Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
2.5.2023 - EĽRO - 31. Európske Ľudové Remeslo (8.-10.7.2022 Kežmarok) - pozvánka: natura morte
30.4.2023 - SSaM - info: časopis lahvičkář.cz 2/2022 (obsah, obálka, článok:Jižní Afrika: lihoviny s tučňákem stojícím na hlavě ), Burza SSaM (Praha 20.5.2023)
30.4.2023 - SSaM - obrázky k článku Jižní Afrika: lihoviny s tučňákem stojícím na hlavě - lahvičkář.cz 2/2022
30.4.2023 - SSaM - článok Jižní Afrika: lihoviny s tučňákem stojícím na hlavě - lahvičkář.cz 2/2022
29.4.2023 - SSaM - obsah časopisu lahvičkář.cz 2/2022
29.4.2023 - SSaM - pozvánka: Burza SSaM (Praha) - 20.5.2023
25.4.2023 - Minibottles 155 - nové (Absinth; Chalupářská slivovice; Slovácká borovička; Javornická svatební M&V) a preusporiadané minifľaštičky
24.4.2023 - Minibottles 152 - nová (Bairnsfather Absinth) a preusporiadané minifľaštičky
24.4.2023 - Minibottles 151 - nová (Elent VS brandy) a preusporiadané minifľaštičky
24.4.2023 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nový vtip
24.4.2023 - Minibottles 127 - nová (Kord whisky) a preusporiadané minifľaštičky
24.4.2023 - Minibottles 119 - nové (Saber: Dulový destilát, Aróniový destilát) a preusporiadané minifľaštičky
23.4.2023 - Minibottles 58 - nové (Hill`s: Apricot Whisky, Finest Moravian Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2023. apríli nášho letopočtu ...
Burza minibottles - 29. apríl 2023 -

SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 20.5.2023 v Praze, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice) - 10:00-12:00.
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 20.5.2023, 10:00-12:00
 You are welcome

Hodnotenie titulu (145) - 26. apríl 2023 -
 Pomalý rozbeh diela. Hlavná hrdinka - jej vlastnosti / schopnosti - ma tiež viac odrádzali od čítania (aj keď v konečnom dôsledku práve na týchto jej neschopnostiach / nedokonalostiach je založená časť pointy), než by som ako čitateľ avizovaného trileru z veľhôr očakával.
 Postupne sa dej začne rozbiehať k nejakej akcii, keď sa konečne dostanú pod Manaslu a začnú sa reálne pripravovať na zdolanie osemtisícovky. Až tým sa kniha začne meniť z rozprávania o vnútorných pocitoch hrdinky (cca) na triler z vysokohorského prostredia, t.j. na to, čo by som podľa názvu knihy očakával. Kniha na mňa však naďalej pôsobí nejak nevyvážene, neviem sa s tým úplne stotožniť, mieša rôzne formy a dojmy ale nič tak, aby som sa toho chytil. V zmysle - hrdinka sama cíti, že tam nepatrí - prvý raz v takých horách, bez skúseností, reálne so slabým tréningom a výdržou najmä "poznačená" traumatickým zážitkom z kopcov (nenazýval by som to príliš horami) Veľkej Británie. Celý ich tým je len ako keby marketingová podpora jednej prehnanej hviezdy - podnikateľ financujúci výpravu a testujúci tam nové produkty svojej firmy, čím si zabezpečil "miestenku"; influencerka (aspoň že tá má skúsenosti z veľhôr), nervózny kameraman ... len technický šéf výpravy (aj keď ten si tiež musel založiť novú firmu, lebo z predchádzajúcej bol vyhodený za diskutabilných podmienok) a šerpovia sú povedzme že ľudia na pravom mieste. A veľká téma je popri hlavnej hrdinke knihy horolezec - hrdina cca celosvetový, okolo ktorého sa to všetko krúti - vyliezť alpským štýlom na všetkých 14 osemtisícoviek za pol roka (či tak nejak za relatívne krátky čas, už si to z knihy presne nepamätám), táto Manaslu je už posledná, ktorý tam v tábore vlastne od začiatku nie je (alebo je? - opäť prezrádzam ďalšiu z častí finálnej pointy).
