Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
27.6.2019 - Minibottles 134 - preusporiadané minifľaštičky
27.6.2019 - Minibottles 66 - nové (MS 2019 Zizak borovička, Tatranská borovička) minifľaštičky
27.6.2019 - Minibottles 65 - nové (Zizak: MS 2019 Zizak slivovica, Tatranská slivovica, Plum brandy Slivovica, Slivovica, Hruškovica) minifľaštičky
22.6.2019 - Minibottles 49 - nová (Najstaršia slovenská borovička Juniperus pálená od roku 1905) minifľaštičky
22.6.2019 - Minibottles 42 - nová (marsen limited edition: Broskyňovica Odroda Fairhaven) minifľaštičky
22.6.2019 - Minibottles 40 - nová (marsen limited edition: Hroznovica Muškát Ottonel) minifľaštičky
16.6.2019 - 29. EĽRO - Európske Ľudové Remeslo - 12.-14. júl 2019 - Kežmarok - Program; Vstupné; Prví účinkujúci
9.6.2019 - SSaM - info - fotky z burzy minibottles SSaM (Praha 18.5.2019)
9.6.2019 - SSaM - fotky z burzy minifaštičiek alkoholu (Praha 18.5.2019)
3.6.2019 - Galéria Praha a Čechy, Morava, Slezsko ... - nové videá (Levie safari, Absinth, Páv ..., Praha ..., iPhone Prototype 2007, Apple Museum Praha - iPhone Prototype 2007, Rozhledna Vladimíra Menšíka, Rozhledna Kraví Hora)
1.6.2019 - Archív - uzavretý máj, otvorený jún 2019
1.6.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (jún 2019) a nové vtipy
1.6.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretý máj, otvorený jún 2019
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
www.miniweb.sk
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén


Booking.com - ubytovanie
Návštevy doteraz:
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. júni nášho letopočtu ...
Žižák ... - 27. jún 2019 -

Tatranská slivovica
minibottles 65MS 2019 Zizak borovička
minibottles 66 ... a jeho ďalšie minifľaštičky. Najnovšie z Vysokých Tatier, s historickou stopou z predminulého storočia a spomienkou na nedávne Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 v Bratislave a Košiciach:
 MS 2019 Slovakia Zizak slivovica
 Tatra Spirit Tatranská slivovica
 Plum brandy Slivovica

 MS 2019 Slovakia Zizak borovička
 Tatra Spirit Tatranská borovička

Borovička Juniperus ... - 22. jún 2019 -

Najstaršia slovenská borovička Juniperus pálená od roku 1905
minibottles 49Old Herold
distillery since 1886
Na zdravie zo Slovenska!
Cheers from Slovakia!
Považský repák repný / řepný destilát - Sugar beet distillate
Williams Hruškovica original pear distillate - hruškovice - hruškový destilát
Borovička Juniperus pálená od roku 1905 - jalovcová lihovina - Juniper spirit
Bošácka Slivovica original plum distillate - slivovice
Koniferum borovička - jalovcová lihovina - Juniper spirit
Old Herold, Trenčín
produkt of Slovakia ... a tie ostatné minifľaštičky z Old Heroldu v novej (obsahovo skôr staronovej?) sade?
 Považský repák, Hruškovica, Bošácka slivovica, Koniferum borovička a samozrejme táto Najstaršia slovenská borovička Juniperus pálená od roku 1905

Marsen limited edition - 22. jún 2019 -

Broskyňovica Odroda Fairhaven
minibottles 42Hroznovica Muškát Ottonel
minibottles 40 Kde sa vzali, tu sa vzali, nejaké tie čisté ovocné destiláty bez aromatických látok:
 Hroznovica Muškát Ottonel
 Broskyňovica Odroda Fairhaven

