Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
21.10.2022 - SSaM - info: Burza SSaM (Praha 26.11.2022)
21.10.2022 - SSaM - pozvánka: Burza SSaM (Praha) - 26.11.2022
9.10.2022 - Minibottles 153 - nová stránka, nové (Castle Distillery: Vodka, Borovička, Slivovica, Hruškovica, Jablkovica; Zorba The Greek Ouzo) a preusporiadané minifľaštičky
9.10.2022 - Minibottles 81 - nové (Tatra Balsam: Black Currant 69, Special 52, Cherry 45, Bitter 35, Sweet 33) a preusporiadané minifľaštičky
8.10.2022 - Minibottles 66 - nová (Spišský Jalovec Hotel panorama) a preusporiadané minifľaštičky
7.10.2022 - Minibottles 152 - preusporiadané minifľaštičky
7.10.2022 - Minibottles 8 - nové (Horec: Borovička, Vodka, Rubínový) a preusporiadané minifľaštičky
7.10.2022 - Minibottles 6 - nové (Netradiční destiláty: Pálenka z: Planých trnek, Malin, Černého rybízu, Jahod) a preusporiadané minifľaštičky
7.10.2022 - Archív - uzavretý júl, otvorený október 2022
7.10.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (október 2022), nové vtipy
7.10.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (júl 2022)
7.10.2022 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (júl 2022)
12.7.2022 - Minibottles 30 - nová (Čierna pani Tatratea) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2022. októbri nášho letopočtu ...
Burza minibottles - 21. október 2022 -

SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 26.11.2022 v Praze, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Máme menší změnu. Akce začne už v 9:00 a potrvá jen do 11:00.
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 26.11.2022, 9:00-11:00
 You are welcome

Hodnotenie titulu (123) - 11. október 2022 -

 Citát z knihy:
 "... V roku 2009, po siedmich rokoch v americkom zajatí šiestich Ujgurov presídlili na tichooceánsky ostrovček Palau a zvyšných si podelili Salvádor, Bermudy, Slovensko a ďalšie krajiny. Iba tu ich boli ochotní prijať, a aj to až keď Spojené štáty sľúbili, že za každého prijatého Ujgura prijímacím krajinám vyplatia 93 333 dolárov na pokrytie výdavkov súvisiacich s ich ubytovaním a živobytím. Ujguri sa cítili nevítaní a bez domova, takže väčšinou opustili pridelené príbytky a neskôr sa presťahovali do Turecka. ..."

 Ťažké čítanie, nie len obsahom. Autor chcel natlačiť veľa informácií, veľa pocitov či emócií do knihy, no tá preto na mňa pôsobí disharmonicky. Témy sa síce prelínajú a vzájomne súvisia, ale žiadnu nerozobral komplexne, s nejakým finálnym autorským stanoviskom (okrem pochopiteľného odsudzovania negatív). Prišlo mi to neraz skôr ako len taká bulvárna snaha šokovať (alebo rozhovormi s tými, ktorým sa podarilo ujsť, tlačiť na emócie).
 Útlak (prechádzajúci do ne/priamej genocídy?) Ujgurov v ich pôvodnom území v súčasnej Číne. Historické aspekty miešania sa národov, kultúr, náboženstiev ... a obchodu či pôvodných mocenských vplyvov a na druhej strane nových mocenských snáh v celom tom geopolitickom priestore. Vytváranie a zdokonaľovanie technológií, primárne ale len za účelom ich zneužitia na prehnanú kontrolu, reštrikcie a elimináciu slobôd menšín (primárne tej Ujgurskej).
