Menu
Môj denník (blog ?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
Starinky :-)
28.7.2019 - SSaM - burza minifaštičiek alkoholu (Poprad 28.9.2019)
25.7.2019 - 29. EĽRO - nové videá (Mini taviaca pec, Prasiatka na ražni, Vyšívané hodiny, Vepi - auto / veterán, Ohňostroj EĽRO 2019)
25.7.2019 - Galéria Kežmarok a EĽRO - www.sevcik.sk - nové videá (Mini taviaca pec, Prasiatka na ražni, Vyšívané hodiny, Vepi - auto / veterán, Ohňostroj EĽRO 2019)
25.7.2019 - Galéria Autá a Motorky (a autobusy a ťahače a traktory a jachty a lokomotívy a vojenská technika a prototypy a žeriavy a bicykle a trojkolky a štvorkolky a lanovky a vrtuľníky) a podobné pekelné stroje :-) - nové video (Vepi - auto / veterán)
17.7.2019 - Minibottles 134 - nové (Wódki regionalne: Czorno kurwica, Cysto kurwica, Pieprzono kurwica, Stara kurwica) a preusporiadané minifľaštičky
16.7.2019 - Minibottles 30 - nová (Tatratea 52% Kaviareň Čierna pani) minifľaštičky
9.7.2019 - Minibottles 89 - nové (Jack Daniel`s: Gentleman Jack, Old No. T brand, Single barrel Select Tennessee whiskey) minifľaštičky
9.7.2019 - Minibottles 41 - nová (marsen limited edition: Slivovica odroda Stanley) minifľaštičky
6.7.2019 - Archív - uzavretý jún, otvorený júl 2019
5.7.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (júl 2019) a nové vtipy
5.7.2019 - Hlody (Ch. B. Ch.) - uzavretý jún, otvorený júl 2019
5.7.2019 - Marošov denník či blog - uzavretá stránka (jún 2019)
27.6.2019 - Minibottles 66 - nové (MS 2019 Zizak borovička, Tatranská borovička) minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
citizen of
Nutopia
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
Jan K. Myšľanov
SSaM - Spolek Sběratelů alkoholických Miniatur
Reklama
Webglobe Yegon
Hosting pre Vaše podnikanie. Pre vás.


Booking.com - ubytovanie
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2019. júli nášho letopočtu ...
Burza minifľaštičiek alkoholu - 28. júl 2019 -

SSaM
Spolek Sběratelů alkoholických MiniaturTatra Bear
Tatranský medveď
Med
TatraVEA s.r.o., Poprad
www.exkluzivnedestilaty.sk
Liehovina
35% Vážené zberateľky a zberatelia,
 Srdečne Vás pozývame na burzu (výmena / nákup / predaj / ukážka) minifľaštičiek alkoholu (minibottles) do Popradu. Burza Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur (SSaM)
sa vďaka TatraVEA - predaj a distribúcia exkluzívnych alkoholických nápojov uskutoční v sobotu 28.9.2019 od 14:00 do 17:00 v bare (pivárni, kaviarni, vinárni) Tatranský Medveď - Tatra Bear, v Poprade, na ulici Ludvíka Svobodu 34.
 Všetci ste srdečne vítaní.

 Minibottles collectors meeting in Slovakia. 28.9.2019, 14:00-17:00. Pub Tatranský Medveď - Tatra Bear (street Ludvíka Svobodu 34, 058 01 Poprad, Slovakia).
 Your welcome.

 www.ssam.cz - www.tatravea.sk - www.finebottles.sk - www.exkluzivnedestilaty.sk - www.tatranskymedved.sk - FB event: Burza minifľaštičiek alkoholu (by SSaM) - Poprad

Ohňostroj ... - 25. júl 2019 -
 ... ako v Kežmarku vždy v sobotu v noci počas festivalu Európske Ľudové Remeslo:
 
Vepi - 25. júl 2019 -
 ... auto / veterán:
 
Vyšívané hodiny - 25. júl 2019 -
 ... súpravy na vyšívanie / dizajnová ručná výšivka:
 
Prasiatka ... - 25. júl 2019 -
 ... na grile. ... na ražni. ... na EĽRO:
 
Taviaca pec ... - 25. júl 2019 -
 ... v minivydaní. Prvá z video-ukážok z tohtoročného festivalu Európske Ľudové Remeslo (v Kežmarku):
 
