Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
16.12.2022 - Minibottles 154 - nové (Busker Irish whiskey; Parson Gin; The Demon`s Share) a preusporiadané minifľaštičky
4.12.2022 - Minibottles - hľadám / wanted
2.12.2022 - Archív - uzavretý november, otvorený december 2022
2.12.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (november 2022)
2.12.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (december 2022), nové vtipy
2.12.2022 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (november 2022)
29.11.2022 - Minibottles 132 - nová (Mystérieuse Absinth Verte) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 124 - nové (Svachovka original: Slivovice, Slivovice Zlatá Barrel Edition) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 119 - nové (Saber Palantír: Borovička nízkotatranská, Smrekovička horehronská) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 117 - nová (Spirytus Rektyfikowany Luksusowy) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 153 - nové (Toison: Handcrafted dry gin, Ruby red Handcrafted gin with berries; Dr Oscar Kramer Herbal liqueur) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 58 - nové (Euphoria Absinth: Original, 80, Cannabis) a preusporiadané minifľaštičky
27.11.2022 - Minibottles 54 - nové (Absinth: Fairy, Devil, Crow) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2022. decembri nášho letopočtu ...
Parson Gin - 16. december 2022 -
Parson Gin
minibottles 154 Oplatí sa kupovať si rum Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) Dostanete k nemu darček:
 Parson Gin
 Vďaka, Alko90
Busker - 16. december 2022 -
Busker Irish whiskey
minibottles 154Busker Irish whiskey
minibottles 154 Vďaka, Vlado (Slovak minibottles collection - Whisky Mini Bottles), za darček - Irish whiskey:
 Busker - triple cask triple smooth
 Busker - single malt

 Nech sa darí
Hodnotenie titulu (135) - 3. december 2022 -

 Citát z knihy:
 "... Znudený, nezaujatý. Stelesnená životná nevôľa. IT-čkár. ..."

 Rýchly rozbeh knihy a široký záber lokalít a postáv. Až som sa hneď zľakol, či autor ustojí toto celé do akceptovateľnej pointy. Neustál. Kniha sa síce pomerne dosť dobre číta, aj akcia sa otvára naraz na viacerých miestach, ale rýchlo som mal pocit, že tie strany letia rýchlejšie než zmysluplný dej (a samotný let z Moskvy do Budapešti). Že autor hollywoodsky ohúri postavami a lokalitami (od Moskvy po Kolín nad Rýnom), ale že to žiaľ bude asi tak všetko.
 V konečnom dôsledku len najskôr tajomný "on" - aspoň že si autor vybral cirkev a nie vysokú politiku, čo by som čakal. A hlavný hrdina, ktorý všetko vie, všetko už videl, všade bol a niekde aj 2-krát (len tu sa ocitol úplnou náhodou) - taká kombinácia nie len Johna McClanea / Bruca Willisa a Chucka Norrisa, ale ku koncu i Mirka Dušína a dalajlámu.
 Zo začiatku povedzme že príjemná oddychová rozprávka pre dospelých. No autor to uzavrel až ako frašku, koniec gýčovito uponáhľal / odflákol. Najvyšší "on" samozrejme bez akejkoľvek ujmy, svoje nekalé plány bez problémov naplní niekedy nabudúce. Takmer všetky ostatné negatívne postavy alebo zomrú, alebo si nejakým pôsobením hlavného hrdinu vstúpia do svedomia - a alebo budú dobré a tak dostanú šancu stratiť sa zo scény, alebo aspoň pomôžu odvrátiť údajne aktuálne hroziaci výbuch lietadla, lebo v duši nie sú až takí skazení. Frajerka / nefrajerka hlavného hrdinu tiež spájajúca dej podľa hesla, že v lacných paperbackoch musia všetky náhody navzájom súvisieť. No a samotný hlavný hrdina, pre ktorého to celé bola len epizódka cestou z dovolenky, aby sa v ďalšej knihe opäť náhodou do niečoho priplietol a spasil svet.
 Ako som knihu ešte po cca 3/4 bol ochotný ohodnotiť na taký lepší priemer relaxačného akčného príbehu, tak pointou to autor zhodil pod priemer, povedzme že na 2 hviezdičky z 5. Možno by stačilo málo, aby som sa nemusel ako čitateľ cítiť v podstate až podrazený - že keď som to celé vydržal, že autorovi odpustím aj koniec o ničom.

