Menu
Môj denník (blog?) Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Diskusia (kniha návštev)
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika
Minibottles - zbierka minifľaštičiek alkoholu
Drevorezba
www.sevcik.sk
www.minibottles.net
www.minibottles.sk
Starinky :-)
30.10.2021 - Minibottles 147 - nové (Willett bourbon Kentucky straight; gin Citadelle - Jardin d`Été) a preusporiadané minifľaštičky
30.10.2021 - Minibottles 73 - nová (Emill single malt whisky) a preusporiadané minifľaštičky
30.10.2021 - Minibottles 72 - nové (Kavalan single malt whisky: Port cask finishConcertmaster, Peaty oak, Sherry oak) a preusporiadané minifľaštičky
29.10.2021 - Minibottles 36 - nová (Edradour Highland single malt scotch whisky: Aged 10 years) a preusporiadané minifľaštičky
29.10.2021 - Minibottles 35 - nové (Auchentoshan Single malt scotch whisky: Aged 12 years, Tree wood) a preusporiadané minifľaštičky
24.10.2021 - Minibottles 52 - nová (ibalGIN) a preusporiadané minifľaštičky
22.10.2021 - SSaM - info: Burza SSaM (Praha 27.11.2021) + fotografie 13. výroční členská schůze SSaM
22.10.2021 - SSaM - pozvánka: Burza SSaM (Praha) - 27.11.2021
22.10.2021 - SSaM - 13. výroční členská schůze SSaM (Kácov) - fotografie
10.10.2021 - Galéria Zákutia Slovenska - nové video: Lanovka z Lomnického štítu
10.10.2021 - Hlody (Ch. B. Ch.) - nová stránka (október 2021) a nové vtipy
10.10.2021 - Galéria Vysoké Tatry - nové video: Lanovka z Lomnického štítu
8.10.2021 - Minibottles 146 - preusporiadané minifľaštičky
Vyhľadaj
 
Web sevcik.sk
Kontakt
E-mail: maros@sevcik.sk
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Reklama
blog
Kalendár tvrdí: ... toto sa (mi) stalo v 2021. októbri nášho letopočtu ...
Minifľaštičky alkoholu - 30. október 2021 -
Citadelle
minibottles 147Willett
bourbon Kentucky straight
minibottles 147 Každý jeden prírastok do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu ma vždy poteší. Niečo získam vydražením na internete - napr. teraz bourbon. A čas od času sa zadarí dostať dačo aj do daru (ako som už nižšie spomínal) za snáď dobré rady - tak ako teraz giny od Alko90 (ďakujem).
 Willett bourbon Kentucky straight
 gin Citadelle - Jardin d`Été
Emill - 30. október 2021 -
Emill
single malt whisky
minibottles 73Emill
single malt whisky Trocha prehnanej nemeckej precíznosti - ako môže vyzerať minifľaštička tamojšej whisky - v masívnom skle, v pevnej krabičke s magnetickým zatváraním:
 Emill single malt whisky
Kavalan - 30. október 2021 -
Kavalan
single malt whisky
Port cask finish Concertmaster
minibottles 72Kavalan
single malt whisky
Sherry oak
minibottles 72 ... komponenty. Americké komponenty, ruské komponenty ... Všechno z Taiwanu! ...
A z Taiwanu sú aj tieto Kavalan single malt whisky:
 Port cask finish Concertmaster
 still miniature Peaty oak
 still miniature Sherry oak
Edradour - 29. október 2021 -
Edradour
Highland single malt scotch whisky
aged 10 years
minibottles 36Edradour
Highland single malt scotch whisky
aged 10 years
minibottles 36 Kúpte si fľašu rumu, trocha im dajte spätnú väzbu k e-shopu a oni Vám ako poďakovanie darujú aj pár minifľaštičiek alkoholu. Gin ešte len ukážem, no a teraz to je:
 Edradour Highland single malt scotch whisky aged 10 years
 Ďakujem, Alko90
Auchentoshan - 29. október 2021 -
Auchentoshan
The triple distilled Single malt scotch whisky
Tree wood
minibottles 35Auchentoshan
The triple distilled Single malt scotch whisky
Aged 12 years
minibottles 35 Pekne v papierových krabičkách balené škótske whisky Auchentoshan The triple distilled Single malt scotch whisky:
 Aged 12 years
 Three wood
Ibalgin - 24. október 2021 -
ibalGIN
minibottles 52 Ak Vás bolí hlava, dajte si ...
 ... ibalgin Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
Burza minibottles - 22. október 2021 -
SSaM
Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur Vážený kolego sběrateli,
 rádi bychom Vás pozvali na pravidelné setkání - burzu "Spolku Sběratelů alkoholických Miniatur", která se uskuteční 27.11.2021 v Praze, od 10:00 do 12:00, v kulturním domě Krakov, v předsálí malého sálu, v přízemí přímo proti hlavnímu vchodu (Těšínská 600, Praha 8 Bohnice).
 Těšíme se na Vaší účast.