 Autorka na relatívne malej ploche (aj keď atraktívnej, predsa len ide o veľhory a jednotlivé výškové horolezecké tábory) a v malej rôznorodej skupine (aj keď interagujúcej s okolím, s inými horolezeckými tímami a so spomienkami z iných výprav) rozohráva pre hrdinku tajomný príbeh. Išlo o nešťastné náhody, ktoré sa nie len v zóne smrti stávajú a sú pre horolezcov akceptovaným rizikom, alebo je za tým niečo viac? Závisť, pomsta, nenaplnené ambície, láska, nezdravá konkurencia ...? Mŕtvoly pribúdajú, strach rastie, odpovede chýbajú, niektoré charaktery sa odhaľujú ... a postupne sa odkrývajú aj nepriznané veci z minulosti. A do toho pocit absolútnej moci, temer až bohorovnosti, aj keď sa odhalí pravda (hoc verejne asi nedokázateľná, ale je dostupné video na cloude ...).
 Celý ten mix ale z môjho pohľadu autorka nie úplne zvládla, nie úplne mi to celé sadlo - v knihe boli dobré i slabšie pasáže, ale mám pocit že si naložila viac, než bola schopná ustáť. Hlavná hrdinka je v tomto prípade ňou - akoby pri písaní veľmi rýchlo preskočila zo základného blogovania na veľký článok, veľkú dobrodružnú reportáž a interview a tie preskočené skúsenosti jej reálne chýbali. Má síce reálny zážitok s reálnym horolezcom čo zvládol rýchlo 14 osemtisícoviek bez kyslíka a cudzích pomocných lán ... ale z môjho pohľadu / dojmu nevyťažila z toho svojho literárneho nápadu, lež len zneužila túto horolezeckú tému. Mám zmiešané pocity.
 Ale s odstupom pár dní hodnotím na 3 hviezdičky z 5, priemer, taký trochu lepší, predsa len si z knihy uchovávam viac pocity dobrodružstva v horách, akcie, prekonávania samého seba a "krvavého" trileru ako rozprávky pre dospelých.
Hodnotenie titulu (144) - 26. apríl 2023 -
 Píše o veľmi dôležitej téme - pre budúcnosť i súčasnosť, založenú na nedávnych / pretrvávajúcich skúsenostiach s pandémiou Covidu. Píše pomerne pútavo a snaží sa používať aj všeobecne relatívne ľahko pochopiteľné príklady aj pre povedzme že nie úplne v téme zainteresovaných. Ale aj tak celá kniha vyznieva ako dlhá prednáška takmer z donútenia, na ktorej sa človeku chce zaspať - aj preto sa mi kniha pomalšie číta (ešte som to celé nestihol).
 Gates má výhodu i nevýhodu v jednom. Je svetovo známy širokej vrstve, nemá finančné problémy / nie je odkázaný na nejaké štátne rozpočty, granty ... sám je ten kto ich cez svoju nadáciu dokáže v nezanedbateľnej miere poskytovať kde treba / kde (ak) uzná za vhodné. Preto ho minimálne pro-forma počúvajú (vnímajú) / tolerujú volení politici, pre ktorých v ich cca 4-ročnom vnímaní času (cca obdobie, na ktoré sú zvolení a ktoré by si radi zopakovali) je problém / neochota myslieť globálne a dlhodobo dopredu. Preto môže ľahšie zviditeľniť vedecké autority, o ktorých sa inak bežný človek dozvedá pomenej, resp. len s výsledkami ich práce (ak môže prácu vykonávať, lebo na ňu má - finančne i intelektuálne). Ale preto je zároveň "terčom" všakovakých konšpirátorov a iných núl, že chce toto svoje postavenie zneužiť na ... že si vyberá podľa ľubovôle, že zneužíva situáciu, ešte viac sa obohacuje ...