Hodnotenie titulu (134) - 3. december 2022 -
 Zvláštna forma knihy. Pomerne dosť kapitol autor píše párslovnými (často jednoslovnými) vetami, ktoré sú zároveň v podstate aj odsekmi. Alebo podobne stavanými dialógmi, kde sa mi striedanie krátkych replík jednotlivých aktérov zdalo až zbytočne časté a rýchle. Chvíľami to knihe pomáha, že sa nezdržiava na zbytočnostiach, ale neraz som mal z toho aj pocit, že sa strácam, že niť príbehu / vyšetrovania tým stráca na nejakej rozumnej konzistencii. Zásadne to nevadí, ale ani ma to nejako nechytilo, že práve toto by bola pre mňa žiaduca forma detektívok.
 Ako by tým autor zakrýval aj akúsi - interne som si to nazval "dojmológia" - formu vyšetrovania. Že vyšetrovanie zločinu síce ide rôznymi smermi, chytá sa všemožných stôp ktorých nie je šikovnosťou páchateľa veľa, že tím vyšetrovateľov je skladaný práve na takéto brutálne príležitosti s ktorými akoby Nórsko ani neveľmi počítalo ... Že práve len nováčik, čerstvo zo školy stiahnutá svojrázna študentka / policajtka / vyšetrovateľka nájde z mnohých fotiek nejaké detaily, z ktorých má v podstate len dojem, že by mohli byť v konečnom dôsledku podstatné pre vypátranie vraha, keď nič iné nepomáha. Je to taká detektívka / nedetektívka s akože snahou o psychologický podtext - aj osobnosťou tejto novej policajtky aj páchateľom a jeho históriou / pozadím.
 Kniha je 2-násobným návratom v čase. Jednak práve tu autor ukazuje, ako sa tím dal dokopy, ako jeho šéf spoznal a prijal tú novú svojskú študentku / policajtku / vyšetrovateľku - lebo v jednej z predchádzajúcich kníh už vystupujú ako pomerne zohratá dvojka. A najmä samotný prípad - aktuálne vyšetrovaná 2-násobná vražda (a snaha zabrániť, aby páchateľ pokračoval v podobnej brutalite), ktorá sa veľmi podobá na stále nevyriešenú 2-násobnú vraždu malých chlapcov pred 8 rokmi vo Švédsku. Plus je kniha rozplietaním chaosu - kto je páchateľ, koľko ich vlastne bolo, sú to falošné stopy alebo ich niečo reálne spájalo či naopak výrazne rozdeľovalo ... a ako sa do súčasného tímu v Nórsku mohol dostať niekto z pôvodného tímu vyšetrovateľov vo Švédsku, kto je v konečnom dôsledku ale niekým úplne iným.
 Mätúca je aj linka vnučky a jej starého otca, ktorí žijú viac-menej sebestačne mimo systému (s občasnou kontrolou sociálky) pripravujúc sa na údajný dobrý život, keď čoskoro vymrie väčšina ľudstva (vykántrime sa navzájom?) / zanikne s nimi zlo z tej ľudskej nevraživosti ... Čakal som, že prepletenie s hlavným vyšetrovaním bude nejaké zmysluplnejšie. Občasné nakúkanie zvedavej vnučky do okien "niekoho" na druhej strane lesa a to, že vo finále lukom zastrelí páchateľa, aby pomohla nevinným spútaným policajtom (než im budú schopní pomôcť ich kolegovi), či skôr aby len pomstila páchateľom predtým uväznené zvieratá ...? Bez dôsledkov, lebo tým kniha v podstate končí.
 Finálny zmätok mám okrem tohto stále aj v tom, kto sa vlastne kým "inšpiroval". Vrah mal vlastné vizuálne predstavy ako / prečo naaranžoval prvé obete a ne/priamo inšpiroval spolupacienta na psychiatrii, ktorý namaľoval podobný ale nevinný obrázok chlapca so zvieraťom, ktorý sa v konečnom dôsledku ukáže ako samozrejme náhodná ale podstatná stopa pre nájdenie páchateľa skutočného? Alebo kto koho čím kedy vlastne "inšpiroval" (prvotne vraždil) bolo celé úplne inak a ja som sa v tom celom stratil / nepochopil skutočnú pointu?