Hodnotenie titulu (46) - 20. júl 2019 -
 Veľmi dobrá kniha. Napínavá takmer od prvého momentu - chytí čitateľa a už nepustí až do posledného odstavca. Myslím, že nepreháňam, keď dávam 4 a pol hviezdičky z 5.
 Rastie síce počet brutálne zavraždených, ale autorovo podanie výsledkov vyčínania masového vraha je také kultivované (ak sa vôbec dá tento výraz použiť v takejto súvislosti). Až s gráciou nesklzáva k nejakému bulvárnemu prístupu, kde kvantita nahrádza kvalitu, ale pragmaticky zapája kompetentné zložky polície do celoštátneho vyšetrovania a vťahuje čitateľa do príbehu. Doslova "vybodané" meno policajta do tela jednej z obetí je brutálna otváračka správne zamotaného deja. V tomto prípade mi vôbec nevadilo, že stále nemám šajn o vnútornej organizácii a spôsobe práce rôznych zložiek polície vo Veľkej Británii - čo mi inde zvykne vadiť, najmä keď iný autor prácu / postupy polície a jej rôznorodých zložiek nevie kompetentne popísať. Rovnako tak mi vôbec nevadilo sústredenie väčšiny diela na anglickom vidieku - tu som vôbec nemal pocit, že by som sa kvôli tomu prepadával do "stredoveku".
 Aj hlavné postavy boli veľmi dobre opísané a rozpracované, žiadna plochá jednotvárnosť. Ak autor túto dvojicu (trojicu?) používa aj v nejakých iných svojich detektívkach / thrilleroch, majú tie knihy u mňa vopred plusový bod (ak nič iné s nimi nenapísal, mal by Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). Je pravda, že autor si neodpustil barličky na ozvláštnenie hlavnej postavy - Poe musel urobiť prešľap, byť kvôli tomu postavený mimo služby, mať vlastnú hlavu a spôsoby práce, anglický humor ... - ale autor to celé drží v pre mňa akceptovateľnej / uveriteľnej rovine literárneho hrdinu, nie nejakej komixovej / hollywoodskej komerčnej postavičky, nahrádzajúcej starnúceho Brucea Willisa či Chucka Norrisa (nemohol som si odpustiť paralelu Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)). A obdobne ako je Sheldon Cooper z Teórie veľkého tresku moja obľúbená rozprávková postava, tak Tilly je zo začiatku síce polo autistický prehnane inteligentný nerd, ale ako čitateľ si ju obľúbim a akceptujem jej ne/spôsoby ešte skôr než Poe, v podstate rovnako ako on ju plne akceptujem, verím jej a pristupujem k nej svojím spôsobom nie len kamarátsky ale až otcovsky. Spôsob ako ona zhromažďuje zdroje dát, selektuje ich a analyzuje mi príde v tomto diele taký akurátny, nie je to žiadne prehnané divadielko, ako mávam neraz pocit v iných prípadoch.
 Dej autor veľmi dobre zamotal, ale našťastie bez nejakých prehnane komplikovaných, v konečnom dôsledku až nelogických kľučiek, ktoré by čitateľ ľahko mohol prehliadnuť a s nechuťou sa v deji stratiť. Vyšetrovatelia idú pochopiteľne viacerými cestami, ale logika príbehu nie je postavená na hlavu, určitý prvok šťastia / náhody (nepomenovávam to správne, ale myslím tie drobnosti, ktoré posúvajú myšlienkové pochody hlavných hrdinov) nie je rušivý a najmä netajnostkária - pred sebou ani pred čitateľom. V knihe na šťastie nie sú také prestrihy a tak umelo napnutý dej, že by autor vytáčal čitateľa, keď by hrdina niečo odhalil, nikomu neprezradil čo, dej sa posunul do úplne inej roviny a aktuálna pointa by sa zjavila až po X kapitolách. Autor nehazarduje s čitateľovou dôverou, ale ani ho nemá za hlupáka. Keď ktokoľvek z vyšetrovateľov niečo nové odhalí, tak to kolegom (čitateľovi určite) aj v podstate hneď povie - hneď na ďalšej strane / v ďalšej kapitole.
 Autor nevymýšľa teplú vodu - v zmysle, drží sa (v prenesenom slova zmysle) osvedčenej formy drámy, že ak v prvom dejstve na stene visí puška, v poslednom dejstve sa z nej bude strieľať. T.j. nevnesie vinníka do deja nejako umelo na poslednú chvíľu. De-facto sa v príbehu vyskytuje od začiatku, samozrejme v rovine kde by to od neho nik nečakal, ale postupným rozvíjaním príbehu sa autor / vyšetrovatelia / čitateľ logicky dostanú k odhaleniu / pointe, ale vôbec nebudú mať dôvod byť sklamaní či nebodaj podvedení - tá správna dávka napätia, prekvapenia, dôvodov pre i proti v príbehu je.