 Téma technológií je zaujímavá (pre mňa). Jej zneužívanie je síce obludné, ale je zaujímavá myšlienka či by sa predsa len nedala použiť niekedy v budúcnosti tak, ako by to jej oficiálne označenie mohlo evokovať - predpovedať reálnu trestnú činnosť a predchádzať jej (ako sa o to podľa knihy pokúšali aj niektoré policajné zbory v USA). Nie všetko spomínané v knihe by som považoval vyslovene za umelú inteligenciu, mnohé popisované deje sú skôr len sofistikovaným vyhodnocovaním algoritmov kontroly a umelá inteligencia nad nimi je až hudba vzdialenej budúcnosti. Páči sa mi, ako sa autor nebojí témy porovnávania a súperenia Číny vs. USA (západných demokracií) vo vývojoch umelej inteligencie, technológií rozpoznávania tvárí, hlasu, emócií - prečo sa ju kto snaží vyvinúť, ako využiť (zneužiť?; AI - kto / kde ju vlastne vytvára, ako ju kontroluje / rozumie jej), kto si kde vychováva vývojárov, ako si preberajú / kradnú nápady aj hackerskými útokmi, sankcie / embargá na technológie a bránenie ich používania druhou stranou (až na najvyššej úrovni vtedy u Donalda Trumpa), obchodná vojna, že prachy nesmrdia (za akú cenu sú / boli ochotné nadnárodné firmy v Číne pôsobiť a spolupodieľať sa na tom všetkom odsúdeniahodnom) ...
 Detenčné / prevýchovné tábory, vymývanie mozgov, "moslimská karta" až po výcvikové strediská Talibanu, čínska verzia kapitalistického komunizmu (či komunistického kapitalizmu?) ... vážne veci, ktoré majú stále obrovský vplyv, no ktoré napriek tomu chcem akoby vytesniť zo svojej predstavy sveta 21. storočia (v zmysle - ľudia, prečo si týmto všetkým dobrovoľne ničíte život a najmä prečo máte potrebu ničiť život iným?). Priveľmi idealisticky by som sa chcel posunúť inam a nemusieť sa venovať takýmto témam. Žiaľ, ani v dnešnom svete sa tomu nedá vyhnúť a zdá sa, že ešte sa hodne dlho ani dať (môcť) nebude.
 Zmätok. Trocha v knihe, hodne v mojej hlave z toho všetkého. Kopa myšlienok, ktoré kniha vyvoláva, pred ktorými sa nedá ujsť. Na jednu stranu sa nám môže zdať vzdialená, na druhú stranu tu máme Orwella skôr než si to pripustíme (uvedomíme) a môžeme byť cieľom zlovôle len preto, že sa niekomu (niečomu = AI?) môžeme zdať iní. Kniha určite nie je pre každého čitateľa - vlastne ani neviem, kto by mohol byť jej reálnou cieľovou skupinou. 2,5 hviezdičky z 5 je také mierne alibistické hodnotenie - priemer, ale zo zmätku tém v knihe mám stále zmätok v hlave a v podstate žiadne riešenie.

Hodnotenie titulu (122) - 11. október 2022 -
 Skutočne úlet Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Dobre spracovaná paródia / hyperbola toho, čo sa v mafiánskych (pardon - podnikateľských, politických ...) kruhoch slovenského "Uhorska" dialo. Deje. Príbeh vzniku a zániku (prerodu) strednej školy, ako novodobého podnikateľského projektu pre reálnu výchovu vlastných mafiánskych kádrov, na pozadí (či popredí) lásky detí z 2 znepriatelených klanov. A nádherne do absurdna vymyslené predmety školských osnov Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) Svieže čiastočné prenesenie tradície Rómea a Júlie do paródie na slušnú spoločnosť a taká chvíľami až akoby snaha napodobniť Arpáda Soltésza poukázaním na mafiánsku (vo všetkých spoločenských vrstvách) sféru formálne literárnou fikciou v časti príbehu.
 Trocha mi ale vadila nejednoznačná pointa, aspoň som ju tam ako opäť nepozorný / nedočkavý čitateľ nevidel - boli to tie deti či konkurenčná rodina, kto školu vo finále "vyhodil do vzduchu"? Okrem toho mne dosť vadilo autorovo časté priame oslovovanie čitateľa - ako keby som po desiatkach rokov opäť čítal Karla Maya - ani do konca diela som nenašiel nejaký zmysluplný dôvod takejto formy. Podobne vykreslenie charakteru mladého Dodiho - priveľmi kontrastné (resp. ten jeho umelecký pohľad a temný pocit ničotnosti sveta) voči ostatným, ale bez toho, že by sa to nejako zásadne odzrkadlilo vo finálnej pointe (aspoň tam som niečo podobné očakával). Alebo som ju vôbec nepochopil (a práve on / jeho poňatie spravodlivosti a pomsty stoja za čiastočným finále)?
