Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
29.11.2022 - Minibottles 154 - nová stránka, nová (Cognac Prulho) a preusporiadané minifľaštičky
29.11.2022 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
29.11.2022 - Minibottles 132 - nová (Mystérieuse Absinth Verte) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 124 - nové (Svachovka original: Slivovice, Slivovice Zlatá Barrel Edition) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 119 - nové (Saber Palantír: Borovička nízkotatranská, Smrekovička horehronská) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 117 - nová (Spirytus Rektyfikowany Luksusowy) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 153 - nové (Toison: Handcrafted dry gin, Ruby red Handcrafted gin with berries; Dr Oscar Kramer Herbal liqueur) a preusporiadané minifľaštičky
28.11.2022 - Minibottles 58 - nové (Euphoria Absinth: Original, 80, Cannabis) a preusporiadané minifľaštičky
27.11.2022 - Minibottles 54 - nové (Absinth: Fairy, Devil, Crow) a preusporiadané minifľaštičky
18.11.2022 - Minibottles 50 - nová (R Tuzemský) a preusporiadané minifľaštičky
9.11.2022 - Minibottles 88 - nová (Professorado caribbean elixir) a preusporiadané minifľaštičky
9.11.2022 - Minibottles 70 - nové (brandy: Soberano 5, Lepanto) a preusporiadané minifľaštičky
4.11.2022 - Minibottles 138 - nová (rum: Gold of Mauritius) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2022. novembri nášho letopočtu ...
Cognac Prulho - 29. november 2022 -
Cognac Prulho
minibottles 154 Ďakujem veľmi pekne za minifľaštičkový darček od Exkluzívne Destiláty & Liehoviny TatraVEA fine Bottles:
 Cognac Prulho V.S.O.P
Mystérieuse Absinth - 29. november 2022 -
Mystérieuse Absinth Verte
minibottles 132 Z burzy minibottles aj do tretice absinth - škoda len, že tento je v PET minifľaštičke:
 Mystérieuse Absinth Verte
Slivovice - 28. november 2022 -
Svachovka Slivovice
minibottles 124Slivovice Zlatá
minibottles 124 Klasický prírastok do mojej minifľaštičkovej zbierky - slivovica. Teraz Svachovka original:
 Slivovice
 Slivovice Zlatá Barrel Edition
Palantír - 28. november 2022 -
Borovička nízkotatranská
minibottles 119Smrekovička horehronská
minibottles 119 Trošku priameho zemepisu medzi minifľaštičkami - Nízke Tatry, Horehronie, Brezno - a séria Palantír zo Saber Distillery:
 Smrekovička horehronská
 Borovička nízkotatranská
Spirytus - 28. november 2022 -
Spirytus Rektyfikowany Luksusowy
minibottles 117 Bežné minifľaštičky alkoholu nemávajú 96%, ale práve také sú pre mňa do zbierky najzaujímavejšie:
 Spirytus Rektyfikowany - Luksusowy - Edycja limitowana
Euphoria - 28. november 2022 -
Euphoria 80 Absinth
minibottles 58Euphoria Cannabis Absinth
minibottles 58 Z víkendovej burzy minifľaštičiek alkoholu z Prahy som si priniesol aj tieto "staronové" absinthy. "Staronové" preto, že ide o nový tvar skla, ale etiketa ostala v podstate bez zmeny:
 Euphoria Original Absinth
 Euphoria 80 Absinth
 Euphoria Cannabis Absinth

 Jedna minifľaštička z tejto novej série mi ešte chýba. Ale aj tak sa mi podarilo vďaka týmto 3 novinkám vytvoriť už 154. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu.
Absinth - 27. november 2022 -
Absinth Devil
Palírna U Zeleného stromu
minibottles 54Absinth Fairy
Green Tree Absinth Devil
Green Tree Absinth Crow
Hořká lihovina
Palírna U Zeleného stromu V podstate je to sada minifľaštičiek absinthov (hořká lihovina) - na vývoz do Čile (espiritu amargo) ich urobila Palírna U Zeleného stromu:
 Absinth Fairy
 Absinth Devil
 Absinth Crow
Likerka - 22. november 2022 -
Toison
ruby red handcrafted gin with berries
minibottles 153Likerka
Toison gin
Dr Oscar Kramer Nová sada minifľaštičiek alkoholu zo Slovenska, z Trenčianskych Teplíc - Likerka:
 Toison handcrafted dry gin with meadow botanicals
 Toison ruby red handcrafted gin with berries
 Herbal Dr Oscar Kramer Liqueur
Tuzemský ... - 18. november 2022 -
R Tuzemský
minibottles 50 Ako pekne vedia Košičania zamaskovať pojem "Rum" tam, kde byť nesmie Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 R Tuzemský
Elixir - 9. november 2022 -
Professorado
minibottles 88 Čistá pravda nezabolí. Niekto by mal drzosť napísať na takú fľaštičku "rum", v Mikuláši s čistým svedomím priznajú "liehovinu", aj keď ako karibský elixír:
 Professorado caribbean elixir
Brandy: - 9. november 2022 -
Soberano
minibottles 70Lepanto
minibottles 70 Nové to prírastky do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu - španielske brandy
 Soberano 5 Reserva
 Lepanto
Hodnotenie titulu (126) - 5. november 2022 -
 ... spracovali ...
