nejako účinkoval. T.j. možno cieľová skupina čitateľov tejto knihy by mohla z môjho pohľadu smerovať skôr na starších než som ja.
 Celkovo však celú knihu vnímam pozitívne a dobre sa mi napriek vyššie spomenutým výhradám čítala. Veľmi sa mi páčili aj použité ukážky diel p. Radiča a aj že je označené, ktorý z jeho spolupracovníkov (p. Skrúcaný, p. Noga ...) tú-ktorú repliku číta / hrá. Rovnako citované kritiky / názory z vtedajšej tlače sú veľmi vhodne použité na doplnenie diela. Toto všetko výborne celé dielo dopĺňa. Vedel by som si predstaviť aj napr. elektronickú verziu, kde by boli reálne audio aj video ukážky. Alebo aspoň v tlačenej verzii doplnené napr. QR kódy (reprezentujúce internetové odkazy), ktoré si čitateľ môže hneď načítať mobilným telefónom a môže si tým danú scénku spustiť na webe.
Hodnotenie titulu (70) - 7. marec 2020 -
 Zvláštne dielo, nie nezaujímavé, ale ťažko sa číta (aj preto mi to tak dlho trvalo) – po úpravách by som ale vydanie odporučil aj keď teraz mám mierne zmiešané pocity (aj preto taký dlhý komentár).
 Strácal som sa v čase, kedy vlastne príbeh prebieha. Ako sa v ňom striedajú časové roviny – ktoré z nich sú spomienky postáv, čo vrátenie hlavného deja do minulosti a nepomáhajú ani dlhoveké postavy niektorých spomínaných kanibalov. Hlavný dej odohrávajúci sa podľa autora v alternatívnej realite (vzhľadom na tému príbehu, ktorá je k súčasnej realite mierne povedané absurdná, si to ani inak predstaviť neviem) by ale nemal poukazovať na prvky, ktoré sa dajú relatívne ľahko datovať (používaná herná konzola, kapela hrajúca v rádiu – čo bolo vlani moderné môže byť teraz už zabudnutá minulosť – a celé dielo tak vyzerá, že už nejakú dobu "ležalo v zásuvke", aby sa ho autor pokúsil s určitým odstupom prepracovať).
 Samotných postáv je tiež hodne (aj keď uznávam že de-facto 2 "vyšetrovacie" tímy nemôžu byť málopočetné) a použité z môjho pohľadu zbytočne zvláštne mená (a vo viacerých prípadoch aj iné identity / prezývky / aliasy) tiež nepridávajú v orientácii. Rovnako postavy na jednu stranu z celého sveta a veľká časť príbehu odohrávajúca sa vo fiktívnom mestečku neďaleko Bratislavy (aj keď sa potom samotný ples odohráva v Benátkach) sa mi zdajú vzájomne nevyvážené – ten nekrokanibalizmus a jeho i/legalizácia chcú byť asi celosvetový problém.
 Rovnako som z diela nepochopil, čím vlastne formálne chce byť (aj keď autor sa asi úmyselne snažil brániť nejakému škatuľkovaniu). Má ísť o horor, detektívku, thriller, psychologickú sondu, sci-fi ... alebo paródiu niečoho? Je to až príliš nesúrodá zmes. Samotná téma – nekrokanibalizmus – uznávam že je originálna (aspoň mne to nepripomína nič, čo by som poznal z iných diel), ale neubránil som sa viackrát myšlienke, aká je vlastne autorova osobnosť a aké bolo a je jeho duševné rozpoloženie (čím ho v žiadnom prípade nechcem uraziť).
 Alebo som to vôbec nepochopil tak, ako to autor celé myslel a nie som z tej správnej cieľovej skupiny finálneho diela (ale kto by vlastne mal byť očakávaným čitateľom ?). Preto aj finále diela je pre mňa miernym sklamaním – môžem si klásť otázku: ako to vlastne skončilo?
 Napriek všetkému by som po prepracovaní odporučil dielo vydať. Opäť na chvíľu odložiť "do zásuvky" a skúsiť medzi tým napísať niečo iné – predpoklady autor podľa mňa má a trúfam si odhadovať, že aj pár iných čakajúcich literárnych pokusov. Mierne skrátiť (zhutniť dej). Trocha sprehľadniť dejové línie – aj keď ako celok môžu byť potom nasadené vo fiktívnom alternatívnom nazvem to časopriestore (keď prihliadne nie len na to kedy ale aj kde sa príbeh odohráva). Sprehľadniť postavy (aspoň tie menej podstatné zatlačiť do úzadia, keď už nie celkom vyškrtnúť). A nepoužívať tak často hríby ako ingredienciu k jedlám z ľudského mäsa Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) (plus nie je krv nestráviteľná?). V diele ma zaujalo pár zdravo cynických viet i celých odsekov a niektoré drsné naturálne opisy – nebál by som sa obdobnou formou ešte viac "pritvrdiť".