 Celkovo knižku ale ako čitateľský úlet pre uvoľnenie a relax hodnotím ako dosť podarené dielo. Dávam 3,5 hviezdičky (z 5) za veľmi dobrú zábavu.
Hodnotenie titulu (121) - 11. október 2022 -
 Príjemné čítanie. Dobrá kombinácia pomerne klasicky vyskladanej detektívky a exotického (pre mňa určite, dovolím si tvrdiť že aj pre väčšinu ostatných čitateľov v našej lokalite) prostredia.
 Najskôr ma tie čínske reálie a najmä mená miatli, zapamätať si kto je kto, ale aspoň je človek nútený trošičku si potrénovať mozog nie len detektívnym príbehom ako takým. Na hlavnom hrdinovi policajtovi je tiež pekne ukázaná čínska realita (autorovo podanie v rámci umeleckého diela považujem za uveriteľné, nemám dôvod spochybňovať / overovať, ako by som to chcel robiť pri nejakej faktografii) - jednak určitý naivný optimizmus a snaha o objektívnu spravodlivosť, na druhú stranu realita nadvlády strany, hierarchie úradníckej moci a celková korupciu a nálady obyvateľstva. Keď je niekto za odmenu povýšený do zapadákova (asi nie len na Čínske pomery), musí vedieť kedy zraziť opätky - aj keď autor pekne strieda reálne konanie hrdinu a jeho vnútorné myšlienky. Postupne odkrývané pozadie vraždy a jej vyšetrovania je tiež pre našinca pútavé - nechať zavraždenú o deň dlhšie na mieste nálezu, kým prídu odborní (technicky aj ideologicky) vyšetrovatelia až z Pekingu; miestne miešanie pohrebných a posmrtných takmer viactisíceročných tradícii a zvykov aj pod vplyvom rôznych náboženstiev a povier a modernej doby; tá konfrontácia moderného života vo veľkomeste nie až tak vzdialeného od obce kde sa prípad stal; nevšimnutie si / zatajovanie pôsobenia masového vraha ... trochu akcie, trochu humoru, trochu cynizmu, trochu skrývanej lásky / náklonnosti ...
 Kniha prináša určitý odstup od detektívok, ako sme na ne u nás povedzme že zvyknutý. Ale drží sa overených foriem, autor ju zbytočne nekomplikuje a našťastie sa nesnaží o žiadne prevratné umenie, len umne skladá vzťahy postáv, odkrývanie súvislostí, formu vyšetrovania, využíva kontrasty v čínskej spoločnosti aj na poukazovaní na históriu Maovej revolúcie a jej dôsledkov. Prípad sa vyrieši i vysvetlí, koniec nie je ani happy end ani tragédia ... Dobre sa to celé číta, celkovo je kniha lepšia, než som predpojato očakával. 3,5 (takmer až 4) hviezdičky z 5 dám.
Hodnotenie titulu (120) - 11. október 2022 -
 Aj táto autorova knižka ma veľmi potešila, dvojica Poe a Tilly ma tak skoro neomrzí, aj keď ... asi mám stále na jednej strane voči autorovi idealizované očakávania (z jeho predchádzajúcich kníh si samozrejme chcem pamätať len to čo ma zaujalo pozitívne) a na strane druhej sa neviem povzniesť nad väčšie či menšie detaily, ktoré mi viac či menej a samozrejme bezdôvodne vadia.