Hodnotenie titulu (41) - 17. jún 2019 -

 Intro nasledované zdanlivo úplne nesúvisiacim dejom.
 Po pár stránkach meno hlavnej postavy a vtedy som si spomenul, ako som bol "nadšený" z predchádzajúcej autorovej knihy. Opäť všade bol, všetko videl (najmenej 2-krát) a všetko vie - tentoraz v pre štát / vládu pracujúcej utajenej organizácii spolupracujúcej s ďalšími tajnými ... Začal som mať silný pocit, že to bude blbosť o ničom a o všetkom. Keď sa po chvíli pohádal so šéfom a odišiel sa do Los Angeles venovať súkromne dačomu úplne inému (aj keď teda snaha nájsť nezvestné, hoc s veľkou pravdepodobnosťou dávno zavraždené dieťa, resp. páchateľa zločinu, je cieľ pomerne ušľachtilý), bol som si takmer istý.
 Autor originalitou voči svojej predchádzajúcej knihe žiaľ neprekvapuje ani tu. Hrdina stále prehnane dokonalý, na hrane zákona, polícia je v tom lepšom prípade len nechápavý svedok jeho krokov ak nie priamo protivník. Ale ...
 ... niečo v tej knihe je, neviem to definovať / bližšie na ten zlom ukázať, ale nejako ma autor predsa len upútal, začal som hrdinovi veriť, držať mu palce aby bol úspešný a nemal problémy, takmer som mu v dobrom závidel jeho široké znalosti a schopnosť ich využiť pre dobro veci ... Nejako podvedome som cítil, že kto sa snaží nájsť sériového vraha malých detí, ktorých pozostatky sa nájdu na vrahovom bývalom dvore za domom, si zaslúži úctu?
 Ku koncu sa môj dobrý pocit ale opäť strácal (a stratil). Tá kniha má byť varovanie či priam zastrašovanie, čo všetko dnes "tajní" v moci politikov dokážu? Alebo utešenie pre nás dobrých v Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-), že takýmto dačím nás chránia pred zlom? Alebo len obyčajná hra, kto je väčší paranoik - čitateľ či autor? Hrdina začína konať nie ako v knihe, ale ako podľa akčného scenára veľkofilmu, s dynamicky strihanými scénami - toto mi ako čitateľovi úplne nesedí. Svojim geniálnym softvérom si nájde inú lokalitu pôsobenia masového vraha, z hromady fotiek, ktoré nafotí, si dopočíta grafiku / jeho 3D výzor. S mužom, ktorému pôvodne začal pomáhať, prestal bez vysvetlenia komunikovať. S políciou v Los Angeles v podstate tiež. V Atlante ho oficiálna moc v policajnej cele takmer zabije (ešte, že k svojim superschopnostiam pridal aj bojové prvky sebaobrany). Ale aj tak vyhrá, lebo na rozdiel od polície / FBI a rôznych bezpečnostných zložiek zobral spravodlivosť do vlastných rúk.
 Dielo také ako na hojdačke, chvíľami divné, chvíľami akceptovateľné. Asi by som to hodnotil na 2 a pol hviezdičky z 5. Priemer. Keď autor nebol schopný túto knihu napísať lepšie než predchádzajúcu, je to ako keby ju napísal horšie.

 PS: V 12. kapitole sa spomína lokalita Las Vegas, podľa mňa by tam ale z kontextu / úvodnej lokalizácie deja malo byť Los Angeles. Je to moja nepozornosť, alebo nechcený "preklep" v preklade?
 PS2: V 25. kapitole je veta: "Normálne by som jasal, kebyže sa dozviem meno majiteľa, ale práve somv záznamoch katastrálneho úradu zistil, že to možno nie je skutočné meno osoby, ktorá dom kúpila." Je to gramaticky správne, alebo to len mne trhá uši "... by som jasal, kebyže sa dozviem ...". A pomerne často v texte nie sú medzery medzi slovami "... somv ...".
 PS3: Na Slovensku sa používa pojem / preklad "inteligenčné agentúry"? Neviem síce, ako ich inak pomenovať, ale ani tento výraz mi nejde do ucha. Asi si budem musieť zvykať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)

