Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
15.3.2023 - Minibottles 155 - nová stránka, nové (Barza Alba: divin: Voievod, Belii Aist, Balti, Speranta, Bucuria, Prazdnicinii) a preusporiadané minifľaštičky
15.3.2023 - Minibottles 154 - nové (Barza Alba: Voievod divin) a preusporiadané minifľaštičky
14.3.2023 - Archív - uzavretý február, otvorený marec 2023
14.3.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (marec 2023), nové vtipy
14.3.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (február 2023)
14.3.2023 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (február 2023)
24.2.2023 - Galéria Zákutia Slovenska - preusporiadané videá
24.2.2023 - Galéria Zákutia Slovenska - nové video: Vajspeter - vodná nádrž nad Krasňanmi
24.2.2023 - Minibottles 71 - nové (Distilleries et Domaines: Absinthe Absente, Grande Absente 69) a preusporiadané minifľaštičky
14.2.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretá stránka (január 2023)
14.2.2023 - SSaM - info: 15. výroční členská schůze SSaM (Kácov) - 25.3.2023
14.2.2023 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (január 2023)
4.1.2023 - Minibottles 135 - nová (Jägermeister) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2023. marci nášho letopočtu ...
Hodnotenie titulu (140) - 17. marec 2023 -
 Zvlášte nesúrodé a nechcem povedať "odpudzujúce" ("odrádzajúce"), ale v konečnom dôsledku nelákajúce / nie nejak výnimočne zaujímavé.
 Autorka síce najskôr načrtne bez hlbšieho vysvetlenia tému prvých TV reality show, kde niektorí protagonisti chcú byť až prehnane videní a TV diváci chcú všetko sledovať - čím vzniká nový fenomén a nové "celebrity". Posunie sa však o pár rokov a zrazu únos dieťaťa - z čoho by mohla byť zaujímavá detektívka. Ale nie je.
 Matka unesenej je neúspešná kedysi nádejná účinkujúca z niekdajšej neúspešnej TV reality show, ktorá sa vtedy nestala ako chcela slávnou a bohatou ako tí, ktorým závidela. Tak teraz "dopriava" hviezdny život influencerov na internetových platformách sociálnych sietí svojim malým deťom - keď ich a i seba (občas i manžela) natáča na video a pravidelne zverejňuje na internete, na rôznych sociálnych sieťach. Získavajú tým veľké množstvo sledovateľov, s ktorými prichádzajú sponzori a nemalé peniaze, ale i konkurenčný boj a nepriateľstvo / opačný názor na jej konanie - že tým všetkým svoje deti vlastne zneužíva (a že takých rodičov je ďaleko viac). A do toho únos / stratenie sa jej malej dcéry, hviezdičky internetu - kde sa zdá, že by práve mohlo ísť o pomstu / závisť / nenávisť ...
 Autorka na tom chce poukázať na nebezpečenstvo nezvládnutia sociálnych sietí. Na ignorovanie súkromia, na stratu zdravého rozumu, na neschopnosť a nemožnosť detí poznať čo je a čo nie je dobré, čo má zmysel, čo je súkromie, čo je "detská práca", čo je len prázdna reklama ... Aj na strane tvorcov takéhoto obsahu - ktorí nemajú zábrany použiť aj vlastné malé deti, aj na strane jeho konzumentov divákov - sledovaním zbytočností, ale aj na strane "sponzorov" neváhajúcich platiť za také v konečnom dôsledku nezmysly, ale veď prachy nesmrdia. Nikomu. Autorsky sa mi to ale nezdá zvládnuté - kombinácia detektívky nedetektívky, kde sa polícia snaží ale reálne sa nikam neposúva a opisu správania sa spoločnosti na sociálnych sieťach, resp. reality vs. životu na webe, kde prekračujeme hranice súkromia, vlastnej vôle, dobrého vkusu ... A nepomohla ani snaha posunúť sa v deji do budúcnosti, o desať rokov neskôr, snaha predvídať pokračovanie tohto celého - jednak príbehu rodiny, ale aj celkového vývoja spoločnosti vo vzťahu reality a internetového štylizovania sa do nejakých póz.
 Niektoré siete ostali a pribudli nové. Pribudli zákony, ktoré by situáciu a ochranu detí mali riešiť, ale reálne sú bezzubé. Technológie pokročili a tých čo chcú byť sledovaní a takmer nonstop sa ukazovať - tým to ide ľahšie (matka "unesenej"). Kto si nie vždy uvedomoval, čo vlastne chce, či je zneužívaný matkou alebo chce byť za hviezdu a ďalej z toho finančne profitovať - alebo sa zlomí a doľahne na neho paranoja / choroba (nový syndróm) obete a snaží sa skryť pred svetom, zabudnúť. Alebo to všetko prerastie až do snahy o pomstu na úrovni žaloby (uspokojí sa s takouto pomstou / vyrovnaním sa s minulosťou a vzťahom k matke?) dcéry voči matke - kde si dcéra postupne po ne/únose (bola to len "príležitosť, ktorá robí zlodeja" zo strany niekdajšej rodinnej kamarátky?), vo svojom tínedžerskom veku začne uvedomovať, že to nie je len rebélia vekom ale reálna snaha nebyť to predtým všetkými pri takmer všetkom videné a poznané unavené dievčatko, tá o ktorej rozhoduje len matka a internet.
 Ťažká téma, z ktorej sa aj románovou formou dalo vyťažiť ďaleko viac - alebo poukázaním na problémy aj bez schopnosti riešiť ich, alebo lepšou detektívnou zápletkou, alebo uveriteľnejšou fikciou pre budúcnosť. Takto je to len neveľmi zaujímavá zmeska pohľadov.
 Za mňa len 2 hviezdičky (možno aj o čosi menej) z 5.
Hodnotenie titulu (139) - 16. marec 2023 -