 Pekné na spracovaní príbehu je, že po ňom neostali otvorené zásadné otázky. Aké otázky si logicky kladú vyšetrovatelia i čitateľ (resp. ak si ich položí čitateľ, lebo má s detektívkami už nejaké skúsenosti, hrdinovia nebudú za "blbých" a položia si rovnaké otázky v podstate v rovnakom čase), také sa skôr či neskôr rozumne vysvetlia (aspoň nemám pocit, že niektoré otázky ostali otvorené; resp. že by som mal prekonať lenivosť a vrátiť sa v texte a hľadať odpovede, ktoré som mohol pri rýchlom čítaní prehliadnuť). Autor sa neskrýva za nedopovedané tajomstvá, za niečo čo by nedokázal vysvetliť, za niečo čo prípadne v zamotávaní príbehu / dôvodoch páchateľa prehnal a teraz by to nebol schopný rozmotať. Hrá s čitateľom rovnú hru - a to pri zločine, ktorý sa vlečie vyše štvrťstoročie, zasahuje cez cirkev či charitu až po rôzne aktuálne vysoké kruhy v politike či polícií, týka sa zneužívania detí, ale vrcholí aktuálnym vyšetrovaním rituálnych a brutálnych vrážd. Pohnútky konania vraha (a nie len jeho) sa vysvetlia - pomsta a vlastné poňatie spravodlivosti sú tu na mieste. Malé tajomstvo zo záveru je už len potrebnou čerešničkou na torte.
 Veľmi dobre namiešaná dávka napätia a jej hodnoverné vypointovanie. Kniha sa výborne číta. Odporúčam ju všetkým, ktorí majú radi inteligentné detektívky / thrillery, neboja sa brutálnych tém ani ich podania (nič v knihe nie je samoúčelné) a nie je im cudzí suchý až cynický humor.
 P.S: Možno len ten názov knihy je taký fádny, neupúta a s priebehom deja zdanlivo nesúvisí. V texte je asi len raz priamy náznak, prečo sa kniha volá tak ako sa volá. Vzhľadom na priamočiarosť deja sa mi práve názov knihy zdá zbytočne zavádzajúci (resp. neadekvátny, slabý, opatrný ...).
Hodnotenie titulu (45) - 20. júl 2019 -
 Ťažké hriechy katolíckej cirkvi, pedofília kňazov, vraždy malých detí, kšefty s cirkevným majetkom ... takú knihu chceme vydať v našej klerikálnej krajine? Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Celkovo by som knižku zhodnotil ako taký lepší priemer. Téma zaujímavo podaná, aj napätie pekne stupňované, ale také rozvláčnejšie rozprávanie (autorka to mohla trochu zrýchliť) a zjednodušené / neatraktívne podané policajné postupy (sama autorka v závere priznáva, že info o formách práce polície literárne zjednodušila) zbytočne uberajú z lepšieho hodnotenia. Aj v tomto prípade, tak ako v poslednej dobe pri plus-mínus všetkých obdobných dielach, mi ani vlastne neviem prečo vadí, že autori väčšinu postáv (hlavných) vykresľujú mimo nejakého pozitívneho životného štandardu. Že nechcú / nevedia vytvoriť zaujímavú zápletku / dej aj bez toho, aby napr.: hlavná vyšetrovateľka nebola už bez manžela sama na 3 ešte stále deti, neposlúchala šéfa a konala svojvoľne, nemala divné vzťahy s matkou (ďalšie rodinné vzťahy / minulosť priamo spadajú do prekomplikovanej pointy príbehu), chvíľami prehnane pozitívny vzťah k alkoholu; vzťah (ako-tak) so ženatým kolegom; syna, ktorý kvôli banalite vyrobí prúser (resp. sa do nejakého intenzívne pripletie); že na záver ani najbližším kolegom neprezrádza všetky svoje myšlienky / odhalenia ...; že autorka do príbehu zahrnie široké vrstvy postáv, od bezdomovca po miestneho zbohatlíka / developera, od mníšok (či čo presne boli zač) po biskupa ...; že na jednej strane riešia vraždy (a že ich je v knihe požehnane) len tak nejak lokálne, ale prečo k tomu nepripliesť keď už nie Vatikán tak aspoň Rím ...
 Zbytočne veľa takých pomocných barličiek zo strany autorky, akoby sa bála, že inak by nebola schopná čitateľa ničím zaujať. Netvrdím, že je to zlé, len som nemal z knihy až taký dobrý pocit, že si je autorka istá sama sebou, ako by som chcel mať. Tu skutočne platí, že menej je niekedy viac. Našťastie čitateľský zážitok nepokazila, ale sú aj lepšie napísané / vypointované diela, ktoré aj keď je zápletka a jej pointa hodne prepletená a zložitá, nepôsobia vyumelkovane. V takomto podaní má autorka podľa mňa ešte rezervy. Veľa na seba naložila, ustála to, ale len s odretými ušami. Aspoň že si odpustila melodramatickú záchranu všetkých unesených v závere (fuj, či som len hnusný).
 Ťažkú tému si autorka vybrala. Nejedná sa u mňa z pohľadu čitateľa ani tak o nejaké stotožnenie sa s príbehom (snahu stotožniť sa), pochopenia zmýšľania postáv - na jednu stranu si človek predstaví temný stredovek a pritom všetky tie ohavnosti kvôli zrúdám v cirkvi zažili v podstate súčasníci ... ale keby si autorka tému odložila na neskôr a nechcela hneď všetko, mohla z príbehu vyťažiť viac.
 Označil som to ako lepší priemer, skutočne nechcem kritizovať, takže 3 hviezdičky z 5, lebo dalo by sa z príbehu / jeho podania dostať aj výrazne viac.
Hodnotenie titulu (44) - 20. júl 2019 -