 Minibottles collectors meeting
 Prague (cultural house Krakov, Těšínská st. 600, Praha 8 Bohnice), 27.11.2021, 10:00-12:00
 You are welcome

Lanovka ... - 9. október 2021 -
 ... z Lomnického štítu:
 
Hodnotenie titulu (95) - 9. október 2021 -

 Prvotné info pre ... cca po 1/3 knihy:
 Zatiaľ to vyzerá dobre. Rozohraná hra malej partie ľudí na uzavretom priestore bez možnosti komunikácie so svetom a potreba uzavrieť / vyriešiť desivé tajomstvo / smrť / vraždu z minulosti. Autorka to proporčne dobre prelína s dejom spred tých 10 rokov, aby objasnila čo sa vlastne dnes rieši. Zatiaľ OK. A aj keď neviem snowboardovať a celá táto komunita je mi dosť vzdialená, predstava snehu a Álp je najmä v tejto horúčave úžasná Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)

 Ako autorka dej dobre rozohrala, po čase jej začína "dochádzať para". Prelínala síce stále súčasnosť a minulosť spred 10 rokov, ktorá vlastne dnešné problémy partie vyvolala, ale už to strácalo správne napätie. Keď sa snažila stále venovať cca rovnaký textový rozsah súčasnosti (tie približne 2 dni a 2 noci v horskej chate na ladovci, odstrihnutí od sveta komunikačne i možnosťou dopravy) a širšiemu obdobiu z minulosti, kde postupne odkrývala všetky dôvody / tajomstvá vedúce k dnešku, už to nebolo ono. Aktuálne napätie nedokázala z môjho pohľadu stupňovať až tak, ako by chcela. Nedokázala rozsah súčasnosti a minulosti vzájomne vyvážiť.
 Napriek tomu boli vzťahy v partii v súčasnosti dobre vykreslené. To, že všetci mali niečo na rováši a že ich minulosť nie len vo vzťahu k obeti (aj keď si prestávali byť istí, či Saskia bola skutočne obeťou napriek ich niekdajšiemu konaniu) ale aj vzájomne medzi sebou má výrazné trhliny a v podstate si nemajú čo vyčítať, bolo pekne podané. Saskia aj pri svojej skrývanej láske a nesporných športových schopnostiach bola hodne komplikovaná osobnosť, malý / veľký "hajzlík" a hodne ľudí z jej bližšieho / širšieho okolia malo pocit, že si výrazne koleduje a zaslúži ... smrť. Svojim spôsobom sa o to aj všetci "zaslúžili", nik nebol nevinní ... a zrazu vyvstala otázka, či je skutočne mŕtva, kto ju chce pomstiť, resp. ako potrestať všetkých pôvodných aktérov, kto ich dostal aktuálne na ľadovej a odstrihol od sveta.
 Zapracovanie prostredia snowboardistov, zimy na alpskom ľadovci a "prirodzených" nešťastí v teréne bolo autorkinou dobrou scenériou a ťahúňom deja, ako do neho zapracovať tragédiu z minulosti. A finálna pointa kto ako konal, k čomu sa priznal pred inými a k čomu pred sebou samým, kto kedy vraždil / vzal spravodlivosť do vlastných rúk, kto vlastne prežil ... až na finálnu dvojicu (brat obete a jej hlavná športová rivalka), čo sa dá na môj vkus po tomto všetkom až prisladko dokopy ...
 Dobrá knižka, ľahko sa číta, možno len to obšírne vymenovávanie všetkých názvov skokov na U-rampe nezaujme každého - taký lepší priemer. 3 hviezdičky z 5.