 Z pár indícií k dielu, čo som mal, mi napadlo: Čo asi robí teraz Greta Thunberg? Už som o nej dlho nepočul.

 Kniha začína zaujímavo a pomerne dynamicky, ale potom ...
 Možno predsa len v úvode trocha naivity a iracionálneho (z môjho pohľadu nerodiča) správania, čakať s batoľaťom v lokalite, ktorá je riziková vzhľadom na blízkosť požiarov. Pri neskorom úteku, pri podcenení nenabitého elektrického auta, keď dajú v panike syna neznámej osádke vozidla ... sa začína prejavovať neschopnosť a nepripravenosť ľudí a najmä živočíšne pudy, ako sa zachrániť útekom, zabezpečením potomstva aj mimo rodičov, hľadaním zdrojov a nedelením sa o ne v rámci kolektívneho blaha, idem "cez mŕtvoly", v prvom rade musím prežiť ja / moje deti / moja rodina a po ostatných potopa.
 A tam začína kniha spomaľovať tempo, začína nudiť a vyťahovať len nikam nevedúce frustrácie. Otec rodiny sa na jednu stranu tvári ako uvedomelý ekoaktivista, že o problémoch vieme desaťročia, ale prečo by ich riešil on, keď ich nerieši spoločnosť. Tak len frfle, zneužíva situáciu vo svoj prospech a užíva si čo to dá. Ani on nie je súčasťou riešenia, tak je - a nie len v prenesenom význame - súčasťou znásobujúceho sa chaosu. Syn je stále nezvestný a informácie v podstate žiadne. Ujsť nie je kam ani ako. Rodina je dávno rozpadnutá formálne i emočne a teraz sa roztrhne aj reálne, nie len stratený syn. Syna ostáva "hľadať" matka. Otec akože chráni batoľa a skúsia sa vlakom pre také prípady (všetkých ostatných spoločnosť považuje za zabezpečenejších, tak nie sú priorita pre záchranu) dostať "domov" do Štokholmu. Dcéra nafučaná tínedžerka ostáva s matkou ale v podstate len pre to, že zostať s otcom považuje za ešte trápnejšie.
 Klimatické problémy ľuďmi spôsobené a ľuďmi neriešené zrazu prerástli hranicu, keď sa aj mlčiaca väčšina mohla tváriť, že sa nič nedeje, že ich sa to netýka. Že oni nevedia, ako sa zachrániť, ich konzumný život sa rúca. Že niektoré indivíduá / party zneužívajú situáciu a zvyšujú bordel a paniku a len tupo ničia všetko okolo bez akéhokoľvek pozitívneho prínosu vlastného konania, skrývajúc sa za pseodopopulárne a aktuálne eko heslá. Veď kurva zvykajte si, veď dobre už bolo.
 Do toho zdanlivo nesúrodo pripletená influencerka, užívajúca si život vo vlastnej bubline. Ukázaná ako paradox doby na výstrahu? S "otcom" je príbeh prepojený len tým, že je jeho tajnou láskou, milenkou, niekým kto mal nahradiť jeho pôvodnú rodinu ... než si urobili ako pokus zachrániť s manželkou vzťah 3. dieťa, než sa rozhodli ísť na leto do Thajska , lebo ...
 Žijúca v byte fiktívnej niekdajšej tenisovej hviezdy, ktorá žije viac-menej zo zašlej slávy vždy na inom konci sveta. A teraz týždeň kdesi na lodi pri Švédskych brehoch, so synom z jedného z manželstiev / partnerstiev, s ktorým si v podstate nerozumie a ako sa ukáže, len ho ľutuje a márne chráni zároveň? Synom, ktorý je tak prehnane intelektuálne eko, že mu "hrabe", že mu "prepne" a že sa pridá k partii protestujúcich aktivistov, ktorých reálnym cieľom / ktorých reálnymi skutkami je len násilie, rabovanie, deštrukcia, ničenie cudzieho majetku ... závisť?