 Problémom knihy, ktorý sa ňou zasa aspoň o trochu viac zviditeľnil, ale nevyrieši ho žiaľ asi ani táto kniha, ani Gates všeobecne, je to, že hovorí, čo by sme mali urobiť. Aj hovorí ako by to prakticky videl. Ale tá realizácia ... vrátim sa vyššie, reálna výkonná moc je v rukách tých, ktorých sme si zvolili (nie ja, nie Ty, ale "my" si takých volíme - túto prenesenú myšlienku som už viackrát ukradol už ani neviem komu). A kým si "my" a "taký" nebudeme vidieť ďalej než na špičku nosa, kým skutočne celé ľudstvo ako také nebude ťahať za jeden koniec povrazu, tak bude problém niečo globálne pre "to" ľudstvo (pre nás všetkých) dosiahnuť. Som kus skeptický zo všetkého. Zredukované na podstatu (aspoň tak by som to mohol vnímať), ide o to celosvetovo si dlhodobo platiť poistku (skladať sa na ňu, spolupodieľať sa na realizácii), aby sme v prípade že bude musieť dôjsť k jej plneniu (ďalšej pandémie rozsahom obdobnej Covidu) už nezaváhali. Lebo táto poistka má našťastie (dúfajme?) plnenie nie až tak často aby to každá generácia zažila na vlastnej koži (resp. aby bola tak jednoznačne takmer každému pochopiteľná, ako riziko požiarov a proti nim profesionálne hasičské jednotky ako nie len priama ochrana ale aj prevencia - čo používa v knihe ako veľmi pekný príklad), aby sme ju reálne brali vážne. A / alebo aby sme aspoň neboli ako ľudstvo takí debili a nesabotovali už existujúce nástroje (elementárne rúška, vakcinácia keď už je dostupná ...).
 Tu by som možno aj trocha s Gatesom nesúhlasil vo videní financovania nového vývoja obranných mechanizmov (vakcín, liekov, výskumných metód ...). On vidí silu v súkromnom sektore, konkurencii a v konečnom dôsledku snahe o zisk. Ja som ďaleko väčší idealista (než deň čo deň narážam na realitu) skrývajúci to za formálne humánnejší prístup - konkurenciu by som rád videl, ale len na úrovni rôznych vedeckých skupín, ktoré si v konečnom dôsledku aj tak pre celkové dobro rýchlo vymieňajú skúsenosti; ani nie v konkurencii rôznych krajín či korporácií (lebo tým sa už selektujeme a ne/priamo vyčleňujeme, že nie všetci, všetky národy, etniká, minority ... sú z globálneho hľadiska rovnako dôležité). Zisk nie sú výhradne prachy, ale primárne zdravie / život - to je kapitál dlhodobého rozvoja, keď už sa niekto chce dívať na svet len touto kapitalistickou optikou.
 Takže kniha OK, potrebná, zaujímavá (viď ale moje výhrady vyššie; a ja ju určite dočítam, aj keď mi to zatiaľ nešlo tak rýchlo ako by bolo žiaduce), ale mám pocit, že pre niektorých by praktickejšie než keby si ju sami prečítali bolo najmä to, aby ňou dostali od niekoho "po gebuli" Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Neviem, či si môžem trúfať hodnotiť - ale 3,5 až 4 hviezdičky z 5 určite.
Hodnotenie titulu (143) - 26. apríl 2023 -
 Svojim spôsobom príjemná rozprávka pre dospelých. Trocha nostalgie, lebo na príbeh levice Elsy si vo všeobecnosti spomínam. A nádych dobrodružstva - kto by nechcel aspoň na chvíľu žiť v exotike a mať za priateľa divokú šelmu / milú mačičku? Trochu sa skúsiť vcítiť do ich súžitia, ako to s levicou a jej mláďatami dopadne ... Mierne mi to pripomenulo aj príbehy z Afriky od Josefa Vágnera, zakladateľa ZOO Dvůr Králové nad Labem, ktoré som v mladosti čítal.
 Vadil mi ale autorkin spôsob písania / rozprávania príbehu. Levica odišla tam, vrátila sa odtiaľ, potom išla tam, prišla z inej strany, takto sme ju hľadali, ona si našla nás, dali sme jej žrať ... Taká monotónna nuda, kvôli ktorej sa mi kniha ťažšie a pomalšie čítala. Celá prvá časť, pôvodná autorkina kniha (ako mi vyplynulo z deja ďalej), je písaná takýmto spôsobom a aj neskôr sa to len veľmi mierne zlepšuje (alebo som si ako tak zvykol).
