Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
28.11.2021 - Minibottles 148 - nová stránka, nové (Rhum Negrita: White Signature, Añejo Reserve) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2021 - Minibottles 38 - nové (Kácovka: Pálenka z Červeného rybízu - SSaM 2021; Hampden Estate Overproof - Divize degustačních specialistů - SSaM) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2021 - Minibottles 37 - nová (Kácovka: Pálenka z Černého bezu - SSaM 2020) a preusporiadané minifľaštičky
16.11.2021 - Minibottles 86 - nové (set Domovina: Borovička, Slivovica, Hruškovica) a preusporiadané minifľaštičky
13.11.2021 - Minibottles 145 - nové (Bošácka Slivovica) a preusporiadané minifľaštičky
10.11.2021 - Minibottles 147 - preusporiadané minifľaštičky
10.11.2021 - Minibottles 48 - nové (Jan II gin: London dry, for Maria gin pink) a preusporiadané minifľaštičky
10.11.2021 - Minibottles 47 - nové (Borovička reserva; Jogaila rum: Black, Reserva dry) a preusporiadané minifľaštičky
10.11.2021 - Minibottles 46 - nová (Zamoyski brandy) a preusporiadané minifľaštičky
10.11.2021 - Archív - uzavretý október, otvorený november 2021
10.11.2021 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (november 2021) a nové vtipy
10.11.2021 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (október 2021)
10.11.2021 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (október 2021)
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2021. novembri nášho letopočtu ...
DDS - SSaM - 28. november 2021 -
Hampden Estate Overproof
Divize degustačních specialistů
minibottles 38Single Malt Whisky
Divize degustačních specialistů Rozbiehame krásnu tradíciu degustácii z veľkých fliaš toho, čo v malých fľaštičkách zbierame. SSaM - Divize degustačních specialistů (DDS).
 DDS Degustace #1 - tam to bolo o rume. Aj o Hampden Estate Overproof
 DDS Degustace #2 - Letem (nejen) skotským whisky světem - Single Malt Whisky
Kácovka - SSaM - 28. november 2021 -
Pálenka z Černého bezu
Kácovka - Ovocný lihovar
SSaM 2020
minibottles 37Pálenka z Červeného rybízu
Kácovka - Ovocný lihovar
SSaM 2021
minibottles 38 Dobiehame krásnu tradíciu ročne vydávaných minifľaštičiek z Ovocného lihovaru Kácovka, určených pre SSaM (Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur):
 SSaM 2020 - Pálenka z Černého bezu
 SSaM 2021 - Pálenka z Červeného rybízu
Burza minibottles - edit 19. november 2021 -

SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 27.11.2021 v Praze, od 10:00 do 12:00, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu, v přízemí přímo proti hlavnímu vchodu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 27.11.2021, 10:00-12:00
 You are welcome

 Platia všetky proti-covidové opatrenia. Návštevníci burzy musia spĺňať niektorú z aktualizovaných podmienok:
 - potvrzením o prodělání laboratorně potrvzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce
 - potvrzením o aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny, musí uplynout nejméně 14 dní
 Během akce uvnitř platí povinnost mít nasazený respirátor bez výdechového ventilu min. třídy FFP2 (KN95 / N95) vždy.