Hodnotenie titulu (94) - 9. október 2021 -
 Razantný nástup, vraždou manžela manželkou po tajomnom telefonáte autor ihneď vtiahne do akcie ... ale potom sa dej vlečie ako na rozťahanej sínusoide. Chvíľu zaujímavý detektívny akčný dej, ale často zdĺhavé úvahy policajtky ... ktorá vlastne nie je vyšetrovateľkou prípadu, len v podstate rodinnou priateľkou obete a priateľkou vyšetrovateľky a preto sa do toho celého sama nanominuje.
 Spojenie prvej obete s niekdajšou východonemeckou Stasi je v knihe podané na môj vkus hodne náhodne a tak trochu umelo. Samozrejme hlavnej hrdinke knihy nikdo z vyšetrovateľov z klasickej švédskej polície zo začiatku neverí a "tajná" polícia SÄPO tak ako aj iné bezpečnostné služby kryje len samú seba. Či má byť dielo klasickou detektívkou, či špionážnym románom alebo psychologickou sondou do duše policajtky asi mravnostného oddelenia nevie asi ani sám autor a tým je predurčená chaotika celého príbehu. Navonok len zavraždený miláčik (niekdajší) národa a jeho nezvestná žena. Ale postupne vrážd začína pribúdať, autor primiešava k súčasným bezpečnostným službám pozostatky niekdajšej (a súčasnej) studenej vojny, pochybnú neutralitu Švédska, za obranné ciele skrývané útočné plány NATO vs. Varšavskej zmluvy, tajných a ešte tajnejších od Berlínskeho múru na východ až po Palestíncov ... a aby toho nebolo málo tak aj pedofíliu, prostitúciu, sexuálne násilie všeobecne, falošnú morálku, vytváranie a zber kompro materiálov ... Zmeska všetkého, ako keď psíček a mačička piekli tortu.
 Autor to prekombinoval. Keby ubral z nudných pasáží úvah hlavnej policajnej hrdinky (OK, pripravoval si to k finálnej pointe, a nastolené témy sú veľmi vážne, ale aj tak menej bývava viac). Keby nevymenovával všetky tie tajné služby za posledné desiatky rokov a prezliekanie kabátov pešiakov (hoc si o sebe mohli myslieť viac), špehovanie špehujúcich špehov a kto vlastne komu a čomu (akým pochybným cieľom) stále verí a po akej osobnej pomste a voči komu vlastne (voči ktorému systému) prahne ... Tak by to mohla byť aspoň rozprávka pre dospelých, kde na konci 4 rôzne ženy zistia, že hoc k sebe majú bližšie než pôvodne tušili či si boli ochotné pripustiť, že čierna nie je vždy čiernou, biela bielou a nech sa aj medzi sebou aj vystrieľajú, chod svetových dejín aj tak reálne neovplyvnila žiadna z nich (to dokázali len Forrest Gump a 100 ročný starček Allan Karlsson Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-)
 Takto je to len mierne podpriemerná kniha - 2 hviezdičky z 5. Alebo mám začať byť konečne paranoidný, že takto sa veci vo veľkom svete diali a stále dejú?
Hodnotenie titulu (93) - 9. október 2021 -

 Londýn:
 Vzhľadom na autora som očakával niečo viac. Nie že by poviedka bola zlá, ale námet sa mi nezdal priveľmi originálny (aj keď zhodou okolností po prečítaní knihy Sexroboti a vegánske mäso sa mi vrátili niektoré myšlienkové pochody k téme samovrážd s asistenciou / pomocou) a aj pointa bola predvídateľná veľmi zavčasu. Celý dej v podstate len v dialógu 2 postáv ... ani forma poviedky ma priveľmi nezaujala.