 Trochu mi vadila aj akási autorkina nadradenosť až "bohorovnosť". Jednak že oni sú bieli bohatí ľudia v chudobnej Afrike a musia sa oni starať a rozhodovať, ako chrániť prírodu, že miestny Afričan je dobrý len ako sluha / zamestnanec za pár drobných. A aj to, že Else a potom sčasti aj jej mláďatám akoby pripisovala ľudské vlastnosti a správanie. Chýbal mi nejaký vedeckejší pohľad na správanie sa divých zvierat vo voľnej skutočne divokej prírode i v národných parkoch Afriky, aj keď uznávam - ku koncu knihy tu už nejaké náznaky boli. A unikal mi, resp. som sa nevedel stotožniť so správaním sa autorky a jej muža - chceli levicu i jej mladé držať aby boli samostatné, divoké, schopné žiť bez ľudí v africkej divočine - ale stále sa od nich nechceli odlúčiť, stále ich kŕmili, stále ich strážili, stále mali potrebu až materinsky ochraňovať … nič nenechali len na prírodu. Možno by to z pohľadu človeka vyznelo celé rýchlejšie a krutejšie, nepoznali by sme tento príbeh týchto 4 levov (aj tak nevieme jeho koniec - čo sa vlastne stalo s mláďatami? - ale aspoň Elsa marketingovo pritiahla pozornosť / peniaze časti verejnosti k ochrane africkej divočiny), ale iné levie svorky by žili inak, inak by sa množili zvieratá ktoré zastrelili (t.j. neboli ulovené prirodzene) kvôli kŕmeniu "ich" levov ... Výrazne zasiahli do prírodných zákonitostí, z nemalého uhla pohľadu dosť negatívne, ale tvárili sa, že "my nič, my muzikanti". Ale možno mám tým odstupom času väčšie komplexy ja z nich, než vtedy oni sami zo seba, aj keď si ich nepripúšťali alebo skôr ani neuvedomovali.
 Dúfam podľa pár popisov, že v knižke budú aj mapy / náčrty spomínaných lokalít. No určite by si zaslúžila aj autorkine fotky či kresby (aj keď netuším, či v origináli dajaké sú), bez nich by z môjho pohľadu kniha stratila jeden zo svojich dôležitých rozmerov.
 Ohodnotím na 3 hviezdičky z 5. Mierny nadpriemer len kvôli nostalgii a nádeji, inak dnes dielo trpí dobou, kedy vzniklo.
 A celé je to ako fajn reklama na Land Rover Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Hodnotenie titulu (142) - 26. apríl 2023 -

 Citát:
 "Tvoj dedo - povedala starena - by takých ako si ty strieľal."

 Kniha má pomalšie tempo. Dcére - dvojčaťu sa stalo niečo strašné, keď sa jedno ráno ešte pred jej 18. narodeninami nevrátila domov? Alebo podľa indícií a výpovedí dodatočnej svedkyne ušla z domu a skrýva po sebe z nejakého dôvodu všetky stopy? Akú rolu v tom celom hrajú drogy?
 Téma straty dcéry / sestry a jej hľadanie prechádza celým príbehom knihy, ale ako by to nebol vždy ten primárny motív diela. Nie je to detektívka, hoci reálne pátranie polície i rodiny je opísané dostatočne. Ako by tento motív straty a hľadania slúžil "len" ako kostra pre celý generačný príbeh prerodu nie len 1 rodiny, ale celej spoločnosti, ukazovanej na zdanlivo nesúvisiacich príbehoch súvisiacich postáv.
 Nejak mám pocit, že kniha asi nezaujme veľa čitateľov. Snáď sa v tom mýlim. A aj keď ja sám som často netrpezlivý čitateľ a neraz mi vadia "prázdne" slová a opisy autorov, ktorí len naťahujú čas a prázdne strany, táto kniha ma paradoxne hodne zaujala. Lokalitou a náturou rodiny obete, ale aj všetkých obyvateľov malého prímorského mestečka, by sa mohla odohrávať v podstate kdekoľvek pri Jadrane / Stredozemnom mori - od brehov Španielska až po Grécko ... Len tá zmena spoločnosti, generácie, je umne ukázaná na mieste, ktoré bolo v tom období asi najväčšmi skúšané - niekdajšia socialistická Juhoslávia sa v krvavých občianskych vojnách pretvára do nových nádejne demokratických štátov, ktoré okrem povojnovej traumy prechádzajú aj klasickými "pôrodnými" bolesťami korupcie, straty hodnôt, prevracania kabátov či hľadania svojho nového ja.