 Tilly je stále ten úžasný nerd, ale jej vzťah a tá určitá starostlivosť a strach o Poea ako keby strácali to pôvodné čaro a pomalinky smerovali k "štandardnému" vzťahu policajnej dvojice muž / žena založenej na prvotných protikladoch (Dempsey a Makepeaceová nie sú najlepší príklad, ale práve oni mi zišli na um Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). A aj samotný Poe ku koncu diela, keď svojím autom pred stúpajúcim prílivom cez morské plytčiny ako samozvaný hrdina ide zachraňovať kolegyňu skôr než špeciálne jednotky - ako keby ho autor od normálneho (v tom najlepšom slova zmysle) policajta dostával do role Johna McClaina (Bruce Willis). Že sériové vraždy a prví nájdení páchatelia ešte zďaleka nebudú tými pravými, to je OK, na zvrat čakám a dúfam že príde, ale aj tak sa mi zdá celé finále až priveľmi prekombinované (Hollywood, tras sa Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). Tajomný manipulátor, ktorý vlastnou modifikáciou samovražednej "hry" Modrá veľryba ovláda obete nie len v UK, ale ako sa ukáže aj v USA (kde samozrejme najskôr len 1 agentka FBI vidí hĺbku problému, na rozdiel od všetkých ostatných čo ju odstavia na 2. koľaj) a ešte tajomnejší prvotný objednávateľ zločinu, ktorý je finálnou prekvapujúcou pointou knihy. Veci ktoré sa nedajú dokázať, ale Poe ich vydedukuje a koná na vlastnú päsť, a to aj tým, že zoberie spravodlivosť do vlastných rúk.
 Už celá kniha skĺzavala do podania, ktoré si ja osobne viac interpretujem ako kombináciu James Bond, už spomínaného Johna McClanea či Fantomasa. Také pointovanie / vykreslenie príbehu na hrane Hollywoodu Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Ešte stále dám autorovi 4 hviezdičky z 5, ale pred ďalšou knihou (v ktorú verím) budem preventívne držať svoje očakávania na uzde.
Hodnotenie titulu (119) - 11. október 2022 -
 Nie. Nie, nie, nie.
 Než celé tá zmeska schizofrénie a disociatívnej poruchy (DID) začne dávať aký-taký zmysel, než vôbec autorka prizná že ide o schizofréniu / DID a nie len o nejakého čudáka / únoscu / úchyla / vraha ... (a zreálni prvotné dojmy čitateľa). Dielo kde je časť "príbehu" rozprávaného z pohľadu mačky, ktorá číta pasáže z Biblie a verí v nejakého pána ... Neviem, či u mňa v najbližšej dobe budú vyhrávať nočné mory či bezsenné noci.
 Nepochopil som tú knihu, nemám síl snažiť sa ju pochopiť ani dodatočne, keď rešpektujem akú ťažkú tému autorka chcela spracovať. Toto nie je pre mňa. 1 hviezdička z 5.
 A možno sa len zbabelo bojím.
Hodnotenie titulu (118) - 11. október 2022 -
 Pomalý rozbeh deja. Tragédia hlavnej hrdinky je síce obrovská - smrť malej dcérky, ale to hranie na city celkové zmätočné podanie okolností a súvislostí nie je pre mňa. Skôr na mňa niečo podobné pôsobí odradzujúco a nebyť prečítanie knihy takrečeno domácou úlohou, tak ju nedočítanú veľmi skoro odložím.
 Tým, že sama hlavná hrdinka nevie čo vlastne chce (môj pocit) a dej je vykresľovaný ako striedanie sa prítomnosti a minulosti a v oboch kombinácia skutočnosti a fantázií / preludov / pocitov či nevypovedaných názorov hlavnej hrdinky, ktorá je na liekoch, nežije s exmanželom, otcom dieťaťa, ktoré umrie kvôli tejto jej nedbanlivosti ... Jej strach, zakrývanie stôp (aj ukrytie tela), klamanie samej sebe a polícii ... Vzťahy postáv a veľmi pomaly odhaľované súvislosti - smrť hrdinkinho otca, otec obete teraz už exmanžel a nanovo manžel jej kedysi najlepšej kamarátky, nový partner, nové tehotenstvo ... je jasné, že nič nebude čiernobiele, že nie len hlavná hrdinka nehrá čistú hru, že to avizované tajomstvo konečne prinesie do knihy aspoň nejaký dej a vzrušenie (ak si cynicky odmyslím tú tragickú smrť jej dcéry, od ktorej sa všetko odvíja). Román skôr pre ženy, nie pre mňa. Stratil som trpezlivosť, chuť počkať si na pointu, na vysvetlenie čo sa skutočne stalo.
