Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
23.3.2019 - Galéria Vysoké a Belianske Tatry - nové videá: Chodník korunami stromov, Chodník korunami stromov (2), Beliansky rybník
23.3.2019 - Galéria Slovensko - nové videá: Chodník korunami stromov, Chodník korunami stromov (2), Beliansky rybník, Rozhľadňa Vrakuňa
23.3.2019 - Minibottles 131 - nové (Travarica Dalmacijavino; Leib Wächter; Single Highland Malt Scotch whisky: Old Fettercairn; Žihadlo: Originální produkt, Skořice, Anýzový, Kávový; ron Compañero: Ron elixir orange, Gran reserva, Extra añejo) a preusporiadané minifľaštičky
21.3.2019 - Minibottles 119 - nová (Hugan vodka) minifľaštička
21.3.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
20.3.2019 - Minibottles 96 - nová (Argyll Single Malt Scotch whisky) minifľaštička
20.3.2019 - Minibottles 70 - nová (Benromach Glenlivet Single Speyside Malt Scotch whisky) minifľaštička
19.3.2019 - Minibottles 47 - nová (Goral Malinovica) minifľaštička
19.3.2019 - Minibottles 34 - nová (Nikka: Pure Malt Red) minifľaštička
19.3.2019 - Minibottles 32 - nové (Suntory Whisky: Royal aged 12 years, Old Whisky) minifľaštičky
17.3.2019 - Galéria Vysoké Tatry 14 - minibottles: Chata pod Soliskom, Skalnatá chata - TatraTea
17.3.2019 - Minibottles 30 - nové (TatraTea: Chata pod Soliskom, Skalnatá chata) minifľaštičky
5.3.2019 - Galéria Bratislava - video Rozhľadňa Vrakuňa
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. marci nášho letopočtu ...
Beliansky rybník - 23. marec 2019 -
 
Chodník korunami stromov (2) - 23. marec 2019 -
 
Chodník korunami stromov - 23. marec 2019 -
 
Zbierka minifľaštičiek alkoholu - 23. marec 2019 -
Travarica
minibottles 131Leib Wächter
minibottles 131 Je skvelé mať rodinu, ktorá podporuje Vaše zberateľské chúťky. Ďakujem za nové prírastky do svojej zbierky, teraz napríklad:
 Travarica Dalmacijavino
 Leib Wächter
Old Fettercairn - 21. marec 2019 -
Old Fettercairn
Single Highland Malt Scotch whisky
minibottles 131Old Fettercairn
Single Highland Malt Scotch whisky
minibottles 131 Zasa sa aspoň na chvíľku vrátim k zberateľskej klasike - škótska whisky v tube:
 Old Fettercairn 10 years old Single Highland Malt Scotch whisky
Žihadlo - 21. marec 2019 -
Žihadlo
speciál kávový
minibottles 131Žihadlo
originální produkt
minibottles 131 Vo Fine Bottles - degustačnej predajni (Exkluzívne Destiláty & Liehoviny) majú popri vlastných miniatúrkach Tatranského Medveďa (Tatra Bear, Medveďovica) napríklad aj zaujímavosti z Česka:
 Žihadlo - Lihovina s medem - Originální produkt, Speciál Skořice, Anýzový i Kávový
Hugan vodka - 21. marec 2019 -
Hugan vodka
minibottles 119Saber
minibottles Každá exkluzivitka do zbierky minifľaštičiek alkoholu poteší - obzvlášť, keď je slovenská, pôvodom zo Saberu, získaná vďaka kamarátovi z Fine Bottles - degustačná predajňa (Exkluzívne Destiláty & Liehoviny):
 Hugan vodka
Argyll - 20. marec 2019 -
Argyll Single Malt Scotch whisky
minibottles 96 Whisky in the jar?
 Argyll Single Malt Scotch whisky
Benromach - 20. marec 2019 -
Benromach Glenlivet Single Speyside Malt Scotch whisky
minibottles 70Benromach Glenlivet Single Speyside Malt Scotch whisky
minibottles 70 Malý kúsok Škótska, pekne v tube:
 Benromach Glenlivet Single Speyside Malt Scotch whisky
Malinovica - 19. marec 2019 -
Goral Malinovica
minibottles 47 Goraľu ...
