Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
26.5.2019 - Minibottles 133 - nové (Medovina s príchuťou cherry: Partizánske; šljivovica: Dukat, Radi; Excellentia; Tzuica; Fina Stara Slivovka; Slivovitz; ron summum essential 12 solera: Reserva especial,Cognac Cask Finish, Finished Malt Whisky) a preusporiadané minifľaštičky
24.5.2019 - Minibottles 123 - nová (Šljivovica prepečenica) minifľaštičky
24.5.2019 - Minibottles 117 - nová (Manastirka šljivovica) minifľaštičky
20.5.2019 - Minibottles 111 - nová (Badel: Stara šljivovica) minifľaštičky
20.5.2019 - Minibottles 107 - nová (Secret of Dracula - Tuică de prune) minifľaštičky
19.5.2019 - Minibottles 102 - nová (Sáppusztai: Besztercei szilva, Stanley szilva) minifľaštičky
19.5.2019 - Minibottles 83 - nová (Tabu Absinth) minifľaštičky
19.5.2019 - Minibottles 73 - nová (Schwarzwälder Zwetschgenwasser) minifľaštičky
19.5.2019 - Minibottles 68 - nová (Szatmári szilva pálinka) minifľaštičky
19.5.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nové vtipy
19.5.2019 - Minibottles 66 - nová (Maraska Prirodna Stara domaća Šljivovica) minifľaštičky
19.5.2019 - Minibottles 37 - nová (Kácovka Ovocný lihovar: Pálenka z banánu - SSaM) minifľaštičky
12.5.2019 - SSaM - info - článok Anglie: Ochucené giny a vodky The Little Red Berry, časopis KOKTEJL.cz - 1/2019, burza Praha 18.5.2019; fotky z Výročnej členskej schôdze SSaM (Kácov 6.-7.4.2019)
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
www.miniweb.sk
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
Návštevy doteraz:
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. máji nášho letopočtu ...
Partizánske ... - 26. máj 2019 -
Partizánske
Medovina s príchuťou cherry
minibottles 133 ... a jeho (resp. preň či v jeho mene vyrobené?) reklamná minifľaštička:
 Medovina s príchuťou cherry
 Ďakujem za darček
Hodnotenie titulu (37) - 26. máj 2019 -
 Veľmi dobrý titul, skutočne ho môžem len odporúčať.
 Pre nepozornejších (a nedočkavejších?) čitateľov, ako som napr. aj ja, by možno nebolo zlé pár vetami na obálke či niekde v úvode vysvetliť, kto sú vlastne autori knihy a prečo ju píšu. Tým že som sa hneď zahĺbil do textu som to nie úplne pochopil - Autor je jeden, či ich je viac? Je / sú ešte zamestnancami Googlu, či už nie (ak áno - akými pozíciami si prešli, sú aj akcionári ... a ak nie, prečo)? A prečo vlastne tú knihu píšu (chvália sa, sťažujú, dostali to príkazom ... ?) Ale po pár stranách začne skladačka príbehu (resp. skôr informácií či z istého uhla pohľadu dát) do seba pekne zapadať, dávať zmysel aj z komplexného hľadiska a čitateľ sa v nej začne pomerne dobre orientovať a v určitých situáciách v podstate aj nachádzať. Ale záverečné info o autoroch všetko vysvetlilo aj mne Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Určite by som titul smeroval primárne ako manažérsku príručku. Ale nie len pre najvyšší manažment, ale manažérom na všetkých úrovniach a aj tým, ktorí by sa manažérmi radi stali (či ešte len študujú, chcú rozbehnúť vlastný biznis či začať si niekde budovať kariéru v tomto smere); všetkým vedúcim, dobrovoľným i z prinútenia, ktorí sa bránia pojmu manažér; ale aj vývojárom / obchodníkom / marketingovým pracovníkom ... ktorí majú či ešte len tvoria / snívajú svoj produkt (či už ho skutočne sami vyvinuli, či len niečo cudzie s čím sa začínajú stotožňovať potrebujú dostať do povedomia verejnosti, t.j. predávať); podnikateľom - aj budúcim; ľuďom z HR; technologickým nadšencom (aj keď sa nedozvedia asi nič, čo by už nevedeli, možno spoznajú určité veci v širšom kontexte) ... a všetkým čo si aspoň občas zanadávajú na svojich šéfov / kolegov a sú si istí, že "veď toto by som ja zvládol lepšie" Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Dielo je určite vhodné nie len pre "Google positive" čitateľov, ale aj zástancov iných veľkých značiek a platforiem viac či menej konkurujúcich Googlu (Apple, Microsoft ...) - ostatne v knihe sú v pozitívnom svetle spomínané mnohé osobnosti / spoločnosti, ktoré aj ako konkurenti mali na Google a ľudí v ňom priamy a pozitívny vplyv.