 Možno aj to, že áno - som zvedavý čo ako prečo sa v knihe vlastne stalo - ale nie až natoľko, aby som pozornejšie čítal a aj spätne analyzoval, o čo vlastne reálne išlo, ovplyvňuje môj dojem. Aby som neskĺzol do pozície len pasívneho čitateľa - veď autor bav ma tak, aby som ja nemusel extra rozmýšľať nad tým, čo chceš vlastne povedať, lebo až natoľko si ma knihou nezaujal, nevtiahol do celku. Finálne dojmy teda také zmiešané - nie je to zlé, ale niečo čo neviem špecifikovať tomu chýbalo, aby som mohol povedať, že to bolo nadpriemerné. Lepší priemer (t.j. 3 hviezdičky z 5) OK, ale na viac to osobne nevidím.
Hodnotenie titulu (133) - 2. december 2022 -
 Na jednu stranu zasa detektívka, na ktorú som bol po predchádzajúcich skúsenostiach s autorom pozitívne zvedavý. Na druhú stranu ... ako by som prestával autorovi rozumieť, rozumieť dôvodom prečo píše tak ako píše. Keď by som sa ho snažil ako tak prirovnať k trojici spisovateľov Dominik Dán, Václav Neuer či Peter Šloser, ktorý píšu aktuálne slovenské detektívky / krimi (Arpád Soltész z môjho pohľadu predsa len píše odlišnejší žáner, a nik iný mi nenapadá), tak autor na rozdiel od nich nemá reálne policajné skúsenosti a preto sa snaží svoje diela kompenzovať inak - až prehnaným počtom páchateľov, zločinov či ich až sadistickou brutalitou. Že aj po predchádzajúcej knihe (dvojknihe) sa stále musí uchyľovať až k takémuto stupňovanému prístupu. Už začínam mať pocit, že menej je skutočne niekedy výrazne viac a aspoň mierne ubrať by autorovi nezaškodilo.
 Trochu sklamaný som bol v úvode. Vyzeralo to, ako by autor až prudko obmenil (odhodil) pôvodné hlavné postavy svojich predchádzajúcich kníh a nahradil ich novým osadenstvom. Ako by sa aj takýmto prístupom (zmenou) chcel odlišovať. Ale pomerne rýchlo aspoň časť pôvodnej zostavy do príbehu vrátil síce zásadným, ale predsa len takým viac-menej okrajovým spôsobom. Môže byť. Nová (staronová pre oddelenie) postava vyšetrovateľa zapadla podľa mňa do príbehu primerane. Zatiaľ taký priemer, ktorý má potenciál rozvíjať sa aj v prípadných ďalších autorovych dielach (ktoré ako čitateľ očakávam) - aj vzhľadom na naznačenú minulosť postavy, aj súkromne aj profesne vo vzťahu k služobne starším kolegom, čo ho už poznali. Nie je to postava, ktorú si na prvý krát čitateľ nejako špeciálne obľúbi (policajta ani nemá dôvod Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)), ale ani ju nemá dôvod vyslovene odmietať - tá určitá hrubosť a vulgárnosť v prejave mi nevadia, len dokresľujú jeho osobnosť, profesne sa vyzná a čo si o ňom kto myslí mu môže byť (a zdá sa, že aj je) ľahostajné. A čo skrýva, to je práve ten potenciál na rozvoj do budúcna.
 Napriek tomu sa kniha stále pomerne dobre číta, nedrhne to, na pointu som bol zvedavý a zdravo napätý až do samého konca, aj keď v tak zamotanom príbehu sa musel strácať občas aj priamo autor, nie len ja ako čitateľ. To, ktorá z postáv zohrá podstatnú negatívnu úlohu sa ale dalo odhadnúť pomerne dlho vopred, išlo už len o to, ako presne to bude zamotané a následne vyšetrovateľmi rozmotané / vysvetlené. Nie som síce fanúšik barličiek na záver, kde sa v diele jednému z hrdinov "prihodí" dajaký lapsus, aby autor navnadil aj na voľné pokračovanie dakedy do budúcna ... ale OK, opäť ma má.
 3 až 3 a pol hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (132) - 2. december 2022 -
 Pomalý rozbeh knihy. Ako nudná motivačná príručka, ktorú sa jej autor umelo snaží odľahčiť dajakým osobným zážitkom. V porovnaní s predchádzajúcou autorovou knihou, z ktorej si samozrejme pamätám len to čo chcem, t.j. len to čo ma pozitívne zaujalo, sa ako čitateľ cítim sklamaný.