 Pôvodné pátranie je ešte v réžii socialistickej polície, kde viac-menej celá Juhoslávia ešte zo začiatku žila prípadom, lebo veľa sa takých našťastie nestávalo. A rodina obete - brat dvojča i otec tiež aktívne pátrajú, hľadajú stopy, vylepujú plagáty. Postupne ale rastie napätie v spoločnosti, fabriky krachujú, ľudia sa menia a prestávajú si veriť, polícia sa prelína s novou armádou ... autor nepriamo ukazuje na celú nezmyselnosť násilia a závisti, ktorá odcudzila ľudí a priniesla "víťazstvo" len širokým lakťom, chýbajúcim chrbtovým kostiam ... falošnú nádej, rezignáciu, otáčanie priorít ... Po bojiskách ostali len zbytočné obete na všetkých stranách a krčmy, lebo tie sú asi pre každú stranu (aj tú čo akože nepije?) prvotnou istotou :-(
 Tak ako väčšinou v iných knihách nemám rád "náhody", ktoré rôzne postavy v rôznom čase dávajú dokopy v nepravdepodobných súvislostiach, tak v tejto knihe mi tie okrajové súvislosti a náhody nevadili. Ako by práve takými jemnými nitkami utkali pavučinu celého príbehu a jeho atmosféry nie len nad Juhosláviou / Chorvátskom, ale aj Európou i Kanadou. Kde sa rodičia nezvestnej obete vzájomne odcudzia, keď si mlčky vyčítajú svoje pocity k hľadaniu dcéry a vyrovnávaniu sa s realitou, že v konečnom dôsledku nevedia žiť spolu. Kde sa brat chytá každého stebielka nádeje, využíva všetky svoje prostriedky a čas, aj na úkor už svojej ženy (ktorá na jednu stranu aspoň v začiatkoch stálemu hľadaniu rozumie; ale na konci ju aj tak stráca a to nie len nájdením niekoho "nového" do svojho života) a dcéry a hľadá nie len na internete, ale osobne overuje každú jednu stopu, každú jednu novú iskierku nezhasnutej nádeje. Nádeje, že jeho sestra niekde žije a raz bude ochotná a schopná vysvetliť, prečo / pred kým zmizla, nádeje, že to predsa len bude pre jej kedysi blízkych pochopiteľné. Kde vo vojne narastú zásluhy, ktoré sa nesmú v aktuálnej spoločnosti spochybňovať, bývalého priekupníka drog, až do jeho novej politickej moci. Kde niekdajší mladý policajt robil čo mohol a teraz zrazu zvažuje, nepriamo nanovo prepojený na mestečko prípadu a jeho niekdajších obyvateľov, či skutočne urobil všetko čo pre úspešné a rýchle vyriešenie prípadu urobiť mohol a mal a či by urobil niečo inak, ak by sa nezmenila celá spoločnosť, celá jeho pôvodne načrtnutá cesta nomenklatúrneho kádra? ... A nemálo ďalších - niekdajšia svedkyňa a teraz nová partnerka brata obete; obvinený i podozrivý, ktorí majú aliby ale i silné vlastné traumy (a v podstate rovnako banálnu a zbytočnú smrť), ale spoločnosť si aj tak myslí svoje; nový policajt / vyšetrovateľ ...
 Tých vzájomných interakcií a zmien, ktoré si nie vždy plne uvedomujeme, za takmer 30 rokov celého príbehu, autor umne a nenásilne spája do takmer až poetického celku. Na konci ako čitateľ vlastne ani neviem, ako by som chcel, aby celá sága dopadla - aký prípad by mal byť vlastne vyriešený a či si želám pozitívne sladký koniec alebo neuhýbanie od krutej a smutnej reality. Útek / únos / nehoda / vražda ... vlastne to všetko bolo až banálne jednoduché - vražda. Lebo páchateľ ju považoval za spravodlivú ... A následne "len" séria náhod doby, ktoré v spoločnosti (niekdajšia armáda a jej priestory de-facto prestali pre ľudí a ich spomienky ale i prítomnosť existovať) i v prírode (zemetrasenie) na desaťročia zakryli jednoznačné stopy. A otvorila rany.
 Rozpísal som sa, ale ako som zo začiatku neveril, ako ma môže taký zdanlivo banálny príbeh zaujať, tak na jeho konci som ako čitateľ veľmi spokojný takrečeno s každou jednou vetou, aj odbáčajúcou od témy a naťahujúcou občas strany knihy. Hoc je to úplne iná krajina, iná história, iný vek postáv, tak akoby som sa dokázal určitým spôsobom s príbehom zžiť, stotožniť sa. Za mňa 4 hviezdičky z 5.