 V niektorých pasážach mi mierne vadilo autorské neformálne spomínanie ostatných kolegov len podľa ich krstného mena a nie aj ich priezviska. Nebol som si 100% istý, o kom je vlastne reč. Záverečný menoslov je síce super, ale ak by to nebol nevhodný zásah do pôvodného diela - častejšie uvádzať celé mená (aspoň v zátvorke, aby sa príliš nestrácal kolegiálny zámer autora) a v menoslove doplniť aj ďalších spomínaných ľudí a ich veľmi stručný životopis (čím prešli pred svojim pôsobením v Googli, akými pozíciami a v akom čase prešli keď boli priamo v Googli a čomu sa venujú teraz tí, čo už v Googli nie sú, a prečo - ideálne aj URL odkazy na zdroje na webe, ale to píšem aj v ďalších odsekoch). Asi máloktorí čitateľ bude taký zanietenec, aby mu všetky mená boli známe.
 Skvelé sú komentáre pod čiarou. Ak sú to skutočne všetko len doplnky prekladateľa, ktoré v origináli vôbec nie sú, tak pred tým človekom klobúk dole. V pár prípadoch sa mi ale zdalo, že sa nejedná len o uvedenie zdroja myšlienky / citátu, alebo rozšírenie infa pre slovenského čitateľa (predsa len nám nie sú známe všetky US reálie), ale aj o súkromný názor prekladateľa - a ten tam podľa mňa nepatrí (resp. môže tam byť, ale formálne odlíšený, aby to čitateľ poznal; v takom prípade nezaškodia obdobné komentáre aj od viacerých odborných recenzentov diela tu na Slovensku – ak by sa nejaký našli). K tým poznámkam možno len formálny postreh – poznámka pod jedným číslom by nikdy nemala zasahovať aj na ďalšiu stranu (ale to som možno mal problém len ja – keď som si pôvodný wordovský dokument konvertoval do pdf a aj to čítal na tablete, takže som asi porušil pôvodné formátovanie textu).
 Tie komentáre, resp. aj mnohé info priamo v knihe - osobne by som si dokázal predstaviť vydanie titulu nie len v klasickej papierovej podobe, ale aj v elektronickej, kde by bolo mnoho odkazov priamo v URL podobe na zdroje na internete (nie len web-stránky, ale napr. aj video / audio či konkrétne aplikácie). V papierovej by sa to dalo tiež, cez QR kódy (ale to chcem asi až moc narúšať koncepciu pôvodného titulu). Ako technologickému fanúšikovi by sa mi páčilo vydanie tohto diela v rámci riešenia Google Books (Google Knihy) – to ale na Slovensku ešte oficiálne nie je, ale práve toto by bolo jeho skvelé uvedenie (Áno, tým by sme si ale pustili na trh novú a silnú konkurenciu – ale aj v samotnej knihe je zaujímavá pasáž o krachu predajcu kníh Borders vs. pôsobenie Amazonu – t.j. aj my by sme sa mali dívať dopredu a byť pripravení na všetko) – OK, prestávam vymýšľať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Všeobecne by som si dokázal predstaviť doplniť knihu ešte o nejaký dodatkový komentár - oficiálne vyjadrenie z Google Slovensko (ideálne nie nejaké ich PR oddelenie, ale priamo od Rasťa Kulicha ako šéfa Slovenskej pobočky Googlu - aj keď bez odobrenia ich PR by to nešlo Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)), aj k službám Google o ktorých sa v knihe píše, ale ktoré na Slovensku nie sú spustené (prečo?). Resp. nejaká spoločná marketingová aktivita pri uvedení titulu na Slovenský trh.