Rhum Negrita - 17. november 2021 -
Rhum Negrita
minibottles 148Rhum Negrita
minibottles 148 Aj PET minifľaštičky potešia, keď rozšíria moju zbierku minibottles. Rhum Negrita:
 White Signature
 Añejo Reserve
Domovina - 16. november 2021 -
Domovina
Borovička - Slivovica - Hruškovica Tieto miniatúrky - Domovina Borovičku, Slivovicu a Hruškovicu mám už dávnejšie. Konečne som si ich do zbierky minifľaštičiek alkoholu doplnil aj ako peknú Domovina sadu.
Hodnotenie titulu (98) - 14. november 2021 -
 Nevera, rozchod, rozhádaná cesta späť a zrazenie človeka. Panika, skrat, zahrabanie tela do lesa neďaleko cesty ... A potom nuda, nič sa v podstate nedeje, jeden pár sa podľa pôvodného plánu rozvádza a druhý umelo drží spolu kvôli asi poloautistickému synovi. Úvod sa mi zdal dlhý, nudný, samé klišé ... mal som chuť knihu ani nedočítať.
 Kto vydrží, dočká sa následne prudkého rozvoja akcie - chaos a panika narastajú, problémy a chyby sa kopia, nastupuje vydieranie, viac či menej absurdné postavičky v deji s rôznymi motívmi, nejaká tá ďalšia mŕtvola ... Policajti v podstate nezavadzajú, takže nečakajte detektívku, ale niečo medzi psychologickou sondou do života z normálnych koľají vyhodených ľudí (vlastnými zlými rozhodnutiami) i miernych cvokov s maniakálnymi sklonmi na jednej strane a svojráznym trilerom na druhej strane. Pekne namixované, správne cynické, mierne uletené.
 Ale potom ku koncu je toho všetkého nejak moc. Keď mám problém s nejakým svedkom - zavraždím ho. Keď má problém niekto so mnou - zavraždí ma. V podstate nikto nikomu nejak zásadne nechýba. Posledný (resp. posledná) "vyhráva" ... lebo už vlastne nie je čo iné z autorovho pohľadu vymyslieť. Polícia ani nemá dôvod všimnúť si, že je nejaký zásadný problém, nie to ho hĺbkovo riešiť, veď pri základných úkonoch vysvetlenie dostala. Taký z núdze cnosť koniec.
 Chcete spáchať samovraždu - skočte pod auto pri ľubovoľnom švédskom malomeste. Chcete nebodaj vraždiť - choďte tam ešte rýchlejšie Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Povedzme že 3,5 hviezdičky z 5. Ako celok taký lepší priemer (s výraznejším jadrom).
Hodnotenie titulu (97) - 14. november 2021 -

 Túto knihu vnímam ako pokračovanie autorovej predchádzajúcej poviedkovej knihy. Stále platí že som sa asi len nevedel vždy naladiť na autorove pocity - ale na rozdiel od predchádzajúcej autorovej knihy, v týchto prípadoch nemám dôvod na nejakú zásadnú nespokojnosť ako čitateľ.

 Spinkaj
 Dobrá hororová poviedka. V podstate minimálny priestor, dvaja ľudia a jeden ... vrah s motorovou pílou na Čebrati. Oproti predchádzajúcej knihe je takto vystavané napätie pre mňa OK.

 Teufelsloch
 "... Strana by si to mohla všelijako vysvetliť ..." - predpokladám, že je to autorov úmysel a nie nechcená náhoda, ako aj takto viac-menej nepriamo posilniť ťaživú / hororovú atmosféru novely. Aj jedným menom (postavou) prepája autor túto novelu s so svojou inou hororovou poviedkou. Pôvodne mi vadili autorove komentáre zo súčasnosti, vložené do diela - ale ten nepriamy súvis v strachu a pandémii, jej nezvládanie (bežným obyvateľstvom i nekompetentnými najvyššími predstaviteľmi štátu) ... robí z celej novely viacrozmerný / väčšmi prevrstvený horor.
 V istých momentoch mi dokonca autor jaskyňou / čiernou dierou i absurdným zlom a mystikou tajomnej postavy pripomenul knihu Outsider od Stephena Kinga. Tá ma síce práve takouto pointou hodne sklamala, ale v tomto prípade je práve toto od začiatku nosnou témou novely a autor sa s ňou podľa mňa pomerne dobre vysporiadava.
 Celkovo sa mi tu páči, ako autor prelína jednotlivé obdobia a pritom sa stále úspešne točí okolo tej istej lokality, tých istých desivých pocitov. A prepája ho aj s inými svojimi poviedkami, nie len jedným už vyššie spomenutým menom (postavou) ale aj zasypanou turistkou, či ďalším artefaktom ...
 ... ale aj svojim životom a dôvodom aktuálnej hororovej tvorby. Dobre vymyslené / vypointované.

 Tieto dve poviedky (poviedka a novela) na mňa pôsobia tak nejak uveriteľnejšie (pri hororoch s väčším či menším nádychom určitej mystiky toto asi nie je vhodný výraz) či aspoň akceptovateľnejšie, než poviedky v predchádzajúcej autorovej knihe. Preto vydať ich ako samostatnú knihu nevnímam negatívne.
 Ale skôr mám pocit, že keby všetky poviedky vyšli v jednej knihe a následne samostatne táto posledná novela, ktorá ich - pozor, spoiler Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - do určitej miery prepája, že by to dávalo obsahovej stránke diel väčšiu logiku (z môjho pohľadu určite). Alebo počkať až na možný tretí variant všetkých motívov, aby ich autor prepojil predsa len do jedného avizovaného / zvažovaného románu?

