Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
30.4.2020 - Minibottles 87 - nové (Nicolaus vodka: Melon, Pomegranate & Raspberry, Blackcurrant) a preusporiadané minifľaštičky
30.4.2020 - Minibottles 139 - preusporiadané minifľaštičky
28.4.2020 - SSaM - info (opäť zmenený termín): Burza SSaM (Praha) - 13.6.2020 + dočasne zrušená 12. výroční členská schůze SSaM
28.4.2020 - SSaM - pozvánka (opäť zmenený termín): Burza SSaM (Praha) - 13.6.2020
28.4.2020 - SSaM - dočasne zrušená 12. výroční členská schůze SSaM (Kácov)
24.4.2020 - Archív - uzavretý marec, otvorený apríl 2020
24.4.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (apríl 2020) a nové vtipy
24.4.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (marec 2020) a nové vtipy
24.4.2020 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (marec 2020)
8.3.2020 - Minibottles 45 - nová (Spišská borovička kosher) a preusporiadané minifľaštičky
7.3.2020 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (február 2020)
7.3.2020 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (február 2020)
16.2.2020 - EĽRO - info o 30. ročníku EĽRO
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
Webglobe Yegon
Hosting pre Vaše podnikanie. Pre vás.

blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2020. apríli nášho letopočtu ...
Nicolaus vodka - 30. apríl 2020 -

Nicolaus Pomegranate & Raspberry vodka
minibottles 87Nicolaus Melon vodka
minibottles 87 Myslíme ekologicky, preto kupujeme do zbierky aj PET minifľaštičky Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-):
 Nicolaus vodka: Melon, Pomegranate & Raspberry, Blackcurrant

SSaM - Burza a dočasne zrušená Výročka ... - 28. apríl 2020 -

Výročná členská schôdza SSaM
Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Alkoholická whiskySSaM
Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 13.6.2020 v Prahe (termín je opätovne posunutý kvôli koronakríze, osprevedlňujeme sa), od 10:00 do 12:00, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu, v přízemí přímo proti hlavnímu vchodu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Těšíme se na Vaší účast.

 12. výročná členská schôdza SSaM (aj jej náhradný termín) bola kvôli koronakríze dočasne zrušená. O novom termíne a prípadne i novom mieste budú členovia SSaM informovaní, akonáhle budú známe nové detaily.
 Ďakujeme za pochopenie.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 13.6.2020, 10:00-12:00
 You are welcome