 Čo je vlastne cieľom knihy?
 U mňa vyvolala len hodne veľa hodne depresívnych myšlienok, ušliapala nádej a vzala čo i len teoretickú chuť zmeniť niečo k lepšiemu v sebe či okolo mňa. Toto asi nemá byť cieľom autora ani voči takému čitateľovi, ako som ja (a kto ja vlastne som?)?
 Varovať šokom? Tých uvedomelých týmto nepovzbudia, leda ak deprimujú. Tých ostatných (pasívnych, ignorantov ...) kniha v lepšom prípade unudí a nič im nedá, v tom reálnejšom ju po pár stranách ako absolútne nezaujímavú navždy odložia.
 Urobiť finálnu bodku, akože konečná, posledný nech zhasne a spustí rampu? Že už nie je žiadna nádej, tak sa nedivte, zvykajte si, ak máte za čo, tak si užite posledné chvíle a keď nemáte za čo, tak rabujte, vyčíňajte ... veď to ostatní sú tí zlí a Vy si teraz zaslúžite aspoň niečo. Carpe diem? Veď v podstate žiadny trest nikomu nehrozí, nevieme vymôcť právo, nevieme v podstate čo to je keď sa situácia rapídne mení. Sami sme si už pred rokmi udelili najvyšší trest - sme aj tak už len dočasne živí mŕtvi na planéte, ktorú sme si zabili?
 Podprahovo sa vyhrážať / varovať prípadných nových imigrantov do Švédska - ani nám sem nelezte, nemáme Vás radi, nie sme Vám ochotní ani schopní pomôcť, veď nemáme radi ani "susedov" z vedľajšej obce, ani im nie sme ochotní ani schopní pomôcť. Švédsko už nie je tým, čím bývalo (dobrý marketing padol), resp. nie len Švédsko ale v podstate žiadna predtým ako tak bohatá a stabilná krajina sa s Vami nebude baviť?
 Že kto je "starý", už nemá nádej. Že má deti, je nezodpovedný, že mal tú drzosť priviesť ich na takýto svet, ktorý už nemá budúcnosť, nemá nádej? A že kto je teraz decko / tínedžer, nech radšej rýchlo dospeje a snaží sa užiť si tie ako tak posledné chvíle normálnosti (napriek všetkým okolnostiam nezvládaných protestov) spoločnosti hoc za akúkoľvek cenu, veď budúcnosť nie je? Alebo v tom lepšom (lepšom?) prípade, že ako "dcéra" z príbehu začnete pomáhať v komunite, ktorá vznikla ako z núdze cnosť, ako skupina čo ostala, lebo vždy niekde niekto aspoň na chvíľu ostane, kým v rezignácii nevymyslí iné zúfalé riešenie - hoc za cenu, aby sme prežili my tu, vezmeme si čo potrebujeme od Vás od vedľa, veď na Vás nám nezáleží, máme vlastné problémy prežiť - alebo teda dobre, presvedčím Vás že aj Vy ste my a budeme sa takto správať a žiť aspoň zatiaľ spoločne, než nám opäť dôjdu zdieľané zdroje a celý chaos posunieme zasa o kus ďalej.
 Alebo utečte do Thajska. Neujdete síce ani pred problémami, neujdete ani pred sebou, ale aspoň ste získali ďalší deň.
 Veľmi ťažko hodnotiteľná kniha. Dám 2 hviezdičky z 5. Za nudu, depresiu, beznádej, vlastnú hanbu ... Alebo som len stratený prípad, beznádejný ignorant, ktorému zasa uniká pointa.