Hodnotenie titulu (69) - 7. marec 2020 -
 Útržkovité postrehy:
 - samopal decku, úplná samozrejmosť + zbraň má imho spätný náraz, nie odraz
 - náboženstvo, akékoľvek = najväčšie zlo sveta, a alibizmus, my nič, my muzikanti, nič nemáme, nič nám nehrozí
 - matematika a fyzika, paradox medzi čistou logikou a vierou
 - dátumy, v júni 2016 sa ešte nič nemohlo stať
 - okrem ne/správnej viery a jej presadzovania za každú cenu aj chorý nacionalizmus (všetko na ktorejkoľvek strane), úplne iná "kultúra" sobášmi v širšej rodine ... neviem/nechcem porozumieť?
 - preklepy v texte narúšajú logiku v čítaní + nudne a rozvláčne písané štýlom a potom a potom a potom ... ako na ZDŠ o letných prázdninách
 - USA sa prvýkrát spomenú až na 50. strane Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 - také čierno-biele, alebo absolútne zlo alebo takmer až nezištné hrdinstvo, nič medzi tým (chápem, že v takom prípade to inak nejde, ale je to veľmi plytké čítanie)
 - tínedžeri, Barack Obama, indoktrinácia, ideológia ... chvíľami som mal pocit, že to nepísala sama (nie sú to jej vlastné slová), ale niekto jej diktoval čo/ako musí písať, aby "svedectvo zafungovalo" - ale asi som len predpojatý a paranoidný zároveň (a zbabelý?) je to téma, o ktorej sa musí hovoriť (ako o všetkých nevinných obetiach vojen); som hajzel, ale príde mi to celé ako až príliš feministicky podaný román pre ženy a agitka ... v čí prospech, vlastne? bo nemám pocit že by sa nejako reálne pomáhalo obetiam v utečeneckých táboroch okolo Daesh
 - ... ale aj tak ma to pohltilo a rýchlo som to čítal
 - plný zmiešaných pocitov (obsah, forma, všetky aj podprahovo vyvolané myšlienky ...) dávam 3 hviezdičky (***) - možno s odstupom času by bolo moje hodnotenie úplne iné
Hodnotenie titulu (68) - 7. marec 2020 -
 Až moc zdĺhavý úvod - aj uviesť čitateľa do reálií a histórie Kolumbie, z ktorých Pablo Escobar vzišiel, by sa dalo v kratšom rozsahu.
 Zaujímavejšie čítanie to začne byť, až keď sa už začne písať o Pablovi Escobarovi ako o reálnom drogovom magnátovi, teroristovi, zločincovi najhrubšieho kalibru a jeho vojnách so štátom ... Aj keď štýl písania je zvláštny - má ísť o faktografiu (kopec mien, dátumov ...), snahu o "thriler" ako z Hollywoodu, biografiu ...? Niektoré deje sa v knihe aj viac krát zopakovali (aspoň sa mi tak zdalo, a nie je úplne jasné že je to z uhla pohľadu rôznych osôb), také je to nejaké rozhárané. A preklad tomu tiež neprospieva - nie vždy je jasné, ku komu sa viažu ktoré prívlastky, skutky ...
 Takmer celá kniha ale aj tak vyznieva len ako ospravedlňovanie pôsobenia tajných (nie len) služieb USA na území iných suverénnych štátov (v tomto prípade najmä Latinskej Ameriky). V štýle: je jedno, čo kto ne/chcete, my prídeme a urobíme si, čo chceme my a Vás k tomu zneužijeme tak, že si to častokrát ani neuvedomíte.
 Dávam 3 hviezdičky, možno 3,5. Kniha je ale len pre špecifický okruh čitateľov.
Hodnotenie titulu (67) - 7. marec 2020 -
 Telenovela. S presladeným koncom a veľmi ťažkým úvodom na jej rozohratie.
 Ženy kniha zaujme (citové rozpoloženie hrdinky, celý ten babinec okolo nej ...). Chlapov ... sám sebe sa divím, že zvedavosť ako autorka "vykorčuľuje" z úvodnej smrteľnej diagnózy (a náhodný sex v parku Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) ma nútila knihu dočítať. Väčšina ostatných chlapov by ju prestala čítať po pár úvodných stranách.