 Žiarlivec:
 Lepšia poviedka / novela, než tá predchádzajúca. Autor pekne zasadil dej do prostredia skalolezcov, zaujalo to aj mňa, hoc na rozdiel od autora s ním nemám žiadne skúsenosti. Trocha nezáživne ale vyznieva druhý sled poviedky - najskôr sa zdá, že nezvestnosť / vražda sa nejako vyriešila, ale potom podľa mňa nudne hlavný vyšetrovateľ (ktorý na ostrov síce pôvodne len na 1 deň letel až z Atén) svojimi filozofickými úvahami / spomienkami ukazuje, ako je aj on vinný. To rozkrývanie vyšetrovateľovej dávnej viny, jeho svedomie a hodne veľká podoba s vyšetrovaným prípadom - žiarlivosť a vražda zo žiarlivosti - sú zbytočne vláčne. Tu už ani pozadie skalolezectva nepridáva až tak žiadanú akčnosť do príbehu. Prepracovanie sa k pointe, ktorá sama o sebe je tak trochu pritiahnutá za vlasy, by mohlo byť aj rýchlejšie, poviedka / novela by nemusela byť tak rozťahaná.

 Rad:
 Krásne výstižne cynické. Podobnosť so Slovenskom čiste náhodná - od blbosti a ignorancie až po snahu o pomstu a branie spravodlivosti do vlastných rúk.
 Ale takéto niečo tu bolo už X krát.

 Smeti:
 Trocha zdĺhavo napísané. Ale inak OK poviedka o podvedomo naplánovanej vražde, alebo skôr o chladnokrvne vykonanej vražde, z pomyselného okraja spoločnosti (smetiari, prisťahovalec / utečenec sám pred sebou - prečo sa sami občas odstrkujeme?). A láska, zrada, žiarlivosť ... Klišé.

 Priznanie:
 Dielko zdĺhavé, monotónne, takmer nepodarená one man show. Ale pointa bola dobrá - vražda bývalej a vražda vyšetrujúceho - pekne cynická.

 Odd:
 Samovražda vraždou? A opäť samovražda? Autor spisovateľ o spisovateľovi zacyklenom do vlastných myšlienok - niekde medzi samovražednými sklonmi a túžbou po umeleckej sláve. Takúto pointu som neočakával, lebo sa s ňou neviem stotožniť - ani z jednej ani z druhej strany. Na mňa priveľmi zvláštna poviedka.

 Náušnica:
 Zasa dajaká pomsta pokusom o dokonalú vraždu na pozadí nevery a žiarlivosti. V slede poviedok to už stráca originalitu. Nemôžem povedať, ži by išlo o poviedku zlú - je totiž len nezáživná / nezaujímavá.

 Keď by som to mal zhrnúť celkovo, tak 3 hviezdičky z 5 - taký lepší priemer. Hodne monotónne / opakujúce sa.