 Až po čase sa začne príbeh skladať do žiadanej podoby, čo od autora vo voľnom pokračovaní očakávam. Vrátil sa humor, zdravá dávka cynizmu, prekvapenia, už sa to dá aj rýchlo čítať. Ale celé mi to aj tak prišlo také nejaké oklieštené. Mal som pocit, že až na výnimky sa autor stále motá len okolo škôlky a len pár postáv. Že nemá taký široký záber ako minule, že mu obrazne povedané dochádza para, že tým sústredením sa na "vnútorné dieťa" si umelo kladie mantinely a výsledkom je určitý zbytočný minimalizmus, ktorý ale nie je na prospech diela. Finálna pointa príbehu, že ide vlastne len o nepodarenú pomstu, resp. pokus o ňu, sa mi zdala taká zjednodušujúca. Prvý diel mi pripadal taký komplexnejší, opisujúci širšie spektrum okolo hlavného hrdinu. Asi som mal prehnane veľké očakávania po prvej autorovej knihe a len preto vyznievam mierne sklamane. Chvíľami som mal pocit, akoby autor či jeho vydavateľstvo chceli vyťažiť maximum po pôvodnej knihe a tak len narýchlo zbúchali aj toto dielo.
 Pár dobrých vtipov - o prehnanom zelenom zmýšľaní, ktoré nedovidí ďalej než na špičku nosa, či o bez/emisných kolobežkových startupoch, prístupe polície k verejnému poriadku ... - ale pobavilo.
 Lepšie než len lepší priemer, ale škoda nevyužitej šance - 3,5 hviezdičky z 5. Hodnotil by som lepšie, keby som čítal tento diel s ešte väčším odstupom od prvého, či naopak keby som ich čítal tesne po sebe?
Hodnotenie titulu (131) - 2. december 2022 -
 Z knižky mám dobrý pocit. Akoby sa autor stále zlepšoval, alebo mi jednoducho jeho spôsob a príbehy sedia. Dobre aj v tejto knihe skombinoval postupy a prístup polície / oddelenia vyšetrovania vrážd a pokračovania obyčajných ľudských príbehov už známych postáv. Aj jedna z dejových liniek - útok na ich kolegyňu policajtku a jej boj o život (s "prestrihmi" do nemocnice, kde oň bojuje) - pôsobí ešte stále realisticky a uveriteľne, že aj také veci sa v službe dejú - aj keď som mal chvíľami pocit, že takýmto ťažkým prvkom "do vlastných radov" len kopíruje (dobieha?) Dominika Dána. Jedným z prostredí - stará Rača - si mňa osobne tiež pozitívne (odhliadnuc od toho, že ide o miesto činu) získava.
 Bál som sa zo začiatku, z prológu knihy, či aspekt starej nevyriešenej vraždy farára a hneď na to divná slečna / "médium komunikujúca s duchmi" a tak dávajúca podnet na políciu, neskĺznu k nejakej fraške / rozprávke pre dospelých. Autor (vyšetrovatelia) ale na šťastie pristupujú ku všetkému pragmaticky, ako by som očakával a v podstate všetko vysvetlia / podajú po pointu akceptovateľne aj pre môj pohľad na takúto "ducharinu" a relevantne prepoja prítomnosť s minulosťou. A neskončí nasilu negatívne.
 Takže celé OK, správne vybalansované, bez nejakých zásadnejších zádrhelov pre čitateľa (= subjektívne pre mňa). Žiadne umelecké dielo, ale poctivá remeselne dobre zvádnutá kriminálka. Kľudne dávam až 4 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (130) - 2. december 2022 -
 Predslov / úvod / 1. kapitola - niekde v začiatkoch sa mi zdal slovosled mierne ťažkopádnejší, ale potom sa mi to už zdalo byť OK (neviem, či som si tak rýchlo zvykol, alebo sa autor rozpísal). Nie je to samozrejme nejaký literárny šperk či aspoň štýl už dobre zavedených autorov, ktorí sa vedia pohrať so slovom, ale také zdravo jadrné vyjadrovanie sa policajta, ktoré mi vlastne k dielu pasuje. Možno len to je problém, že hneď od úvodu hodí na čitateľa množstvo postáv a človek sa v tom stratí, obzvlášť keď si chce čo i len podvedomo k postavám v knihe napasovať osoby z nie tak dávnej reality (premiér, veľkopodnikateľ, jeho švagor policajný riaditeľ a jeho pätolízači, nitriansky mafián ...). Nepomáhajú ani dosť krátke kapitoly, vďaka čomu veľmi rýchlo mení dej.