Hodnotenie titulu (40) - 17. jún 2019 -
  Povedzme že zápletka / hlavný dej titulu je dobre vymyslený, svojim spôsobom aj originálny. Finálna pointa sa síce dala potom už podľa priebehu domyslieť, no povedzme že stále OK. Ale ...
 ... ale v celom titule bolo na môj vkus hodne vecí, ktoré ma iritovali:
 Autor. Než sa začne samotný dej, ďakuje úplne všetkým dookola. Potom v úvode knihy vymenuje zbytočne veľa postáv bez nejakého konkrétneho dôvodu. Podrobne a kvetnato opisuje z môjho pohľadu dosť nepodstatné veci - až mi to pripomenulo vyjadrovanie sa Radara v jednom dieli seriálu M*A*S*H, keď sa dal na kurz tvorivého písania (nepoužil som toto prirovnanie už niekde? ale určite som chcel Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). Pri oblečení či jedle vymenováva všetky značky horšie, než začínajúci asistent marketingového oddelenia. Cítil som v autorovi obrovskú neistotu zo samého seba, tým ma ako čitateľa znechucoval, až odrádzal od knihy - naznačoval, že asi nebude dobrá. Autor sa nevie zdravo predať, nevie predať príbeh, balí to celé do úplne zbytočnej vaty. Namiesto (pod)priemerného románu to mohol skresať na slušnú novelu.
 Úvod knihy. Popri neadekvátnom množstve postáv nuda. Žiadny dej. Nič podstatné. Hlavný príbeh začína dosť neskoro - náhodne si hľadať nejakú knihu v predajni, v rýchlosti začať čítať úvod, tak túto odložím späť do regálu a nemám dôvod sa k nej vrátiť.
 Postavy. Uznávam, že to nie je so mnou normálne, ale najsympatickejší (osoby, s ktorými sa za určitých okolností ako čitateľ viem stotožniť, resp. aspoň im uveriť) sa mi v konečnom dôsledku zdali tí 2 vrahovia. Svojim spôsobom boli na sebe závislí, utekali pred vlastnou minulosťou a viac-menej mali / hľadali cieľ - hoc teda dosiahnuť ho aj za cenu vrážd, keď to nevychádza jednoducho, je scestné. Duplom, keď to stále opakujú. Inak tam nebola normálna postava. Tá malá, hľadajúca ľudí, takmer všade na drzovku chodí s "nevlastnou" dcérou, čím ju ohrozuje, so psom (ale baset je sympatické plemeno) vlezie tam, kde sa to vôbec nepatrí, tuším ani neprezradí polícii hneď úplne všetko hraničiace so zákonom ... Jej partner pred dieťaťom = zodpovednosťou vlastne uteká ... Pravá matka "jej" dieťaťa ušla aj reálne ... To decko bez výchovy, často chytajúce "hisáky" (ako by také správanie sa okomentovala moja babka) je tam asi len na dojenie citov (aj Vilo Rozboril sa môže hanbiť) ... Miestna zazobaná celebrita, ktorá aj z určitej nudy nájde zaľúbenie v neznámom, v jednom z našich "hrdinov" ... Jej kamarátka / spolužiačka je v podstate len jej poskok (doslova holka pre všetko) a latentný alkoholik ... Tá druhá sa ani nedožije dôvodu na komentár (fuj, či som hnusný), ale potrebujeme aj obeť takrečeno v priamom prenose ... Vojnový veterán (sorry, nejako mne osobne takéto označenie ľudí z americkej vojenskej prítomnosti v cudzích krajinách hodne neskoro po 2. svetovej vojne príde mierne povedané "nadnesené"), s trvalým zranením hlavy, černoch, s pseudo kriminálnou minulosťou v mladosti, ale študujúci určitý druh programovania - samozrejme ideálny ako obetný baránok, na ktorého to všetko skúsia hodiť ... Policajtka, černoška, aby tých rasistických narážok od iných postáv nemohlo byť málo, kedysi asi vydatá no teraz žijúca s partnerkou a jej dieťaťom - ktorá urobí chybu, suspendujú ju pre pokoj médií / verejnej mienky, ale aj tak sa v prípade vŕta ... Skupinka pedofilov, zneužívajúca systém sociálnej starostlivosti o deti (de-facto iniciácia príbehu) ... Sestra jedného z hlavnej dvojky, ktorá síce v úvode vyzerá ako nevinná takmer obeť, no čoskoro sa stáva zlou, horšou ak nie úplne najhoršou ... Čo možno označiť za "normálne" je samozrejme otázka, uhol pohľadu na jednej strane čitateľa, na druhej autora, ale skutočne si ani relatívne čerstvo po dočítaní knihy neviem vybaviť, ktorá postava v nej by sa dala označiť ako "normálna", ku ktorej by som si ako čitateľ dokázal vytvoriť aspoň aký-taký vzťah (neskôr si už nespomeniem na žiadny detail, táto kniha žiaľ nejaké spomienky nezanechá).
 Dej. Napísal som, že nebol zlý, svojim spôsobom dokonca aj originálny (keď sa teda v knihe konečne dačo začalo diať), aj keď s predvídateľným záverom - ale priveľmi zdržiavaný opismi (ktoré som už stihol skritizovať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) a, nazvem to, autorsky nie príliš zvládnutými psychologickými vsuvkami (resp. snahami o ne). Chválim snahu autora objasniť psychologické aspekty konania postáv, čím dáva celému dielu potrebnú plastickosť, ale aj menej je niekedy viac. Príbeh len stráca dynamiku a cieľová skupina, koho by vlastne mal zaujať, sa rapídne zmenšuje. Keby si tento príbeh odložil na neskôr, nespracovával ho hneď ako svoju prvotinu, tak by ho možno s väčšími skúsenosťami, s možnou predchádzajúcou odozvou literárnych kritikov no najmä čitateľov, napísal o poznanie lepšie.
