Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
26.12.2021 - Minibottles 150 - nová stránka a preusporiadané minifľaštičky
26.12.2021 - Minibottles 149 - (Lacour Pfirsich Geist, Slivovice Pavla Vrába, Slivovice: Palírna Půta, Mareček) a preusporiadané minifľaštičky
26.12.2021 - Minibottles 76 - nové (Glen Scotia Single malt scotch whisky: Double Cask) a preusporiadané minifľaštičky
26.12.2021 - Minibottles 75 - nové (Glen Scotia Single malt scotch whisky: The tasting collection from Campbeltown, Cask Strength, Aged 15 years) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
24.12.2021 - Minibottles 127 - nová (allash kummel) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 121 - nové (Hobé Grand Monarque, Végétal) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 109 - nová (Stock Brandy special) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 91 - nové (Nemiroff: Žitnaja s medom, Light) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 55 - nové (Liquer Griotte, Stomach Elixír) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 49 - nové (Old Herold Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
24.12.2021 - Minibottles 24 - nové (Seliko: Pravý Praděd, Vodka jemná) a preusporiadané minifľaštičky
10.12.2021 - Minibottles 87 - nové (Klasik: Tuzemský um, Fernet bitter) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2021. decembri nášho letopočtu ...
Glen Scotia - 26. december 2021 -
Glen Scotia Distillery
Cask Strength
minibottles 75Glen Scotia
The tasting collection from Campbeltown Škótsko je skrátka Škótsko a minifľaštičky škótskych whisky, pekne v krabičke, moju zbierku minibottles vždy dobre doplnia. Glen Scotia Single malt scotch whisky:
 Cask Strength
 Aged 15 years

 Double Cask
 A nepriamo som vďaka nim otvoril už 150. podstránku mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu
Minifľaštičky ... - 25. december 2021 -
Ján Bodnár
minibottles 149Lacour Pfirsich Geist
minibottles 149 ... jedna taká kus väčšia: Lacour Pfirsich Geist
 a druhá, pri ktorej mi zíde na um len: Najväčšia diera je Prievidza Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Allash ... - 24. december 2021 -
allash kummel
minibottles 127 ... kummel
Východočeské ... - 24. december 2021 -
Hobé Grand Monarque
minibottles 121Végétal
minibottles 121 ... konzervárny a lihovary - aj keď závod bol vždy iný:
 Hobé Grand Monarque
 Végétal
Stock - 24. december 2021 -
Stock Brandy special
minibottles 109 Klasika niekdajškov:
 Stock Brandy special
Nemiroff - 24. december 2021 -
Nemiroff Light
minibottles 91Nemiroff
Žitnaja s medom
minibottles 91 Kde vlastne vznikla vodka? Rusi a Poliaci sa môžu hádať koľko len chcú, ale svoje si povedať môžu aj Ukrajinci. Nemiroff:
 Žitnaja s medom
 Light
Fruta Brno - 24. december 2021 -
Stomach Elixír
minibottles 55Liquer Griotte
minibottles 55 Ďalšie z postaršej police:
 Liquer Griotte
 Stomach Elixír
Whisky - 24. december 2021 -
Whisky
minibottles 49 Neďaleko od Trenčína ...
 Bývavali časy, keď v Trenčianskom Old Herolde aj whisky robili:
 Finest grain whisky
Seliko - 24. december 2021 -
Pravý Praděd
minibottles 24Vodka jemná
minibottles 24 Začína sa zberateľská séria: aké poklady odkryli staré police Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Diel prvý: Seliko
 Pravý Praděd
 Jemná vodka

 Vďaka Marcel, vďaka do Rudna
Klasik - 10. december 2021 -
Tuzemský um
minibottles 87Tuzemský um
minibottles 87 Takmer na Mikuláša dáka "Klasika" zo St. Nicolaus:
 Tuzemský um
 Fernet bitter
Hodnotenie titulu (103) - 4. december 2021 -
 Prvá polovica nuda, nič zaujímavé a navyše zúfalé vymenovávanie značiek a obsahu nákupu.
 Druhá polovica nuda a nevysvetľované umelé problémy (umelo podané problémy) z okolitého sveta. Čitateľ, ktorý to už dávno nevzdal len smutne čaká, či celá tá dystopia bude mať aspoň nejakú pointu. Ja som sa nedočkal.
 Toto nie je kniha pre mňa. Priznávam, nerozumiem jej. Môj subjektívny pocit 1 hviezdička z 5.
Hodnotenie titulu (102) - 4. december 2021 -
 Depresívne, ale opäť skvelé.
 Depresívne, lebo sa bojím priznať si, koľko veľa je v knihe pretrvávajúcej smutnej slovenskej politicko-mafiánskej reality a koľko málo mohlo stačiť autorovi na literárnu nadsázku. Skvelé je, ako autor obratne narába jazykom - nie len jazykom, ale aj slangom či priam argotom. Veľmi dobre sú vykreslené postavy, ich osobnosti / charaktery. A aj ako celý príbeh vypointoval.