 Goral Malinovica
Japan whisky - 19. marec 2019 -
Pure Malt Red Nikka
minibottles 34Suntory Old Whisky
minibottles 32 Už hodne dlho sa mi nepritrafila žiadna minifľaštičková novinka z Krajiny vychádzajúceho slnka Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-) - a tu hľa hneď 3 nové japonské whisky:
 Suntory whisky Royal aged 12 years
 Suntory Old Whisky

 Pure Malt Red Nikka
Chata pod Soliskom - 17. marec 2019 -
TatraTea
Chata pod Soliskom
Vysoké Tatry
minibottles 30 Tak žiaľ nič nie je také, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať - plast stále svetu vládne. V plastovej minifľaštičke až z Vysokých Tatier ďalší Tatranský čaj:
 TatraTea - Chata pod Soliskom - Vysoké Tatry
Skalnatá chata - 12. marec 2019 -
TatraTea
Skalnatá chata Veta "A skláři nebudou mít co žrát" už neplatí. TatraTea (Tatranský čaj) s logami VysokoTatranských chát totiž robia už aj v skle - tak ako ostatné miniatúrky TatraTea:
 Skalnatá chata - TatraTea
Hodnotenie titulu (28) - 9. marec 2019 -
 3,5-4 hviezdičky (z 5).
 Dobre sa to číta, námet pútavý, vyšetrovanie vraždy / samovraždy a to celé v "tieni" blížiacej sa globálnej katastrofy, ktorá má vplyv na všeobecné konanie ...
 Len tá hlavná postava "posledného policajta" mi prišla chvíľami taká infantilná, prehnane slušná (asi som pokazený B-čkovými hollywoodskymi filmami Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) a aj na de-facto sci-fi podklad blížiacej sa apokalypsy až priveľmi nereálna (priveľmi kladná). Záver knihy / detektívky na mňa pôsobil tak obyčajne / fádne, čakal som podvedome niečo viac, samotná globálna katastrofa mala v sebe podľa mňa ďaleko väčší potenciál na zaujímavejší záver (aj keď autor ňou zjavne nechcel prebiť hlavný príbeh).
Hodnotenie titulu (27) - 9. marec 2019 -
 Zvláštna kniha. Neviem čo si o nej vlastne mám myslieť, čo ňou vlastne autor sledoval. Chvíľami ako telenovela / pokus o romantickú literatúru pre chlapov (čo to vlastne je?), chvíľami ako bulvárny článok (alebo skôr paródia naň?), chvíľami Béčkový hollywoodsky thriller / kriminálka a navyše s podľa mňa dosť nesúrodým striedaním akčnejších pasáží so zbytočne rozvláčnymi výlevmi citov / opismi. Odľahčený / nevážny žáner to síce je, ale pri "komédii" (autorovo označenie podľa e-mailu nižšie) by som predsa len čakal, že sa zasmejem častejšie. Kto chce byť cieľovou skupinou diela? Neviem si predstaviť, komu by som ju odporučil, ani ako ju vo všeobecnosti promovať.
 Nečíta sa to síce najhoršie, ale ak by mi niečo zabránilo knihu dočítať (napr. by som ju stratil, známi by mi odporučili na čítanie niečo iné ...), vôbec by mi to nechýbalo a nespomenul by som si, že kdesi v čomsi mi chýba pointa, nemal by som potrebu chcieť knihu dočítať. Zdá sa mi síce tvrdé neodporučiť ju na vydanie, ale skutočne mi nenapadá nič, čo by som z čisto subjektívneho pohľadu odporučil na zmenu / prepísanie, aby som vydanie s čistým svedomím odporučiť mohol.
Hodnotenia kníh - 9. marec 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani vo februári som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu") z našej ponuky. Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 Chlapec vo svetle reflektorov (Bjørk Samuel)
 Zásah (Taylor Adams)
Vrakuňská rozhľadňa - 5. marec 2019 -
 
Hodnotenie titulu (26) - 2. marec 2019 -
 Dávam 3 hviezdičky.
 Taký Béčkový hollywoodsky film by z toho mohol byť. Zlý Hizballáh, snaha o dobrý Mossad, všadeprítomná FBI sledujúca len vlastné ciele (btw: nerieši takéto veci skôr CIA ?), do počtu francúzski policajti a samozrejme obeť / hrdina z davu, teraz z "neutrálneho" Švédska. Do toho základ príbehu postavený na najnovších technológiách (resp. ich vysnívanej budúcnosti – z určitého uhla pohľadu by som to hodnotil aj ako sci-fi). Ak by z Brucea Willisa urobili severana, tak z toho urobia aj zlý Áčkový film Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Ak v redakcii upravíte slovenčinu prekladu (4 veci mi tak skočili do očí, že som ich musel komentovať v dokumentoch) a nestratíte sa v dejovej línii (záver v nemocnici je podľa mňa lokalizovaný dobre - oddelenie, chodba, izba) - pôvodné zmeny som prijal a až tak čítal, takže možno som úplne mimo, tak sorry, prosím - tak by to podľa mňa bolo čitateľné aj pre širšie "publikum". Možno ešte info z úvodu o pôvode prekladov Koránu by som dal do úzadia - trochu som sa zľakol, že to bude nejaká náboženská alebo neaktuálna blbosť a nemať knihu od Teba (resp. s dobrým odporúčaním), tak si ju asi dobrovoľne nekúpim / neprečítam.