Hodnotenie titulu (141) - 26. apríl 2023 -
 Po predchádzajúcej autorovej knihe som chcel, aby táto bola lepšia. Presvedčil som sám seba, že lepšia je. Z môjho pohľadu lepšie než posledne pracuje so vzťahom hlavnej dvojice Poe a Tilly, nie je opäť taký jednotvárne otcovsko / dcérsky. Dielu pomohlo aj v podstate rozloženie tohto vzťahu aj na 2 ďalšie ženy aktívne súčinné na vyšetrovaní spolu s Poeom - agentka FBI (tiež známa z minulej knihy) a agentka MI5 (ktorá pomáha, ale hrá primárne "za svojich") - rozširujúce to zdravé podhubie pre prvky čierneho humoru aj tejto knihy.
 Samotný námet diela je opäť zaujímavý a od detektívky - vyšetrovania vraždy, možno ohrozujúcej bezpečnosť pripravovaného medzinárodného summitu - sa dostáva až k prvkom akčného ale tragického trileru, ktorý predstavuje vojna v Afganistane a vzťah "spojencov" Veľkej Británie a USA. S tým celým premiešané falošné armádne hrdinstvá, medzinárodný obchod s kradnutými umeleckými dielami, prvky aktívnej i pasívnej kyberbezpečnosti. Detektívka v diele ale stále prevažuje, odklon od pôvodne čisto policajných postupov, aj keď elitného špecializovaného útvaru, vyšetrovania k pohľadu tajnej služby MI5 je v diele osviežujúci.
 Vadila mi ale autorova zmena formy, ako podáva informácie čitateľovi. Ako som ho v predchádzajúcich knihách série chválil (väčšinou), že keď vyšetrovateľ uzavrie jednu kapitolu novým "objavom", že hneď v tej nasledujúcej o tom informuje dejom knihy aj čitateľa. Že nehrá žiadne umelé skrývačky, že nedrží umelo napätie / pozornosť preskakovaním či odďaľovaním odhalení. V tejto knihe som mal pocit, že autor viacero posunov vo vyšetrovaní Poeom naznačí, ale reálne ich odkryje až neskôr, čím sa blíži k štandardu iných spisovateľov. Škoda. Škoda tiež formy finále, ktorý sa mi nepáčil už aj v minulej knihe. Všetko sa z vyšetrovania ukáže, čitateľovi dovysvetlí, ale ... Ale v jednej z posledných scén práve páchateľ (jeden z páchateľov) pred finálnym zlomom vysvetľuje dôvody svojho konania (až som si chvíľu pripadal ako v seriáli s Columbom). A v úplnom finále opäť Poe sám bez súdu zapojí svoj pohľad na spravodlivosť, ktorú voči ne/odhalenej spolupáchateľke (a obeti zároveň) vezme do vlastných rúk.
 Napriek všetkému 3,5 až 4 hviezdičky dám (úmyselne si nepozerám, aké "čísla" som dal predchádzajúcej knihe Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Hodnotenia kníh - 26. apríl 2023 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v marci som si neodpustil subjektívny pohľad na nejaké tie knižky - (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) i z ponuky ...
 Aj keď sa všetko skončí (Jens Liljestrand)
 Deti, náš poklad (Delphine de Vigan)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších, ďalších, ďalších a ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať ... aj keď nemuseli byť vydané
Absinth Martin Šebor - 26. apríl 2023 -
Sebor Absinth
minibottles 63Havel`s Absinth
minibottles 63 Neskoro ale predsa som si uvedomil, že ten absinth z predchádzajúceho príspevku patrí k týmto dvom - keď absinthy riešil Martin Šebor
Minibottles 155 - 25. apríl 2023 -
Slovácká borovička
minibottles 155Absinth
minibottles 155 Na zatiaľ poslednú podstránku mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu som popridával fľašky, od ktorých výrobcov zatiaľ u seba nič nemám, aj keď ...