  Ako na hojdačke. Chvíľami som bol spokojný a knižka sa mi páčila, chvíľami to bolo ale také ... až som si hovoril, že to autorka nemôže myslieť vážne.
 Hodne naznačila forma románu. Súčasnosť a prirodzená smrť páchateľa, s pohrebom aj pred očami policajtky hodne vysoko postavenej v hierarchii zboru, ktorá ho chytila a verejnosti, ktorá ho z pochopiteľných príčin zavrhla. Následne návrat do minulosti a odkrývanie, aké zločiny sa to vlastne stali a ako bol hlavnou hrdinkou, vtedy ešte len začínajúcou policajtkou, chytený a usvedčený ... aby čitateľ cítil, že v súčasnosti predsa len bude všetko inak a čo kedysi vyzeralo jednoznačné je predsa len výrazne komplikovanejšie.
 Opis práce hlavnej hrdinky, mladej začínajúcej policajtky, v anglickom vidieckom malomeste (a okolí) je pomerne zaujímavý. Celá tá policajná práca, taká až komótnosť jej tempa, vtedajšie ne/možnosti vyšetrovania, ambície a schopnosti hrdinky, ktorými komplexne narúša vtedajšiu mužskú hegemóniu (čo jej na oplátku dávajú všetci hodne silno "vyžrať") - a to celé na pozadí (popredí?) brutálneho pochovávania mladých obetí zaživa - asi podaním zaujme skôr čitateľky ženy, ale aj čitatelia chlapi môžu v určitých momentoch s hrdinkou takpovediac až otcovsky cítiť. Viac-menej celý dej a napätie v ňom až po zatknutie páchateľa je dobre gradovaný a celkovo je OK. Prvok čarodejníc, prelínajúci sa celým dejom a postavený na historických faktoch danej lokality, som v tých fázach bral ešte len ako zaujímavé spestrenie a taký, takrečeno, miestny folklór, až svojim spôsobom náboženskú tradíciu v určitých kruhoch. Rozprávku pre čitateľa. Aj s potrebnou "marketingovou" (čitateľov treba nalákať Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)) narážkou na slobodomurárov na protistrane.
 Ale keď si hrdinka opäť v súčasnosti nájde nové indície, uvedomí širšie súvislosti a že všetko bolo inak ako sa pred desiatkami rokov zdalo, unesú jej syna ... a začne to s plnou vážnosťou riešiť aj so "svojim" spolkom čarodejníc, to už bolo na mňa moc. Cez čiaru. Ako posledný Stephen King Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). To, že zradca bol / je v konečnom dôsledku v policajnom zbore, bola len očakávaná čerešnička na torte (aj keď je pravda, dlho som si myslel / dúfal, že to bude iný chlap).
 Uznávam, že prvok čarodejníc je v diele jednou z nosných liniek, že bez neho by to bolo iné, z určitého uhla pohľadu nemastné / neslané dielo. Keby to autorka celý čas držala v takom "light fantasy" móde, ako som to vnímal v retrospektívnej časti knihy, tak by som to bral, ale podaním vo finále pokazila dojem. Ja ostanem kvôli tomu len na priemerných 2,5 bodoch z 5 (hoc inak to nebolo zlé).