Hodnotenie titulu (25) - 2. marec 2019 -
 Moje hodnotenie – 3,5 až 4 hviezdičky (t.j. 70-80%)
 Prvých cca 40 strán len za 0,5-1 hviezdička. Nejaký úvod (beriem to ako pôsobenie Ivea pred Apple a v Apple) v knihe byť musí, ale tento sa mi zdal až príliš dlhý a "umelecký". Nemám cit pre dizajn ani výtvarné umenie a z tohto úvodu mám pocit, že mne podobných v tomto smere bude viac a budú sa nudiť. Takmer nič mi to nedalo a prehrízaval som sa tým len z povinnosti, veriac že k Apple sa dostaneme už na ďalšej stránke Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Pôsobenie v Apple už za 4-4,5 hviezdičky. Už som mal pocit, že keď sa hovorí o hardvéri, že už si to viem reálne predstaviť a vcítiť sa do toho, o čom sa píše. Iste mi pomáha, že som tak trochu technologický nadšenec, ale tá kniha je práve o dlhodobom a úspešnom spojení Ive + Apple, takže kvôli tomu si ju záujemcovia kúpia. A to nie len Apple fanatici (myslené v dobrom), ale každý fanúšik techniky, ktorý si aspoň trochu zachováva nadhľad v IT svete (žiadne žabomyšie vojny Apple vs. Samsung / Google ... prípadne Microsoft ...).
 Chvíľami som mal pocit, že preklad niektorých odborných výrazov nebol najlepší - ale aj tak mi zo slovenského kontextu nezišiel nikde na um lepší, tak sa možno mýlim Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Niekde som mal aj pocit, že logika textu nie je OK, ako keby si začiatok a koniec vety (alebo odseku) odporovali. Ale nikdy to nebolo tak silné, aby som sa k tomu vracal a prečítal si to ešte raz - zvedavosť ma hnala čítať bez prestávky ďalej.
 Preto s prihliadnutím na toto všetko výsledné 3,5 až 4 hviezdičky.
 Predpokladám, že aj keď v tomto texte neboli farebné fotky, že vo výsledku budú do textu povkladané, keď je v závere knihy uvedený ich sumár, zdroje ... Bez fotiek by to bolo za 0 hviezdičiek. Osobne by som uvítal aj napr. QR kódy na nejaké youtube videá spomínaných produktov - ale to asi ani originál knihy neobsahuje.
 Ak niekto čítal Steve Jobs od Waltera Isaacsona (resp. počul audio knihu) a / alebo iWoz od Steva Wozniaka a Giny Smith (a páčili sa mu), tak aj toto musí byť pre neho povinnou literatúrou Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Hodnotenie titulu (24) - 2. marec 2019 -
 Ďakujem veľmi pekne za knižku. Dá sa povedať, že išlo o zaujímavé čítanie - stále som bol zvedavý, čo sa ešte ďalej stane. Ale popravde neviem, čo by ma presvedčilo, aby som si túto knižku kúpil (ťažká práca pre marketing, ako dielo predať a neznechutiť čitateľa do budúcnosti). Asi len odporúčanie nejakého kamaráta a aj ten by mi to musel odporúčať cca v takomto duchu:
 Rozbeh knižky je ešte v medziach uveriteľnosti v smutnej slovenskej realite, ale ako postupne pribúdajú vraždy zo strany hlavného hrdinu, prepady kvôli peniazom a vyrábanie a používanie všemožných technických pomôcok a postupov ... Cca po 1/3 som už musel knižku čítať ako hodne výrazné zveličenie či dokonca až vtip (aj keď o realite medzi mafiou / políciou / politikou na Slovensku si nerobím žiadne ilúzie). Na jedného pôvodne v podstate bezvýznamného hrdinu knižky, ktorý sa síce v niečom vyzná (a aj keď si prizve kamarátov, ktorí sa tiež v niečom vyznajú) mi celé dielo príde ako nie príliš podarená zmes Jamesa Bonda (ktorého vnímam ako "rozprávku pre dospelých"), trocha Fantomasa (ale v pozitívnom kabáte) či chrobáka Truhlíka (ktorý všade bol, všetko videl a všetko vie). Autor má asi napozeraných až zbytočne veľa Hollywoodskych filmov Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Potom sa mi knižka opäť čítala ľahko a opäť ma bavila a bol som zvedavý na rozuzlenie. A to aj napriek viacerým podľa mňa nelogickostiam a občasnému až príliš uponáhľanému písaniu, kde myšlienky autora predbiehali textovú podobu (netrúfam si posudzovať náročnosť práce redaktorov / editorov pred vydávaním prvotín, ale tu mám pocit, že budú mať čo robiť - ale možno som len zbytočne kritický a jednostranne zahľadený).