 A to som skutočne nechcel byť prehnane kritický a až tak moc sa rozpisovať o diele, ktorému nemôžem dať viac než 2 a pol hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (39) - 17. jún 2019 -
 *** = 3 pozitívne hviezdičky (dobré čítanie, ale nie v celom rozsahu a podľa mňa len pre dosť špecifickú cieľovú skupinu - sám by som si túto knihu asi nekúpil, ale dostať / dať ju do daru si viem reálne predstaviť), odporúčam vydať.
 Nie všetky témy (otázky) boli pre mňa zaujímavé. V zmysle - nie do každej témy som sa dokázal "vcítiť" a reálne si ju predstaviť aj v podaných súvislostiach. T.j. až príliš široký záber, aby, aspoň podľa mňa, dokázal zaujať čitateľa celý. Navyše - viaceré otázky a odpovede som už na internete čítal (v slovenčine / češtine, aspoň v rozsahu 80% v knihe uvedenej odpovede, aj keď bez ilustrácii a uvedenia autora Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) - t.j. komu z cieľovej skupiny prinesie dačo úplne nové?
 Pri viacerých otázkach mám pocit, že autor odpovedá na dačo úplne iné, než sa ho vlastne pýtali. Niekde to berie až priveľmi "zoširoka", inde si vyberá len špecifickú časť problematiky otázky. Iste, čo jedinec, to iný spôsob chápania nešpecifikovaných otázok, ale predsa len trochu odrádza od pohodového čítania taká nesúrodosť vo forme odpovedí. Miestami je mi aj ten autorov humor, prečo vlastne odpovedá tak ako odpovedá, cudzí. Na druhú stranu - inde ten jeho až by som povedal cynizmus skvelo pasuje a umocňuje čitateľnosť (resp., aj v kombinácii s grafickou časťou) odpovede (resp. reakcie na otázku, aj keď priamo neodpovedá).
 Chýbal mi preklad (alebo som slepý?) očíslovaných poznámok v odpovediach. Očakávam, že čitateľa lepšie uvedú do autorovej odpovede (dôvodov, prečo odpovedá tak, ako odpovedá).
 Pri preklade odporúčam skutočne všetky miery prepočítať na nami používané (aj keď napr. cca 1609 km/hod nevyzerá tak dobre ako 1000 míľ za hodinu; prípadne aj prepočet pre lepšiu predstavivosť uvádzať vo viacerých mierach, napr. zároveň metre za sekundu a kilometre za hodinu). Rovnako tak aspoň pridať komentár pre predstavu amerických reálií (napr. asi málokto u nás si vie predstaviť vzdialenosť na baseballovom ihrisku medzi nadhadzovačom a 1. métou; prípadne priemernú rýchlosť nadhodu či odpalu pri baseballe - netvrdím, že napr. pri ľadovom hokeji to viem, ale aspoň matne orientačne to človek v oku na rozdiel od baseballu má Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)), aby info človek nemusel hľadať inde (alebo nestratil záujem).
Hodnotenie titulu (38) - 17. jún 2019 -
 Zvláštne čítanie. Mal som zo začiatku (aspoň po 50. stranu) viackrát chuť knihu odložiť a už sa k nej nevrátiť, že toto nie je detektívka (ak by to nebolo "povinné čítanie" na firme Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-), tak to asi fakt odložím a nevrátim sa k tomu). Že ak takto má vyzerať aj severské krimi, že som rád, že som ešte žiadne nezačal čítať (... áno, hanbím sa za to). Že je to nanajvýš ak predloha pre nejakú pochybnú telenovelu.
 Ale som rád, že som to napokon dočítal, aj keď detektívku, resp. skôr krimi thriller to začalo pripomínať až od cca polovice. Potom to už nebolo až také zlé, celkovo by som dal tak 3, max 3 a pol hviezdičky z 5. Kto by mal byť ale cieľovou skupinou tohto diela si netrúfam odhadnúť, ľudia ako ja (... a teraz sa už len nejako definovať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) to podľa mňa nie sú.
 Osobne mi ale nesadla úplne forma, akou je to napísané. Krátke vety. Podanie ani nie z 1. osoby a ani nejaký nezaujatý rozprávač, vecné podanie - taký akoby psycho pohľad hlavnej hrdinky na samú seba (čo by ale mohlo nepriamo dokresľovať jej celoživotné de-facto traumatické skúsenosti medzi mŕtvolami - aspoň to tak na mňa chvíľami pôsobilo). Časová linka sa mi nejako nezdala, nestotožnil som sa s jej snahou o zdramatizovanie, ten dlhý úvod než sa dej reálne zdramatizuje mi tam vadil. Keby celý príbeh poňali akčnejšie, rýchlejšie ... ale to by bol už úplne iná kniha. No a postava policajta Massima, resp. jej negatívna rola, mi prišla uhádnuteľná (odhadnuteľná) v diele až priveľmi zavčasu.
Malvázia - 17. jún 2019 -
 