 Doplnková odpoveď po otázke šéfredaktorky:
 - Čiže je to skutočne mysteriózne? Žiadna recesia ako keď čarujú baby zo základnej pred spaním, keď sú v "škole prírode"?

 Recesia určite nie. Myslia to tam vážne - v úvode pre mňa v prijateľnej miere, ale v závere už nie. Tam hrdinka, už vysokopostavená policajtka, použije čary ako vyšetrovaciu (resp. pátraciu - po unesenom synovi) metódu, popri ostatnej klasickej práci polície v prípade únosov detí (ale vyjde jej to).
 A "mysteriózne" - ja osobne by som sa snažil vyhnúť takémuto popisu pred verejnosťou. Pocitovo by som si pod pojmom mysteriózne predstavoval iný dej, iný spôsob podania diela. Lebo v tej prvej časti knihy (vyšetrovanie prípadu v minulosti, keď hrdinka bola mladá neskúsená a začínajúca policajtka) som to nevnímal až tak intenzívne, ako hlavný spôsob vykreslenia príbehu, len taký dobrý podporný prostriedok na dokreslenie atmosféry a niektorých konaní - a naopak ten záver, tam mi to prišlo ako priveľký skok nesprávnym smerom, ako bolo to čarovanie zo strany policajtky hrdinky použité, keď som dovtedy ako čitateľ vnímal príbeh stále dosť racionálne. Miestny spolok čarodejníc svojimi čarami síce policajtke tiež intenzívne na diaľku pomáhal ... Ale predstaviť si, že by mi (ako čitateľovi všeobecne) mala byť kniha prezentovaná ako mysteriózna ... - ako prípadný fanúšik mystiky by som sa cítil sklamaný, lebo to ako mysteriózne dielo necítim (neviem to definovať ani bližšie popísať, je to len pocit); a naopak ak by som v literatúre priaznivcom mystiky nebol, tak by ma asi taký popis od nákupu / čítania tejto knihy odradil.
 Asi Ti týmto mojím popisom "kdesi uprostred" moc nepomáham, sorry, ale autorka to na môj vkus hodne "sekla", aby sa to dalo ako celok jednoducho popísať (resp. v mojom prípade aj akceptovať).