Hodnotenie titulu (73) - 24. apríl 2020 -
 Až na pár pasáží pre mňa osobne nezaujímavé (a neviem si dosť dobre predstaviť, pre koho by zaujímavé byť mohlo - historici? nadšenci military? ...). Samotné obdobie 1. svetovej vojny nepatrí medzi moje záujmy. Na jazyk diela sa ťažšie zvykalo - ale pôsobí to autenticky a pri prípadnom vydaní diela by som určite neodporúčal snažiť sa to prepísať do súčasnej spisovnej slovenčiny. Ani štýl / forma mi nesadli. V úvodnej časti sa príliš rozpisuje a až mám pocit, ako keby vetu jednou myšlienkou začal a inou dokončil a postupne preskakoval cez všetko, čo mu práve prišlo na um - autor neudrží ani svoju pozornosť. Druhá časť zasa stroho odrážkovo (dátumovo), bez príbehu. Raz darmo, písal to pre svoje spomienky, v rámci neľahkých podmienok, nie aby to niekedy verejne prezentoval (aspoň nemám pocit, že by mal také ambície).
 Tie zaujímavé pasáže v podstate už vymenovala redaktorka. Mne prišli zaujímavé aj z toho dôvodu, že som sa snažil predstaviť si to - ako k tomu vôbec mohlo dôjsť, čo si predstavovala jedna či druhá strana, aké tam boli zvyklosti doby, čo bolo „len“ o holej túžbe prežiť ďalší deň a nezblázniť sa z toho všetkého ...
 - práve to bratríčkovanie sa z nepriateľom
 - dobré vzťahy s talianskym obyvateľstvom, keď aj proti Talianom bojovali a syn / brat žien u ktorých takto býval, bol vojakom protistrany
 - absolútne peklo na bojiskách, ale mal som pocit, že kúsok za tým v zázemí to má každý takrečeno na háku a nejak extrémne nerieši, že pár km odtiaľ je vojna
 - ...
 Z toho všetkého mi skôr naskakovali otázky, kde by sa hodilo dielo doplniť nezávislým komentárom historika vojenského, historika ako znalca tej doby, prípadne dokonca aj psychológa (ale vedieť popísať pohnútky správania sa človeka spred storočia? neviem, neviem) - skúsiť konkrétne pasáže / fakty z denníka bližšie vysvetliť v širších historických súvislostiach, napr:
 - v 1. svetovej vojne boli také široké fronty, ako ich cca poznáme z 2. svetovej vojny (východný či západný front), alebo išlo skôr o jednotlivé bojiská / strety armád, ako si ich môžem predstavovať zo stredoveku?
 - na Ruskej strane bojovali Rusi alebo aj iné národnosti? pod akým velením a s akým vzťahom k vlastnému cárovi? a k Leninovej Veľkej Októbrovej Socialistickej Revolúcii, ktorá sa, ak som pozorne čítal, udiala počas pobytu hrdinu na Ruskom fronte? a mier s Rakúsko-Uhorskom potom vlastne uzavrelo Rusko, či Sovietsky Zväz a za cca akých podmienok vlastne? aj v Rusku tak ako aj v Taliansku, ak sa teda nemýlim, vznikali československé légie pred vznikom ČSR?
 - Taliansko bolo pôvodne spojenec, no neskôr nepriateľ Rakúsko-Uhorska v tejto vojne - kedy a prečo došlo k obratu a čo od toho Taliani očakávali?
 - hrdina stále preukazoval lojalitu monarchii, divil sa / odsudzoval slovenských / českých prebehlíkov na druhú stranu, vznikajúce československé légie, ale potom vznik ČSR a to, že domov má v podstate v novej krajine, berie dosť lakonicky - keď sme doteraz patrili pod monarchiu, po novom budeme pod Čechmi (aspoň tak to na mňa pôsobilo)
 - denník pôvodne písal v nemčine, lebo sa bál písať iným / slovenským jazykom, ale mám pocit, že o myšlienkach dočasne ujsť od vojska, alebo celkovo dezertovať a skrývať sa pred koncom vojny v lesoch „doma“ ako mnohí iní písal dosť otvorene? už ku koncu vojny rezignoval?
 - celkový spôsob vedenia vojny / Rakúsko-Uhorské velenie mi prišlo dosť chaotické, prečo boli bojiská práve tam kde boli a ako sa posúvali v čase (napr. v tom Taliansku mám pocit že boli celý rok na cca tom istom mieste)? čo ne/boli strategické územia? kam a podľa čoho boli vojaci zo Slovenska vlastne vo vojne posielaní? aké boli počty vojakov / zbraní na jednotlivých stranách ... ako vlastne velenie narábalo s vojakmi, mám pocit že hrdinu preveľovali veľmi často cez rôzne pozície od prednej línie až po úradníka v zázemí
 - hodili by sa nejaké základné mapky / nákresy, nejaký popis organizácie velenia, hlavných cieľov ... ako ktoré národy Rakúsko-Uhorska mali medzi sebou vzťahy a čo vlastne z toho celého vzišlo po konci vojny? ako cca prebiehal ten proces vzniku nových štátov a rozpadnutia sa Rakúsko-Uhorska? už vznika ČSR, vojna stále bežala nejako zotrvačnosťou ... kto a ako ju vlastne ukončil, aké krajiny podpisovali mierové zmluvy, ktorý štát bol nástupníkom koho a preberal prípadne zodpovednosť ...?
 - ... a mnohé iné, ale už aj tak som sa rozpísal a uberám Ťa o čas
 Prepáč, ani som si to neuvedomil / nechcel pôvodne priznať, ale tento denník vo mne vlastne vyvolal kopu nových otázok (bez zanechania čitateľského zážitku) ... na ktoré by som mal poznať odpoveď ešte z hodín dejepisu na škole, ale ... :-( Takže ja budem pár dní asi trochu viac googliť než zvyčajne - otázka ale je, ako by sa správal iný čitateľ. Či by ho celý denník prestal baviť po pár stranách, alebo by mal tiež nejaké otázky a hľadal na ne odpovede (komentované vydanie by pomohlo, alebo by bolo kontraproduktívne?), alebo by celý denník bral len ako určitý fakt / knižku bez potreby ďalších súvislostí?
 Skutočne neviem ako toto dielo ohodnotiť. Ani v stave v akom aktuálne je, ani keby skutočne bolo reálne aby mohlo vyjsť podľa môjho návrhu / názoru s nejakým doplňujúcim komentárom. Každopádne nemám pocit, že by mohlo byť komerčne úspešné, že by sa dokázalo zaplatiť - bez nejakej redaktorkou navrhovanej dotácie z Ministerstva (či odkiaľkoľvek) tomu ja osobne nedávam žiadnu šancu.
Hodnotenia kníh - 24. apríl 2020 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v marci - mesiaci knihy - som si neodpustil subjektívny pohľad na knižky (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: už tam máme v ponuke aj e-knihy). Tento raz to boli knižky nie len nové, ale aj staršie a jedna, pokiaľ viem, dokonca vôbec nikde nebola vydaná (ak sa mýlim, opravte ma, prosím) ...
 Dievča, ktoré porazilo Islamský štát - Faridin príbeh (Farida Khalafová & Andrea C. Hoffmannová)
 Muž, ktorý padol do trhliny, ale nie na hlavu (Pavol Fabian)
 Obchodníci s vojnou (Chris Ryan)
 Pablo Escobar (Mark Bowden)
 Smrť a iné šťastné konce (Melanie Cantor)
 Stano Radič - Majster nenápadnej pointy (Rasťo Piško)
 ... ale postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ...
Apríl ... - 24. apríl 2020 -
 ... keď raz na dôchodku budeme hovoriť o starých dobrých časoch, na tohoročný marec, apríl ... môžeme kľudne nechať spomínať len sváka Alzheimera Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)