 Možno niektoré dejové prvky sú na môj vkus až priveľmi okato náhodné (aj keď "náhoda je blbec") - spisy miestnej pobočky niekdajšej KGB u nejakého nímanda, u ktorého ich nájdu pri obyčajnej zlodejine z pomsty; či priateľský rozhovor s exministrom na exotickej dovolenke a výmena kontaktov (ponuka budúcich služieb), že ešte sa Vám budú hodiť ...
 Za 4,5 hviezdičky z 5 to ale stojí.
Hodnotenie titulu (101) - 4. december 2021 -
 Postapokalyptické vízie nie sú zrovna to, čo by som v literatúre vyhľadával. Ale malý koniec sveta ani nie 300 km od Moskvy, v pohraničnej základni v zničenej Jaroslavli, kde za mostom nad toxickou a viac-menej nepriechodnou Volgou je už len zničené, nepriateľské, neobývané / neobývateľné územie ... začal som byť zvedavý.
 V knihe sa ale dlho v podstate nič nedeje, len popis toho postapokalyptického miesta so zvyškom obyvateľov a veľmi chabé náznaky, čo / prečo sa vlastne stalo, čo celý ten chaos a zlo spôsobilo. A ani príchod hluchého "kazateľa" z tej lokality, kde už v podstate nepredpokladali (neočakávali) nejaký život, cez most, cez ktorý nik nechodí a bez plynovej masky to aj tak ani nejde (lebo preplávať rieku akýmkoľvek plavidlom je ešte samovražednejšia misia) ma ako čitateľa nejako nenavnadil.
 Výprava na most a videnie zla, beznádeje a smrti ... ktoré ale dusí v sebe a nikomu o ňom nepovie, aj keď sa na to chystá ...
 Kozáci z Moskvy, ktorí na rozkaz imperátora idú do nepriateľských území obnovovať veľké Rusko, ale zásoby pre miestnych nepriviezli ... a len spôsobili dočasné "pozdvižení"...
 Kázania prišelca, naša / Vaša viera, boh, Satan, neočakávané tehotenstvo, neopätovaná láska (nech už sa na ňu dívame očami ktoréhokoľvek zo zainteresovaných), zablokovaný mobil ako kľúč k srdcu ženy či informácia o dôvodoch hrôz na druhej strane, hlad ... strach, temnota, desivé vízie ...
 A napokon celý vlak z druhej strany mosta, ktorý ... Preváža chorých a chce nájsť v Moskve pomoc? Alebo vezie len smrť, pomstu a zúfalú túžbu zničiť všetko čo ešte ostalo? A boj (ako malé finále) - pustí ich Moskva či nepustí, majú ich pustiť domáci, vítať ich či sa báť, pomôcť či radšej ignorovať, ohluchnúť a nepočuť a nepodľahnúť kliatbe, uveriť ... a komu / čomu vlastne?
 Dám šancu aj druhému dielu, ale len z čírej zvedavosti - kto a s akými následkami prežil (len on a ona, aj keď už hluchí, a pár nevinných detí?) a najmä, či to celé predsa len dostane nejakú zmysluplnú pointu. Zatiaľ nemám pocit, že mal autor v zmysle príbehu dôvod oddeliť tento úvod do samostatnej knihy - ako celok by to podľa mňa mohlo pôsobiť kompaktnejšie (aspoň dúfam). Aj tak to chce inú cieľovú skupinu, než som ja. Zatiaľ za mňa 2,5 hviezdičky z 5 (priemer, možno aj menej).
Hodnotenie titulu (100) - 4. december 2021 -
 Nezáživné. V porovnaní s ostatnými knihami tohto autora, ktoré som mal možnosť čítať, je pre mňa táto najnudnejšia.
 Zistiť totožnosť nájdeného torza tela je pre políciu problém, to uznávam. Ale v knihe tomu autor venuje podľa mňa priveľkú pozornosť, najmä keď mám pocit, že nič iné sa nedeje. A potom v podstate k ničomu nevedúce pátranie. Kto a prečo vlastne zabil 2-násobného vraha, keď ho prepustili po druhých 12 rokoch? Tie si opäť odsedel, aj keď vinu vždy popieral a počas výkonov trestov v podstate s nikým nekomunikoval? Len otázky, ale žiadne vysvetlenia.
 Komisár sa zotavuje v nemocnici po operácii a tak pátra / vyšetruje zo začiatku len na základe informácií od kolegov. Potom si síce obzrie dôležité miesta v prípade, ktoré už obhliadlo množstvo iných policajtov, aj naživo, ale o svoje myšlienky / zistenia sa nedelí s kolegami (a autor s čitateľmi). Leda až na spochybnenie, či bol zavraždený 2-násobný vrah skutočne vrahom. Posuny deja sú akoby náhodné, skokovité, bez nejakého rozumnejšieho vysvetľovania okolností, myšlienkových pochodov a najmä bez nejakých relevantných dôkazov. Všetko len ťažkopádne domnienky bez nejakého poukazovania na hlbšie súvislosti.