Hodnotenie titulu (43) - 20. júl 2019 -
 Na rozdiel od 1. dielu mi toto prišlo také až zbytočne prekomplikované. Mala autorka takúto koncepciu deja skutočne vymyslenú už od samého začiatku? Lebo na 1. diel to síce dobre nadväzuje a vysvetľuje, ale aj tak mi to prišlo také mierne "kostrbaté", že keď z dobrých urobila zlých / otočila biele na čierne, že to celé neustála až tak dobre ako v jednotke. Aj ten formát podania príbehu - rozhovor hlavného hrdinu s novinárkou - na jednu stranu je dobré, že sa drží osvedčenej formy z jednotky, ale v tomto prípade sa mi to zdalo mierne kontraproduktívne.
 Kniha sa ale stále dobre číta a príbeh so svojimi zvratmi drží čitateľa v správnom napätí. Hlavná pointa je možno trochu pritiahnutá za vlasy, ale v konečnom dôsledku k nej dej plynulo smeroval, takže sa viac-menej aj dala očakávať a je OK.
 Len ten úplný záver ako keby chcela mať autorka čo najrýchlejšie za sebou. Zásah polície zo zálohy na poslednú chvíľu je podľa mňa vzhľadom na celý priebeh až priveľkým happy-endom. A tragická dopravná nehoda autorkiným prílišným zjednodušením, ako sa vysporiadať s niektorými dôležitými postavami.
 Nechcel som prehnane kritizovať, dielo nemá z môjho pohľadu 4,5 hviezdičky (z 5) ako jednotka, ale 4 hviezdičky dám (s prihliadnutím na obe časti).
Hodnotenie titulu (42) - 20. júl 2019 -
 Aký ne/priamy podiel na texte / nápade má zmiznutý Pavol Rýpal (nebyť smutného výročia, koľko bežných ľudí by si spomenulo, kto to bol? ja vôbec) a aký uvedený autor, nemám dôvod riešiť. Iba ten Banáš mi do toho nejako nepasuje - nepochopil som, čo s tým má mať práve on spoločné, resp. prečo sa v diele spomína fyzická podobnosť na neho.
 Inak samotné dielo sa skutočne číta veľmi dobre, svižne, s ľahkosťou, až som bol milo prekvapený. Len to "napadlo ma" (vo všetkých možných obmenách a pomaly na každej 3. strane) namiesto "napadlo mi" mi neskutočne žralo nervy Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-). Taká milá, chvíľkami - asi úmyselne - až infantilná rozprávka pre dospelých. Síce som tak nejako po Soltészovej Svini očakával nejakú priamejšiu paralelu so Slovenskom - ale možno to autor dokáže lepšie / literárnejšie skryť, možno len ja nerozumiem zďaleka všetkému (ale bordel zdravotníctva vykreslil asi naj...lepšie/krajšie/efektnejšie, čo som doteraz kde čítal). Môj problém.
 4 hviezdičky z 5. Za prvé - nemohlo to mať neočakávanú pointu - a za druhé - nemám v podstate čo vytknúť, aj keby som chcel.
Kurwica - 17. júl 2019 -
Czorno kurwica
minibottles 134Kurwica
Wódki regionalne
Góralskie ... Goraľu, cy či ňe zaľ, odhodžič od stron ojcyzny ...
 A keď už sme na Slovensko-Poľskom pomedzí, tak aj niečo "plus mínus autobus" regionálne:
 sada minifľaštičiek alkoholu - Wódki regionalne - Góralskie:
 Czorno kurwica, Cysto kurwica, Pieprzono kurwica, Stara kurwica
Čierna pani - 16. júl 2019 -
Kaviareň Čierna pani
Tatratea
minibottles 30 Keď raz bude trocha viac času, pridám na web fotky z festivalu EĽRO v Kežmarku. Dovtedy aspoň taká menšia spomienka naň, na posedenie v Kaviarni Čierna pani na nádvorí Kežmarskému hradu:
 Tatratea 52% Kaviareň Čierna pani
Jack Daniel`s - 9. júl 2019 -
Jack Daniel`s
Single barrel Select Tennessee whiskey
minibottles 89Jack Daniel`s ... Amerika, zem veliká, kto tam žije, whiskey pije ...
 No ale keďže svet je dnes už výrazne globalizovaný, aj "krv" Tennessee sa ku mne do zbierky minifľaštičiek alkoholu dostala tento-krát cez Nemecko - v primárne pre ich trh vyrobenej sade Drei echte charaktertypen - typisch Jack Daniel`s:
 Gentleman Jack
 Old No. 7 brand
 Single barrel Select Tennessee whiskey
Slivovica Stanley - 9. júl 2019 -
Slivovica
odroda Stanley
minibottles 41 Dobrá slivovica nikdy nie je zlá:
 marsen Slivovica odroda Stanley
Hodnotenia kníh - 6. júl 2019 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v júni som si neodpustil subjektívny pohľad na pár knižiek (môžte si pozrieť moje "Hodnotenie titulu ...") nie len z našej ponuky. Tento raz to boli tieto (v abecednom poradí):
 Čo keby? (Randall Munroe)
 Lupa (Andrew Mayne)
 Maskérka mŕtvych (Aichner Bernhard)
 Zátišie (Edwin Hill)
 A postupne opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať.
XXIX. ročník EĽRO - 5. júl 2019 -
Európske Ľudové Remeslo
EĽRO 2019
Kežmarok 12.-14.7.2019
cech Pivovarnícky a cech Debnársky Na 29. ročníku festivalu Európske Ľudové Remeslo (EĽRO) v Kežmarku sa uvidíme opäť druhý júlový víkend - t.j. 12. - 14. júla 2019. Festival bude venovaný cechu Pivovarníckemu, cechu Debnárskemu a 750. výročiu udelenia mestských práv.
Prázdniny? - 5. júl 2019 -
 Niekomu začali prázdniny.
 A niekomu aspoň že pred pár hodinami skončila inventúra (ale ešte stále nie ročná uzávierka) a pred pár dňami jún.