 Ale časom sa na to všetko dá zvyknúť - aj na autorov spôsob vyjadrovania sa, aj policajné skratky vysvetľuje veľmi rýchlo a pomerne nenútene a aj ten sprvoti dosť rôznorodý dej krátkych kapitol začne do seba postupne zapadať. Možno len tak podvedomo na mňa vplývalo to, že kniha je viac-menej kombinácia vtedajších pomerov na "Februárke" (policajné riaditeľstvo a jeho útvary, NAKA ...), spôsobu ne/práce, súkromných kšeftov, politiky a až popri tom vyšetrovanie reálnych prípadov a hľadanie vraha, že som sa nedokázal ponáhľať s čítaním tak, ako pri klasických detektívkach (nie že by ma to nudilo, len ma to zase až tak extra zásadne nechytilo, aby som bol zvedavý, ako to celé dopadne a čítal so zápalom). Ale aj tak je dej knihy dobre nakombinovaný aj z môjho súkromného čitateľského pohľadu.
 Možno len 2 výhrady. Policajtka z dopravného prechádzajúca na kriminálku - spomína ju tak okato málo a veľa zároveň, že od začiatku som mal pocit, že na nej bude založená aspoň časť pointy. Tá viac-menej hlavná postava knihy, policajný zástupca riaditeľa, je až tak prehnane kladný, čistý a odolávajúci nástrahám nadriadených, až to pôsobí priveľmi umelo - chce sa autor do neho štylizovať, alebo "len" v ňom v dobrom zosobniť prácu všetkých tých poctivých v zbore, ktorí sa nikdy nedali zlomiť ani skorumpovať?
 Inak OK, záber a spôsob práce pri odhaľovaní a vyšetrovaní trestných činov podaný dobre a skutočne dôveryhodne, nič v tom nedrhne ani sa mi nezdá nelogické. Aj s pointou som spokojný, že aj napriek snahe polícii nie všetko vyjde ako by chcela (ona i všeobecná "spravodlivosť"). 3 (možno až 3,5) hviezdičky z 5 ako lepší priemer dám a vyskúšam od autora asi aj dačo ďalšie pre interné porovnanie.
Hodnotenie titulu (129) - 2. december 2022 -
 Príjemné čítanie aj pre mňa, ktorému je futbal v podstate ľahostajný. Je cítiť, že ide primárne o fotografickú publikáciu (a ja som si fotky viac-menej len domýšľal), poskladanú z akoby perličiek o Messiho futbalovom živote (od detstva, kedy objavili jeho obrovský futbalový talent) a troche jeho súkromia, ktoré bol ochotný ukázať. Postrehy, opisy, komentáre a v dosť veľkej miere aj rozhovory - s Messim, o Messim, v jeho podaní a v podaní iných futbalových velikánov súčasnosti i minulosti, či už priamo hráčov, trénerov alebo futbalových novinárov.
 Textovým rozsahom malá knižka, ktorá teda na "náhodné prelistovanie" zaujala aj mňa, futbalového antitalenta. Kupovať by som si ju ale nemal dôvod (pre seba vôbec a pre niekoho iného ...?). Pre futbalových fanúšikov (a nemusia to byť vyslovene len fanúšikovia Barcelony či PSG) samozrejme zaujímavá je, aj keď ... Fanúšik na rozdiel odo mňa vie, čo aktuálne Messi robí / kde hrá, hoc kniha ak som dobre postrehol končí cca vlaňajškom. Koncom tohto roka budú majstrovstvá sveta vo futbale, kde Messi chce hrať. Bude to koniec jeho profesionálnej kariéry, či potiahne ešte dlhšie (pred MS asi neskončí, ak na to nebude mať neovplyvniteľné dôvody)? T.j. má aktuálna knižka zmysel, keď síce zahŕňa väčšinu Messiho kariéry, ale "finále" je asi neďaleko - nepočká si radšej fanúšik na nejakú súhrnnú knihu potom (alebo koľkí si kúpia aj nejakú knihu potom, keby si kúpili aj túto? neviem sa vžiť do kože fanúšika na Slovensku, nakoľko má záujem o kúpu akej futbalovej knihy)?