 ... zorganizovať ...
 Niektoré doteraz pomerne bežné výrazy tak skoro neostanú bez pachuti pocitu, akými my "ľudia" dokážeme byť :-(
 Ťažká kniha.
 Spomienky tých, čo prežili koncentráky, pochody smrti ... nikdy nebudú ľahké čítanie. Táto kniha, aspoň pre mňa, prináša nový rozmer, nový uhol pohľadu na "život" v lágri. Hlavná hrdinka knihy, síce tiež židovská väzenkyňa, ale vďaka svojim schopnostiam, viere v samú seba a nevyspytateľným prvkom náhody sa dostáva na rôzne "pozície" medzi radových väzňov a esesákov riadiacich tábor. Tým je tak trochu v strede medzi tyranmi a obeťami, na ostrí noža, najbližšie byť k tomu že bude nenávidená všetkými a je zavalená zodpovednosťou, na pol ceste k jednosmerke komínom ... keď musí riskovať a pokúšať šťastie (čo jej v konečnom dôsledku vychádza - prežila ako jedna z mála), ako darovať spoluväzňom aspoň "zajtrajší deň". Opisy nacistov, predstaviteľov lágra s ktorými prichádzala viac či menej do kontaktu (napr. Kramer, Greseová, Mengele ...) z jej uhla pohľadu jej vtedajšej situácie sú tiež veľmi výrazným prvkom knihy, na ktorý by sa nemalo zabúdať. A aj info, akým spôsobom sa vlastne po skončení vojny vracali domov na Slovensko do Michaloviec, ako sa hľadali tí čo prežili, ako sa zháňali informácie ... som rád, že v knihe je hrdinkin príbeh dopovedaný aj do tejto fázy.
 Silná kniha.
 Napriek tomu som zo začiatku mal také rozporuplné pocity. Akoby hlavná hrdinka žila v nejakej vlastnej bubline, že keď ako židovská komunita držia pospolu (a ona navyše pochádza z dobrej rodiny a tak nejak blahosklonne vypomáhali všetkým svojim naokolo, organizuje a angažuje sa v sionistických spolkoch, zháňa peniaze na činnosť, zakladá škôlku ... a v podstate to tu celé berie len ako prípravu na odchod do Palestíny), že sa nič nemôže stať. Aj príchod vojny v podstate nespomína, len nejako zrazu Slovenský štát transportuje "niektorých" svojich občanov do Popradu a odtiaľ dobytčákom do Osvienčimu (Auschwitz - Birkenau) a už všade len krutá smrť na každom rohu.
 Aspoň že s prižmúrením oka sa dá povedať, že aspoň pre ňu (na rozdiel od miliónov iných) to dobre dopadlo - keď knihu takýchto spomienok skladá niekto, kto prežil a dožil sa vysokého veku (resp. niekto kto je jeho potomkom) a nie sú to len spomienky na tých, ktorí sa oslobodenia nedožili. Je pozitívne, že náhoda z lágra ju dala dokopy s mužom, ktorý si ju aj po vojne našiel a stal sa jej manželom a že aj keď im nevyšli Sudety (ďalším kolotočom dejín) a v konečnom dôsledku ani tá ňou "vysnívaná" Palestína (resp. už Izrael), že našli šťastie v Austrálii.
 Dôležitá kniha. Stále.
 A podaná pomerne jednoducho a účelne. 4 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (125) - 4. november 2022 -
 Kniha pre futbalového fanúšika, ktorým ja nie som. Také kombinácie zbierky niektorých štatistík a viac-menej kuriozít z futbalových majstrovstiev sveta v rámci politických dejín. Niektoré mi prišli nezaujímavo fádne, niektoré ma zaujali či priamo primäli pousmiať sa (ale asi nie aj zapamätať si ich). Možno ešte momenty priamo súvisiace so svetovou históriou, či keď sa občas spomínalo Československo / Slovensko, alebo aspoň mená, ktoré aj mne aspoň podvedomo niečo hovoria. Za všetkých napr. Pelé vo svetovom význame, či aspoň Weiss (ktorýkoľvek z nich) v tom Slovenskom.