 Ten (tá), kto si je ochotný na pointu knihy počkať, ten z diela nebude príliš sklamaný a možno ju ohodnotí ako lepší priemer. Za mňa (ale ja nie som cieľová skupina tejto knihy) pre to pomalé tempo a "Rozborilovské" citové vydieranie len podpriemer - nanajvýš 2 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (117) - 11. október 2022 -
 V ukážke je síce pár zaujímavých pasáží a faktov, ale celkovo ma aj tak nezaujala. Nie je to dielo pre mňa ale len pre nejakú špecifickú skupinu čitateľov.
 Zdá sa mi písaná mierne chaoticky, na preskáčku (aj keď v ukážke asi nebola jedna pasáž, ale priebežný výber - usudzujem podľa nadpisov) a ani autorov štýl / spôsob podania diela ma nezaujal. A najmä mi uniká dôvod napísania tohto diela (určite som predpojatý) - na spísanie pamätí sa mi zdá autor veľmi mladý (hoc mal vysokú politickú funkciu, jeho meno mi absolútne nič nehovorí), na vynútené poďakovanie či pomstu voči niekomu sa mi to zdá priveľmi "lacný" spôsob (navyše niekde menuje a niekde nie) ... pri čítaní stále hľadám, aký má dôvod chcieť vydať takú knihu o sebe (chce "rúbať" ešte vyššie?).
 Za mňa nezaujímavé, ale ja by som tak či tak nebol cieľovou skupinou takejto literatúry.
Hodnotenia kníh - 11. október 2022 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v júli som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké knižky - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Budúcnosť je rýchlejšia, ako si myslíte (Peter H. Diamandis, Steven Kotler)
 Predpoveď (Darren Sugrue)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ...
Castle Distillery - 9. október 2022 -
Vodka
Castle DistilleryBorovička
Cystle Distillery
minibottles 153 Pod Ľubovnianskym hradom obnovili po stáročiach destilérku. Alkoholická mašinéria a jej marketing v Starej Ľubovni a okolí zjavne stále nemá hraníc Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Castle Distillery:
 Vodka
 Borovička
 Slivovica
 Hruškovica
 Jablkovica
Ouzo BaiRaki: - 9. október 2022 -
 
Zorba the Greek - 9. október 2022 -
BaiRaki Ouzo
minibottles 153Zorba the Greek
Ouzo S trochou hudby sa aj zbierka minifľaštičiek alkoholu lepšie rozrastá - vďaka, Mirko:
 Zorba the Greek Ouzo
Tatra Balsam - 9. október 2022 -
Tatra Balsam
Burring Black Currant 69
minibottles 81Tatra Balsam Opäť niečo nové priamo zo Slovenska do mojej minifľaštičkovej zbierky - sada Tatra Balsam:
 Burning Black Currant 69
 Strong Special 52
 Wild Cherry 45
 Unique Bitter 35
 Honey Sweet 33
Spišský Jalovec - 8. október 2022 -
Spišský Jalovec
Hotel Panorama
minibottles 66 Ani netreba chodiť na vysokohorskú turistiku - stačí to vziať skratkou cez Hotel Panorama Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) a priniesť si:
 Spišský Jalovec
Horec ... - 7. október 2022 -
Horec Rubínový
minibottles 8Horec Borovička
minibottles 8 Ako tak pozerám, Prelika pridala na etikety viditeľnejší objem svojich minifľaštičiek:
 Horec Borovička
 Horec Vodka
 Horec Rubínový

 A btw: vďaka tomu som mohol založiť už aj 153. podstránku svojej minibottles zbierky
Netradiční destiláty - 7. október 2022 -
Pálenka z planých trnek
minibottles 6Netradiční destiláty
Pálenka z planých trnek
Pálenka z malin
Pálenka z černého rybízu
Pálenka z jahod Nová sada netradičných destilátov, kde pomohla aj macerácia, od Jelínka:
 Pálenka z planých trnek
 Pálenka z malin
 Pálenka z černého rybízu
 Pálenka z jahod
A predsa sa točí ... - 7. október 2022 -
 Nie že by od mojej poslednej krátkej júlovej dovolenky v Kežmarku na EĽRO nebolo o čom ... ale nebolo o čom. Zasa až teraz po ďalšej dovolenke pribudli dôvody (rozumej - nové minibottles do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu) dačo nové napísať.