Hodnotenie titulu (96) - 14. november 2021 -

 Tieto poviedky som už asi čítal. Zdajú sa mi povedomé. Poslala mi ich vtedy tuším ... Možno to boli ich skoršie verzie, nespomínam si presne. Vybavujú sa mi už len základné motívy. - Dodatočné info: Áno, keď som s ňou v inej veci volal, aj toto prišlo do reči a potvrdila moje pôvodné spomienky.

 Hlad. Spomínam si na motív dokladov / občianskych preukazov z rôzneho obdobia. Alebo si to mýlim a autor (prípadne dakto iný) použil takýto motív v inej knihe?
 Kým sa v závere nezjavila tá nadprirodzená postava, tak to bolo príjemné čítanie. No tou nadprirodzenou pointou pre mňa prestala byť poviedka zaujímavá.

 Samota. Motív vrážd v nočnom vlaku.
 Bol by to dobrý horor, ale ten domotaný koniec ... Stratil som sa v tom ako / prečo to autor zamotal, preto sa mi to príliš nepáčilo.

 Hmlisko. Motív menhirov a tragédie v skrytej dolinke.
 Zo začiatku príjemné čítanie, také spracovanie miestnej urban legend lokalizované do okolia Vlkolínca - skrytá dolina, menhiry a tradované tragédie (aj zo SNP) v nej. Ale záver poviedky, kde autor začína "filozofovať", prechádzať do zvláštnej až nepochopiteľnej mystiky ... to už nie je pre mňa, tým dovtedajší pomerne dobrý dojem z poviedky definitívne pokazil.

 Výlet.
 "Trebalo to" - toto snáď autor nemyslí vážne?
 Kruto cynický príbeh, ale pekne napísaný. Možno posledných pár viet si autor mohol odpustiť, ten záverečný komentár. A naopak pointu nemusel odkrojiť - kto prežil, kto neprežil; koho zavreli, koho nezavreli; komu uverili, komu neuverili. Z prvotnej verzie poviedky tuším natočili dokonca aj krátky študentský film (dokonca s Gabrielou Mihalčínovou Marcinkovou, či to sa úplne mýlim?), tak sa mi celý príbeh ľahšie ako čitateľovi vizualizuje.

 Biele diery.
 Síce tiež, mierne povedané, zvláštne dielko - prepojenie depresií v súčasnosti, s viac-menej spomienkami na Povstanie a so sibírskym šamanizmom. Ale v podstate čitateľná hororová poviedka. Taká, napriek všetkému, ešte akceptovateľná.

 Asi som sa len nevedel vždy naladiť na autorove pocity, preto to moje nie úplne pozitívne hodnotenie.

Hodnotenia kníh - 14. november 2021 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v októbri som si neodpustil subjektívny pohľad na knižky (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Geiger (Gustaf Skördeman)
 Hirošima (Hersey John)
 Hrana (Hakan Nesser)
 Triaška (Reynolds Allie)
 Žiarlivec a iné príbehy (Jo Nesbø)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ...
Bošácka Slivovica - 13. november 2021 -
Bošácka Slivovica
minibottles 145Bošácka Slivovica
minibottles 145 Z Bošáckej Pálenice do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu konečne aj Bošácke Slivovice.
 A vďaka nim už aj 148. podstránka mojej minibottles zbierky.
Gas familia - 10. november 2021 -
Borovička reserva
minibottles 47Jan II gin London dry
minibottles 48 Akási rodinka Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) (Gas Familia) zo Starej Ľubovne, 6 nových minibottles (vďaka Whisky Mini Bottles - Slovak Minibottles Collecton za info) a hneď zásah na 3 podstránky mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu:
 Zamoyski brandy
 Borovička reserva, Jogaila rum black, Jogaila rum reserva dry
 Jan II gin London dry, Jan II for Maria gin pink
Stále nič ... - 10. november 2021 -
 Stále sa nič nové nedeje. Žiadna veľká, októbrová (či novembrová) a ani len socialistická a homo sapiens (a tí, čo sa na rozumných len hrajú) sú žiaľ stále sprostí.