Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
12.7.2022 - Minibottles 152 - nová (Medovina: Terchovská "vakcína") a preusporiadané minifľaštičky
12.7.2022 - Minibottles 30 - nová (Čierna pani Tatratea) a preusporiadané minifľaštičky
12.7.2022 - Archív - uzavretý jún, otvorený júl 2022
12.7.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (júl 2022), nové vtipy
12.7.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (jún 2022)
12.7.2022 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (jún 2022)
1.7.2022 - EĽRO - 30. Európske Ľudové Remeslo (8.-10.7.2022 Kežmarok) - link na program festivalu
14.6.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (máj 2022)
14.6.2022 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (máj 2022)
26.5.2022 - Minibottles 145 - nové (Galli Distillery: Hruškovice, Slivovice) a preusporiadané minifľaštičky
26.5.2022 - Minibottles 124 - nové (Svach: Slivovice zlatá, HiP Rose Slivovice se šípkem) a preusporiadané minifľaštičky
25.5.2022 - Minibottles 116 - nové (Blatenská: Mirabelkovice, Třešňovice) a preusporiadané minifľaštičky
25.5.2022 - Minibottles 89 - nová (Scotch whisky: Hankey Bannister) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2022. júli nášho letopočtu ...
Hodnotenie titulu (116) - 13. júl 2022 -
 Nezaujímavé. Pomalé, mdlé, všedné (relatívne) - taká 12-ročná nostalgia za neuznanou dizertačnou prácou na hodne kontroverznú tému. Téma - som tak dobrý matematik, že dokážem vypočítať dátum smrti? Mala by byť ťahákom (pointou) knihy, ale pôsobí na mňa veľmi umelo / neuveriteľne / nedôveryhodne (aj to, čo by mne tému ako-tak dokázalo v diele aspoň mierne zreálniť - biomedicínsky faktor - je spomenuté v podstate len okrajovo, všetko ostatné je matematika, resp. aj to len rozprávanie o matematike), že knihu nemôžem brať ani ako nejaké sci-fi či podobný žáner.
 OK, zdá sa že výpočty vychádzajú. OK, vražda v tom všetkom je silný prvok (aj po mŕtvom synovi ďalších postáv knihy). Ale aj tak, vôbec ma to čitateľsky nechytilo. Skôr som mal pocit, že by kniha mohla kvôli svojmu povedzme že čiastočne psychologickému podtónu viac osloviť ženy čitateľky (ak by som aspoň trochu uvažoval, kto by mohol byť cieľovou skupinou tohto diela).
 Zvrat v deji prichádza až veľmi neskoro. Viacerí čitatelia sa ho nemusia dočkať, lebo knihu skôr odložia ako nezaujímavú stratu času. Za mňa len 2 hviezdičky z 5 - nie je to zlé, aj sa väčšina pasáží pomerne dobre a rýchlo číta, ale autor mohol lepšie pracovať s prechodom k pointe a aspoň akej-takej snahe o predstavu uveriteľnosti "výpočtu dátumov smrti", aby zaujal aj mňa.
Hodnotenie titulu (115) - 13. júl 2022 -
 Veľký brat Ťa sleduje - aj keď podľa autorov knihy je to "paranoidný výraz".
 Kniha o pre mňa veľmi zaujímavých témach. Aj keď autori občas veľmi rýchlo preskakujú v rámci témy z myšlienky na myšlienku, číta sa to dobre. Problém je len v tom, čo v podstate priznávajú aj autori, že opisované veci sa v čase veľmi rýchlo menia - nemálo firiem, ktoré spomínajú, fungovali keď knihu písať začali, ale pri dopísaní už bola situácia úplne iná. A naviac všetky tie futuristické predstavy zakladateľov obdobných technologických firiem a ďalších startupov a akcionárov (resp. investorov do nich) narazili na covidové spomalenie celkového progresu a určité uvedomenie si koncových spotrebiteľov, že realita / reálne potreby, sú a najbližšiu dobu asi aj budú pragmatickejšie.