 Neviem / netrúfam si túto knihu ohodnotiť hviezdičkami, obdobne ako hodnotím ostatné. Som skutočne laik mimo tému a bez fotiek, ktoré majú byť v knihe tým hlavným, sú aj tieto moje dojmy len takými čiastkovými (netvrdím, že fotky by moje hodnotenie / môj dojem nejako zmenili, ale mal by som aspoň ten komplexný uhol pohľadu na knižku).
 Plus kniha vo mne vyvoláva ešte 2 možno kontroverzné otázky / témy:
 - Čo vplyv covidu na futbal? V knihe bol spomenutý len okrajovo. Tak čo, nehralo sa, alebo futbalová mašinéria prevalcovala aj covid, bez ohľadu na dôsledky na zdraví / životoch? Nemám pocit, že by to bola téma, ktorá by si nezaslúžila aspoň o odstavec viac - lebo aj keď možno nie priamo na Messiho, ale na futbal a šport ako taký dopad mala a má.
 - V určitej dobe, ak by chcel Messiho iný klub, musel by zaň zaplatiť Barcelone cca 700 miliónov (ak si dobre pamätám). Ale po čase už bol voľným hráčom (či aký je to "status") a teraz sa Barcelona zmieta v dlhoch. Nakoľko to spolu súvisí, neriešim, ale aj tak mám pocit že ide o pre nás mnohých až nepredstaviteľne veľké peniaze a asi aj určitou formou fiktívne peniaze (a cenu, a hodnotu - čo sú iné aspekty). Uznávam, každá zábava (aj tá, ktorú prináša futbal), niečo stojí, ale rozumná miera uteká a asi sa dajú prostriedky využívať aj zmysluplnejšie (áno, hovorí zo mňa závisť Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). A potom - kto si kúpi futbalistu, kto ho kam predá, kto má na neho "právo" ... veď to mi pripadá ako novodobé otrokárstvo (a nie len vo futbale - len príklad: pred pár dňami boli draftovaní slovenskí hokejisti do NHL, dobrovoľne podpísali určite pre nich výhodné zmluvy, ale už niekomu patria, už sa nemôžu slobodne rozhodnúť že by išli na majstrovstvá sveta v hokeji, keby mal teda o nich tréner záujem, čo by asi vzhľadom na ich schopnosti mal, ale už nemôžu, už majú nového "majiteľa" a ten povedal nie). Samozrejme, každý sa slobodne (???) a sám (???) rozhodne, akú zmluvu a či vôbec podpíše, ale nepomer medzi klubmi a športovcami sa mi zdá veľmi veľký (nepodpíšeš Ty, žiadny problém, nájde sa kopa iných čo to s radosťou urobia; a ak si aj talent 1 z miliónov nevadí, niečo vymyslíme aby sme ako majitelia klubov netratili).
Hodnotenie titulu (128) - 2. december 2022 -
 Ešte 1. časť príbehu sa mi vcelku páčila. Dej v nej rýchlo ubiehal, aj bol povedzme že akceptovateľný okolo celej zápletky - i de-facto náhodného objavenia masového vraha, hoc nebol ešte reálnou pointou celej knihy. Dobre sa to čítalo - najmä v porovnaní s predchádzajúcim rukopisom ...
 Ale od 2. časti to už nebolo pre mňa. Čím ďalej tým menej sa mi takýto hororový, "imaginárne nadpozemsky vyfabulovaný" štýl páči. Už to potrebuje inú cieľovú skupinu, než som ja. Príšera, ktorá sa presne každých 5 rokov na Dušičky bez stôp dostane do zamknutých domov / bytov a ako had zožerie takmer novorodeňa - už ani ako rozprávka pre dospelých, dokonca ani ako prípadná paródia na taký žáner nie je pre mňa téma zaujímavá. Možno opäť až dakedy časom.