Mohyla ... - 17. jún 2019 -
 ... generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle:
 
Hodnotenia kníh - 16. jún 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v máji som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") nie len z našej ponuky. Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 Ako funguje Google (Eric Schmidt & Jonathan Rosenberg)
 Cudzinec - Podobnosť čisto nenáhodná (Renée Knightová)
 A postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať.
XXIX. ročník EĽRO - 16. jún 2019 -
Európske Ľudové Remeslo
EĽRO 2019
Kežmarok 12.-14.7.2019
cech Pivovarnícky a cech Debnársky Na 29. ročníku festivalu Európske Ľudové Remeslo (EĽRO) v Kežmarku sa uvidíme opäť druhý júlový víkend - t.j. 12. - 14. júla 2019. Festival bude venovaný cechu Pivovarníckemu, cechu Debnárskemu a 750. výročiu udelenia mestských práv.
Kraví Hora ... - 3. jún 2019 -
 ... rozhľadňa na Bořeticami:
 
Rozhledna ... - 3. jún 2019 -
 ... Vladimíra Menšíka na Hlíně:
 
Destiláty - 1. jún 2019 -
Zizak Slivovica
minibottles 65Zizak Hruškovica
minibottles 65 Už nejako nestíham sledovať zmeny na etiketách minifľaštičiek od našich domácich slovenských výrobcov. Keď by ste ma tak všetci upozorňovali - drahí naši výrobcovia - mali by ste reklamu u mňa i v SSaM zadarmo aj skôr Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Teraz viac-menej náhodne objavené destiláty s novými etiketami (a nepriamo vďaka nim hneď aj nová - už 134. podstránka mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu):
 Slivovica a Hruškovica
Že by? - 1. jún 2019 -
 Keď nemáš čo povedať, kľudne hovor o počasí Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Takže ...
 ... takže konečne prestáva na adresu počasia posledných dní (týždňov ...) platiť nové pomenovanie mesiacov od našich bratov z Česka: ... chčijen a chčijenec ...
 V preklade: aprílové počasie pretrvávajúce aj v máji aspoň v prvý júnový deň vyzeralo normálne. Držíme mu palce.