 Navyše - toto sú vízie technologicky vyspelého sveta. Kým taká realita nebude problém ani v Európe, obzvlášť na Slovensku (a to nepomer medzi BA a odľahlejšími regiónmi radšej ani nespomínam), to sa ešte načakáme. Rovnako tak ešte prejde hodne času, kým celú tú umelú inteligenciu (AI, v texte po slovensky uvádzanú väčšinou ako UI) prevedieme z angličtiny a podobných "silných" jazykov a jej dopady dostaneme aj do slovenčiny (ako príklad marginálneho jazyka skutočne každého koncového užívateľa technologických výdobytkov). Kde je pri tom všetkom vlastne rozdiel medzi takouto fantastickou víziou, snahou jej autorov byť prvý, t.j. najviac na tom zarobiť - a napr. knižkou QualityLand (Kling Marc-Uwe), ktorú môžeme brať alebo ako veľmi podarený humorný príbeh hyperbolizujúci smer zneužiteľnosti technológií, alebo varovanie, že už sme sa zneužiť dali a ďalej dávame a ani si to neuvedomujeme (ako povestná žaba, ktoré nevyskočí z vody, v ktorej ju varíme). Obe knihy, alebo len moje hodnotenia, sú si z určitého uhla pohľadu dosť podobné - a to asi nie je dobre Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Ku koncu knihy sa autori odkláňajú od technológií budúcnosti ako takých a prechádzajú do roviny, či sme schopní (ako ľudstvo) využiť to čo čiastkovo už vieme k celkovému zachovaniu a napredovaniu lepšieho žitia. Či napr. zvládneme klimatickú krízu ... Správny smer myšlienok diela, podľa mňa, len celkovo mi to ich podanie prišlo také filozofujúce / moralizujúce, akoby nekorešpondujúce s úvodom knihy. Aj keď v rámci celku - predchádzajúcich kníh autorov, na ktoré sa priebežne odvolávajú - to snáď ladí aj celkovo.
 Obrovská téma knihy (aj keď spomínaná tak potichučky a občas skoro až len podprahovo) - peniaze. Viac či menej priamo autori v knihe naznačujú, že všetko začína a končí na peniazoch. De-facto - ak nemáš peniaze, veľa peňazí, pre nikoho nie si zaujímavý, žiadne zdravotnícke vymoženosti, žiadne predĺženie života ... zatiaľ si len lacná pracovná sila, neskôr sa s Tebou nepočíta. Dúfajme, že len zatiaľ, že raz nastane tá avizovaná demonetizácia - ale bez negatívnych vedľajších efektov (to "len" v súčasnej kríze a nezmyselnej vojne cena surovín / energie a tým pádom takmer všetkého - okrem akcií Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - len a len rastie). Autori naznačovali, že sa skúsia popasovať s témou - peniaze = cena práce (technológie šetria aj tým, že nahrádzajú ľudí, t.j. netreba výdavky na platy) = keď ľudia stratia príjem, začo a načo by si všetky tie tovary a služby kupovali? Dopracujeme sa k ideálnej (ideálnej? ako pre koho) spoločnosti, kde ľudia nemusia pracovať ak moc nechcú, lebo základné potrebné tovary a služby dokáže zabezpečiť automatizovaná technológia v takom počte, že ich reálna cena bude svojim spôsobom zanedbateľná? Že sa dokážeme medzi sebou (ako ľudstvo, ak by sme teda chceli) o výsledky výdobytkov pozitívnym spôsobom podeliť? Bolo by to super, len to tu už načrtol okrem iného aj Nikolaj Nosov a jeho Nevedko v Slnečnom meste - tak kedy opäť uchopíme zle celú situáciu (medzi časom sa stalo), kedy sa opäť zľakneme toho, že by nám mohlo byť aj v rámci skromnosti dobre? Autori sa prikláňajú k tomu, že aj keď pracovnú silu súčasnosti nahradia technológie (že ľudia tú prácu stratia), že aj tak podľa skúseností z minulosti všetko nové vyvolá aj vznik väčšieho počtu nových pracovných miest. Tak snáď nebude vznik tých nových miest ešte pomalší než príchod tých technológií do reálnej praxe aj u nás.
 Dávam 3,5 (s prižmúrením oka až 4) hviezdičky z 5. Kvôli komplexnej zaujímavosti témy - napriek relatívnej neaktuálnosti, napriek hŕ-hŕ-hŕ spôsobu písania (či to len ja som taký spomalený?) i napriek reklame spoločností autora.
Hodnotenia kníh - 13. júl 2022 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v júni som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké knižky - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Dievča, 11 (Amy Suiter Clarke)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ...
Vakcína - 12. júl 2022 -
Terchovská “vakcína”
Medovina
minibottles 152 Mal by som len jedno želanie - aby pri všeobecnej pandémii blbosti, ktorej sa ľudstvo nevie zbaviť už tisíce rokov, konečne niekto vynašiel tú správnu vakcínu. Na niektorých jedincoch by sa dalo vykonať toľko klinických testov (veď sme humanisti, nebudeme predsa trápiť pokusné morčatá) ...
 Dovtedy teda aspoň vakcína, ktorá sa dá pridať aj do zbierky minifľaštičiek alkoholu:
 Terchovská "vakcína" (Medovina)
Čierna pani - 12. júl 2022 -
Čierna pani
Tatratea 52%
minibottles 30 Z festivalu Európske Ľudové Remeslo (30. EĽRO) si našinec môže priviesť rôzne suveníry - ja ako "našinec" som si priviezol novú minifľaštičku do svojej zbierky minibottles:
 Tatratea 52% Čierna pani
Prázdniny? - 12. júl 2022 -
 Napriek tomu, že už stihol začať prázdninový júl, medzičasom okrem júna skončila aj naša knižná inventúra i 30. ročník festivalu Európske Ľudové Remeslo (EĽRO) v Kežmarku ... a svet sa krúti ďalej