 Je to síce výrazne lepšie, aj literárne / jazykom autora, než už spomínané predchádzajúce ..., podľa mňa sa to fanúšikom obdobného žánru bude viac páčiť i lepšie čítať. Ale pre moje subjektívne hodnotenie je to len za 2 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (127) - 2. december 2022 -
 Keby sa niekto pokúsil načrtnúť tie kresby, ktoré autor v knihe spomína - tie z "dedovho" zápisníka - možno by celá tá depresia zhmotnená v zdĺhavom a primárne nudnom texte dostala iný rozmer. Rozmer, ktorý by ľahšie dovolil od začiatku pochopiť autora, jeho myšlienky v knihe, jej celkový zámer. Autor totiž podľa mňa používa zbytočne veľa prázdnych slov, zdržiava, nudí. Chce síce budovať nejakú temnú atmosféru, ale z môjho pohľadu nevie dobre narábať so slovami, text prepcháva zbytočnosťami a len odrádza od snahy čítať.
 Paradoxne až racionálne zhodnotenie slávenia tzv. kresťanských sviatkov, s koreňmi v podstatne dávnejšej mytológii, len zo zvyku po predchádzajúcich generáciách, boli prvé slová knihy, naznačujúce posun v deji (resp. že vôbec nejaký dej / akceptovateľný obsah bude). Dobrý je opis oravského goralského folklóru, nadväzujúcom na pôvodné slovenské alebo pohanské zvyky dotvárané kresťanskou stále realitou. Až to vysvetlenie, že všetky tie nálady, halucinácie, predstavy, strachy, paranoje, depresie, temné dušičkové bytosti ... smiechy od Veselice hrdinovho deda a následne i hrdinu samotného vlastne vychádzajú z miestnych tradícií a povier sú nejaké podstatné informácie, o čom vlastne kniha chce byť / na čom je založená. Keď si skomprimujem podanie miestnych legiend, nechcem použiť výraz "urban legend" a opisy miestnych osláv a slávenia sviatkov, vychádzajúcich z folklórnych prameňov, tak je to zaujímavá téma. Len by to autor nesmel podávať tak rozvláčne - nie je to asi ním žiadané stupňovanie napätia, vykresľovanie depresívnej atmosféry, ale len unudenie čitateľa. Menej bývava skutočne častokrát viac - a to hovorím ja, čo sa tiež len zoširoka naprázdno rozpisujem Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Aj keď by som akceptoval autorovu snahu podobať sa posledným dielam Jozefa Kariku, tak sa mu to žiaľ nedarí a vytvára len nepodarenú lacnú kópiu. Alebo sa mu to "našťastie" nedarí - lebo má šancu byť iným / novým - ale nevie ju zatiaľ využiť / správne literárne uchopiť?
 Rozpačité dojmy mám aj zo záveru, z pointy. Na jednej strane som rád, že ňou celú knihu de-facto vysvetlil a zracionálnil (čo mi je bližšie), no na druhej strane vlastne tak pomiešal štýly, že zo snahy o temný takmer až horor urobil len súčasnú psychologickú drámu - a tým z môjho pohľadu stratil záujem čitateľa jedného či druhého žánru. Lebo mi to príde len také násilne spojené. A to nerátam love story zásadne prepletenú príbehom.
 Keby autor skresal celý rozsah, všetky tie umelo pridávané prázdne slová aspoň o polovicu (na rozsah nejakej novely či rozsiahlejšej poviedky; a kľudne keby mal obdobných aj viac do jednej knihy), tak by som aj mohol dať priemerné, t.j. cca 2,5 hviezdičkové zhodnotenie. Takto sa moje hodnotenie ale ešte rozdrobuje - strohá to matematika v subjektívnych pocitoch z knižky Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - na polovičných nanajvýš ak na 1,5 "zaokrúhlených" hviezdičiek z 5. Škoda, lebo tá podstata nie je zlá, dalo by sa s tým textom podľa mňa pracovať.
Hodnotenia kníh - 2. december 2022 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v novembri som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké knižky - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Nacisti vedeli, ako sa volám (Magda Hellinger, Maya Lee, David Brewster)
 Neuveriteľné príbehy z futbalových majstrovstiev sveta (Luciano Wernicke)
 Posledný klinec (Stefan Ahnhem)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ... alebo tak ako posledne aj takej, čo u nás (a pokiaľ viem zatiaľ ani nikde inde) napokon nevyšla ...
La reserva del diablo ... - 2. december 2022 -
The Demon`s Share
minibottles 154 ... alebo teda prvý tohoročný vianočný darček Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 The Demon`s Share
Bejvávalo ... - 2. december 2022 -
 Skončil mesiac česko-slovensko-sovietskeho priateľstva. Dávno. Veľmi dávno. Nie v novembri.
 A december je len začiatok konca ... roka