 Celkovo priemer - 2 a pol hviezdičky z 5 (dámy 4, chlapi 1)
Hodnotenie titulu (66) - 7. marec 2020 -

 Dielo som žiaľ nestihol dočítať. Celkovo mňa osobne ale nezaujala ani téma, ani forma podania. Nedávam viac než 2 hviezdičky z 5. Toto potrebuje iného čitateľa.
 Téma - Poviedky z vojenčiny ale v ultra modernom podaní. Kedysi na vojnu (vojenčinu) nik dobrovoľne nechcel. Toto je opačný príbeh - nie síce žoldák, ale dobrovoľník, vo vojne ďaleko od domova, nevysvetľuje čo presne tam vlastne chce (len rodinná tradícia na pozadí tragédie, ale inak mi príde iracionálne sa do nejakej vojny zapájať - pre cudzie kšefty súkromných neoficiálnych armád na špinavú robotu, o ktorej vlády oficiálne nič nechcú vedieť, ale nechcú sa bez nich zaobísť). Ani nad efektivitou sa nepozastavuje - elitne vycvičení vojaci, na tajnej misii kdesi v zapadákove, proti pár v podstate samozvancom s kalašnikovmi ... OK, vojcli mali ušľachtilí cieľ oslobodiť zajatých príslušníkov OSN, či UNESCO, či koho to vlastne, ale podpora stíhačkami a úmyselné bombardovanie mŕtvych tiel pre zahladenie stôp - podľa mňa obrovské / neefektívne mrhanie prostriedkami daňových poplatníkov a priznanie vlastnej slabosti a neschopnosti brániť sa hrozbám. Dej v Sýrii začína byť o málinko zaujímavejší, ale stále ma dostatočne neláka pokračovať rýchlo v čítaní.
 Forma - Autor sa priveľmi rozpisuje. Ak by chcel byť akčný, polovicu textu by musel zoškrtať. Takto vo mne len vyvoláva nudu, ako keď on v “akcii” hodiny čakal v úkryte a viac-menej sa nudil. Slovník autora chce byť dajaký jeho rodný dialekt, ktorému sa prekladateľ snaží priblížiť? Mne osobne opakované používanie výrazov napr. "pištoľa" či "šprihol" vôbec pri čítaní nesadlo.

 Edit - po dočítaní:
 Keď sa už dej presunie do Sýrie, tak kniha sa už začne dať čítať. Stále je to na môj vkus ale zdĺhavé, aj popis akčných scén mi pripadá priveľmi podrobný a čitateľa neefektívne zdržiavajúci. Hrdina diela (a asi aj celej série - neviem nakoľko by chcela byť reálne autobiografická) mi tiež pripadá až priveľmi umelo idealistický / priveľmi odtrhnutý od mojej reality (alebo pre mňa je to úplne cudzia téma) - voči Jej veličenstvu lojálnejší než agent 007 a hrdinskejší než kombinácia Ramba a Chucka Norrisa. Samotná téma diela je veľmi vážna - občianska vojna, vojnové zločiny, všemožné týranie civilistov (aj detí a žien), brutálne násilie najhrubšieho zrna, súkromné vojenské jednotky / armády a ich biznis, politika od ktorej sa oficiálne dávajú ruky preč ... ale autor to z môjho pohľadu "nevie predať".
 Ostávam na svojom pôvodnom hodnotení 2 hviezdičky z 5.

Hodnotenia kníh - 7. marec 2020 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani vo februári som si neodpustil subjektívny pohľad na knižky (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") z našej ponuky (btw: už tam máme v ponuke aj e-knihy). Tento raz to bola síce len jedna knižka, hádanie bolo ľahšie ...
 Trvalý záznam (Edward Snowden)
 ... ale postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ... a keďže aktuálne je marec, mesiac knihy, vyhrabal som aj pár starších hodnotení, tak sa inšpirujte pre skvelé čítanie.
Marec ... - 7. marec 2020 -
Stále sme v riti :-( ... poberaj sa starec. Zatiaľ sa ale do psej matere pobral len február.
 Btw: Onehdá 29. (augusta) sme mali Slovenské Národné Povstanie. Pred týždňom 29. (februára) sme mali šancu na reparát a ...
 ... a dojebali sme to. Tých hnedých neonacistických hovien je tam viac :-(