 Absinth - Sdružení pro výrobu a odbyt likérů sro & firma Martin Šebor (edit - viď vyššie)
 Chalupářská slivovice - LaFerme Czech Distillery Company CDC
 Slovácká borovička - Neoklas Šardice

 a aspoň dodatočne gratulujem k svadbe aj nášmu členovi SSaM Vítkovi a jeho vyvolenej - a ďakujem za fľaštičku "Javornická svatební M&V"
Bairnsfather ... - 24. apríl 2023 -
Bairnsfather Absinth
minibottles 152 ... a jeho Absinth v decovej ploskačke
VS brandy - 24. apríl 2023 -
Elent VS brandy
minibottles 151 Preklep na starej poštovej známke je teraz vysoko cenený. Preklep v názve odrody hrozna / vína, z ktorej má byť toto brandy vypálené ... snáď je to jediný problém tohto produktu. Ale aj tak by som radšel vypil dačo iné:
 Elent VS brandy
Kord - 24. apríl 2023 -
Kord whisky
minibottles 127 Opäť jeden kúsok do zbierky minibottles, zaváňajúci miernou nostalgiou i dilemou:
 Kord whisky
Constantin - 24. apríl 2023 -
Aróniový destilát
minibottles 119Dulový destilát
minibottles 119 V Brezne Saber v edícii Constantin páli destiláty už aj z dule a z arónie:
 Dulový destilát - quince distillate
 Aróniový destilát - Chokeberry distillate
Keramické tvarovky - 23. apríl 2023 -
Apricot Whisky
minibottles 58Finest Moravian Whisky
minibottles 58 Prach to síce chytá ešte viac než klasická minifľaštička, ale je to taký efektnejší prírastok do zbierky. Hill`s:
 Apricot Whisky - Drunkard`s head
 Finest Moravian Whisky - Golem
Absinth - 22. apríl 2023 -
Absinth
minibottles 52 Ploskačky v pohode, decovky už pomenej ... ale keď je to absinth, tak v podstate nemám ani pre postupné rozširovanie svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu žiadny problém
Gemerská borovička - 22. apríl 2023 -
Gemerská borovička
minibottles 50 Trocha retra - gemerská, cez košickú Fruconu a prešovský závod:
 Gemerská borovička
DDS SSaM - 22. apríl 2023 -
Fuyu japanese blended whisky
DDS SSaM
minibottles 38FEW straight rye whiskey
DDS SSaM
minibottles 38 My nie sme len taký obyčajný spolok zberateľov. My máme aj svoju DDS SSaM (Divize degustačních specialistů Spolku Sběratelů alkoholových Miniatur), kde koštujeme z veľkých fliaš to, čo v malých zbierame - a keď to v miniatúrkach v origináli neexistuje, tak si to na pamiatku nafľaškujeme:
 Fuyu japanese blended whisky - Mizunara finish
 FEW straight rye whiskey
SSaM - 22. apríl 2023 -
Pálenka z Černého jeřábu
SSaM
minibottles 38Zelená Renklóda z akátového sudu
SSaM
minibottles 37 Stretnutie (resp. doslova 15. výročná členská schôdza) SSaM v marci prinieslo viacero nových minifľaštičiek do zbierok svojich členov - odporúčam, pridajte sa k nám, stojí to za to:
 Zelená Renklóda z akátového sudu - jemný destilát ze zelené renklódy - na 15. výročnú členskú schôdzu SSaM
 Pálenka z Černého jeřábu - jemný destilát z černého jeřábu - arónie
 Obe pre nás vyrobila Kácovka - Ovocný lihovar
EĽRO 2023 - 21. apríl 2023 -
 EĽRO
festival Európske Ľudové Remeslo
Kežmarok
 Na 31. ročníku festivalu Európske Ľudové Remeslo sa v Kežmarku uvidíme 7.-9. júla 2023
Slivovice - 21. apríl 2023 -
Vizovická slivovice
minibottles 5Slivovice Velikonoční pomlázka
minibottles 3 Konečne sa dostávam k tomu, aby som spracoval fotky nových minifľaštičiek alkoholu do mojej zbierky, po našej marcovej výročnej schôdzi SSaM. Začnem slivovicami od Rudolfa Jelíneka:
 Slivovice Velikonoční pomlázka - to ak ste medzičasom stihli prešvihnúť Veľkú noc Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Vizovická Slivovoce:
 2011 Čačanská lepotica ze sudu
 2014 Čačanská lepotica
Kalendár - 21. apríl 2023 -
 V rámci kalendárnych posunov sme poslali do preč celý marec mesiac knihy i následnú inventúru a započali apríl mesiac bláznivého počasia.