 Možno ešte drobnosti k prekladu: Je to "morská pechota", nie "námorná pechota"? "Červičia diera", nie "červia diera"? – ale možno som v týchto výrazoch až príliš zvyknutý na češtinu. Názov Google je v texte skloňovaný, ale Apple sa neskloňuje?
Hodnotenie titulu (36) - 26. máj 2019 -
 Pôsobí to na mňa ako postup presne podľa rád na kurze tvorivého písania:
 Začať 2 rôznymi príbehmi, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, ale čoskoro sa pretnú v zápletke. Obdobne tak 2 rôzne časové línie. A najmä hlavná pointa nesmie skončiť tak, ako by sa od začiatku mohlo zdať. Plus rada - píšte radšej pre všetkých (t.j. nech sa tam nenájde žiadna cieľová skupina - aspoň ja som sa v tom príliš nenašiel), má to väčšiu šancu na komerčný úspech Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Zo začiatku mi to fakt relatívne dlho prišlo divné, nevedel som prísť dielu na chuť a myslel som si, že to ani nedočítam. Chvíľami som mal dokonca pocit, že autorku až po pár prvých ukážkach presvedčili, nech nepíše nič z Anglicka predminulého storočia, ale zo súčasnosti. Možno som čítal aj dosť nesústredene, ale chvíľami sa zdalo, že preklad tomu tiež nepomáha - niekde mi chýbali zvratné zámená a niekde som nemal istotu v rode, ktorej z postáv text vlastne patrí (možno sa fakt okrem mňa strácal aj prekladateľ/-ka či autorka).
 Keď som sa ale prinútil čítať ďalej (ako presvedčiť ale zákazníkov, aby to čítali, alebo aspoň kúpili?), tak sa potom dej a jeho rozprávanie vcelku svižne rozbehli. Aj keď zakomponovanie mŕtvych (rozhovorov s nimi, akože ovplyvňujú aktuálne zmýšľanie / rozhodovanie hlavnej postavy ...) do aktívneho deja ja osobne moc nemusím.
 V konečnom dôsledku dávam s prižmúrením oka 3 (dať 2,5 by bolo alibistické) hviezdičky z 5.
Šlifka je šlifka ... - 24. máj 2019 -
Slivovitz
minibottles 133Tzuica
minibottles 133 ... a preto:
 Dukat šljivovica
 Fina Stara Slivovka
 Premium-Slivovic Excellentia
 Tzuica
 Radi šljivovica
 Slivovitz Schloß Oberandritz
... prepečenica ... - 24. máj 2019 -
Šljivovica prepečenica
minibottles 123 Dobre hádate, opäť slivovica:
 Vino Župa - Šljivovica prepečenica
Manastirka - 24. máj 2019 -
Manastirka šljivovica
minibottles 117 Originál Juhosláviu som tu tento mesiac ešte nemal. Takže až z niekdajšieho Belehradu:
 Manastirka šljivovica
Stara šljivova - 20. máj 2019 -
Stara šljivovica
minibottles 111 Slivovice nie je nikdy dosť. Kedy že naposledy som to mal nejaký nový prírastok do svojej minibottles zbierky z Chorvátska? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Badel Stara šljivovica
Secret of Dracula - 20. máj 2019 -
Secret of Dracula - Tuică de prune
minibottles 107 Letom svetom za slivovicou ... tento-krát až do rumunskej Transylvánie:
 Secret of Dracula - Tuică de prune - plum brandy
Sáppusztai - 19. máj 2019 -
Classic Besztercei szilva
minibottles 102Strong Stanley szilva
minibottles 102 Človek by až neveril, koľko rôznych druhov slivovíc s rôznou silou vlastne maďari dokážu aj v jednej pálenici (Sáppusztai) vyrobiť:
 Classic Besztercei szilva, Classic Stanley szilva, Ágyas Stanley szilva a Strong Stanley szilva
Tabu - 19. máj 2019 -
Tabu Absinth
minibottles 83 Niektoré témy sú v dobrej spoločnosti tabu. A v spoločnosti zberateľov minifľaštičiek alkoholu je napríklad takéto tabu Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-):
 Tabu Absinth
Zwetschgenwasser - 19. máj 2019 -
Schwarzwälder Zwetschgenwasser
minibottles 73 Ďalšia slivovica do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu - táto je z Čierneho lesa:
 Scheibel Schwarzwälder Zwetschgenwasser
Szilva pálinka - 19. máj 2019 -
Szatmári szilva pálinka
minibottles 68 Doniesť si z burzy minifľaštičiek alkoholu v Čechách maďarskú slivovicu? Prečo nie?