Hodnotenia kníh - 16. marec 2023 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani vo februári som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké tie knižky, resp. knižku - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) i z ponuky ...
 Jedna nevinná lož (Leah Konenová)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ... aj keď nemuseli byť vydané
Z veže Bratislavského hradu - 16. marec 2023 -
 Bratislavský hrad má len 1 vežu (a 3 malé vežičky) - a toto je výhľad z nej na Bratislavu i na Rakúsko ...
 
Veterné elektrárne ... - 16. marec 2023 -
 ... v Rakúsku (v blízkosti Bratislavy)
 - alebo - keď zapnú Rakúšania ventilátory, na Slovensku začne fúkať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 - alebo - dynamické reklamy na trojcípe hviezdy Mercedes Benz Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 
Pod Kráľovskou vartou - 16. marec 2023 -
 Lúka pod rozhľadňou Königswarte (Berg, Rakúsko):
 
Königswarte - 16. marec 2023 -
 Výhľad z rozhľadne Kráľova varta (Königswarte) nad obcou Berg (Rakúsko), odkiaľ bez problémov vidieť až do Bratislavy (a na odpočúvaciu stanicu Abhörstation Königswarte a telekomunikačné prieskumné zariadenie Fernmeldeaufklärungsanlage Königswarte):
 
Rozhľadňa Hrušovská zdrž - 16. marec 2023 -
 Rozhľadňa za Čunovom, pri Dunaji - pozorovateľňa vtáctva:
 
Vinohrad Krasňany - 16. marec 2023 -
 Bratislava - rozhľad z vinohradu nad Krasňanmi, pod Malými Karpatami, pri Rači:
 
Takmervinohrad - 16. marec 2023 -
 Rozhranie bratislavských Krasnian a Malých Karpát - to, čo ostalo z vinohradov:
 
Fontána sv. Juraja ... - 16. marec 2023 -
 ... na nádvorí Primaciálneho paláca v Bratislave:
 
Bratislavský hrad ... - 16. marec 2023 -
 ... zadná časť, pri kanceláriách NR SR, nad Barokovou záhradou:
 
Barza Alba - 15. marec 2023 -
Divin Voievod virsta 5 ani
minibottles 155Barza Alba
Colectie de divinuri
divin Malý prírastok z Moldavska do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu: set Barza Alba - Colectie de divinuri - divin:
 Divin VS Voievod 3 ani, Divin VS Voievod 4 ani, Divin VSOP Voievod 5 ani, Divin VSOP Belii Aist, Divin XO Balti, Divin XO Speranta, Divin XO Bucuria, Divin XO Prazdnicinii
 A vďaka nim som si mohol založiť už aj 155. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu
Mesiac knihy ... - 14. marec 2023 -
 Prečo to ubehlo tak rýchlo? Lebo február bol najkratši mesiac. Teraz už máme marec mesiac knihy.