 Dielo sa z môjho pohľadu snaží v niektorých fázach podobať Karikovmu Nepriateľovi štátu, prípadne jednej z "Dánoviek", kde autor hrdinu zasadzuje priamo do praktík SIS vs. mafie. Čo ale akceptujem od autora ako Karika, najmä v záverečnej časti trilógie, resp. Dána a jeho hlavnej postavy známej čitateľom z viacerých diel, to je predsa len na začínajúceho autora trochu iná liga.
 Napriek viacerým negatívnym pohľadom som si k autorovi dokázal nájsť cestu (a v žiadnom prípade nechcem žiadnym spôsobom zhadzovať jeho prácu) a rád si aj do budúcna od neho prečítam nové diela, najmä tie v podobnom duchu.
Hodnotenie titulu (23) - 2. marec 2019 -
 Dočítal som to, predsa len zvedavosť bola silnejšia, ale celkovo mi to prišlo také nemastné, neslané. Nenapadá mi nič, čo by ma presvedčilo si túto knihu kúpiť (alebo ju kúpiť niekomu).
 Neviem, kto má byť podľa autora cieľová skupina knihy - či je to "telenovela" pre ženy, pokus o psychotriler pre mužov (aj keď tu to skôr vyznieva ako Béčkový hollywoodsky film), reklama na cirkev, alebo sa len autor potrebuje z nejakých nešpecifikovaných dôvodov vnútorne vysporiadať s praktikami bulváru či advokátov / právnikov, prípadne s vlastnou minulosťou. Nenašiel som žiadny záchytný bod, niečo s čím by som sa aspoň trochu dokázal stotožniť pri čítaní.
 Často som mal pocit, že autor veľa písal, ale málo povedal. Tomuto z môjho pohľadu nepridáva ani spôsob podania príbehu striedavo 2 hlavnými postavami. Zoškrtať to o pätinu alebo dokonca o 1/4 by z môjho pohľadu dielu len pomohlo. Popri tom bude potrebné postrážiť slovosled, zvratné zámená, používanie niektorých výrazov ... a časovú os, 15 rokov od veternej smršte vo Vysokých Tatrách ešte neprebehlo.
Hodnotenie titulu (22) - 2. marec 2019 -
 Ako sme sa už v stručnosti bavili - veľmi zaujímavé čítanie, aj mne ako neodborníkovi sa páčilo a lákalo čítať rýchlo ďalej. Otázne je ale, či by sa našlo dosť čitateľov - ale keďže hovorí aj o medializovaných prípadoch (napr. jedného sériového vraha môžu čitatelia poznať aj od Dominika Dána; mnohé aj z bulváru - čo ale zase môže viesť k zbytočnej predpojatosti čitateľa v niektorých prípadoch, ktoré spozná; rozoberá aj stránku obetí, nie len páchateľov; porovnáva so skúsenosťami odborníkov vo svete a píše aj o určitých odlišnostiach v prípadoch spáchaných inými národnosťami / etnikami), mohlo by to mať širšiu čitateľskú obec pri vhodnej reklame.
 Problematicky však vnímam prílišnú odbornosť textu (aj keď sa autor snaží na niektorých miestach aj opakovane uvádzať slovenské názvoslovie a aj upozorňuje na rozdiely súčasnej a staršej odbornej terminológie) - kto nie je vyslovene z odboru, v aktuálnej verzii textu sa žiaľ bude strácať. Chcelo by to "preklad do slovenčiny" (alebo aspoň rozsiahlejšie vysvetlivky). Chvíľami som sa ale neubránil dojmu, že niektorí labilní jedinci by sa mohli dielom negatívne "inšpirovať" - aj keď na druhú stranu, dnes sú médiá (noviny / časopisy, TV, internet, PC hry ...) plné kadečoho, tak tu by mali aspoň aj čierne na bielom, aký zaslúžený trest by ich čakal.
Marec mesiac knihy - 2. marec 2019 -
Marec mesiac knihy Už sa mi podarilo na mojich stránkach uverejniť pár hodnotení kníh a teraz v marci, v mesiaci knihy, by to chcelo niečo extra (ako tak extra). Podarilo sa mi nájsť pár mojich starších interných hodnotení knižiek, ktoré už dávno niekde v nejakej podobe vyšli - ale ja som ich poväčšine čítal v nejakých ich ešte len prvotných verziách rukopisov, alebo v hrubých prekladoch pred redakčnou úpravou. Takže v konečnom dôsledku vyšli už pekne upravené, učesané a tie pôvodné slovenské možno aj s inou pointou. Raz si skúsim nájdem čas prečítať si aj tú finálnu verziu (ak už náhodou nie je vypredaná).
Mesiac knihy - 2. marec 2019 -
 Víťazný február sa stále nekonal - bordel pretrváva, našťastie paralelne s ním v niektorých lokalitách zúri aj mesiac knihy.