 Szatmári szilva pálinka
Šljivovica - 19. máj 2019 -
Maraska
Prirodna Stara domaća Šljivovica
minibottles 66 Nová stará? Prečo nie? Nová minifľaštička:
 Stara domaća Šljivovica - Maraska
Hijó Banán :-) - 19. máj 2019 -
Pálenka z banánu
Kácovka - Ovocný lihovar
minibottles 37 Naša spolková tohoročná minifľaštička z Kácovky:
 Pálenka z banánu (SSaM 2019)
Ron summum - 13. máj 2019 -
Ron summum Finished Malt Whisky
minibottles 133Ron summum Reserva especial
minibottles 133 Pár (resp. až 3, aby som bol aspoň chvíľami presný) miniatúrok rumu do zbierky minifľaštičiek alkoholu:
 Ron summum essential 12 solera - Reserva especial, Cognac Cask Finish, Finished Malt Whisky
Saber - 11. máj 2019 -
Constantin Hruškový destilát - Konferencia
minibottles 119Hugan vodka 16
minibottles 119 Na prvý pohľad duplikáty na výmenu, na druhý - detailnejší - pohľad nové alternatívy minifľaštičiek od breznianskeho Saberu.
 Hugan vodka - limitovaná edícia minifľaštičky - táto nová s poradovým číslom 16
 Constantin destiláty:
 Slivkový destilát (plum distillate) - odroda Stanley
 Hruškový destilát (pear distillate) - odroda Konferencia
Dos Maderas - 11. máj 2019 -
Dos Maderas Luxus
minibottles 116Dos Maderas Luxus
minibottles 116 Ďalší rum do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu, ktorý by som aspoň raz aj rád z veľkej fľaše ochutnal. V papierovej krabičke, limitovaná edícia ...
 Dos Maderas Luxus, Double aged rum, Limited edition
Lauder`s - 11. máj 2019 -
Lauder`s
blended scotch whisky
minibottles 54Lauder`s
blended scotch whisky
Ruby cask - Archibald Lauder & Co. - Oloroso cask Sada 3 minifľaštičiek škótskej whisky:
 Lauder`s blended scotch whisky:
 Sherry edition - Oloroso cask, Finest, Port edition - Ruby cask

 A vďaka tejto sade som mohol vytvoriť aj už 133. podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu.
Hodnotenia kníh - 4. máj 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v apríli som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") nie len z našej ponuky. Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 Čas smrti (Andreas Gruber)
 Mohyla Veľkého brata (Rasťo Piško)
 Outsider (Stephen King)
 Piate evanjelium (Ian Caldwell)
 Sama v lese (T.J. Brearton)
 Tiene minulosti (Václav Neuer)
 Tichá obeť (Caroline Mitchellová)
 A postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať.
Renault Trezor - 3. máj 2019 -
 AutoSalón Bratislava 2019:
 
Aeromobil - 3. máj 2019 -
 AutoSalón Bratislava 2019:
 
Máj - lásky čas? - 3. máj 2019 -
 Vraj s aprílom skončilo aj pochybné aprílové počasie. No trt a 2 (alebo až 3? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) orechy. No napriek tomu a aj napriek ničnerobeniu počas sviatku práce, prišiel máj ...