Hodnotenie titulu (92) - 9. október 2021 -
 V podstate príjemná, ale pomalá detektívka. Ľahko sa začne čítať, ale po chvíli môže začať nudiť - chýba totiž nejaká akcia, gradácia deja a to ani zvyšujúci sa počet vrážd nezachráni.
 Nie že by som mal rád priveľmi vyumelkované a preto nereálne detektívky, ale v tomto prípade na mňa nereálne pôsobí to, že sa nedokážem nejak s priebehom vyšetrovania a postavami stotožniť / zžiť. Nie je to, nazvime to moderná akčná detektívka zo súčasnosti, ani nejaká povedzme že už klasika na spôsob Agathy Christie. Príbeh je zasadený len relatívne pár desiatok rokov späť (do doby, ktorú som už aj ja ako čitateľ zažil) a do krajiny a oblasti, ktorá v podstate nepočíta s až takým zlom ako je sériový vrah a s prísnymi dlhoročnými trestami odňatia slobody za takéto násilné trestné činy (a to nechcem polemizovať o ne/správnosti alternatívnych "trestov" viac-menej verejnoprospešných prác aj za takéto skutky) - ale celkovo mi podanie zápletky v tomto kontexte nesadlo / nezaujalo ma. Chýbala mi tá informácia, ako vlastne polícia vyšetruje, ako hľadá a vyhodnocuje stopy - išlo viac-menej len o zmes výsluchov a úvah úzkeho okruhu vyšetrovateľov, bez nejakej ich širšej interakcie s podľa mňa nevyhnutným tímom technikov / zázemia ... Chýbali mi alebo tie aktuálne technológie používané pri vyšetrovaní alebo naopak ten až rozprávkovo (napínavá rozprávka pre dospelých) používaný mozog detektíva ako Hercule Poirot.
 Našťastie vo finále autor príbeh nedorazil neznámym vrahom, akoby len umelo dodaným do príbehu, aby ho dokázal nejako ukončiť, ale drží sa v pomerne úzkom okruhu známych postáv a na nich zakladá "prekvapivú" pointu.
 Celkovo od autora síce nie zlé, ale z môjho pohľadu také fádne. Priemer, ktorý neurazí, ale ktovie ako ani nenadchne. 2,5 hviezdičky z 5.
Hodnotenie titulu (91) - 9. október 2021 -
 Už pár dní sa snažím spracovávať si v hlave dojmy z tejto knihy (a prepisovať toto hodnotenie). Stále ju nedokážem zhodnotiť. Ešte dlho vo mne jej plusy a mínusy budú rezonovať. Je to ako na hojdačke. No kniha by u nás určite mala vyjsť. Odkrýva pohľad na koniec 2. svetovej vojny (a jej následky) z uhla pohľadu, ktorý ma síce na jednu stranu vždy zaujímal, ale na druhú som nejak nikdy tieto odpovede aktívne nehľadal (sám som sa ich bál?) a v podstate som sa s nimi ani z iných zdrojov nestretol.
 Veľmi mi však v knihe chýba info, ako vlastne autor našiel osoby, ktorých príbehy rozpráva. Prečo práve títo ľudia? Boli prví ktorých našiel, ktorí boli ochotní rozprávať? Alebo vyslovene náhodný výber z nejakých spisov tesne po vojne v Pacifiku? Rozprával sa s nimi priamo, alebo akou formou vlastne to svedectvo / info získal - nemal som z knihy pocit, že by sa "respondenti" sami mali potrebu takto nejak zdôveriť "západnému" spisovateľovi / novinárovi / či kým vlastne autor je? Ako získal doplnkové info o tých ľuďoch po 40 rokoch (v samotnom texte ani nie je nejaké jednoznačné info, že teraz už nasledujú doplňujúce informácie získané až po desiatkach rokov)? Uznávam, že to asi nemá byť všeobecná faktografia, ale aj keď sa v knihe snaží autor podať aj nejaký všeobecný náhľad Japoncov a ich dlhodobej kultúry na situáciu, tak práve osoby z knihy nie sú nejakou reprezentatívnou vzorkou väčšiny - Nemec, kňaz, kresťania (aj dodatočne konvertovaní) v nie tradične kresťanskej krajine ... Nechcem byť predpojatý, ale ako keby dávali tradiční Japonci od autorovej snahy napísať takúto knihu ruky preč a on si urobil z jej veľkej časti kresťanskú agitku.
 Páčila (asi nevhodný a silný výraz v celkovom kontexte) sa mi snaha autora, že aspoň v niektorých momentoch poukázal aj na technické / fyzikálne dôvody diania po výbuchu atómovej bomby - čo ľudia videli, cítili, počuli. Ako sa vlastne menilo lokálne počasie. Ako vyzerali škody v bezprostrednom okolí postáv i meste všeobecne. Ako sa vlastne prejavovali zranenia, následky ožiarenia (ktorým nerozumeli) ... a ako vyzerá smrť. Ako sa snažili zachrániť sa, ale aj ako sa snažili ďalej žiť - prečo vlastne prichádzali do mesta a odchádzali, ako ne/fungovalo Japonsko relatívne neďaleko od Hirošimy (ako by to bol len lokálny problém), čo po jadrovej bombe na Nagasaki, poznatky / skúmanie fyzikov, medicína, konanie cisára a vzťah k nemu, už vtedy hoaxy / urban legends o tom čo / prečo sa vlastne stalo, mierové hnutie, US armáda ...
 Túto knihu asi budem ešte dlhé dni v hlave spracovávať a aj tak asi nenájdem ani len pre seba jednoznačné zhodnotenie. Priznávam, že neviem túto knihu ohodnotiť, neviem dať ako pri klasickom hodnotení X hviezdičiek z 5. Ale prihováram sa za jej vydanie u nás.
Hodnotenia kníh - 9. október 2021 -
Marec mesiac knihy
Knihy pre všetkých :-) Ani v auguste som si neodpustil subjektívny pohľad na knižky (môžte si pozrieť moje „Hodnotenie titulu ...“) z našej ponuky (btw: v ponuke máme aj e-knihy) ...
 Alternatívne fakty: O poznaní a jeho nepriateľoch (Asa Wikforss)
 ... a postupne (snáď aj budúci mesiac) opäť popridávam aj hodnotenia nejakých tých ďalších knižiek, resp. ich prvotných verzií, ktoré som mal možnosť čítať (alebo ako posledne aj hodnotenie titulu, ktorý našťastie nevyšiel) ...
147 - 9. október 2021 -
M&H Elements
Single malt whisky
Red wine cask
minibottles 35Bulloch Lade`s Old Rarity
Scotch whisky
minibottles 35  Podarilo sa mi vytvoriť novú - už 147. - podstránku svojej zbierky minifľaštičiek alkoholu. A to vďaka týmto novým minibottles:
 Cockburn`s Special reserve Port
 Bulloch Lade`s Old Rarity Scotch Whisky (v papierovej krabičke)
 M&H Elements Single malt whisky Red wine cask
 Gemenc Hungarian grain whiskey