 Keby bola kniha aj s fotografiami, bola by pre mňa zaujímavejšia, menej štatisticky / sumárne "suchá". Ako čiste textovú podobu si ju zasa ale viem dosť dobre predstaviť ako e-knihu - ktorá sa dá skutočnými futbalovými fanúšikmi čítať vždy a všade, ako z bulváru zbierka kuriozitiek na pokračovanie.
 Takto pre mňa ako hlbšie nezainteresovaného čitateľa čistý priemer 2,5 hviezdičky z 5 (pod priemer ísť nechcem - má to svoje nie nezaujímavé momenty, patričný rozsah a navyše k blížiacim sa majstrovstvám v Katare aj ideálne načasovanie).
Hodnotenie titulu (124) - 4. november 2022 -
 Prehnané.
 Kniha sa síce dobre číta, ako čitateľ som zvedavý k akej finálnej pointe autor detektívku / thriler dotiahne a ako / či nadviaže na predchádzajúce diela série. Ale ... v mojich očiach to preháňa priveľmi hollywoodskym podaním na jednej strane a okrem pomsty chýbajúcemu akémukoľvek inému (aspoň teda jasne viditeľnému) aspektu na strane druhej.
 Ten Hollywood - je to také až priveľmi na efekt, akciu, vybavenie niečo medzi Jamesom Bondom a Fantomasom, nič rozumne literárne, len akoby ohúriť na poldruha hodiny pred filmovým plátnom a viac nech o tom divák (ani nie čitateľ) radšej nerozmýšľa. Lebo tá pomsta ako by bola nie len hluchá a slepá, ale aj obsahovo prázdna - nejak mi tam chýbal hlbší zmysel, vyváženie chvíľami bezbrehého násilia. Už to nebolo len o tom, reálne vypátrať páchateľa, ale tak sa motať v zakrývaní pravdy, až to bolo samoúčelné.
 Vyšetrujú vraždu chlapíka od vojenských tajných (či kým to vlastne tá prvá obeť reálne bola), ale do prípadu sa jeho kolegovia nemontujú. Celé to kamufluje len policajný šéf, ktorý hrá na jednu stranu mocného a kompetentného policajta, ktorý síce nie je moc v obľube podriadených, ale na druhej strane si len kryje svoj špinavý sex biznis a upratuje svojimi obskúrnymi postavičkami z cesty všetkých, ktorí majú voči nemu aj z dlhodobého hľadiska rôzne podozrenia (ten motív pomsty). Také umelé, málo pravdepodobné, nie uveriteľné ... len šokujúca hlavná linka bez nejakého rozumného vysvetľovania súvislostí.
 Ako som bol po predchádzajúcej knihe autora zvedavý, kam to dôjde, tak som sklamaný z takého plochého konca (a v podstate i priebehu). Hollywoodsky efektného ale na knihu povrchného. Nie že by som si potrpel na veľkú literatúru, ale autor ako keby ignoroval fakt, že nepíše scenár na vizuálne dielo limitované časom projekcie, ale knihu v ktorej pár strán navyše nemusí byť na škodu.
 Povedzme že naškriabem priemerných 2,5 hviezdičky z 5 - síce som sa pri čítaní nenudil, ale to je málo, najmä keď si neviem vybaviť v knihe žiadny moment, ktorý by za spätnú spomienku stál.
Hodnotenia kníh - 4. november 2022 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v októbri som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké knižky - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Dokonalý policajný štát (Geoffrey Cain)
 Dole! Dole! (Martin Kasarda)
 Keď sa nájde (Lia Middleton)
 Kurátor (M.W. Craven)
 Posledný dom na Zbytočnej ulici (Catriona Ward)
 Zberač duší (Brian Klingborg)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ... alebo tak ako posledne aj takej, čo u nás (a pokiaľ viem zatiaľ ani nikde inde) napokon nevyšla ...
Gold of Mauritius - 4. november 2022 -
Gold of Mauritius
minibottles 138 Trocha "zlata" v minifľaštičke. Dark rum:
 Gold of Mauritius
Burza minibottles - 4. november 2022 -

SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 26.11.2022 v Praze, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Máme menší změnu. Akce začne už v 9:00 a potrvá jen do 11:00.
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 26.11.2022, 9:00-11:00
 You are welcome

Čo vzal čas ... - 4. november 2022 -
 ... aj s mesiacom október? Dušičkové voľby, ktoré niektoré "dušičky" politicky neprežili a naďalej nás budú otravovať len v tom najsamväčšom parlamente. A asi aj dačo iné, čo si už aj tak nepamätám.