 A na záver, keď to celé stále reálne nikam nevedie, tak komisár vezme "spravodlivosť" do vlastných rúk. Väčšinou by sa mi takýto krok, kedy sa "spravodlivosť" nedá dosiahnuť iným spôsobom, v umeleckých dielach páčil - ale autor v tejto knihe ani takýto závažný prvok z môjho pohľadu nedokázal čitateľovi správne dramaticky predať.
 Musím to ohodnotiť len na 2 hviezdičky z 5. Za mňa pod priemerom. Asi som v poslednej dobe až priveľmi povrchný čitateľ.
Hodnotenie titulu (99) - 4. december 2021 -
 Jeden citát z knihy, čo ma zaujal: "život je vo svojej podstate absurdný"
 Dobre napísaná kniha. Aj šéf Katedry astronómie na Harvarde stále dokáže o odborných témach a hypotézach písať aj tak, aby kniha bola pochopiteľná, zaujímavá a rozumne čitateľná aj pre laika (s aspoň trochou záujmu pre dané oblasti). Hodne vysvetľuje, kladie pochopiteľné aj keď vedou stále nezodpovedané otázky, aby tému ukázal zo všetkých strán - aj ktoré by som možno predpojato u astrofyzika neočakával (a u seba už vôbec).
 Neobmedzovať sa v myšlienkach a neklásť si umelé mantinely pred hľadaním / akceptovaním života (aj inteligentného) vo vesmíre. Stopy môžu byť rôznorodé a jednu, okolo ktorej vlastne celá táto kniha vznikla (1I/‘Oumuamua; 2I/Borisov sa ukázal napokon ako iný prípad) sme podľa autorovej hypotézy mali chvíľu aj neďaleko Zeme. A aj o projekte Hviezdna strela (s Hviezdnymi čipmi a slnečnými plachetnicami celkovo) si ešte rád dohľadám aj ďalšie informácie.
 Na môj vkus autor možno zbytočne moc zachádzal do detailov svoje rodiny - len kým to bolo o ceste, ako sa dostal k astrofyzike, to bolo OK. Podobne kým k hľadaniu / akceptovaniu prípadného mimozemského života prechádza od astrofyziky až ku napr. filozofii / etike, tak OK, ale presah napr. na náboženský pohľad by už konečne mohol byť prežitkom.
 Celkovo za mňa aj tak 4 hviezdičky z 5.
Hodnotenia kníh - 4. december 2021 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v novembri som si neodpustil subjektívny pohľad na knižky (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Hlad (Jozef Karika)
 Schopní všetkého (Klas Ekman)
 Smäd (Jozef Karika)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ...
Slivovica / Slivovice - 4. december 2021 -
Slivovica Pavla Vrába z Podkoníc
minibottles 149Slivovice Mareček
minibottles 149 Zatiaľ čosi nad 44, dovtedy 45%, 48% a 52%
 Slivovica Pavla Vrába z Podkoníc
 Slivovice Palírna Půta
 Slivovice Mareček
Česká whisky - 4. december 2021 -
The Trebitsch Monk
minibottles 137Trebitsch Czech single malt whisky Opakovanie je síce matkou múdrosti, ale naštastie až 5 minifľaštičiek v týchto 2 tasting setoch z Trebitsch Czech single malt whisky sú pre moju minibottles zbierku novinkami:
 Czech single malt whisky - sladová whisky
 Czech single malt whisky - 6 let - sladová whisky
 Czech single malt whisky - fine peated smoked - sladová whisky
 Czech single malt whisky - Single barrel - very peated smoked - sladová whisky z jednoho sudu
 Czech single malt whisky - Trebitsch monk - bourbon barrel finishing - very peated smoked
 Czech single malt whisky - Single Barrel - Small batch - very peated smoked - sladová whisky z jednoho sudu
Góralska - 3. december 2021 -
Zajebista Góralska wódka
minibottles 134 Už pomerne dlho som nemal novú minifľaštičku z Poľska - a teraz jedna takmer od nás - z pohraničia - goralská:
 Zajebista Góralska wódka
Blatenská ... - 3. december 2021 -
Blatenský bylinný likér
minibottles 116Liqui B
Blatenská slivovice Na burze minifľaštičiek sa urodilo pár nových príspevkov do mojej zbierky - likéry a najmä ovocné pálenky:
 Blatenský bylinný likér
 Blatenská slivovice
 Blatenská višňovice
 Blatenská meruňkovice
 Blatenská hruškovice
 Blatenská třešňovice

 A btw, zadarilo sa mi vďaka tomu založiť už 149. podstránku svojej minibottles zbierky.
Záverečná ... - 3. december 2021 -
 Blížime sa zdarne k záveru roka, lebo november to už vzdal, aj keď mesiac československo-sovietskeho priateľstva stále trvá ... a potom nasneží, zazvoní zvonec a ďalšiemu divnému roku bude koniec