 Edit: zmena je život, tak som musel tie minifľaštičky trocha poprehadzovať ... veď hľadajte (linky v príspevku by mali byť správne aktualizované)
Beefeater - 8. október 2021 -
Beefeater
minibottles 136 Hovädzí vývar, alebo z čoho to v Londýne dokážu vypáliť paródiu na borovičku Ch.B.Ch.
chňavoviny bez chochmesu
:-):
 Beefeater
Jägermeister - 8. október 2021 -
Jägermeister
minibottles 135 Trocha poľovníckej polievočky ... pred gulášom:
 Jägermeister
Haig - 7. október 2021 -
Haig
blended scotch whisky
minibottles 117Haig
blended scotch whisky
minibottles 117 Ďalšia pekná krabička s ďalšou peknou miniatúrkou škótskej whisky:
 Haig blended scotch whisky
Finlandia - 7. október 2021 -
Finlandia
minibottles 95 Vodka - síce ju nepijem, ale ani to mi nezabraňuje ju zbierať:
 Finlandia
Hennessy - 7. október 2021 -
Hennessy Cognac
minibottles 85 Už pomerne dlho som nemal nový koňak a teraz hneď jeden s peknou českou distribúciou:
 Hennessy Privilège V.S.O.P. Cognac
Baileys - 7. október 2021 -
Baileys
minibottles 61 Poďakovanie do Kežmarku za ďalší kúsok do zbierky:
 Baileys The Original Irish cream
Ballantine`s - 6. október 2021 -
Ballantine`s
Deluxe Scotch Whisky
18 years old
minibottles 57Ballantine`s
Deluxe Scotch Whisky
18 years old
minibottles 57 Ďalšia škótska v krabičke. Táto už je plnoletá - 18 ročná:
 Ballantine`s Deluxe Scotch Whisky 18 years old
The Glenlivet - 6. október 2021 -
The Glenlivet
Single Malt Scotch Whisky Double Oak
minibottles 22The Glenlivet
Highland Malt Scotch Whisky Special Export Reserve
minibottles 23 Nové (staré?) škótske whisky do mojej zbierky minifľaštičiek alkoholu - pekne v papierových krabičkách, ako to mám extra rád. The Glenlivet:
 The Glenlivet Single Malt Scotch Whisky Double Oak

 The Glenlivet Highland Malt Scotch Whisky Special Export Reserve
Veľká októbrová? - 6. október 2021 -
 Ťažko sa dačoho dočkáme, keď nerozumieme toku času vo svete. Veď aj októbrová bude opäť leda tak až v novembri. Takže aj september, ako chabé (až na dovolenku) preklenutie toho času od svetlého augusta do šedivej prítomnosti, môžeme dočasne zabudnúť...